Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Medicamentul Fervex a fost retras din toate farmaciile, chiar de producător

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 shiva, on 05 iunie 2013 - 11:26, said:

Lista de medicamente ce ar trebui interzisa prin tara lui papura-voda e mult mai lunga ... http://piatza.net/me...care-pot-ucide/

Algocalminul nu a dat nici un caz de agranulocitoza din 2000 incoace in schimb a alinat viata a milioane de oameni.
Benalgin conform ANM 2013 (http://www.anm.ro/anmdm/med.html) nu exista la comercializare in Romania.
Dipyrone conform ANM nu exista la comercializare in Romania.
Fenilbutazona nu se mai prescrie decat sub forma locala crema.
Scobutil Compus conform ANM  nu exista la comercializare in Romania.
Lizadon conform ANM  nu exista la comercializare in Romania.
Thyreotom forte conform ANM nu exista la comercializare in Romania.
Aulin poate afecta ficatul daca este folosit peste 15 zile la anumite persoane, sub 15 zile are efecte antiinflamatoare excelente. Nu se prescrie la copii.
Isuprel conform ANM nu exista la comercializare in Romania.
Roacutane provoaca malformatii grave copiilor, femeile care il iau sint atentionate asupra acestui fapt, trebuie sa foloseasca obligatoriu metode contraceptive si sint puse sa semneze ca au luat la cunostinta. Unora nu le pasa. Si altele sint teratogene nu este singurul, dar este singurul care are efect in acneea chistica si conglobata (http://www.dermis.ne...6714/image.htm)
Zelmac conform ANM  nu exista la comercializare in Romania.
Ketotifen nu are inregistrate reactii adverse grave la nivelul ANM, se foloseste mult la copii sub forma de sirop cu rezultate excelente (Ketof).
Histadin conform ANM nu exista la comercializare in Romania. Terfenadina a fost inlocuita cu Fexofenadina.
Lysodren are efecte adverse la fel ca toate antineoplazicele, nu au specificitate de actiune si afecteaza mai multe organe.
Methotrexat are efecte adverse grave, este deosebit de util in boli autoimune fiind de neinlocuit. Toxic hepatic.
Izoniazid este antituberculos, are efecte adverse.

 echo3, on 05 iunie 2013 - 20:05, said:

Daca-l faci in apa la 100 de grade nu se distruge bacteria?

Riscul e sa transformi anumite substante chimice in compusi toxici la acea temperatura. Folositi Coldrex, Modafen, Theraflu sint destule pe piata.


Decizia de retragere de pe piata a fost determinata de depistarea de catre fabricantul din Franta, la un control de rutina, a unei contaminari microbiene la medicamentul Fervex Zmeura. Acest produs nu este comercializat in Romania.
Deoarece s-a constatat ca sursa contaminarii este un excipient folosit in formulele Fervex (zaharoza), ca masura de precautie, compania a decis retragerea de pe piata a tuturor seriilor din produsul Fervex Adulti si Fervex Copii, granule pentru solutie orala, fabricate cu acest excipient. Aceasta retragere se efectueaza in toate tarile in care sunt distribuite aceste produse, inclusiv in alte state membre ale UE.

Edited by Remicade, 05 June 2013 - 21:11.


#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 andreic, on 05 iunie 2013 - 10:27, said:

Mare chestie Posted Image La cat de compelxa e industria asta e bine ca mai depisteaza cateodata si problemele. La noi o gramada de oameni au luat medicamente toxice sau cu riscuri mari gen Algocalmin zeci de an la rand fara sa aibe habar...
Serios ? Ia spune-mi, cati au patit-o dupa ingestia de alvocalmin ??

 undercoverbrother, on 05 iunie 2013 - 15:57, said:

Or fi facute cu apa plata de Ilfov la bidon de 19l dintr-ala de dozator.

La fantana, Cumpana si alte lichide de genul asta...

La fantana e ok din punctul asta de vedere.

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De aia linkul cu sursele lor care este indexat pe goagal duce nicaieri la ei pe pagina desi pana de curand era activ. Pt zona de sud a tarii au apa din Ilfov sau Giurgiu.

Ma indoiesc sincer ca e mai buna decat cea de la robinet. Mie cel putin mi se par de nebaut amandoua.

E ok in zonele fara alte surse de apa potabila si cam atat.

Edited by undercoverbrother, 10 June 2013 - 13:43.


#22
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
I-am facut analiza dpdv microbiologic. De aia zic ca din punctul asta de vedere e ok.

#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Tot e bine dar stii mai bine decat mine ca nu e de ajuns. Oricum e ceva.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 oaspetele, on 09 iunie 2013 - 16:00, said:

Serios ? Ia spune-mi, cati au patit-o dupa ingestia de alvocalmin ??
Nu are relevanta, riscul trebuie eliminat.

#25
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
:)
Ia zi, ai auzit de hemoragie digestiva dupa aspirina ?? Stii ca aspirina e OTC, nu ??
Si nu stiu cu ce ajuta faptul ca nea caisa merge la medicul de familie si ii cere o reteta cu algocalmin. Ala i-o scrie fara nicio problema.
Dar ma gandesc ca de cand se comercializeaza albocalminu in Romania trebuia sa fie cateva sute de cazuri de afectari ale componentelor sanguine.

#26
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Si mie mi se pare o tampenie faza cu 'abocalminu' . Stomacul meu il prefera mai degraba decat ibuprofenul sau alt produs mai scump. Si sangele meu o duce bine mersi.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 oaspetele, on 10 iunie 2013 - 14:26, said:

Posted Image
Ia zi, ai auzit de hemoragie digestiva dupa aspirina ??
Dap, aia e clara. In rest cum spuneam este irelevant, riscuriel trebuie eliminate.

 90210, on 11 iunie 2013 - 09:25, said:

Si mie mi se pare o tampenie faza cu 'abocalminu' . Stomacul meu il prefera mai degraba decat ibuprofenul
Algocalminul totusi e praf fata de ibuprofen, compara cu Ibalgin Forte si o sa vezi o diferenta mare in timp de reactie si evident fara nici un fel de probleme gastrice. Pe vremuri trebuia sa iau 2 algocalminuri ca sa simt un minim de efect care oricum nu se compara cu astea noi.

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Algocalminul are efect analgezic puternic, ibuprofenul are efect antiinflamator mai puternic deci comparatia e cam lipsita de sens.

#29
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Lasa-l ca stie el mai bine. Evident ca daca folosesti algocalminul pentru o afectiune cu componenta inflamatorie puternica nu o sa ai efectul scontat.

Intreaba-l daca stie ce cantitate de algocalmin (impreuna cu algozone, novocalmin etc) s-a vandut anul trecut. Si daca stie faptul ca supozitoarele se administreaza la copiii peste 2 ani, fiind niste antipiretice redutabile. Cum sa se dea la 2 ani >>?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate