Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

evolutia parului?:)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
fantozzi

fantozzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 24.04.2007
Salut,

Este o prostie, dupa parerea mea, ceea scriu mai jos, dar as vrea sa aud si alte pareri referitoare la acest subiect.

Eu obisnuiesc sa ma tund la 0, un coleg imi spune ca daca copilul meu se va tunde la fel, iar copilul lui va urma traditita, in cateva generatii urmasii mei vor avea din ce in ce mai putin par in cap... Explicatia lui este ca corpul nostru intelege ca noi nu mai avem nevoie de par in cap si se va conforma...

Mie mi se pare ca este acelasi lucru cu tunsul... Daca urmasii nostrii se tund de sute de ani, acum noua trebuia sa creasca parul de 5 cm si atat... Sau cu barbieritul, ne barbierim de sute de ani, asta nu inseamna ca noi avem parul de pe fata mai rar decat acum 2-3 sute de ani.


Multumesc anticipat celor care isi vor spune parerea si imi cer scuze celor pe care i-am plictisit :).


Spor!

#2
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.549
  • Înscris: 09.02.2013
Prietenul tau fumeaza prea mult weed.

#3
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.624
  • Înscris: 06.07.2011
Chestia asta a fost dovedita de japonezi: infasurau picioarele fetelor, ca sa nu le mai creasca. Si uite ce picioare mici au acum ! Dar nu cred ca e valabil si la par, in cazul tau.

#4
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.370
  • Înscris: 11.10.2007
Orice imbecil are dreptul la o parere.
Argument pentru prietenul tau: femeilor de ce le creste in continuare par pe picioare si la subrat?

#5
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 31.08.2012
e valabila si la creer?
sau doar la par?

#6
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postfantozzi, on 04 iunie 2013 - 13:35, said:

Salut,

Este o prostie, dupa parerea mea, ceea scriu mai jos, dar as vrea sa aud si alte pareri referitoare la acest subiect.

Eu obisnuiesc sa ma tund la 0, un coleg imi spune ca daca copilul meu se va tunde la fel, iar copilul lui va urma traditita, in cateva generatii urmasii mei vor avea din ce in ce mai putin par in cap...

Poate ca un dat cultural in familie. Cantitatea de par de pe corp e regulata genetic iar taiatul parului (sau orice alta modificare accidentala din cursul vietii, de ex. ruperea unui deget) nu afecteaza productia genelor din gameti, ergo nu se transmite la urmasi. Ideea de schimbare de aspect nu e complet prosteasca insa nu are sanse sa functioneze in acest fel: pentru a selecta pozitiv un caracter fenotipic anume ai nevoie de foarte multi indivizi si de foarte multe generatii, nu poate fi vorba de a induce artificial un caracter fenotipic, ba$ca in cateva generatii si pe o singura linie de descendenta, fara variabilitate. Bunaoara, crearea unei rase canine noi inseamna selectia constanta a unor anumiti indivizi cu determinate caracteristici dintr-o multime mare pe o perioada de multe generatii, insa nu vei crea niciodata o rasa noua daca in loc sa operezi selectie duci sistematic cainii la tuns.

#7
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Evoluam spre a avea tot mai putin par fata de "stra stra stra mosii nostrii", dar asta nu este datorita faptului ca ne tundem. Este pentru ca pe masura ce oamenii au evoluat au inceput sa isi construiasca colibe, sa faca focuri, etc, astfel incat nu au mai infruntat frigul ca atunci cand erau un fel de maimulte mai evoluate dar inca foarte primitive. Scopul principal al parului este acela de a ne tine de cald. Natura tinde sa capete si sa evolueze mereu spre cea mai eficienta forma, iar pentru noi parul nu prea mai e necesar. Oricum, transformariile astea nu se petrec in 15 generatii. E nevoie de muult timp ca sa se observe efectele evolutiei in acest sens.

#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.493
  • Înscris: 22.09.2011
tot ne taiem parul de la sub bratz, si vad ca n-a disparut....ba chiar creste mai des....

logica taierii parului Posted Image

#9
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.362
  • Înscris: 29.05.2008
d;aia intru pe softpedia.....

#10
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca colegul tau extinde explicatia aia la 1 mil. de ani , are dreptate. Era o figura de stil ce a zis , dar mai intervine si factorul climateric , ca  daca vine  Glaciatiunea , hopaaa , sa vezi ce blani ne cresc instant.
Asta cred eu , personal si poate gresesc.

#11
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.567
  • Înscris: 21.12.2012
Nu conteaza. Apuca-te de sala daca vrei sa fii paros.

View Postbobyct, on 04 iunie 2013 - 14:01, said:

Evoluam spre a avea tot mai putin par fata de "stra stra stra mosii nostrii", dar asta nu este datorita faptului ca ne tundem. Este pentru ca pe masura ce oamenii au evoluat au inceput sa isi construiasca colibe, sa faca focuri, etc, astfel incat nu au mai infruntat frigul ca atunci cand erau un fel de maimulte mai evoluate dar inca foarte primitive. Scopul principal al parului este acela de a ne tine de cald. Natura tinde sa capete si sa evolueze mereu spre cea mai eficienta forma, iar pentru noi parul nu prea mai e necesar. Oricum, transformariile astea nu se petrec in 15 generatii. E nevoie de muult timp ca sa se observe efectele evolutiei in acest sens.

Nu coneaza asta, nu mai avem par ca suntem niste pampalai si ne scade nivelul de testosteron. E din cauza stilului de viata prea lejer. Nu mai vanam, nu mai alergam, nu mai avem andrenalina in sange, frica de moarte in orice moment etc, suntem practic o adunatura de pampalai si retarzi in natura.

Editat de echo3, 04 iunie 2013 - 14:33.


#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
daca compari o radacina a unui fir de par smuls de pe fata - fir care e barbierit des si o radacina a unui fir de par de deasupra perciunilor care e tuns vei vedea cat de mult s-a adancit ala barbierit, ambele fire crescand pe cap
in niciun caz indepartarea mecanica a parului nu va reduce cantitatea de par care creste pe o anumita zona a corpului, fie ca e cap - picioare sau maini...

#13
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 525
  • Înscris: 02.12.2012
Nu cred in teoria evolutiei, asa ca poti sa te barberesti la oua zilnic ca urmasii tai nu vor fi chei, acolo in chilotei.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.578
  • Înscris: 19.04.2009
asta inseamna ca, peste vreo 25 de ani, se vor naste copii fara par pe picioare, intre si sub brat?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.851
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfantozzi, on 04 iunie 2013 - 13:35, said:

Este o prostie, dupa parerea mea, ceea scriu mai jos, dar as vrea sa aud si alte pareri referitoare la acest subiect.
Este intr-adevar o prostie, nu are nici o importanta cum te tunzi/barbieresti, asta nu afecteaza factorul genetic.

View Postzero_barat, on 04 iunie 2013 - 15:02, said:

Nu cred in teoria evolutiei, asa ca poti sa te barberesti la oua zilnic ca urmasii tai nu vor fi chei, acolo in chilotei.
Evolutia este un fapt nu e o religie sa crezi sau nu in ea, dar fii sigur ca parul nu evolueaza astfel si in nici un caz urmasii nu vor fi cheli :)

#16
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View Postecho3, on 04 iunie 2013 - 14:31, said:

Nu conteaza. Apuca-te de sala daca vrei sa fii paros.



Nu coneaza asta, nu mai avem par ca suntem niste pampalai si ne scade nivelul de testosteron. E din cauza stilului de viata prea lejer. Nu mai vanam, nu mai alergam, nu mai avem andrenalina in sange, frica de moarte in orice moment etc, suntem practic o adunatura de pampalai si retarzi in natura.
Sigur sefu. Cum zici matale Posted Image . Sa inteleg ca tu iti incepi ziua sarid din pat direct pe geam si marcand teritoriul . Urmand ca mai apoi sa iti faci de mancare sa prinzi mancarea (macar un urs, ca doar ne respectam Posted Image ). Sau te afli si tu in acea categorie de oameni de care ziceai? :))

#17
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.789
  • Înscris: 30.01.2006
Parul a disparut de pe corpul uman pentru ca femeile iubeau barbatii cu mai putin par, cum aparea unu mai chel pe burtica, devenea idolul femeilor. Femeile au ales sa faca copii doar cu d-astia mai putin parosi, si uite asa au disparut maimutele. Mai sunt si acum unele perverse care iubesc parosii, de aia mai sunt cate unii de le este rusine sa mearga la plaja.

Lasand glumea deoparte, cam asa sta treaba. Femeile au ales sa faca copii cu cei cu mai putin par, si dealungul timpului au disparut parosii. De aia si femeile in ziua de azi nu au par pe fata, acum e chiar dezgustator sa o mai vezi pe cate una cu barba. Asta inseamna evolutie, cine nu crede... nu are decat. Este demonstrat.

#18
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.291
  • Înscris: 10.05.2005
Firul de par, unghia (...si rahatul) parasesc trupusorul fara sa mai aiba treaba cu fabricantul.

Toate pot fi taiate, modelate in fel si chip pana la sfarsitul Universului si ...atat.

Succint: daca miliarde de ani aranjezi propriul rahatel (cu lopatica...sa zicem) in forma de castelase nu, nu o sa il elimini gata castel niciodata.
Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate