Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Amenda Rovigneta - lege corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
TurcuOvidiu probabil ca s-a legat de OG 2/2001, care spune:

Quote

Art. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.
amenzile date de CNADNR nu sunt semnate, deci ele nu sunt "perfect legale".

din pacate la noi nu exista institutia precedentului, asa ca in spete similare se pot obtine decizii diferite ale instantelor de judecata. unii au castigat in instanta, altii au pierdut.

Edited by _Smiley_, 28 May 2013 - 16:11.


#20
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Am castigat 6 luni in care mi-am strans bani, dar am avut ocazia sa vad cum functioneaza legislatia. Am ajuns la concluzia ca nu se merita. Oricum mai bine platesti taxa pe un an si ai scapat de stres.

Edited by TurcuOvidiu, 28 May 2013 - 16:31.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt sunt semnate prin semnatura electronica. Dezbaterea valabilitatii semnaturii electronice este vasta. La Deva sunt complete care o considera valabila si altele care sunt de parere ca acest tip de semnatura poate fi folosit doar in cazul documentelor in format electronic.

#22
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Dupa articolul de mai sus am formulat plangerea, plus alte articole, dar degeaba.

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTurcuOvidiu, on 28 mai 2013 - 16:13, said:

Am castigat 6 luni in care mi-am strans bani, dar am avut ocazia sa vad cum functioneaza legislatia. Am ajuns la concluzia ca nu se merita. Oricum mai bine platesti taxa pe un an si ai scapat de stres.
Avocatul a fost gratis?
Din punctul meu de vedere trebuia sa-ti dubleze amenda pentru atitudinea afisata.
Si da, noi asa facem, platim pe un an intreg, an de an, si mergem linistiti.

Edited by sandu bogdan, 28 May 2013 - 20:17.


#24
Wahaby

Wahaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 15.01.2011

View Posttybanu, on 28 mai 2013 - 14:06, said:

Daca taxa de mediu este ilegala , nu toate amenzile sunt la fel . Pt. rovinieta , dupa ce te filmeaza camera , te cauta automat in baza de date , si te amendeaza sau nu . Ai , bine , nu ai , amenda . Este o taxa obligatorie rovinieta si trebuie respectata .
Si pe cei cu masini inmatriculate in Bulgaria, Italia, etc, unde ii cauta? Platesc amenzile doar cei cu masini inmatriculate in Romania, ceea ce este neconstitutional si discriminatoriu.

Edited by Wahaby, 28 May 2013 - 21:22.


#25
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

View PostTurcuOvidiu, on 28 mai 2013 - 16:13, said:

Am castigat 6 luni in care mi-am strans bani, dar am avut ocazia sa vad cum functioneaza legislatia. Am ajuns la concluzia ca nu se merita. Oricum mai bine platesti taxa pe un an si ai scapat de stres.

Daca ai avut nevoie de 6 luni sa strangi 250lei, eu iti recomand sa vinzi masina si sa iti iei bicicleta!

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostWahaby, on 28 mai 2013 - 21:22, said:

Si pe cei cu masini inmatriculate in Bulgaria, Italia, etc, unde ii cauta? Platesc amenzile doar cei cu masini inmatriculate in Romania, ceea ce este neconstitutional si discriminatoriu.

Discriminare nu inseamna ce crezi tu! E drept, romanului ii place sa se creada discriminat din orice: ca i se cere o limba straina la angajare, ca masina lui are un impozit prea mare (de parca i s-ar pune lui impozit ca e prea gras) si in cazul de fata ca unii pot incalca legea mai usor ca ei si sint ofticati.

Eu zic sa faci o miscare de aparare a drepturilor hotilor de posete grasi ca in mod clar sint discriminati, de ce sa-i prinda imediat politia, ar trebui sa aibe exact aceleasi drepturi ca hotii aia care-s iute de picior si sa scape fara sa fie prinsi!

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsandu bogdan, on 28 mai 2013 - 20:16, said:

..........Din punctul meu de vedere trebuia sa-ti dubleze amenda pentru atitudinea afisata.
Si da, noi asa facem, platim pe un an intreg, an de an, si mergem linistiti.
si eu platesc mereu rovigneta, dar nu mi se pare normal ca angajatii statului (sau ai unei din institutiile lui) sa nu respecte legea si sa fie "iertati" asa usor.

View PostWahaby, on 28 mai 2013 - 21:22, said:

Si pe cei cu masini inmatriculate in Bulgaria, Italia, etc, unde ii cauta? Platesc amenzile doar cei cu masini inmatriculate in Romania, ceea ce este neconstitutional si discriminatoriu.
conform legii si ei trebuie sa cumpere rovigneta. pot fi opriti in trafic si controlati.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postilietu, on 29 mai 2013 - 01:44, said:

Daca ai avut nevoie de 6 luni sa strangi 250lei, eu iti recomand sa vinzi masina si sa iti iei bicicleta!
Sunt sanse foarte mari sa nu poata sa-si cumpere "bicicleta" cu ce primeste in schimbul masinii.

#29
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
E buna, dar am avut bicicleta mai scumpa decat masina. 5000 de euro

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi si platesti amenda atunci.
Noi platim taxa de drum an de an si nu ne plangem si tu vii sa te lauzi cu bicicleta de 5000 euro dar te calicesti la 20 euro pt. taxa de drum.
Nu iti dai seama ca esti penibil?

Edited by sandu bogdan, 29 May 2013 - 15:43.


#31
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Si eu platesc, dar de data asta nu am vrut. Vezi articolul mentionat mai sus.

#32
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Semnatura electronica are aceasi valabilitate cu cea olografă (adică aia pe care o dai cu pixul, stiloul, creionul, etc.) - v. legea nr. 455 / 2001, art. 5 si 6. În cea mai mare parte, plângerile adresate instantelor care vizează acest aspect sunt respinse. Cele admise se datoreaza în mare măsură faptului că CNADNR refuză, uită ori întârzie să trimită dovezi cu privire certificatul digital al agentului constatator si în mai mică măsură pe faptul că p.v. de contraventie nu e semnat în modul clasic (un număr mic de judecători). Însa trendul majoritar si crescător este de a respinge astfel de plângeri.
Dacă plângerea ta s-ar fi bazat pe simpul fapt că ai uitat ca tot omul să plătesti rovigneta (care după cum spui expirase de putin timp - 12 h parcă), ai fi avut sanse mari să primesti un avertisment. Si eu am pătit să circul fără rovignetă, pentru simpul fapt că am uitat. Dacă însă vii cu motive de genul hârtia procesului verbal era albastră în loc de rosie si avea marginile zimțate, nu faci decât să cazi în penibil si risti să pierzi pentru simplul faptul că judecătorul doreste să îti dea o lectie pentru viitor.

#33
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Vezi ca e in thread similar pe computergamesforum. Acolo userul a castigat procesul. Poate ai ales un avocat prost.

#34
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
E posibil, dar am inteles ca in zona Deva se resping usor plangerile.

#35
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Am castigat.

#36
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Ba, da voi stiti sa cititi si sa pricepeti ce cititi? Niciunul nu a raspuns fix pe subiect, multi ati batut campii. Initiatorul vrea sa spuna ca exista posibilitatea sa nu plateasca amenda insa nu prin prisma faptului ca este nevinovat ci datorita viciului de procedura. Despre asta este vorba aici, viciu de procedura, nu ca amenda ar fi" neconstitutionala" sau ce alte balarii mai debitati pe aici. Parca aveti ochelari de cal. ca sa nu zic altceva... Iisuse!!!!!





"viciu procedural, viciu in îndeplinirea formei procedurale derivînd din nerespectarea dispoziţiilor legale. Actul procedural lovit de un viciu este în general susceptibil de a fi remediat în condiţiile prevăzute de lege. Dacă viciul este mai grav poate interveni o sancţiune procesuală cum ar fi decăderea, inadmisibilitatea, inexistenţa sau nulitatea actului. Anularea actului procedural îndeplinit cu nerespectarea legii survine numai dacă prin viciul respectiv s-a adus o vătămare care nu poate fi înlăturată altfel (art. 197, alin. 1, C.p.p.). Există situaţii cînd viciile procedurale se manifestă în legătură cu o hotărîre judecătorească definitivă. Pentru asemenea cazuri există calea de atac extraordinară de retractare a contestaţiei în anulare, menită să remedieze viciile procedurale survenite cu ocazia judecării de către instanţa de recurs. V. şi contestaţie în anulare"

SURSA: http://legeaz.net/di...iciu-procedural

Edited by shadowgign2, 02 July 2013 - 00:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate