Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

RCA imens Imens IMENS !

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#55
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Cine dracu is "ABC" astia?
Attached File  1.jpg   223.24K   134 downloads

#56
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Asigurari in Breasla Constructorilor.
S-au bagat si pe Rca, dar sunt scumpi, e mai mult sa fie.

Edited by slai, 26 May 2013 - 07:47.


#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Hmm...sigur nu i-a pus ponta sa stranga bani de pensii si salarii? cum adica se dubleaza? de ce? care e motivatia?

#58
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In primul rand motivatia poate fi faptul ca in europa asigurarile sunt mari demult.

Piesele de masini si reparatiile costa la fel ca in europa civilizata iar numarul accidentelor este in urcare si nu in scadere.

Sistemul de asigurare din europa functioneaza bine de multe zeci de ani, de cand s-au separat criteriile de varsta, experienta, capacitatea masinii, anul, culoarea masinii (!), etc.

Ne apropiem de normalitate.

Poate cineva in varsta de, sa zicem 30-35 de ani, cu o masina intre 1,2 si 1,6 litri sa ne spuna cat il costa asigurarea? Chiar sunt curios. Eu nu pot sa verific din lipsa de masina inmatriculata in Romania. Multumesc.

Eu am auzit de cazuri de pusti de 18-19 ani in UK cu masina Ford fiesta de 1,2 litri pe care ii costa asigurarea obligatorie 12.000 de lire pe an, comparativ cu 500-600 cat ii costa pe parintii lor.

Asa ca parintii au facut un comprimis, au luat pustii pe asigurarea lor si le-a ridicat suma de la 500-600 la 5000 de lire pe an. Tot e mai bine decat 12.000 de lire.

Si uite asa companiile de asigurari se protejeaza de clientii riscanti.

Multe companii de asigurari din UK, refuza sa asigure anumite categorii de conducatori auto. De exemplu daca esti pusti de 18 ani, cu un accident la activ si masina de culoare rosie, la revedere. Nu te asigura cam nimeni in UK.

Edited by Arkouda, 26 May 2013 - 09:17.


#59
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View PostLolopoco, on 25 mai 2013 - 10:39, said:

Nu are importanță dacă nu ai făcut accident.  Eu,  de aproape 3 ani îmi făceam asigurarea la astra. Acum doi ani am plătit aproape 400lei, anul trecut cca 300 lei (vorbesc de asigurare de 12 luni) iar anul ăsta îmi cerea aproape 1100 lei. Adică,  cu istoric la ei,  zero accidente/evenimente,  și tot sunt bun de plata.  Motiv:am sub 30 ani. Bine că babalacii, cu probleme de vedere/auz (și ceva început de schizofrenie) nu prezintă pericol în trafic.  Doar tinerii sunt blamați și buni de Plată.

Nu, babalâcii nu prea reprezintă același pericol de accident din culpă.

Și la mine au crescut semnificativ prețurile după iarna asta. Probabil datorită accidentelor produse pe timpul iernii.

#60
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View PostArkouda, on 26 mai 2013 - 09:13, said:

IDe exemplu daca esti pusti de 18 ani, cu un accident la activ si masina de culoare rosie, la revedere. Nu te asigura cam nimeni in UK.
                  
ce legatura are masina de culoare rosie?

#61
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Esti deocheat. La mine la inceput nu prea era diferenta intre mine si tata la pretul asigurarii, ca el a avut ultima data 3 accidente(usoare) in ultimul an, insa tot se contorizeaza, insa daca la mine se va ridica la 20 de milioane pe an, mai bine platesc taxa de poluare si o trec pe numele lui tata.

Edited by asasinuxp, 26 May 2013 - 09:47.


#62
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostArkouda, on 26 mai 2013 - 09:13, said:

In primul rand motivatia poate fi faptul ca in europa asigurarile sunt mari demult.

Piesele de masini si reparatiile costa la fel ca in europa civilizata iar numarul accidentelor este in urcare si nu in scadere.

Sistemul de asigurare din europa functioneaza bine de multe zeci de ani, de cand s-au separat criteriile de varsta, experienta, capacitatea masinii, anul, culoarea masinii (!), etc.

Ne apropiem de normalitate.


sa te apropii de normalitate inseamna sa iti dea voie sa te duci la cel mai bun service UNDE NU ESTI NEVOIT SA DAI SPAGA DIN BANII TAI, sa iti plateasca la timp, sa nu iti creeze niciun disconfort un eventual accident. la noi nu cresc decat taxele. fara sa se faca nimic.

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil pentru ca nu ei sunt cei care trebuie sa faca ceva ci chiar soferii... ei ca asigurator trebuie doar sa acopere pagubele.

#64
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
daca e sa mi se intample ceva si ma pun astia pe drumuri cred ca le sparg toate geamurile de la sediu. :) prastie si bujii...

#65
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postxtremdriving, on 26 mai 2013 - 11:00, said:

. Posted Image prastie si bujii...

Sfat tehnic documentat: prastie si bile de rulment. Bila de rulment se misca mai cu talent prin atmosfera si suprafata de impact este minuscula, produce damage maxim.

Piatra de bujie este neregulata, se duce la dracu in praznic si are densitate mult mai mica decat bila de rulment. Si cum F = m*a, trage singur concluziile.

#66
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
incercam si cu rulment. din pacate in romania daca nu tipi/nu te rastesti nu primesti nimic. unde in alte parti e normal sa primesti un serviciu , aici pana nu tipi la ei si nu faci scandal, nu se misca nimic.

pe de alta parte bucatile de bujii sparg o gramada de geamuri cu o singura lovitura. au geamuri multe. au geamuri multe. trag de 3 ori cu prastia si le-am dat jos toata fatada. :)



daca nu ma crezi, watch here: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhlmKHbPFhU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

las-o mai usor cu "fizica', masa etc

Edited by xtremdriving, 26 May 2013 - 12:38.


#67
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostLolopoco, on 25 mai 2013 - 05:35, said:

Așa sunt preturile acum.  Cică este lege că dacă ai sub 30 ani,  asigurarea este umflată.
Și eu am avut un șoc când mi-am făcut asigurarea, luna asta. Mi-am luat doar pe 6 luni (și așa m-a costat dublul fata de cea de anul trecut,  care a fost pe un an).

Nu exista nicio lege cu privire la varsta.Exista doar o lege/reglementare prin care asiguratorii trebuie sa faca profit.

Unii asiguratori au ales sa scumpeasca toate politele, altii au ales sa pastreze pret scazut/normal pentru  segmentul care nu produce daune dar `sa elimine` segmentul cel mai pagubos (tinerii pana in 30 ani) printr-un pret ridicat al politelor.

Edited by polizei, 26 May 2013 - 13:10.


#68
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View Postxtremdriving, on 26 mai 2013 - 11:00, said:

daca e sa mi se intample ceva si ma pun astia pe drumuri cred ca le sparg toate geamurile de la sediu. Posted Image prastie si bujii...

s-or fi saturat asiguratorii de astia care vor sa plateasca 30 de euro asigurare, dar cu pretentii sa fie despagubiti cu mii de euro...

#69
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
mai 'ghimpe', eu spun ca se scumpesc fara sa faca ceva pt client. Tu iar vii si dai cu bata in balta si zici ca vrea cineva nu stiu ce minuni. Mergem spre normal cu 1000 ron pe an? Bun, si eu am pretentii ca si client. E culmea sa scrie ce ai scris tu unul care circula cu 1300

scrii si tu ca sa te afli in treaba. Nu te baga nimeni in seama, te bagi singur. Ce ti se pare anormal sa am pretentia xa in caz de ceva sa ma duc la reprezentanta in loc sa ma duc la automecanica? Pe langa asta nu vreau sa dau spaga din banii mei. Probleme?

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postxtremdriving, on 26 mai 2013 - 14:13, said:

eu spun ca se scumpesc fara sa faca ceva pt client

Ce ar putea sa faca si nu fac pentru client? Concret, ne referim la RCA-urile din Romania (si bineinteles de cazul in care chiar ai asigurare, nu cind ti-a dat teapa agentul si ti-a tiparit una falsa).

#71
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pai in primul rand e inuman sa ma trimiti la niste carpaci betivi sa imi repare masina doar ptca asa iti convine tie. Atunci da 2-3 variante de pret la rca. Daca o aleg pe cea mai ieftina, inteleg. Dar cum am o singura varianta... Vreau sa aleg. Apoi, plateste la timp. Nu ma tine pe mine cu masina in service pana platesti. Mai dau si bani de la mine sa imi repare masina?

apoi, la asigurari daca nu te iei cu agentul de gat, nu iti trece toate pagubele. De ce nu poate exista o discutie civilizata? De ce omul isi face treaba numai dupa amenintari sau intinidari? Suntem prostii lor? L-am platit cat a cerut. Vreau dreptul meu!

#72
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Mie nu prea mi se pare ok regula asta.
De 3 ani de când am permisul și conduc n-am folosit niciodată polița RCA. Bonus malus e muci în hățuri, scade 10 lei pe an.
De ce să-mi bagi mie pe gât scoruri de astea așa, preventiv?
Nu nene, lasă-mă să plătesc o sumă decentă, ca orice om peste 30 ani, iar când am gafat m-ai ars.
Să mă oblige să fac poliță la ei și la anu și să mă taxeze după ce greșesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate