Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Vodafone Smart III

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#55
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013
La cererea colegului vostru si cu ajutorul lui (mi-a pus la dispozitie fisierele de care aveam nevoie) v-am facut un CVM(clock work mod).
despre ce se poate face cu acest cvm, n-o sa va plictisesc, prefer sa va las sa "googaliti" singuri.
pentru cvm.
In primul rand aveti nevoie de root.
rootati cu(si aici o sa-l las pe colegul vostru "andreimiruna" sa va "marturiseasca" cu ce l-a rootat,el fiind colegul care a "depus si cererea"pentru cvm)
descarcati arhivele atasate si dezarhivatile.
ade13 un apk de instalat si practic imaginea cvm , ce urmeaza s-o flash-uim.
ade14 recovery stock(de acesta va fi nevoie in cazul unui update OTA)
copiem cele trei fisiere pe card
presupunand ca avem root, instalam recovery tools si-l deschidem
selectem(dupa ce-i acordam privilegii de root) to flash a new image si ne lasam ghidati de soft pana la cele doua iamgini puse si ele pe card.alegem vf.smart 3.
confirmati flash-ul si lasati telefonul sa  booteze in cvm.
PRIMUL LUCRU PE CARE-L FACETI ACUM , ESTE UN BACKUP COMPLET.
daca sa zicem ca aveam cvm-ul instalat si-ntre timp am fi avut un update ota,primul lucru pe care-l faceam inainte de update era revenirea la recovery stock(altfel cu cvm si nu cu recovery stock,daca se aplica update-ul se va bloca in boot-loop.)
REVENIREA LA RECOVERY STOCK PASII DE MAI SUS, NUMAI CA DE DATA ASTA ALEGEM RECOVERY IMG  si NU VF.SMART3(SIMPLU)
VA LAS SI UN LINK(nu mai stau sa fac si aici alt tutorial) cu cateva twik-uri , dupa root si cvm.:http://forum.softped...4/page__st__774
mentiune:daca vreti sa partitionati card-ul pentru link2sd, nu mai urmariti acel" tutorial din tutorialul"meu.
pur si simplu, puteti sa-l partitionati din cvm(mentiune la mentiune:copiati-va continut-ul cardului in calculator ,cvm la partitionare formateaza card-ul si evident dupa partitionare puneti-l inapoi)
daca vor fi intrebari, neajunsuri voi fi prin zona.
daca apreciati munca mea si va este de folos "ACCESATI RUBRICA LIKE"!!!

Attached Files



#56
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
Am folosit metoda asta pentru root-are:

https://forum.vodafo...lina/td-p/95438

„Root Vodafone Smart 3 cu 1 singur click simplu si in deplina siguranta !!!

Cea mai nou si simpla metoda de a roota telefonul Vodafone Smart 3 cu 1 singur clik !

1) Instalati driverele ADB  Adb Driver Installer  (http://adbdriver.com/) sau descarcati de aici http://koush.com/pos...rsal-adb-driver

2)Mergeti la adresa http://www.cydiaimpa...ctor.com/  si descarcati programul Cydia Impactor si dezarhivati.

3)Conectati telefonul la portul usb de la pc/laptop si asigurativa ca aveti activat modul usb debuging mode

4)Mergeti la forderul programului  Cydia Impactor pe care la-ti dezarhivat la pasul 3 si rulati executabilul Inpactor.exe o sa va apara o fereastra si simplu dati click pe Start. Dupa cateva secunde o sa palpaie de cateva ori displayul telefonului si gata.

5)Mergeti pe Play si descarcati programul Root Checker Basic instalati aplicatia si rulatil cand o sa apasati pe Verify Root Access o sa va apara mesajul Congratulation! The device has root access!

Felicitari aveti un Vodafone smart 3 Rootat !

Spor!
TKM”

Mulțumesc încă odată Ade1314, am să-mi iau inima în dinți și am să pun CWM Recovery. Există riscul de a brick-ui ceva la flash-uirea .img-ului creat de tine?

#57
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013
nu. exista nici un risc. cata vreme sunt facute dupa bot. img si recovery stock, nu sunt probleme.nu te  teme , gasim o solutie in caz ca totusi...
da-i drumul la flash si spune-ne ca e ok.

#58
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
am flash-uit
am următoarele:

reboot system now
apply update from ADB
apply update from sdcard
apply update from phone memory
apply update from cache
wipe data/factory reset
wipe cache partition

lipsesc, față de CWM-based Recovery v5.0.2.7 pe care îl am instalat pe un huawei u8120/vf 845:

• install zip from sdcard
• back-up and restore
• mounts and storage
• advanced
  - reboot recovery
  - wipe dalvik cache
  - wipe battery stats
  - report error
  - key test
  - show log
  - partition SD Card
  - fix permissions

• power off

Știu că un Rom customizat se instala din „install zip from sdcard”.

P.S. 1: Menționez că am „înghețat” un pic când am confundat așa-zis-ul „enter”, adică butonul power, cu „home” și mi s-a înroșit triunghiul din burta roboțelului Android... Funcționează fără probleme „reboot system now”.

P.S. 2: Am copiat backup-ul făcut înainte de flash-uire pe calculator. Să fac acum un back-up cu CWM Recovery flash-uit așa?

Edited by mirunandrei, 09 January 2014 - 15:54.


#59
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013
cel mai probabil nu ti l-a flashuit.ce ai tu acolo este recovery stock.daca era cvm-ul nu-ti lipseau cele enumerate de tine.mai incearca o data flash(imaginea vf. smart3).daca nici acum nu-i face flash ramane sa fie flashuit din  flash tool cu scatterfile.oricum imaginea e corecta.pentru scatter file si inclusiv sa va scot un firmware pentru flash am nevoie de un telefon.deci daca vreun coleg din Timisoara are dispunere sa-ma caute pe P.M.

#60
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
dar îmi zice recovery flashed, iar la history îmi spune că e vf.smart 3

am boot-at în CWM și îmi arată sus Android system recovery <3e>

Edited by mirunandrei, 09 January 2014 - 16:27.


#61
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013

View Postmirunandrei, on 09 ianuarie 2014 - 16:26, said:

dar îmi zice recovery flashed, iar la history îmi spune că e vf.smart 3

am boot-at în CWM și îmi arată sus Android system recovery <3e>
ala e stock recovery.se pare ca nu-l flashuieste.incerca cu asta:https://play.google....e.toolbox&hl=ro
va trebuii sa cautam un alt utilitar sau ramane varianta cu scatter.
apropo..sa ai depanare usb bifat cand incerci flash-ul.

Edited by ade1314, 09 January 2014 - 17:25.


#62
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
este depanare usb bifat, altfel nu rootam, cred eu... Mobileuncle MTK Tools are doar update-uri de recovery disponibile pe net, nu îmi dă voie să aleg de pe SD.

#63
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013

View Postmirunandrei, on 10 ianuarie 2014 - 12:44, said:

este depanare usb bifat, altfel nu rootam, cred eu... Mobileuncle MTK Tools are doar update-uri de recovery disponibile pe net, nu îmi dã voie sã aleg de pe SD.
incerca si cu asta.cum nu am telefonul la dispozitie tot ce pot face e sa gasesc solutii cunoscute pe device-uri similare.

Attached Files



#64
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
observ că după încercările nereușite de flash-uire a apărut un director LOST.DIR ce are fișiere multe, 126 buc. și mi-a mâncat vreo 400 MB pe card

#65
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008
Mah baieti, dc vreti voi sa beliti telefonul asta ?
Nu mere bine cu ce are din fabrica pe el ?
LOST DIR exista din fabrica, acolo doar se stocheaza ce s-a pierdut...

#66
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013

View Postgry2000, on 10 ianuarie 2014 - 20:33, said:

Mah baieti, dc vreti voi sa beliti telefonul asta ?
Nu mere bine cu ce are din fabrica pe el ?
LOST DIR exista din fabrica, acolo doar se stocheaza ce s-a pierdut...
in ceea ce ma priveste pot sa "belesc" orice  telefon cata vreme stiu cum sa-l "debelesc".
in alta "dezordine de idei" la orice telefon cu android se mai poate aduce un spor de performanta cu diverse "beliciuni"

View Postmirunandrei, on 10 ianuarie 2014 - 14:28, said:

observ că după încercările nereușite de flash-uire a apărut un director LOST.DIR ce are fișiere multe, 126 buc. și mi-a mâncat vreo 400 MB pe card
poti sa-l stergi, fara nici-o pierdere.

#67
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008
E ca la tuning nene, orice kw in plus trage din rezervor mai mult.
Acasa am facut un 35% OC la desktop-ul de pe care scriu acum, e avion desigur si va bate multi ani de acum incolo sistemele care se vand prin cora,domo,altex...etc
Dar la tel "e alte chestii"...cu cat ii dai sa pape mai mult ramai in pana prostului ( de baterie :) ) imediat.
Chiar sunt multumit de actualul tel, nu are nevoie de tuning.

#68
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013

View Postgry2000, on 11 ianuarie 2014 - 16:08, said:

E ca la tuning nene, orice kw in plus trage din rezervor mai mult.
Acasa am facut un 35% OC la desktop-ul de pe care scriu acum, e avion desigur si va bate multi ani de acum incolo sistemele care se vand prin cora,domo,altex...etc
Dar la tel "e alte chestii"...cu cat ii dai sa pape mai mult ramai in pana prostului ( de baterie Posted Image ) imediat.
Chiar sunt multumit de actualul tel, nu are nevoie de tuning.
nu-ti trebuie oc  la telefon ca sa-l faci mai ok(mai aduga si faptul ca-ti trebuie kernel pentru oc), mai rapid si chiar sa-te tina si bateria mai mult,trebuie doar sa sti ce sa faci.

#69
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
Am șters. În altă ordine de idei, dacă pe LG Optimus L5 II, care are același procesor au putut pune din start android 4.1.2 cred că ar suporta acest MTK 6575 și versiuni mai mari de android. Mai caut posibilități de flash-uire a cwm recovery. Oricum, dacă pun recovery, există și rom custom pentru aceast telefon/chipset?

#70
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013

View Postmirunandrei, on 13 ianuarie 2014 - 17:34, said:

Am șters. În altă ordine de idei, dacă pe LG Optimus L5 II, care are același procesor au putut pune din start android 4.1.2 cred că ar suporta acest MTK 6575 și versiuni mai mari de android. Mai caut posibilități de flash-uire a cwm recovery. Oricum, dacă pun recovery, există și rom custom pentru aceast telefon/chipset?
Chiar daca ai avea 4.1.2 nu s-ar cunoaste nimic.Rom csutom pentru telefonul asta nu cred  c-o sa vezi prea curand, poate chiar deloc.

#71
mirunandrei

mirunandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.01.2007
Voiam un update de android în special pentru următoarea problemă: eu ascult multă muzică pe telefon, iar funcțiile standard pentru butonul de pe căști (un click play/stop, 2 click FW, 3 click RW etc) nu funcționează pe acest telefon. Nu știu cum aș putea să le activez... o fi un bug din construcție sau pur și simplu trebuie modificat un fișier.

#72
Mitomanu

Mitomanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 25.09.2013
Salutare băieţi,

am văzut că sunteţi pe aici câţiva care vă pricepeţi la smart-ul ăsta 3... :) . Eu am o rugăminte la voi, dacă aveţi un backup făcut la stock rom pentru spflashtool, am brickuit telefonul şi nu mai bootează deloc, nu pot intra în recovery mode-ul lui original (cel fără cwm), la boot îmi apare doar un ecran alb. Nu mai apare nici sigla cu vodafone. V-aş ruga mult să mă ajutaţi dacă aveţi careva fişierele. Ptr Spflashtool nu zip pentru cwm.

Mersi anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate