Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Sunt bâlbăit. Nu mai rezist..

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Daca spui ca sunt momente cand nu ai probleme,inseamna ca se poate! Se poate sa te controlezi,doar ca te stresezi mult prea mult si atunci cand te gandesti intens la o problema,e clar ca totul va merge spre rau.Nu mai lua gurile rele in seama si daca nu erai balbait,gaseau ei altceva sa faca glume. Multe exercitii de dictie,lasa cuvintele sa iasa pur si simplu,nu le mai forta.Da-i naiba pe aia care rad,totdeauna vor exista rautati,asa e in viata,asa-s oamenii.Bafta!

#56
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Nu stiu daca te confrunti cu aceleasi probleme ca si mine, dar si mie mi se intampla uneori sa ma balbai ( eu patesc astfel deoarece vreau mereu sa fac discutia mai piperata, si-atunci toate ideile mi se amesteca in minte si iese o mare varza ). Pe langa asta, din cauza anumitor blocaje mintale, in viata mea si-a facut simtita prezenta si tracul. Nu stiu daca nu cumva din cauza asta nu poti nici tu reproduce cuvintele asa cum trebuie, pentru ca in subconstientul tau a aparut o anumita temere care se declanseaza atunci cand esti in preajma altor oameni.

Cand citesti e firesc sa nu te balbai, pentru ca mintea ta proceseaza doar niste informatii simple. Ai totul scris cuvant cu cuvant si nu ai de indeplinit decat o simpla formalitate, in special daca esti o persoana care citeste in mod frecvent. Numai un analfabet se poate balbai atunci cand citeste. In momentul in care trebuie sa te gandesti la ceea ce ai de spus, situatia se schimba, deoarece efortul devine considerabil si e normal sa clachezi daca nu te simti degajat in momentul respectiv, mai ales daca toti au privirile atintite spre tine.

Mie mi se intampla chiar mai rau de atat, din cauza presiunii pe care mi-o pun singur pe umeri, uneori nu-mi vin in minte cuvintele si fac pauze si ma blochez total, fara a putea gasi vreun sinonim cu care sa inlocuiesc macar.

In fine, ce te pot sfatui e ceea ce mi-a spus si mie psihologul, adica sa-ti controlezi singur gandurile. Pune-te in fata unei oglinzi, priveste-te in ochi, incepe sa-ti spui incontinuu cu voce tare : " Eu vorbesc fluent " , " Eu sunt capabil " etc. si incearca sa fii cu gandul acolo atunci cand o spui ( evitand negatiile ),  pentru ca mintea ta sa poata percepe ceea ce vrei ca ea sa retina. Daca faci lucrul asta in mod frecvent, e imposibil sa nu apara vreo ameliorare sau poate, cine stie, sa reusesti sa te lepezi de balbaiala complet. Eu ma simt mai bine in ceea ce vorbeste reproducerea, chiar daca mai am de lucrat.

Ideea e sa gandesti mereu pozitiv si sa incetezi cu lamentarile gen " Nu mai rezist... " .  O astfel de mentalitate nu va face decat sa te traga in jos in continuare.

Edited by thepunishmentofgod, 01 June 2014 - 20:55.


#57
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
De-aia s-au inventat logopezi. Balbaiala se poate trata/tine in frau prin exercitiu.

#58
David_CTO

David_CTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2014

 BomfunkMCs, on 21 mai 2013 - 19:46, said:

Mă confrunt cu o problemă de mic copil, sunt bâlbăit. Am fost respins de multe persoane din aceasta cauza, am fost îngânat, blamat, sau pur si simplu bataie de joc în faţa altor oameni.
Deja îmi e foarte cunoscuta întrebarea "Esti bâlbâit?". etc
Balbaiala a intervenit in viata mea de mic copil, nu ştiu să fi fost o cauză, un accident sau ceva asemanator, chiar zilele trecute mi-am întrebat parintii dacă m-am lovit în zona capului cand am fost mic .. pentru că de ceva timp incerc sa identific cauza. Dar cauza nu provine dintr-un asemenea accident sau mai bine zis incident.

Am ajuns la 16 ani. Pot să spui că tipul meu de bâlbăială este diferit fata de ceea ce se întelege atunci cand se rosteste acest cuvant, nu mă bâlbâîesc prin repetitia anumitor litere, ci pur si simplu nu pot să scot cuvantul pe gura, parca ceva îl trage înapoi. Atunci când îmi iau aer si incerc să-l rostesc, dupa câteva încercari, reusesc dar prin repetitia enervantă a primei litere din cuvant.
E foarte frustrant si enervant când văd privirile pline de sens ale colegilor de scoala, râsul ironic etc. Prea putini sunt cei care ma inteleg.
De mic copil au greşit si parintii mei, mereu îmi reprosau (şi încă o fac) faptul ca ma balbaiesc, si uneori mă îngână. Acest lucru e o greseala totala pentru că mă debusolează la extrem.
Am fost la logoped când eram mai mic, am facut cateva exercitii de vorbire dar nu a mers.

E foarte ciudat, pentru că am perioade în care balbaiala dispare subit, aproape uit că sufăr de acest defect inimaginabil de deranjant al vorbirii, dar am perioade când mă balbaiesc aproape la fiecare cuvant.
La citirea din clasă nu am problemă, chiar am un citit mult mai fluent decât mulţi colegi de clasă perfect "sanatoşi", ca să zic asa. Uneori am si la citit, dar foarte rar. De fiecare data inainte sa citesc am câteva emoţii ca să nu ma balbaiesc, la fel si cand vorbesc cu o fata.
La telefon se manifesta cel mai bine balbaiala, e frustrant si cand vorbesti cu fete si sunt sigur ca sunt multe care mă evita fix din acest lucru.

Nu stiu ce sa mai fac, am ajuns la capatul puterilor .. petrec nopti intregi gandindu-ma cum ar fi viata mea altfel .. e foarte frustrant si deranjant in acelasi timp.
Vreau cateva sfaturi, poate au fost cazuri, poate sunt chiar useri care se confruntau cu aceasta problema .. nu stiu ce sa spun.
Vă multumesc!

Salut,

Si eu am aceeasi problema si sunt activ implicat in cautarea unui tratament si a unor solutii.

Sunt multe persoane care au deficienta asta de vorbire, dar care poate fi tratata prin exercitiu cu tehnica potrivita.

Ti-as da niste carti, poate te ajuta. Pe mine m-au ajutat. Scrie-mi unmail pe [email protected]

#59
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Noi am avut un bâlbâit în clasă când eram printr-a opta, era super tare, pentru că era generatorul nostru de cuvinte alambicate, cum ar fi nume de familie, dacă zici cirici e una, dar ci-ci-ci-ciricici e alta, ai deja un meme. În fine, greu de explicat scriptic, cert este că nu era chiar așa f_tut de restul pe tema asta.
Omul a fost întotdeauna constant de bâlbâit, deci cred că o abordare ami bună e să compensezi cumva.

Edited by benis, 05 October 2014 - 12:04.


#60
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
O dedicatie pentru cei care au problema asta !
Cititi si versurile !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i4SurKqVAAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Foarte bun, Johnny Cash, tata lor :)

#62
AndaEFT

AndaEFT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2015

 BomfunkMCs, on 21 mai 2013 - 19:46, said:

Mă confrunt cu o problemă de mic copil, sunt bâlbăit. Am fost respins de multe persoane din aceasta cauza, am fost îngânat, blamat, sau pur si simplu bataie de joc în faţa altor oameni.
Deja îmi e foarte cunoscuta întrebarea "Esti bâlbâit?". etc
Balbaiala a intervenit in viata mea de mic copil, nu ştiu să fi fost o cauză, un accident sau ceva asemanator, chiar zilele trecute mi-am întrebat parintii dacă m-am lovit în zona capului cand am fost mic .. pentru că de ceva timp incerc sa identific cauza. Dar cauza nu provine dintr-un asemenea accident sau mai bine zis incident.

Am ajuns la 16 ani. Pot să spui că tipul meu de bâlbăială este diferit fata de ceea ce se întelege atunci cand se rosteste acest cuvant, nu mă bâlbâîesc prin repetitia anumitor litere, ci pur si simplu nu pot să scot cuvantul pe gura, parca ceva îl trage înapoi. Atunci când îmi iau aer si incerc să-l rostesc, dupa câteva încercari, reusesc dar prin repetitia enervantă a primei litere din cuvant.
E foarte frustrant si enervant când văd privirile pline de sens ale colegilor de scoala, râsul ironic etc. Prea putini sunt cei care ma inteleg.
De mic copil au greşit si parintii mei, mereu îmi reprosau (şi încă o fac) faptul ca ma balbaiesc, si uneori mă îngână. Acest lucru e o greseala totala pentru că mă debusolează la extrem.
Am fost la logoped când eram mai mic, am facut cateva exercitii de vorbire dar nu a mers.

E foarte ciudat, pentru că am perioade în care balbaiala dispare subit, aproape uit că sufăr de acest defect inimaginabil de deranjant al vorbirii, dar am perioade când mă balbaiesc aproape la fiecare cuvant.
La citirea din clasă nu am problemă, chiar am un citit mult mai fluent decât mulţi colegi de clasă perfect "sanatoşi", ca să zic asa. Uneori am si la citit, dar foarte rar. De fiecare data inainte sa citesc am câteva emoţii ca să nu ma balbaiesc, la fel si cand vorbesc cu o fata.
La telefon se manifesta cel mai bine balbaiala, e frustrant si cand vorbesti cu fete si sunt sigur ca sunt multe care mă evita fix din acest lucru.

Nu stiu ce sa mai fac, am ajuns la capatul puterilor .. petrec nopti intregi gandindu-ma cum ar fi viata mea altfel .. e foarte frustrant si deranjant in acelasi timp.
Vreau cateva sfaturi, poate au fost cazuri, poate sunt chiar useri care se confruntau cu aceasta problema .. nu stiu ce sa spun.
Vă multumesc!

Salut,

S-ar putea sa pot sa te ajut.Da-mi un email pe yahoo.Adresa e aceeasi cu username-ul meu.Sanatate!

#63
mrianna

mrianna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2018
A trecut mult timp de la postarea asta si abia acum am vazut-o. Sunt balbaita si eu. Lupt cu asta in fiecare zi si desi poate parea usor de trecut peste,nu e. E multa munca si uneori nu are rezultat.Am ajuns la faza in care accept ce sunt si incerc sa nu deranjez ca sa nu fiu deranjata.Daca inca mai esti pe forum,as vrea sa vorbim in privat,sa schimbam pareri. Sa stii ca nu esti singur.

#64
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
ia lecții de dicție, vorbește încet, cursiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate