Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sunt bâlbăit. Nu mai rezist..

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinere, eu cu aproape 50 de primaveri, imi permit sa spun adevarul.
Cand eram copil, conform unei legi comuniste, intr-o camera din apartamentul in care locuiam, a fost adusa o doamna mai in varsta care se balbaia si ea.
Si care s-a ocupat de mine, cand mama/tata erau la slujbele lor..
Asa ca prin simpla imitatatie am inceput si eu sa ma balbaii. Noroc ca respectiva s-a mutat dupa cativa ani.  Dar si azi am momente cand dau in balbaiala....
Altfel, ca mesaj, ai unul dintre cele mai frumoase pe care le-am citit de cand pierd vremea prin acest forum
Morala
Lasa lumea sa zice ce-o vrea. Si incearca sa te specializezi in examene scrise, unde ii vei umili pe nebalbaiti.
Iar dupa ce se afiseaza notele, mergi la la ei /ele si spunele, dragutii mei,  vad ca la scris va cam bal bal bal baiti..Asa ca va rog sa ma pup pup pup ati ac ac olo..dar incet incet isor..si pe rrrrand.
Dar limpede si clar, adica balbait cu intentie clara...
Despre fete.. Sunt atat de multe.. Stai cu ochi largi deschis pt ca defectul tau unor li se poate parea simpatic..Sau zi-le ca si cei balbaiati sunt ca si cu cu chelie.
Daca nu te cred, sa te probeze....
Daca ai timp, cauta filmul "Moulin rouge" din 1950 toamna.. Sa vezi cum un barbat destept si talentat, era cocosat si pitic..Adica un defect mai rau decat al tau..
Si totusi o tipa l-a placut si asa..Din pacate el fiind prea preocupat sa isi planga de mila nu a realizat asta..
Stiu ca sfatul meu nu e exact ce vrei, adica o rezolvare certa, ca o ecuatie matematica, y=ax+b, dar viata e o lupta. iar BAFTA e inclusa . Sau nu. Sau ti-o mai faci si singur.
Later Edit. Ia cauta si filmul "Discursul regelui".. asta ca sa vezi ca si altora li se  mai intampla.. Si ala avea chiar o PROBLEMA daca nu vorbea ..
Mai de mult cineva a incercat sa il comenteze pe la filme..Sper sa nu razi pre tare de saracul om..iar ala avea vre-o 23 de ani cand a patit-o..Si de tacut, nu nu era..

Edited by Prien, 21 May 2013 - 20:19.


#20
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View PostPrien, on 21 mai 2013 - 20:10, said:

Tinere, eu cu aproape 50 de primaveri, imi permit sa spun adevarul.
Cand eram copil, conform unei legi comuniste, intr-o camera din apartamentul in care locuiam, a fost adusa o doamna mai in varsta care se balbaia si ea.
Si care s-a ocupat de mine, cand mama/tata erau la slujbele lor..
Asa ca prin simpla imitatatie am inceput si eu sa ma balbaii. Noroc ca respectiva s-a mutat dupa cativa ani.  Dar si azi am momente cand dau in balbaiala....
Altfel, ca mesaj, ai unul dintre cele mai frumoase pe care le-am citit de cand pierd vremea prin acest forum
Morala
Lasa lumea sa zice ce-o vrea. Si incearca sa te specializezi in examene scrise, unde ii vei umili pe nebalbaiti.
Iar dupa ce se afiseaza notele, mergi la la ei /ele si spunele, dragutii mei,  vad ca la scris va cam bal bal bal baiti..Asa ca va rog sa ma pup pup pup ati ac ac olo..dar incet incet isor..si pe rrrrand.
Dar limpede si clar, adica balbait cu intentie clara...
Despre fete.. Sunt atat de multe.. Stai cu ochi largi deschis pt ca defectul tau unor li se poate parea simpatic..Sau zi-le ca si cei balbaiati sunt ca si cu cu chelie.
Daca nu te cred, sa te probeze....
Daca ai timp, cauta filmul "Moulin rouge" din 1950 toamna.. Sa vezi cum un barbat destept si talentat, era cocosat si pitic..Adica un defect mai rau decat al tau..
Si totusi o tipa l-a placut si asa..Din pacate el fiind prea preocupat sa isi planga de mila nu a realizat asta..
Stiu ca sfatul meu nu e exact ce vrei, adica o rezolvare certa, ca o ecuatie matematica, y=ax+b, dar viata e o lupta. iar BAFTA e inclusa . Sau nu. Sau ti-o mai faci si singur.

Mulţumesc frumos pentru sfaturi!
Nu pot să zic că nu am avut relaţii până acuma (mă rog, la varsta asta nu se leaga nimeni de ceva serios) iar prea puţine fete mi-au atras atentia din acest punct de vedere. E ciudat, atunci când cunosc lume nouă nu mă bâlbâiesc, dar după ce cunosc mai bine începe calvarul.
Chiar în prezent vorbesc cu o fata de aproape 1 luna, vorbim la telefon zilnic si incerc sa fiu cat mai concentrat, uneori imi iese, uneori îmi mai scapă. Dar ea nu imi spune nimic si chiar mă respecta dupa modul meu de gandire.
Vă mulţumesc si eu, sănătate si sa auzim de bine!

#21
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Am un prieten foarte bun care are aceeasi problema ca si tine. Problemele se intensifica foarte mult atunci cand traverseaza situatii emotionale. El a invatat sa-si ignore acest "defect" si duce o viata absolut normala. E un geniu in IT si o duce foarte bine.
Sfatul meu este sa nu te mai gandesti la problema ta, sa incerci sa o ignori cat poti iar pe cei care rad de tine pur si simplu nu-i baga in seama, sunt niste needucati.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sti, mi-e mi-a luat niste ani pana cand am inteles ideea "cine ma place ma place asa cum sunt", cu corolarul "Cine nu, sa ma pupe, dar incet.."
Nu ii pot multumii pe toNti..

#23
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Mergi la un psiholog care este acreditat sa practice hipnoza. Pun pariu ca, aflat sub hipnoza, vei vorbi perfect. Posibil sa ai niste bariere emotionale, posibil chiar sa fi invatat sa te balbai.
Imi aduc aminte ca, atunci cand eram la gradinita, aveam un prieten care  era balbait. Si cum il simpatizam, m-am molipsit si eu, devenisem balbait si mi se parea misto. insa, atunci cand parintii mi-au spus sa termin, nu mai reuseam sa vorbesc normal, exact ca tine, ma opinteam sa scot cuvintele. Nu mai stiu cum am scapat dar am reusit.

#24
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Ai vazut filmul ? Poate te ajuta (sa rezolvi problema completamente nu, dar poate sa o privesti cu mai multa seninatate).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAm7gRXFiRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostOriginalCopy, on 21 mai 2013 - 20:10, said:

Nu neapărat, poate să fie şi o cauză anatomică: căile neuronale sunt legate între centrul vizual şi vorbitul (din moment ce citeşte fluent) însă centrul vorbirii însuşi e distorsionat.


În timp ce vorbeşti, imaginează-ţi că ai în faţa ta o coală pe care apar permanent următoarele câteva cuvinte pe care urmează să le spui, şi citeşte-le. Totul în imaginaţia ta.

E dificil, dar şi dacă îţi iese, vei reuşi să stai focusat atunci când citeşti pentru perioade lungi de timp, ceea ce majoritatea oamenilor nu pot.

Nu exista asa ceva, cai neuronale ferm stabilite, exista doar relatii functionale care se stabilesc datorita uneinevoi.
De asta folosim atat de putini neuroni pentru ca, in caz de accident, alti neuroni nespecializati sa devina specializati si sa preia functia avariata. De ex., daca un om sufera un accident la zona motorie, dupa un timp alte zone suplinesc si ajung sa o inlocuiasca pe cea "originala".
Daca nu ma insel, si regretatul Florian Pitis era balbait cand era mic. Insa, a avut o vointa imensa si uite ca a depasit obstacolul.

#26
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Deci, problema ta e de la cap! Trebuie sa te duci la doctor sa iti faca un control la cap!

#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostAlex-Softpedia, on 21 mai 2013 - 20:26, said:

Ai vazut filmul ? Poate te ajuta (sa rezolvi problema completamente nu, dar poate sa o privesti cu mai multa seninatate).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAm7gRXFiRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vai ce film emotionant...iar faza de la sfarsit.."mda, dar v-at balbait nitel /lasa, sa se stie ca eu eram"... e o dovada de umor englezesc de prima clasa...
Adevarul e ca in clipele alea, daca esti om si nu masina, normal ca emotia..
Iar oamenii lui de asta aveau nevoie. De un om, oarecum ca ei, dar totusi diferit, dar care sa le spuna adevarul, adica da, treaba e de caca o... dar ca la final...
Si vulpea aia de WC a recunoscut ca atunci cand era copil, era ca Demostene...
Deci esti intr-o companie selecta, cu voia dvoastra, primul pe lista fiind chiar eu.
Sa ma contrazica cineva Si WC si Demos si regele ala sunt morti..
Da, stiu, sunt chiar modest...

Edited by Prien, 21 May 2013 - 20:59.


#28
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Si eu patesc exact ca tine, ma balbai de numai pot cand vorbesc cu cineva. Daca sunt singur si vorbesc, nu ma balbai sau ma balbai dar foarte foarte putin. Cand cant din gura- la fel nu ma balbai absolut deloc.  Este o balbaiala tampita, exact cum ai zis si tu nu pot rosti anumite cuvinte, simt ca numai am aer ceva de genul. Am fost si eu la logoped cand eram mic, degeaba.

#29
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostBomfunkMCs, on 21 mai 2013 - 19:56, said:

Nu plang. Daca ai zis-o ironic sa fi sanatos. Numai cine se confrunta cu asa ceva stie cat poate fi de nasol..restul sunt doar cârcotaşi. Sănătate!

curios as fi eu de cei care rad de tine...cred ca au defecte mult mai mari.
cazul tau cum zicea cineva mai sus tine pe fond nervos.
daca o sa cauti un film, DISCURSUL REGELUI parca se numea, a fost cu unul exact care avea problema ta. si o sa vezi si rezolvarea.
filmul merita vazut.
numa bine. si sa auzim de bine.
si daca totusi cineva rade de tine, ignora`l.
nu te cobora la nivelul lui. eventual poti sa il si faci de ras in fata prietenilor daca ai ocazia sa ii dai cu vreo fraza peste nas. sa zica...balbait...da nu si prost.

#30
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGonthar, on 21 mai 2013 - 20:55, said:

Deci, problema ta e de la cap! Trebuie sa te duci la doctor sa iti faca un control la cap!
Tu ai o problema la cap el are doar o problema-n cap.Ar fi bine sa faci si tu o vizita la doctor ca e posibil sa ai "forum-ita" maligna

Edited by lik_lights, 21 May 2013 - 21:25.


#31
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu am citit toate reply`urile pana la capat, apoi am vazut ca cineva deja a pus link cu filmul respectiv.
superb.
pe pro`tv a fost de vreo 2 ani.
si de obicei filmele bune le tin minte.

#32
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Trebuie sa faci recitaluri cu versuri din bumbfunc's si scatman john ca sa scapi de balbaiala

View PostGonthar, on 21 mai 2013 - 20:55, said:

Deci, problema ta e de la cap! Trebuie sa te duci la doctor sa iti faca un control la cap!
care cap?

#33
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBomfunkMCs, on 21 mai 2013 - 20:18, said:

Vă mulţumesc si eu, sănătate si sa auzim de bine!
Gandeste-te ca sunt oameni care nu pot nici macar sa se balbaie. Sunt muti!
Tu ai posibilitatea sa te exprimi verbal, poate nitel mai greu, dar prin modul tau de gandire, de expimare, de cursivitatea si intensitatea modului de exprimare, depasesti cu mult, asa zisi colegi de pe forum. Ignora-i !!!
Legea compensatiei, cred ca se aplica si in cazul tau. Nu putem sa le avem toate in viata. Sunt multi care se pot exprima verbal fara sa se balbaie, dar mesajul lor, este steril!
Mergi inainte. Ai viata ta. Sunt sigur ca esti un invingator!
Toate cele bune!

Edited by 1orgu, 21 May 2013 - 21:53.


#34
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
N-am citit absolut tot ce s-a discutat aici....dar eram curios sa-mi spui daca te balbai si daca vorbesti singur, fiind singur in incapare/apartament...etc
Am avut un prieten care era balbait...si cand vorbeam cu el...si imi zicea ceva....ii ziceam in acelasi timp sa vorbeasca mai rar....mai usor...deci pur si simplu nu te grabi....sa nu-ti pese ca alalalt asteapta sa auda ceva de la tine...deruleaza cu incetinitoru in fatza...dupa un timp o sa fii mai bine o sa vezi

#35
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
unul dintre cei mai mari oratori ai Greciei antice a fost balbait. Numele lui - Demosthene.
Citeste aici mai multe: http://oprestebalbai...lui-demosthene/

#36
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Am avut ceva vreme un coleg, care avea o problema asemanatoare. Nenea e scotian si are in jur de 60 de ani. La conversatii uzuale, despre vreme, fotbal, carciumi, turism, masini, gagici etc n-avea probleme. In limba romana rupea cateva expresii (stia sa salute, sa intrebe ce mai faci, sa-si cumpere tigari etc), si deasemenea n-avea probleme. Cand incepeam sa vorbim de chestii tehnice, cred ca se intampla sa nu-i vina in minte un cuvant, se enerva ca nu-i vine in minte, si intra in bucla eterna; cu cat ii veneau dracii mai rau, cu atat ii era mai greu.

Am constatat ca, daca ii sugeram primul cuvant pe care ar fi trebuit sa-l zica, redevenea fluent; chiar daca nu-l nimeream, macar il scoteam din blocaj, pt ca gasea el un sinonim, sau ma contrazicea. Oricum, face-to-face mergea sa vorbesti cu el, dar la telefon era cosmar.

Ma gandesc ca tu ai o problema similara. Cand simti ca nu-ti vine cuvantul ala, schimba subiectul sau cauta un sinonim.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate