Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Limnos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
kid2006

kid2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2006
Buna, pentru cei interesati de orarele ferry-urilor, de la toate companiile, care ajung in Myrina (capitala), vedeti mai jos programul din aceasta vara.
Eu am rezervare de pe 30 iulie la vila acolo si desi m-au asigurat ca va fi cel putin un ferry pe zi din Kavala, am constatat cu stupoare ca saptamana trecuta au scos ferry-urile Nel Lines care ajungeau in insula joi, sambata si luni...
Cum 30 iulie pica fix joia, nu avem alta solutie decat sa stam o seara in Kavala si sa il prindem pe cel de la Blue Star de vineri.
In fine, sunt sigura ca nu ne va strica bucuria de a face o vacanta in aceasta insula, chiar daca vom sta mai putin cu o zi. Anul trecut am aflat de ea, in Vourvourou, unde ne-am imprietenit cu niste turisti din Salonic si ne-au povestit despre insula. Dupa parerea lor, si vizitasera o multime de insule din tara lor, Lemnos e superba. Cu atata drag ne-au povestit de ea, incat ne-am hotarat chiar atunci ca aceasta e destinatia urmatoare.
Vacante placute tuturor!

Attached Files


Edited by kid2006, 11 June 2015 - 12:11.


#20
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Felicitari pentru alegerea facuta!
Asteptam impresii la intoarcere.
Limnos este pe lista noastra pentru o vacanta viitoare, impreuna cu Lesbos...Posted Image

#21
nils1

nils1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.12.2009
Salut!
Are cineva informații noi, din vara asta, legate de Lemnos? eventual program ferry și prețuri pe insulă :)

#22
kid2006

kid2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2006
Buna,
Recunosc ca nu am postat informatii despre insula la intoarcere, un pic si egoist, sa o tinem pentru noi (glumesc desigur, tot pe lipsa timpului dau vina).
Am fost, ne-a placut mult, mergem si anul acesta. Nu suntem genul care sa mergem an dupa an in acelasi loc, dar Lemnos are ceva aparte.
Nu, nu e turistica, nu are hoteluri de 5 stele, nu are o capitala cu multe atractii pt seara, nu se vb bine engleza pt ca sunt turisti greci in majoritate, nu intalnesti romani sa mai schimbi o vorba la plaja. Dar.... Plajele sunt superbe si poti merge zilnic in alta plaja, satucurile sunt pitoresti (taverna Mantella din Sardes ar merita o stea Michelin cu siguranta daca nu ar fi asa informala), Myrina-capitala este o poezie... Castelul cocotat pe stanci locuit de caprioare, cu vedere la portul cochet pe de o parte si la faleza cu restaurante simple, pescaresti pe de alta parte, strada pietonala umbrita de vita cu taverne si terase cochete si plaje amenajate cu gust, cu muzica buna si cocktail-uri fine. Da, aici simti civilizatia, dar mergi mai in sud si apoi spre est si nord si opreste-te la plaje salbatice. Poti sa mananci seara in Plati, sus, in inima oraselului unde seara pun mese in piateta mica, din usa in usa, sub un platan batran, sau in Tsimandria unde seara scot mese in piata din fata bisericii, cele 2 taverne cu rotisoare uriase.
In partea de est, la Keros se face kite surfing si acest loc e unul din motivele pentru care ne intoarcem. Cativa "sportivi" din grup vor la lectii anul acesta dupa ce anul trecut au simtit o mica umilinta cand au aparut cu cardul de copii si neveste, prosoape si galetuse cu gandul sa bifam si plaja Keros. Erau numai surferi, am facut cale intoarsa.
Acum avem o rezervare deja pt iulie dar exact data de sosire nu o stim. Ferry a fost anuntat in mai anul trecut, nu au fost ferry-uri in fiecare zi. Anul acesta am sunat la Pravlis, agentia din Lemnos, ne-au spus ca stiu deja ca vor fi 6 treceri saptamanale, dar se poate ca intr-o zi sa fie doua. Deci probabil 2 zile pe saptamana vor ramane fara ferry si jonglam cand se vor afisa. Speram martie, anul acesta, sa se afiseze, asa ne-a spus agentia.
Trecerea dureaza intre 4 ore si 4 ore si jumatate din Kavala, dar e f placut. Ferry-urile sunt mari si cu zone de relaxare, baruri, cateva magazine.
Spor la cautat vacante!

#23
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Superb !

Cu ceva poze ne încânţi ?


Sănătate şi tcb !

#24
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salutare,
A mai fost cineva pe aici ? Merge cineva anul acesta?
Noi avem in iulie programat un sejur in Lemnos. Revin cu pareri si poze :).

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Este un loc de vis. Pentru autisti, insa. Multumesc Simonei pentru toate sfaturile pe care ni le-a dat.

In afara de faptul ca ferry -ul s-a stricat si am intarziat o zi, totul a fost PERFECT ! Fara sa supar pe nimeni, pe langa Limnos, Thassos-ul pare o mizerabila si aglomerata "Mamaie" de la noi. Cea mai buna mancare ever din Gr..aici este.

In afara de 2 - 3 rataciti de Bg si de Cz, Pl si Au, ( cam 3 % din turisti), toti sunt greci. Or stii astia ce si cum.

Voi pune o poza cu o harta de aici in care incercuiesc " to-do"urile.  In rest numai de bine. De foarte bine. Un loc de revenit. Cat de curand se poate.

PS - Si oamenii sunt un pic diferiti de grecii "clasici". Mult mai " naturali " si ..cu suflet. Nu dau detalii decat pe PM :)

Ca si sugestie - daca v-a placut Thassos-ul ..uitati de locul asta. e la 4 ..5 ore de continent cu ferry-ul si e periculos:)

Multumesc Doamne ca ai mai lasat picaturi de Paradis in lume.

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  post-58236-0-37631200-1469804879.jpg   100.25K   153 downloads

Edited by Barboso, 29 July 2016 - 18:25.
Indreptat poza, sa nu se verse paharul.


#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Fox, de unde ai luat ferry, din Kavala sau din Alexandroupoli ?


Sănătate şi vacanţă plăcută în continuare !

#28
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
@barboso - multam !
@ovi- kavala.

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  20160729_201511_Richtone(HDR).jpg   558.46K   193 downloads

Attached File  post-58236-0-11861900-1469821241.jpg   327.71K   174 downloads

Edited by Barboso, 29 July 2016 - 22:25.
Poza...


#30
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Mai vrem poze si....amanunte (cum sunt plajele, ce trebuie vizitat, ce fel de cazari putem gasi in insula, etc)
Acum visez ca voi ajunge vreodata pe acolo, dar mai sti....
Ati ramas in continuare aici sau ati reusit sa ajungeti si in Kefalonia?
Vacanta placuta oriunde va aflati!

#31
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanavl62, on 29 iulie 2016 - 22:06, said:

Mai vrem poze si....amanunte (cum sunt plajele, ce trebuie vizitat, ce fel de cazari putem gasi in insula, etc)
Acum visez ca voi ajunge vreodata pe acolo, dar mai sti....
Ati ramas in continuare aici sau ati reusit sa ajungeti si in Kefalonia?
Vacanta placuta oriunde va aflati!

Kefalonia..soon !:)
@barboso - sa tra' sefu! Scuze de "varsarea paharului". tot nu vrea sa stea "dreapta".multum!
detalii- curand !:)

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postfoxbat, on 29 iulie 2016 - 22:20, said:

tot nu vrea sa stea "dreapta".multum!
Telefonul le pune automat "landscape".
Pt putin !

#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanavl62, on 29 iulie 2016 - 22:06, said:

... amanunte (cum sunt plajele, ce trebuie vizitat, ce fel de cazari putem gasi in insula etc) ...

Dana, plajele cele mai bune sunt în partea de sud-vest a insulei, iar capitala (Myrina) are şi ea două plaje chiar în oraş. Eu mă gândisem să iau cazare de pe booking chiar în Myrina.
Ca fapt divers în ce priveşte capitala: în ghidul Lon-ly Pl-net scrie despre strada principală care se numeşte P Kyda - Karatza, dar pe google.earth se pare că ar fi strada Demokratias (parcă). Impresia mea este că au schimbat vechea denumire de acum 10 ani.
În rest, se pare că Meltemi nu suflă pe insulă atât de mult ca în ciclade.

În altă ordine de idei, văzînd harta pusă de @foxbat, îmi dau seama că sunt încă multe de descoperit, ghidul nefiind suficient de detaliat. De exemplu, formele alea ciudate din nordul insulei - habar n-aveam de ele, iar eu mă omor după aşa ceva.

În fine, să aşteptăm review-urile şi pozele lui @foxbat, eu aştept cu nerăbdare.
Iar accesul pe insulă mi se pare mult mai uşor decât pe altele. De exemplu, pentru Paros trebuie condus tocmai până la Pireu, de unde ferry face tot 4 ore. Până la Kavala e mult mai puţin, e ca şi cum te-ai duce în Thassos, dar mergi mai mult cu feribotu'. Simplu !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 July 2016 - 23:38.


#34
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Pentru ferry trebuie rezervare sau gasim loc si fara ? multumesc

Edited by 4rings, 30 July 2016 - 07:52.


#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  20160730_090019.jpg   435.61K   128 downloads

#36
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
In primul rand va rog frumos sa considerati ca este vorba de o insula de autisti profesionisti. AKA – eu. Basca un catel si-o muiere. De capatat. Aia de era cu acte mi-a luat catelul si-a plecacat cu altul. Pesemne ca ala avea Bmw . eu Honda.
Back on track – Limnos este diferita de tot ce am gustat ( pana acum ) in Gr. La ani lumina de orice “ thassos”ism. Nu ca Thassos-ul e rau. Nici pe departe. Doar ca..e altceva. Un fel de Mamaia.
Oamenii-  un mic exemplu – fix de ziua mea am reusit sa “intorc” masina ( deh, buba de motociclist endurist dupa miste Mythos ) fix la naiba in prazsnic in varf de munte,  intr-un mic santulet. Nu aveam 4x4 asa ca am ramas “ suspedat”. Dupa 1 ora de munca,cei 2 greci care m-au “scos”( construind impreuna cu mine un mic” pod” sa ridicam puntea spate, in 35 de grade afara ! ) nu au vrut nici macar 1 euro. Macar motorina de la Jeep-ul lor si tot era ceva.. . Mi-au cerut o tigara ! nu aveam. Nu fumez. M-am intors a II a cu un bax de bere si un pachet de tigari  insa bariera lingvistica era prea mare sa sa intelegeaca ca un cadou de ziua mea si nu o “plata”. Tipul de la magazinul satesc a promis ca le explica el ( omu’ vobea engleza). Ca ..diferenta, in Thassos pentru o banala pana de motorina ( eu eram pe ferry dar amici mei o patisera in fata mea si ma sunasera ) au platit 30 euro ca le-a adus unul 5 l de motorina ( 30 eur + motorina sa..se nu se inteleaga altceva ). Si ..erau pe sosea nu pe munte ! Si ala era pe scuter, si statia de benzina la nici 5 km..
Insula este lenta ( ca sofer zic) si mica. Chiar daca nu pare. Cea mai mare distanta este de ~30 km ( la mine intre cazarea din Agios Ioannis  si cel mai indepartat loc a fost de 38 km cu tot cu ocol de pauza de masa). Are 4 plaje blue flag ( sunt in partea de sud). Niscai bulgari, polonezi si austrieci ( cam 5 %  ) si restul turisti GRECI ! ( 95 %). Asta in sezon, vorbim de 30 iulie.
Cateva obiective ( un MUST  ) le voi incercui pe harta- e cel mai simplu asa. Oricum cam tot s-a si postat mai sus asa ca e doar pentru care vor  o planificare la sange   (desi insula asta nu se preteaza la asta) – castelul din capitala, Ifestia, ( pentru cei care indragesc pietrele), cele 4 plaje blue flag si cele 3 “mancatorii” de  VIS (pe toata insula se mananca DIVIN insa astea 3 sunt..fara cuvinte – Lichna, Sardes si Tsimandria sunt satucele in care tavernele respective sunt..de cel putin 1 stea Michelin !).
Multumesc Simonei pentru toate info-urile – ne-au scutit de” cautari” si se pare ca oamenii care ajung aici au ceva in comun .
In afara de astea de luat la “4x4” cam tot ce inseamna plajuta ( de pe harta, incercuite), incet, in tihna. De gustat, de privit de luat aminte. Cafiaua de dimineata in port..alaturi de un uzo..inconjurat de batranei ce se bucura de soare si de viata. Fara cuvinte.
Tavernele seara, in centrul satucelor, ( sunt fix langa biserica). Copii ce se joaca ca din filmele anilor ‘ 50. Atmosfera ..din alta lume..
Pentru un dipl eng ca mine este infernal sa povestesc ceva ce nu inteleg. Dar este DIVIN.  E aproape ireal . Si la ani lumina de ce stim, ca si “bucuresteni”, despre viata.
Preturile sunt normale ( o masa de 2 persoane este de la 29 – 40 eur ) . Insa sunt priceless…aici pe insula nu exisxta ideea de “cat costa” . Cei ce vor ajunge..vor intelege.
Detalii administrative chiar nu isi au rostul – daca pot raspunde la intrebari ..shoot aici pe topic. Insa..rogu-va..nu confundati acest loc cu altele “ de consum” din Gr. Nu e asa deloc. Ca idee- in locuri in care cu greu ajungi cu un 4x4 sau cu motor de cross.oamenii astia au cate o bisericuta. Sunt..zeci. Atat de firesc puse. De parca nu le-au construit oamenii ci au fost “puse” de sus.  Toate..de cel mult 4x2 mp , toate albe si luminoase. Ca niste micute “lumini” . Impresia este teribila dupa ce vii dintr-un loc in care este nevoie de legi ca sa nu cadem in Sodoma si Gomora. !! Firescul este..atat de firesc aici.
Am stat 30 minute sa privesc un “gratargiu” de la o tavernuta – era fabulous sa vezi cum omu’ , in blugi si tricou parca executa un ritual . Atat de firesc si de departe de tot ce stim despre ce inseamna”a face gratar”. N-am cuvinte..dar cei ce trebuie sa inteleaga.. o vor face.
In castelul din port ..locuitorii permanenti sunt..caprioarele . Da, cu tot cu iezutii lor, intr-un fel de “ the wild” domestic. Fara cuvinte..
Langa castel este un barulet. – am intrat sa ne odihnim dupa ce insorisem 2 ore in castel – si ..ce sa vezi. Apa vine cu un fel de “ serbet”. Cafeaua ..cu ..apa . uzo-ul cu ..mezze.
Comandasem de ~ 5 eur si s-a umplut masa. De chestii de care nu stiam ca exista si se “dau “ impreuna. Si vin de niste ani in Gr si credeam ca am vazut destule. Mare greseala. Ego-ul  meu s-a smerit instantaneu.  Cat de prost eram crezand ca le stiu pe toate .
Data viitoare nu mai vin cu masina mea ci ..inchiriez de aici un Suzuki samurai sau ceva pe 2 roti.. E prea misto ca sa stai limitat de “garda” mica a masinii. Chiar daca poti ajunge cam peste tot si cu o masina de “ asfalt” e cam chinuiala. Oricum ..nu uitati.. drumurile ( mai ales in sate) sunt EXTREM de inguste ! mergeti incet si ..cu bucurie. Plajele nu pleaca nicaeri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate