Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gothaer

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Trebuie sa-mi fac o asigurare de locuinta (facultativa) si din simulari Gothaer imi cerea cel mai mic pret-cam 1/3 din ceea ce imi cer asiguratorii sa zicem mai seriosi. Stiti ceva de ei? M-a mirat faptul ca nu se pot descarca conditiile de asigurare si oricum site-ul lor e saracutz. Sa ma risc?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
pai e greu sa te duci la sediu sa le ceri?
vezi si groupama, sunt singurii care au si autoconstatare.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

Quote

Cu o experienta de aproape 200 de ani in domeniul asigurarilor, Gothaer este asiguratorul ales de peste 3.5 millioane de clienti, gestionand un portofoliu de active de peste 22 miliarde Euro si un volum anual de prime brute subscrise de aproximativ 4 miliarde de Euro.

Edited by Blue_Ivy, 08 May 2013 - 20:22.


#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Asta am aflat si eu. Mi-e sa nu fie ceva gen Astra care cand am avut probleme cu inundatia de la vecinul mi-a calculat o groaza de metri patrati si m-a dezumflat cand mi-a zis ca despagubesc reparatiile doar in regie proprie. In final mi-a dat bani de mi-au ajuns de materiale si m-am ales cu 2 pensule si un trafalet pe care le mai am si acum :)

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Le-am trimis aseara un mail pentru niste informatii...nici pana acum nu mi-au raspuns. Le zic pas si imi fac la altii.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Mi-am facut si eu la ei asigurarea facultativa a locuintei pentru ca pretul oferit pentru aceeasi suma asigurata si aceleasi conditii era mai mic: 50 eu, in loc de 105 eu la altii.
Probabil au asa de mici preturile pentru ca tocmai s-au lansat la noi pe piata si vor sa atraga musterii, asta in cazul in care sunt seriosi.
Daca insa sunt la furatsi au preturi mici dar nu fac despagubiri e cam nasol.
Acum sper sa nu am probleme.

#7
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu sunt noi pe piata, Gothaer este fosta Platinum !

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Gothaer au intrat pe piata din Romania de anul acesta.
Ei i-au preluat pe cei de la Platinum. Atunci, prin publicitatea la toate orele si prin prime de asigurare mai mici decat la altii incearca sau incercau sa atraga cat mai multi clienti.

Quote

Compania locala de asigurari Platinum Asigurari devine oficial incepand de luni Gothaer Asigurari Reasigurari, dupa ce grupul german de asigurari Gothaer au finalizat preluarea a 67% din actiunile Platinum, au anuntat luni oficialii grupului german. Seful noii companii – Anca Babaneata (fostul CEO al Platinum) isi propune sa atinga un volum de prime brute subscrise de peste 60 milioane euro pana in 2017 si un volum de investitii pe termen mediu de 15 milioane euro. Celelalte 33% dintre actiuni sunt detinute in mod egal de Constantin Toma si Efraim Naimer, fondatorul Gothaer si fostul sef al TBIH, unul din cele mai importante holdinguri financiare din Europa Centrala si de Est.
Citat de pe Hotnews, Luni, 4 februarie 2013

Edited by Ciubex, 13 May 2013 - 23:34.


#9
florian40

florian40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010

View PostCiubex, on 13 mai 2013 - 11:51, said:

Acum sper sa nu am probleme.

Ma gandesc si eu ca omul simplu:
- ori sunt constient de risc si imi fac asigurare serioasa (sau cea mai ieftina dintre cele serioase)
- ori sunt tipul optimist si nu imi fac deloc (sau imi fac doar obligatoria)
De ce sa dau si bani si tot sa nu stau linistit?

#10
CatalinLandru

CatalinLandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2013
Nu stiu cum e in cazul asigurarilor de locuinta, insa in cazul casco pentru masina la Gothaer poti avea probleme.
Am avut un dosar dauna auto pe casco la ei si nu m-au despagubit pe motiv ca am semnat o cerere chestionar in care am specificat ca nu mai aveam daune in ultimii 3 ani la masina respectiva. Tin sa mentionez ca nu am completat cererea respectiva, fusese introdusa ulterior in documentatie. Le-am cerut copie dupa actul respectiv si intr-adevar, scrisul de pe cerere nu corespundea cu scrisul meu. Se pare ca au completat de capul lor respectivul document. Acum am contactat o casa de avocatura si i-am dat in judecata. Ma astept sa dureze ceva timp pana se solutioneaza in instanta. Asa ca mare atentie la ce semnati cu Gothaer.

#11
SorynPopescu

SorynPopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2014
Salutare! Eu am luat asigurarea Casco de la ei. Initial m-a indrumat un prieten catre cei de la Gothaer, ca avusese el niste probleme cu masina, la un accident. Prietenul asta nu a avut nicio problema cu plata daunei si mi-a zis ca totul a mers repede si super profi.

#12
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Si ti-ai facut cont tocmai pentru postarea asta ? Posted Image Eu cred ca lucrezi la ei, am dreptate ?

Au fost cateva persoane carora le-am oferit sprijinul in relatia cu Gothaer si pot spune ca nu sunt chiar de laudat. Trebuie citite cu atentie conditiile casco pt ca au niste chichite printre ele !

Edited by kos_funny, 06 March 2014 - 08:10.


#13
ViorelCt

ViorelCt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2015
Ai grija cu ei ca au preturi mici,dar sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi sa le ceri vreo dauna..
Iti calculeazq niste calcule de te lasa dator vandut.
Cauta o firma serioasa nu te uita la pret.
Asa am facut eu cand mi-am facut Casco si m-am ars rau tare cu ei...
Ai grija.

#14
z_naicul

z_naicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2007
La sfarsitul lui 2013 cand am zis sa schimb asiguratorul CASCO (eram la Groupama) am citit acest post, si nu l-am prea luat in seama. Acum imi pare rau. Tocmai ce am scos mașina din service dupa un dosar deschis la ei, si tot ce pot sa va recomand, decat polița CASCO la Gothaer mai bine lipsa.

Primul lucru care m-a întrebat constatatorul a fost "Unde va reparati masina?" . Practic nici nu o văzuse, dar vroia sa știe unde o sa o repar. M-am alarmat putin, dar am făcut pe prostul, i-am spus ca nu știu, sa vad unde pot sa o repar mai repede. Am rămas in coada de peste, mi-a venit hârtia cu acceptul de repartiție.

Am bagat-o intr-un service de marca (Audi), si s-a trimis email pentru accept de reparație. Ei, de aici a început bâlciul. Nu cred ca are sens sa va plictisesc cu detalii. A trebuit sa scot o suma importanta din buzunar pentru a avea mașina reparata ca lumea și nu cârpita.  Si asta la o polița CASCO unde plăteam peste 1800 euro/an.

Nu cred ca are sens sa va plictisesc cu detalii, cine e mai deștept ca mine învăța din pățaniile altora, cine nu, se va frige si va sufla si in iaurt data următoare.

Daca faceți CASCO, faceți la o firma serioasa (sunt maxim 2 sau 3) sau mai bine nu faceți deloc. Eu practic am pierdut acum o suma dubla fata de diferența de preț pe 2 ani intre CASCO la Groupama si CASCO la Gothaer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate