Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Originea genetica a romanilor, studii asupra ADN-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#181
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

 asterix1, on 28 octombrie 2013 - 02:47, said:

Dar cea din Pen.Cornwall a avut cea mai mare perioada de exploatare.
Interesant este faptul ca civilizatia miceniana obtinea staniu din Cornwall prin intermediul fenicenilor.
La fel de interesant este ca egiptenii in urma cu 4500 ani au folosit la ridicarea piramidelor unelte de cupru cu continut de arsen(acesta marea rezistenta la uzura a uneltelor de cupru).
Ai idee cum au reusit sa stabileasca provenienta staniului? Din cate stiu este foarte greu sa analizezi izotopii de Pb deoarece mineralul principal de Sn, casiterita, accepta prezenta U si Th in structura cristalina. Astfel,  raporturile izotopilor de Pb se modifica datorita "dezintegrarii radioactive" (radioactive decay) al U si Th.

#182
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 florincroitoru, on 24 octombrie 2013 - 07:57, said:

Şi oamenii de ştiinţă americani, parcă atinşi de dacomanie spun clar în acest film că pe Valea Dunării adică la noi a apărut prima civilizaţie în Europa şi asta înainte cu mult de piramidele egiptene sau de ziguratele din Orient. Ei spun în acest film că aici s-a inventat topirea metalelor pt prima oară în lume.
Acest film ar trebui subtitrat în româneşte.

Daca ar fi tradus in romaneste, poate, in sfarsit, dacomanii ar intelege ca intre civilizatia Cucuteni si daci nu exista nicio legatura. Si cu atat mai putin nu exista nicio legatura cu noi.

Parafarzandu-l pe curatorul american: "aceasta civilizatie extraordinara [Vechea Europa] a avut apogeul intre 5000-4000BC si a fost inlocuita de una mult mai rudimentara [indoeuropeana]"

Creatorii acelei civilizatii nici macar nu erau de rasa alba.

Doar dacomanii - citand fraudulos din diverse studii - pretind ca dacii sunt urmasii neanderthalienilor si stramosii nostri. Curata boala psihica!

#183
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

 vpiti, on 28 octombrie 2013 - 13:22, said:

Ai idee cum au reusit sa stabileasca provenienta staniului? Din cate stiu este foarte greu sa analizezi izotopii de Pb deoarece mineralul principal de Sn, casiterita, accepta prezenta U si Th in structura cristalina. Astfel,  raporturile izotopilor de Pb se modifica datorita "dezintegrarii radioactive" (radioactive decay) al U si Th.
Provenienta staniului a fost stabilita prin metode arheologice;au fost gasite 2 artefacte de origine miceniana.

Quote

Mining in Cornwall and Devon in the south west of England began in the early Bronze Age approximately 2150 BC and ended with the South Crofty tin mine in Cornwall closing in 1998.
................
Cornwall was traditionally thought to have been visited by metal traders from the eastern Mediterranean.However, it is likely that the tin trade with the Mediterranean was controlled by the Veneti of Brittany.
....................
As demand for bronze grew in the Middle East the local supplies of tin ore (casserite) became used up and searches were made over all the known world for new supplies, including Britain. Control of the tin trade seems to have been in Phoenician hands and they kept their sources secret.
...................
The Rillaton Cup and the Pelynt Dagger are two artefacts that have been found in Cornwall that show contact with the Mycenaean Greek world.
http://en.wikipedia....Rillaton_Barrow
http://books.google.... wessex&f=false

#184
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 vpiti, on 28 octombrie 2013 - 13:22, said:

Ai idee cum au reusit sa stabileasca provenienta staniului? Din cate stiu este foarte greu sa analizezi izotopii de Pb deoarece mineralul principal de Sn, casiterita, accepta prezenta U si Th in structura cristalina. Astfel,  raporturile izotopilor de Pb se modifica datorita "dezintegrarii radioactive" (radioactive decay) al U si Th.
Nu am idee despre astfel de lucruri. Datoritã dezintegrãrii radioactive s-ar putea stabili vechimea unui artefact din plumb?

#185
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Din pacate nu exista o metoda izotopica de datare a artefactelor metalice sau nu o stiu eu. Acestea sunt folosite doar in geologie, unde poti afla raporturile izotopice initiale, bazandu-te pe mineralogica rocii si pe anumite curbe de dezintegrare. In arheologie se folosesc izotopii stabili pentru studii de provenienta a metalului, deoarece asta inseamna ca ai acelasi raport izotopic de cand s-a format zacamantul tau. Tot ce faci e sa analizezi artefactul tau, vezi raportul izotopilor ce te intereseaza si pe urma analizezi minereurile de unde crezi ca este si vezi ce minereu are semnatura cea mai apropiata.

Pentru artefacte de plumb exista o metoda bazata pe nivelul de oxidare al artefactului. Pentru asta trebuie sa stii care este pH-ul solului unde a fost gasit.

Quote

The hypothesis behind the dating method for lead is that the mass of corrosion, per unit area of the lead artifact, is related to its archaeological age.
Mai multe aici si aici

#186
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Bănuiesc că totuși își pot da seama cercetătorii de vechimea unei plăci de plumb chiar dacă nu știu unde a fost găsită.Pot să confunde o placă veche de 100 de ani cu una veche de 2.000 de ani?Cred că ar putea să își dea seama dacă acele plăci dacice sînt sau nu antice.

#187
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Ma gandesc ca da, ar fi posibil. O idee ar fi sa te uiti la compozitia metalului si sa vezi nivelul de impuritati. Mai mult ca sigur retele antice nu erau asa precise in a separa doar Pb din minereu fata de cele de acum 200 de ani.

#188
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Traco-getic si proto-slav: 15-40% (i2a1)+ 5-10% (r1b-L23) +10-40%(media r1a de 30%) + restul pana la 100% fondul comun european din zona, deci tot traco-getic.

TOTALUL traco-geti: 30%-70-80%. (din care cca. 10-20% iranieni, proto-slavi si chiar si slavi).

#189
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 andromedaX, on 03 noiembrie 2013 - 23:17, said:

Traco-getic si proto-slav: 15-40% (i2a1)+ 5-10% (r1b-L23) +10-40%(media r1a de 30%) + restul pana la 100% fondul comun european din zona, deci tot traco-getic.

TOTALUL traco-geti: 30%-70-80%. (din care cca. 10-20% iranieni, proto-slavi si chiar si slavi).

Delir!

Adica traco-getic = 100% dar, de fapt, traco-getic = 30-80%

Dacomanii si genetica = critza si mitraliera

#190
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 Boshaft_Sylvester, on 04 noiembrie 2013 - 00:54, said:

Delir! Adica traco-getic = 100% dar, de fapt, traco-getic = 30-80%
Dacomanii si genetica = critza si mitraliera

Mai copile, te pune de citeste de pe Eupedia Genetics, este vorba si despre marje de eroare sau aproximari, asa ca 10-30% inseamna exact aceasta si anume un procent mic dar care poate ajunge catre 30%.

Eu la randul meu am introdus si mai multe aproximari deoarece genomul ardelenilor este mult diferit de cel al dobrogenilor, dar dorind sa ajung la un genom mediu-rom^nesc am ajuns si la aproximari cu intervale mari de cateva zeci de procente !!!

#191
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Boshaft_Sylvester, on 28 octombrie 2013 - 13:50, said:

Daca ar fi tradus in romaneste, poate, in sfarsit, dacomanii ar intelege ca intre civilizatia Cucuteni si daci nu exista nicio legatura. Si cu atat mai putin nu exista nicio legatura cu noi.

Parafarzandu-l pe curatorul american: "aceasta civilizatie extraordinara [Vechea Europa] a avut apogeul intre 5000-4000BC si a fost inlocuita de una mult mai rudimentara [indoeuropeana]"

Creatorii acelei civilizatii nici macar nu erau de rasa alba.

Doar dacomanii - citand fraudulos din diverse studii - pretind ca dacii sunt urmasii neanderthalienilor si stramosii nostri. Curata boala psihica!

Ei nu zau...Nu erau de rasa alba .. erau din rasa liitle  green men te pomensti sau a mov cu picatele bleo?!
Iar daca vrei ceva despre adevaratii si vechii locuitori ai Evropei ia de aici

#192
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Fara sa doresc sa deranjez discutia aceasa mai mult decat ma pricep, a dori sa reiau definitia de "RUMUN"  si poate ma lamuriti lamuriti intr-o chestie.

Daca "RUMUN" nu sunt sunt vlahi, de unde vine denumirea de Valahia (Valah/Vlah) si ce sens a avut ca in Romania sa adopte acest nume ca si regiune, pe cand denumirea de
"RUMUN" pare sa fie mult mai aproape de denumirea "Român" decat "Valah".
Imi pare ca si aici exista o discordanta mare, ca de altfel in incertitudinea daca vrem sa fim urmasi numai ai dacilor, totusi nu ne numim "Dacia" s-au suntem urmasii celor doua popoare Daci si Romani,
desi Romani nu au avut cum sa asimileze asa de multi daci, avand in vedere ca romanii au cucerit o parte neinsemnata din Dacia.

#193
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 bluebyte, on 05 iunie 2014 - 04:55, said:

Si ce sens a avut ca in Romania sa adopte acest nume ca si regiune
Adevărul e că nu ştim de ce ţara noastră se numeşte România.
Putem abera pe tema asta dar nu există o poveste oficială.

#194
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Curios, nu ştim de ce ţara noastră se numeşte România, care trebuie sa fie o adesiune mult mai recenta, das stim cu siguranta multe alte lucruri pe care le-am facut oficiale, sau cum se mai spune,
presupuneri pe care le-am luat de bine, fara documente certe, ca acestea corespund realitatii.

#195
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Multe aspecte oficiale sunt gogomanii patriotice comunistoide. Dupa 45 de ani de dogmatism bolsevic, acum le gasim confortabile si le tot perpetuam in manuale.

#196
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Boshaft_Sylvester, on 28 octombrie 2013 - 13:50, said:

Daca ar fi tradus in romaneste, poate, in sfarsit, dacomanii ar intelege ca intre civilizatia Cucuteni si daci nu exista nicio legatura. Si cu atat mai putin nu exista nicio legatura cu noi.

Parafarzandu-l pe curatorul american: "aceasta civilizatie extraordinara [Vechea Europa] a avut apogeul intre 5000-4000BC si a fost inlocuita de una mult mai rudimentara [indoeuropeana]"

Creatorii acelei civilizatii nici macar nu erau de rasa alba.

Doar dacomanii - citand fraudulos din diverse studii - pretind ca dacii sunt urmasii neanderthalienilor si stramosii nostri. Curata boala psihica!

Nu există că spui tu. Eu nici nu am spus că ar exista sau că nu ar exista. Tu sări repede și cu emfază decretezi că nu există. Vreo dovadă ai de adus?
care „dacomani” au pretins că dacii ar fi urmași de neanderthalieni? E curată boală să tot afirmi ceva fără să aduci dovezi.
Postezi ca să ataci persoanele.

 paradigmatic, on 05 iunie 2014 - 17:57, said:

Multe aspecte oficiale sunt gogomanii patriotice comunistoide. Dupa 45 de ani de dogmatism bolsevic, acum le gasim confortabile si le tot perpetuam in manuale.

Care sint acelea?
S-a terminat cu gogomăniile? Gogomănii postcomunistoide nu există?

 paradigmatic, on 05 iunie 2014 - 09:17, said:

Adevărul e că nu ştim de ce ţara noastră se numeşte România.
Putem abera pe tema asta dar nu există o poveste oficială.

Cum să nu fie oficială? Ceea ce spun profesorii de istorie e oficial!

 bluebyte, on 05 iunie 2014 - 04:55, said:

Fara sa doresc sa deranjez discutia aceasa mai mult decat ma pricep, a dori sa reiau definitia de "RUMUN"  si poate ma lamuriti lamuriti intr-o chestie.

Daca "RUMUN" nu sunt sunt vlahi, de unde vine denumirea de Valahia (Valah/Vlah) si ce sens a avut ca in Romania sa adopte acest nume ca si regiune, pe cand denumirea de
"RUMUN" pare sa fie mult mai aproape de denumirea "Român" decat "Valah".
Imi pare ca si aici exista o discordanta mare, ca de altfel in incertitudinea daca vrem sa fim urmasi numai ai dacilor, totusi nu ne numim "Dacia" s-au suntem urmasii celor doua popoare Daci si Romani,
desi Romani nu au avut cum sa asimileze asa de multi daci, avand in vedere ca romanii au cucerit o parte neinsemnata din Dacia.

Rumun e un cuvînvt autohton.
Vlah e un cuvînt slav.
Romanii nu au fost un popor ci cetățeni de diferite naționalități ai unui imperiu, ca de ex sovieticii care au fost cetățeni ai URSS. Deci putea fi cetățean roman un sirian, gal sau un om de altă naționalitate.
Romanii au cucerit statul lui Decebal.Nu știm dacă pe tot sau chiar mai mult decît acel teritoriu. În afara lui mai erau state dacice, care nu au fost cicerite. Despre ele însă nu avem multe date. Coloniile făcute de romani au fost mici în raport cu numeroasele localități locuite de daci. Coloniștii cei mai mulți erau tot de limbă dacă. Ei veneau din apropiere, adică Sudul Dunării și Panonia.Prin urmare dacii nu puteau învața latină de la aceștia.
Denumirea de daci este denumire folosită de romani. În teritoriul de azi Banat și Ardeal dacii erau cei care DĂDEAU DĂRILE, adică de la țăran liber în sus. Prin urmare nu șltim cum se desemnau DACII dpdv etnic.

#197
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Mi-am facut un test ADN anul acesta. Sunt romanca din cate stiu eu, "pura". Arat a romanca.

Insa tenstul a aratat ca 46% din genele mele provin din Europa de Est, 32% din Italia/Grecia si 16% din zona Cauzacului. Restul  sunt din Europa de Vest, cu Marea Britanie (?) avand procentajul cel mai mare, de 2%.

Cam asa banuiesc ca sunt muti romani.

#198
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Cum arata o rominca? Posted Image si inca "pura" din "din Europa de Est, 32% din Italia/Grecia si 16% din zona Cauzacului. Restul  sunt din Europa de Vest, cu Marea Britanie (?) avand procentajul cel mai mare, de 2%."
Mare dilema....

Daca si tuica de prune este asa de "pura" din mere, pere, prune si caise" atunci e jale mare in Ardeal :-)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate