Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Experimente si cercetari legumicole

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#469
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmeganedoi, on 10 mai 2016 - 08:27, said:

.... imi cumpar vase Petri, pahare Berzelius si Erlenmeyer, cilindru gradat etc ....

Matale vrei sa ajungi farmacist/laborant? Posted Image  ... tare curios mi-s: ce vei cultiva in cutiile Petri?
Cu kaka de lilieci ce ai facut?
Numai bine!

#470
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nici farmacist si nici laborant. Poate sunt putin din ambele. Dar... as spune ca sunt mai degraba idiot. Pentru ca am idei! ;)
Asadar, cu doamele Petri voi cultiva si testa niste fungi si bacterii.

Guano de lilieci a fost trecut pe linie secundara din cauza absentei timpului. Dar, daca norocul imi surade, îi voi trage macazul catre o linie principala. :)

#471
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmeganedoi, on 10 mai 2016 - 21:56, said:

Dar... as spune ca sunt mai degraba idiot. Pentru ca am idei! Posted Image
M-am linistit, nu sunt singurul!

#472
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmeganedoi, on 10 mai 2016 - 21:56, said:

..... voi cultiva si testa niste fungi si bacterii.

Pentru asta iti trebuie niste medii de cultura (solide) .... sunt diferite mediile de fungi fata de bacterii ...
Daca dai mai multe detalii poate te pot ajuta cu o idee ...

View Postmeganedoi, on 10 mai 2016 - 21:56, said:

Guano de lilieci a fost trecut pe linie secundara.....

Mare atentie la guano asta! ... eu am patit-o cu boli fungice capatate din el!
Nu stiam ce raport NPK are si am pus 30 cm cubi in 2 litri apa ... nu am "ars" nimic
dar fungii au proliferat ... cred ca merge si mai mult de 30 cmc/2 l apa.
Am oprit administrarea si am aruncat vinetele infestate ... nu am avut curaj sa risc
peste 1500 de rasaduri (care erau in acelasi loc). Ca si ingrasamant a avut efect pozitiv!

Numai bine!

#473
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pentru ca evit sa fiu multilateral priceput voi lua de la cantacuzino placi Petri (medii de cultura) ready-to-use. Nu stiu cat costa, dar voi afla. Oricum, multumesc pentru oferta. Este bine sa stiu ca am cu cine ma consulta. :)

Imi pare rau sa aflu ca ai avut probleme cu rasadurile. Ce fungi ai avut pe ele?

Eu am folosit guano (3 lingurite de guano macinat la 1 litru de apa) doar radicular si plantele nu au patit ceva.
Prietena de la care am luat guano foloseste aceeasi dilutie inclusiv pentru stropit. Nu mi-a spus ca ar avea probleme. Totusi, da in combinatie cu urzica. Citez: "le-am dat niste ceai de guano si urzica". O voi intreba despre formula si revin.

#474
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmeganedoi, on 11 mai 2016 - 00:02, said:

Pentru ca evit sa fiu multilateral priceput voi lua de la cantacuzino placi Petri (medii de cultura) ready-to-use.

Nu cred ca gasesti la Cantacuzino placi Petri cu mediul ll solid (Sabouraud solid) ... au doar in tuburi si nu-s prea
bune pentru ce vrei tu: au alta utilitate si au suprafata mica de cultura ...
Sa te feresti de mediul ll solid cu cloramfenicol: nu cunosti sensibilitatea fungilor tai la cloramfenicol!

E putin riscant sa insamantezi acasa: risc mare de a contamina cultura cu fungi din aer, maini, etc. ... macar o
lampa UV sa ai deasupra!

Experimentul asta e mai complex decat se vede acum! ... da` intai sa gasesti mediul potrivit: din cauze financiare
se lucreaza in "suturi"! ... uneori produc o alta sarja dupa 3-4 luni!

Bafta!

#475
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Asadar, un nou experiment se nascu avand ca protagonisti vinetele altoite in comparatie cu cele nealtoite.
Despre altoirea vinetelor am povestit aici
http://forum.softped...0#entry19005451
si aici
http://forum.softped...0#entry19058874

Asadar, am plantat, in solar, vinete nealtoite (randul din dreapta) si vinetele altoite (randul din stanga).
Toate vinetele sunt Aragon si au fost insamantate la aceeasi data intr-o aceeasi tavita cu 70 alveole.
Am altoit aproximativ jumatate dintre ele pe portaltoi de tomate HeMan. Altoitele au stagnat aproximativ doua saptamani si abia apoi si-au reluat cresterea.
Dupa cum putem observa in fotografii, in acest moment, altoitele (stanga) sunt mult mai viguroase decat cele nealtoite (dreapta) in conditiile in care primele au avut de recuperat intarzierea de 2 saptamani. Deocamdara, vazand diferentele, o prima concluzie este aceea ca portaltoii au sistemul radicular mult mai viguros decat cel al vinetelor nealtoite.

Attached File  20160519_073744.jpg   887.39K   53 downloads

Attached File  20160519_073754.jpg   822.13K   49 downloads

Attached File  20160519_073817.jpg   594.77K   51 downloads

Edited by meganedoi, 19 May 2016 - 23:42.


#476
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cine e dispus la niste experimente ceva mai... diferite :) ?
https://web.facebook...76715979328406/

#477
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmeganedoi, on 19 mai 2016 - 23:41, said:

Asadar, am plantat, in solar, vinete nealtoite (randul din dreapta) si vinetele altoite (randul din stanga).

Frumoase vinetele tale altoite, eu doar ce le-am plantat ieri.
Ar fi cool ca altoitele mele, plantate ieri, sa le ajunga din urma pe cele nealtoite, plantate in 23-24 aprilie Posted ImageAttached File  DSC06500.JPG   577.77K   40 downloadsAttached File  DSC06512.JPG   592.47K   41 downloads

Primele 3 vinete, care au cub mai mare, sunt surori cu plantatele, doar ca au stat in tava de 28 pana acum. Am avut de inlocuit 3 plante mancate de melci si furnici

Edited by laum, 20 May 2016 - 20:22.


#478
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca au destul timp ca sa recupereze. Sunt sigur de asta. Chiar daca nealtoitele tale arata foarte bine in momentul asta. Chiar! Cum le-ai crescut ca sa ajunga asa frumoase?
Ale mele, atat altoite, cat si nealtoite, au stat destul de mult in alveole de 70 si s-au cam chinuit pana am reusit sa recoltez mazarea de pe parcela aceea. Iata, este bine de precizat ca au fost plantate in acelasi timp.

@gabian
Poate StudioOne sa-si permita asa experiment. El are multa apa in zona. :)

#479
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Vom vedea cat de harnicute vor fi.
Asa aratau cu o saptamana inainte de plantare, semanate fiind la sfarsit de ianuarie.
Attached File  DSC06200.JPG   601.77K   31 downloads
Deocamdata se hranesc cu mranita pusa din toamna, nimic altceva. Vor fi fertilizate fazial cu Hortyflor si Orgevit cand voi hotari sa deschid robinetul Posted Image
Si, desigur, ingredientul magic Posted Image

View Postsubway_guru, on 17 mai 2016 - 21:46, said:

Dar se vede de la o posta distanta ca le-ai dat zilnic 'bonjur' cu dragoste!!!
Posted Image


#480
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Din ciclul legume la sac, in care am pus mranita, pamant de padure si putin nisip, ca volum, aproape 15 litri.
Nu am vrut sa mai demontez mesele si asa m-am hotarat sa dirijez tomatele pe doua brate, al doilea din cel mai viguros copil.
Am 16 tomate si 6 castraveti plus cateva rasaduri intarziate.

Attached Files



#481
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Experiment la scara mica ( sau foare mica, depinde de um ) 1,2x1,2m cultivat cartofi in paie.
Nu e clar daca la origine e o metoda suedeza sau ruseasca.
Conditia e ca inaltimea stratului de paie sa fie intre 25-30 cm. Eu le-am pus in cadrul de geam vechi ca sa pot pastra nivelul paielor fara batai de cap.
Avantaje sau ce se barfeste despre metoda: nu e nevoie sa fie udat, nu e nevoie sa fie sapat, nu ies buruieni pana sus (ceva volbura dar e usor de smuls) nu am vazut dunga de colorado pana acum (acum incep sa infloreasca), la cules - ridici paiele si ii aduni.
Il trec ca dezavantaj cu toate ca nu-s sigura ca e grav: in paiele alea s-au culcushit melci. Aia mici, scarbosi si lipiciosi fara cochilie. Eu i-am cules pe inserat cand a stat ploaia si au iesit la ... aer.

Attached Files



#482
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cine este dornic sa experimenteze, iata ca poate participa la un experiment mai amplu al unui francez privind eficienta curativa a bicarbonatului de sodiu asupra manei.

http://www.tous-au-p...mildiou-tomate/

Edited by meganedoi, 17 June 2016 - 15:04.


#483
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
eu am aruncat bicarbonat in pamant inainte de plantare.

#484
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ar fi chiar tare asta cu bicarbonatul, pentru mine ar fi mana...cereasca Posted Image, sunt intr-o zona cu conditii foarte favorabile manei, asa as scapa de o otrava.
@bilti, tu stiai de efectul asupra manei de ai pus bicarbonat? Daca-i pus in groapa de plantare ce eficienta are? Si cam pe ce perioada?

Edited by claudia313, 17 June 2016 - 15:47.


#485
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Cred ca functioneaza. Bicarbonatul e bazic (cel mai bazic aliment :) ). Ciuprcile - mucegeiurile ... se dezvolta in mediu acid. (ciorba se acreste cand se strica...)
Daca schimbi ph-ul mediului, distrugi microorganismele iubitoare de ph acid.
Citisem si eu o reteta cu ? linguri de bicarbaonat in ? apa. Nu am apucat sa probez, de aia nu-mi aduc aminte cantitatile.

Edited by noonna, 17 June 2016 - 16:05.


#486
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Bicarbonatul de sodiu este un compus chimic care are caracter amfoter.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate