Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Panasonic AG-AC90 vs. Canon XA10

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
pot doar ca fac o comparatie intre panasonic ag90 si canon hf g25 , pentru ca despre canon xa10 stiu doar ca e mai slaba decat canon hfg25

#20
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
pai ia-ti XA-10 si ai sa vezi ca dupa cateva zile nu vei mai fi satisfacut de ce scoate camera...eu am vazut sampleuri de la ambele camere,iar Panasonicul are culori mai placute,plus ca e o camera mai...IMPOZANTA...Posted Image) iar Maxx,eu la tine ma refeream (acolo unde ai zis ca: "Probabil hy28 ar cumpăra XA10 în loc de HFG25, deoarece pentru el contează să fie impozantă (no offence hy28)" :)

Edited by hy28, 04 May 2013 - 20:15.


#21
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Sample-urile pe care le-ai văzut, sunt de pe youtube sau fișiere pe pc? Pt că eu am văzut f multe și în unele XA-10 mi se pare mai ok, în altele AG-AC90.. de la care am văzut și un fișier descărcat.

#22
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
da,de pe youtube am luat mai demult pt.ca am vrut sa-mi iau o camera pt.filmari cu doua camere,dar pana la urma am luat un dslr Canon60D (e bun ca mai fac si poze cu el) in loc de XA10...inainte de a-mi lua HPX250 (eu zic ca e PROsumer spre PRO,decat consumer) m-am uitat la tot felul de sample-uri de la alte camere (am studiat piata pana sa ma hotarasc ce cumpar) pana m-am oprit la hpx250; parerea mea e ca la XA10 se cam observa ca e imagine de camera mica

#23
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Posthy28, on 04 mai 2013 - 20:40, said:

parerea mea e ca la XA10 se cam observa ca e imagine de camera mica
Adică? Fii mai explicit te rog.

După cum ziceam, eu am descărcat niște fișiere brute de la AG-AC90 și mi-a plăcut foarte mult ce am văzut. În plus îmi place faptul că are destule butoane, nu tebuie să umbli foarte mul în meniu, față de XA10, Nu mai zic de cele 3 inele față de 1 al lui XA10, însă și XA10 are avantaje, cum ar fi.. HDD de 64 Gb, posibilitatea de a atașa un obiectiv wide, mufă jack de 3,5 pentru microfon (din câte am înțeles AC90 nu are)... Și în plus, diferența de 1600 ron, ar putea însemna un steadycam, sau alt accesoriu..

Edited by maxx_bgd, 04 May 2013 - 20:58.


#24
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Deci, nu mai are nimeni nicio părere cu privire la cele două camere?

#25
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
daca tot vrei sa ti cumperi o camera si ai ezitari in privinta celor 2 , de ce nu ti cumperi hf g25 sau hf g30 care apare undeva la mijlocul lunii iunie?

#26
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Nu vreau să îmi cumpăr eu cameră, eu am zis că dacă ar fi în postura de a alege între cele două modele de cameră, ce alegere ai face? E pur și simplu o ”competiție” între cele două camere.. care e ”câștiătoarea”?

#27
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
simplu , canon xa10 este un model vechi , panasonic ag90 din cate am vazut datorita senzorului de 1/4.7 sta foarte prost la lumina ,  singura castigatoare este canon hf g25 Posted Image

#28
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010

View Postcrysty1975, on 04 mai 2013 - 18:19, said:

Pune intr-un restaurant 5-6 proiectoare de 800 W si o sa vezi ca orce camera iti va da o imagine incredibila , nu exista camera care sa filmeze bine in lumina slaba si ca sa dau un exemplu nu sa o luati ca pe o lauda a mea lucrez la o tv locala credeti-ma ca si afara folosesc lampa , cu cat deschizi diafragma catre maxim cu atat imaginea devine mai proasta nu stiu daca ati incercat sa trageti afara cu shutter in 6000 sau in 10000 ? sa vedeti ce contrast frumos poti obtine

vorbesti prostii, cum sa filmezi la un astfel de shutter si sa`ti mai si placa? Si devine proasta la diafragma deschisa daca ai obiective proaste in fata :P Bine totul pana la un anumit F dar e mult de discutat aici.

Edited by Ohim, 06 May 2013 - 21:03.


#29
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Mie mi se pare că stă binișor la lumină slabă... Cel putin din ce am văzut filmări online, mi s-au părut mai luminoase cele făcute în ”low light” cu AG-AC90 decât cu XA10.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pb7bfm5zPAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxx_bgd, 06 May 2013 - 23:35.


#30
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Fără discuţie Panasonic, e o cameră semipro cu foarte multe opţiuni.
Cît priveşte calitatea imaginii, e cea mai bună în clasa ei. Toată seria AC e de calitate.

#31
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
În sfârșit un răspuns care respectă titlul subiectului.

vgabi, am înțeles care ar fi alegerea ta dinte cele două camere, ai putea să detaliezi de ce ai alege Panasonic? :)

#32
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Anul trecut cînd am luat eu AC130 nu prea se ridica nimic la nivelul ăsta şi în plus dacă te uiţi la testele de pe net şi asculţi ce spun cei care au deja ai să vezi că aproape toţi sunt mulţumiţi şi e prima serie de camere de la Panasonic care a fost concepută după dorinţele clienţilor şi cu toată tehnologia disponibilă la momentul ăsta. Are cel mai bun raport calitate/preţ, s-au vîndut ca pita caldă. De ex cei din Anglia şi Germania şi acum au de aşteptat săptămîni bune ca să ia AC90. După mine e un best buy, fără a păcăli clienţii cu marketingul mincinos.

#33
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Deci să înțeleg că Panasonic AG-AC90 este câștiătoarea acestei ”competiții”.

#34
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
XA 10 fara discutii.
Din ceea ce am testat eu pana acum e cea mai sensibila camera pe care am avut-o in mana. Peste Ax2000, peste FX-uri ( 1, 7, 1000). Nu are rost sa discutam comparat cu mc 2000. Cu ag 130 o vad la egalitate ca si sensibilitate la lumina. Pe forumuri se spune ca ar fi mai sensibila decat XF 100.
Senzorul in XA10 nu este acelasi cu HF G10!!! E o confuzie extrem de intalnita din cauza aspectului camerelor.

Hardul de 64 gb face mai mult decat pare, manerul ajuta enorm la filmat nunti, consumul este extrem de mic, inel de focalizare suficient de lat pentru focus manual. Desi au cam sarit cu pretul e de vazut XA20 ( foarte interesanta ).

Tot ceea ce am scris reprezinta pareri din propria experienta bazate pe aproximativ 150 ore de filmare la nunti.

#35
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
xa 10 vs hf g25? cum ti se pare?

#36
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Si eu am auzit foarte multe de bine despre Canon XA10, însă din câte filmări ”low light test” am văzut online, sincer, cele făcute cu AG-AC90 mi se par mai reușite, însă depinde aici si de cât de ”low light” erau condițiile de iluminare... Dacă deții un astfel de model, pune ceva filmare brută. Desi dacă ar fi să o luăm teoretic, ar trebui să se comporte mai bine XA10 decât AG-AC90, din cauza senzorului mai mare, iar culorile de la AG-AC90 să fie mai fumoase din cauza celor 3 senzori, nu, sau sunt eu informat greșit?
Și da, cum zici și tu, Canon-ul ar anumite avantaje cum ar fi: HDD de 64 Gb, posibilitatea atașării unui micofon cu mufă jack 3.5 mm, atașarea unui obiectiv wide, etc., iar Panasonic are avantaje cum ar fi: 3 inele,  butoane dedicate, etc.

Edited by maxx_bgd, 08 May 2013 - 17:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate