Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Panasonic AG-AC90 vs. Canon XA10

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare tuturor. După mai multe ore de citit specificații, review-uri și de văzut teste, nu am putut ajunge la o concluzie: Panasonic AG-AC90 sau Canon XA10? Dacă ar fi să achiziționați unul dintre aceste modele, care ar fi acesta și de ce l-ați alege în defavoarea celuilalt?

#2
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
indiscutabil Panasonic este peste acea jucarie de Canon,atat ca si calitate a imaginii,cat si ca functiuni,impozanta etc...am vazut pe youtube sample-uri si m-am lamurit (am si downloadat cateva ca sa vad si pe plasma,iar Canonul se prezinta destul de slab,imagini artificiale); deci,daca ti la calitatea imaginii,adica ceea ce vei oferi clientului,alege linistit Panasonic

#3
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Ok, dar să ne oprim la impozanță, aspect și alte chestii de genul... Eu mă refer strict la calitatea imaginii (spre exemplu, cu ce se surprinde realitatea mai bine, cu 3 MOS de 1/4,7” sau un singur CMOS de 1/3”), iar despre dimensiuni (”impozanță”) să discutăm din punct de vedere al ergonomiei, poate unii nu vor să aibă dureri de mână, umăr, etc. și preferă o cameră mai puțin impozantă. Să le comparăm în funcție de reultatul final, adică ceea ce se vede pe un LED/LCD/Plasmă de peste 60 cm în diagonală.

Edited by maxx_bgd, 04 May 2013 - 08:54.


#4
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
Foarte obiectiv comentariul tau , atata vreme cat senzorul este de 4,7 nu are cum sa sa fie mai bun decat un senzor 1/3 chiar daca vb de un senzor si nu de 3 ca in cazul altor camere , numai daca ne uitam un pic la Sony PMW-100 XDCAM vedem ca are tot un singur senzor cmos de 1/3 si nu 3 senzori si acum sincer vb niciodata panasonic AG 90 nu poate sta in fata camerei PMW-100 XDCAM , apropo am filmat acum cateva zile cu un canon hf g25 care are un singur senzor de 1/3 si am vizualizat apoi pe un lcd de 94 cm sincer ma lasat masca cat de bine se poate vedea cred ca pt evenimente nu ai nevoie de mai mult pt ca nu faci productie video , insa daca iti doresti altceva si daca ai bani in buzunar exista camere cu senzori de 1/2 respectiv 2/3 inch si se schimba total situatia dar si contul din banca unde scade cu cel putin 15000 de euro!!!!!!!!

#5
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
@crysty1975
Cu senzorii a fost doar un exemplu, și am specificat acești senzori deoarece cu aceștia sunt dotate cele două camere. App, unii spun că cei 3MOS scot culori mai bune, alții că senzorii mai mari ”văd” mai bine în întuneric... Din comentariul tău, să înțeleg că ai alege Canon-ul, nu?

Și ca să nu fim offtopic, să ne referim doar la cele două camere..  că despre ele este vorba. :D

#6
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
cu siguranta as alege canon hf g25 de fapt o voi avea peste 2 saptamani pe cat este de mica e uimitoare pt nunti e tot ce trebuie , eu folosesc si un merlin 2 care ma ajuta foarte mult

#7
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
OK. :)) Deci dacă ar fi să scoatem din discuție HF G25,  între Panasonic AG-AC90 și Canon XA10, să înțeleg că ai alege XA10... Ce te determină să faci această alegere? Am înțeles, senzorul mai mare, altceva? :)

#8
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
caut o camera mica pr merlin acum am un fx1 si pus pe merlin imi cam rupe mana toata noaptea cat despre AG 90 am vazut cateva imagini si teste la un amic intre hfg25 si ag 90 din ce am vazut eu canonul bate pe toate directiile , cromatica , luminozitate insa cred ca cu toti stim nu exista imagine fara lumina suplimentara vrei o imagine perfecta folosesti lumini  , ergonomie daca ag 90 nu ar fi avut intrarile xlr pretul ar fi fost de 1000 de euro si nu 1700-1800 euro cat costa , la nunta nu ai nevoie de intrari profesionale de sunet si atunci cred ca majoritatea ar fi spus ca e o camera slabuta sau probabil unii considera ca daca are intrari xlr e o camera profesionala- total neadevarat .

#9
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
eu stiam ca in Post nu se bea...:)

#10
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Vorbim împreună dar ne înțelegem separat. :)  Aici e vorba de comparația între AG-AC90 și XA10 (care cică ar fi hfg10 cu mânerul cu intrări XLR), și ambele au intrări XLR, deci intrările XLR ale lui AC90 nu mai reprezintă un avantaj, pt. că le are și XA10.

#11
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
nu am vazut imagini cu xa10 sa ma pot pronunta insa avand in vedere ca e un model mai vechi cred ca aici ar castiga panasonic dar cine ar cumpara xa10 cand hfg25 este la jumatate de pret si de 2 ori mai performanta ?

#12
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Probabil hy28 ar cumpăra XA10 în loc de HFG25, deoarece pentru el contează să fie impozantă (no offence hy28). Eu am înțeles că ești foarte entuziasmat că îți vei lua HFG25, dar să respectăm titlul subiectului, zic și eu.. și nu o zic cu ironie, răutate, etc.

#13
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
in afara de manerul de mic cu xlr .... care nu justifica diferenta de pret , iar impozanta nu are deloc nici nu trebuie sa fie impozanta ci sa filmeze bine , acum ceva vreme in urma filmam cu un jvc gy dv5101 cu senzor de 1/2 inch imagine superba dar dv ..

#14
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
eu cred ca ati baut cam mult...n-aveti rabdare pana dupa Pasti?:) eu am zis de Panasonic ca e mai impozanta(adica mai mare,mai impunatoare),nu de XA10; sincer,eu sunt mai mandru de felul meu,deci nu m-as vedea la o nunta filmand cu o camera care zici ca-i de doi lei,chiar daca filmeaza bine...sunt curios cate nunti o sa ai tu si cate o sa am eu,care filmez cu Panasonic HPX250...

#15
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
prietene nu ai inteles nu conteaza marimea ci materialul final atat , bun panasonic HPX250 O CAMERA VIDEO DIN CLASA CONSUMER - JVC GY DV5101 O CAMERA VIDEO DIN CLASA PROFESIONALA SAU ORCE CAMERA VIDEO CU OBIECTIV INTERSCHIMBABIL SENZOR INCEPAND CU 1/2 SE CHEAMA PROFESIONAL . RESTUL CONSUMER .................

#16
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Posthy28, on 04 mai 2013 - 17:40, said:

eu am zis de Panasonic ca e mai impozanta(adica mai mare,mai impunatoare),nu de XA10; sincer,eu sunt mai mandru de felul meu,deci nu m-as vedea la o nunta filmand cu o camera care zici ca-i de doi lei,chiar daca filmeaza bine...

hy28, nu ai înțeles ce trebuia. El a întrebat cine ar da mai mulți bani pe XA10, doar pentu că este mai impozantă? Și eu te-am dat exemplu pe tine, referindu-mă la faptul că sunt persoane pentru care contează și acest aspect, nu am zis că ai fi zis tu că e mai impozantă XA10..Posted Image

View Postcrysty1975, on 04 mai 2013 - 17:49, said:

prietene nu ai inteles nu conteaza marimea ci materialul final atat

Foarte bine punctat... Deci eu asta aș vrea să aflu, pe baza caracteristicilor (optică, senzor, procesor, etc..), dar și a experienței personale, care dintre aceste două modele produce un ”material final” mai bun? Care se descurcă mai bine în lumină slabă, care are culori mai vii în lumină naturală, etc... Și să ne limităm strict la aceste două modele, indiferent care sunt preferatele noastre și indiferent dacă suntem fani Canon, Panasonic, Sony sau altă marcă.

Edited by maxx_bgd, 04 May 2013 - 18:07.


#17
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
Pune intr-un restaurant 5-6 proiectoare de 800 W si o sa vezi ca orce camera iti va da o imagine incredibila , nu exista camera care sa filmeze bine in lumina slaba si ca sa dau un exemplu nu sa o luati ca pe o lauda a mea lucrez la o tv locala credeti-ma ca si afara folosesc lampa , cu cat deschizi diafragma catre maxim cu atat imaginea devine mai proasta nu stiu daca ati incercat sa trageti afara cu shutter in 6000 sau in 10000 ? sa vedeti ce contrast frumos poti obtine

#18
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Da, sunt perfect de acord cu tine, dar când am zis la lumină slabă, eu mă refeream la ce pot camerele fără ajutor, fără lampi, fără lumină artificială...

Totuși putem să fim ontopic și să vorbim despre cele două modele de camere și să le comparăm?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate