Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Executie trotuar perimetral - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Salut,

M-am apucat de ceva vreme sa execut trotuarele perimetrale ale casei.
Am atasat o schita asupra modului de executie. Bineinteles, voi include si folie si armatura.

Problema vine din faptul ca nu am facut acea buza de beton - care sa tina pietrisul pe loc, iar in momentul in care ar urma sa scot cofrajul de lemn mi-e frica sa nu o ia pietrisul la vale.

Ideea mea era ca inainte de a scoate cofrajele sa pun perimetral, pe langa trotuare, pamant compactat, urmand a umple restul curtii cu pamant pe viitor.
Credeti ca acest mod de executie ar fi unul corect, sau sa ma chinui sa fac si bordura din beton menita sa tina pietrisul pe loc? Executia acelei borduri mi se pare greoaie - nu vad cum sa o realizez mentinand pietrisul in acelasi timp pe loc.

Multumesc pentru ajutor!

Attached Files


Edited by bicosu, 24 April 2013 - 09:55.


#2
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
lasa un spatiu in adancime,pe langa scandura,sa intre beton(in jos)...asa nu mai are cum sa se imprastie pietrisul de dedesubt.

Edited by knauf75, 24 April 2013 - 10:19.


#3
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc, ideea asta am avut-oi si eu, sper sa nu fuga pietrisul in momentul in care il dizloc de langa scandura...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
poti face intai buza acea de beton (de sus pana jos) si apoi pui pietris si beton

#5
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Mai greu de realizat acum, am cofrat, intins pietrisul si compactat stratul. Ramane probabil sa inlatur un strat de pietris de langa cofraj, dar cu grija

#6
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci la fel am patit si eu. Eu am avut diferenta chiar si de 40-50 de cm pe inaltime. Ce-am facut ? Cofrag bine spraituit, umplutura bine compactata, am bagat acolo tot ce-a ramas de la pavele, pietris si nisip, am batut bine cu broasca peste tot si la final am turnat. Dupa ce-am turnat, am bagat pamant pe langa cofraje, frumusel roaba langa roaba. Cand udam betonul, udam si pamantul sa se lase un pic si la final am decofrat astfel incat umplutura n-a iesit de sub placa. Dupa ce-am decofrat tot, bineinteles c-am mai udat si toata apa se scurgea in pamantul ala care-l pusesem langa cofraje. Sigur c-a fost mai greu de scos cofrajele dar am reusit pana la urma. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 24 April 2013 - 10:41.


#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
M-am mai linistit inginere, credeam ca sunt singurul care are idei de-astea cu pamant de jur imprejur. Daca la tine stau aleile bine-mersi si acum, mai mult ca sigur urmez drumul pe care l-ai urmat si tu, respectiv car pamant langa cofraje si il batatoresc bine.

mersi!

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu-l batatori prea bine ca s-ar putea sa nu mai poti scoate cofrajele :D

#9
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Te lipesti direct de fundatia din beton?

#10
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004
Ma intereseaza si pe mine subiectul, cat de gros ai pus stratul de pietris? cu ce plasa ai armat trotuarul? cat de gros ai turnat stratul de beton?
Betonul a fost beton de statie sau a fost facut in curte?
Multumesc, intreb pt ca in curand trebuie sa fac si eu acelasi lucru

#11
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am pus un amestec pietris-nisip, in strat de aprox 10 cm. De turnat cred ca torn manual, probabil fac betonul la betoniera. Nu m-as lipi de elevatia de beton, as lipi perimetral un cordon de polistiren pe toata inaltimea betonului, polistiren extrudat de 1 sau de-ala de se pune sub parchet de 0,5. Dupa care as inlatura stratul superior si as turna bitum. Asa am incap dar astept si alte idei de executie.
Betonul il voi turna in strat de 10 cm, armat cu plasa de 4 cu ochiuri de 10.

Edited by bicosu, 24 April 2013 - 12:04.


#12
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 bicosu, on 24 aprilie 2013 - 12:04, said:

Eu am pus un amestec pietris-nisip, in strat de aprox 10 cm. De turnat cred ca torn manual, probabil fac betonul la betoniera. Nu m-as lipi de elevatia de beton, as lipi perimetral un cordon de polistiren pe toata inaltimea betonului, polistiren extrudat de 1 sau de-ala de se pune sub parchet de 0,5. Dupa care as inlatura stratul superior si as turna bitum. Asa am incap dar astept si alte idei de executie.
Betonul il voi turna in strat de 10 cm, armat cu plasa de 4 cu ochiuri de 10.

Corect. Eu as "agata: troduraul de fundatie prin niste mustati. In timp se lasa si se creeaza o fanta intre cele 2 elemente. Fanta ce pote fi unpluta cu o soluti tip smoala. Insa, cine astepta cativa ani?! Si daca "fuge" prea mult trotuarul?

#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu se leaga trotuarul de casa pentru ca neavand fundatie, iarna va oscila pe verticala functie de temperaturi. Eu intre elevatie si trotuar, am pus soric de-ala de parchet cum i se spune popular. Urmeaza ca vara asta sa tai soricul la nivel si sa pun dop de bitum. Anterior trotuarelor, am placat soclul cu extrudat de 5 si intre acel polistiren si umplutura am pus membrana cu crampoane.
Probabil primul an se va ridica mai mult trotuarul, dar pe masura ce scade umiditatea in zona respectiva si se aseaza mai bine terenul n-o sa fie probleme majore. Posted Image

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Este trotuarul perimetral obligatoriu? Ce se intampla daca nu il fac lipit de casa si las intre trotuar si casa o zona plantata? Trebuie sa iau niste masuri "speciale" privint aceasta zona?

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai daca stii ca ai hidroizolat bine soclul casei, n-ar trebui sa-ti faci griji. Trotuarul are 2 roluri, unul de a nu lasa ploile meteorice sa cada foarte aproape de casa si sa tina umezeala la distanta si altul de a mentine curat soclul, a-l proteja de stropi. Daca tu consideri ca ai hidroizolat bine si nu vei avea probleme cu capilaritatea betonului, do it :)

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
O alta intrebare...e vreo problema daca torn trotuarul pana in betonul elevatiei? Pe elevatie voi veni mai tarziu cu extrudat, orice crapatura ar aparea intre trotuar si elevatie urmand a fi ascunsa sub extrudat. E ok?

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cred ca nu faci bine. Eu as pune intai extrudatul si abia apoi as face trotuarele, cu soric de-ala intre trotuar si finisajul de pe soclul. De ce ? Pentru ca la iarna s-ar putea sa-ti ridice extrudatul de pe soclu si sa ti-l desprinda. Cel putin asa am gandit eu ca e bine si asa am si facut. Posted Image

#18
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Hmmm, cam greu sa pun extrudatul acum - lipsa de bani si timp. Cred ca torn aleile -  cu folie intre trotuar si casa, pentru a lucra independent una de cealalta, iar la punerea extrudatului las un rost de 1 cm intre alee si extrudat, pentru a avea spatiu de manevra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate