Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Care credeti ca sunt cele mai bune sintetizatoare virtuale?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
Am deschis acest topic in dorinta de a afla care sunt cele mai performante sintetizatoare virtuale, iar aici ma refer la programele de facut muzica cum ar fi FL Studio, Cubase, Ableton Live, etc. Eu unul folosesc Toxic Biohazard, (din FL Studio), mi se pare destul de bun pentru a-ti crea propriile sunete, mi-a sarit in ochi inca de la inceput. Ceea ce imi place cel mai mult la acest sintetizator este ca are o configuratie ordonata, fiecare buton e la locul lui, sti unde sa-l gasesti, filtrele sunt usor de folosit si mai mult de atat are 6 oscilatoare. In plus, fata de altele spre exemplu, nu are acel sound metalic, care face piesa sa sune greu.
[media][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KC389T927I8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media
Mai las aici un link din care puteti sa faceti rostul de VSTi-uri complet free:
http://www.vstwarehouse.com/

In general ce sintetizatoare folositi?

Edited by MartinoDean, 20 April 2013 - 19:53.


#2
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
Sylenth1 se afla printre cele mai bune sintetizatoare virtuale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cXIKfI7iwgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MartinoDean, 05 May 2013 - 18:03.


#3
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
Aici gasiti un top 39 cu cele mai bune sintetizatoare virtuale din intreaga lume, la momentul actual:
http://www.musicrada...today-262145/40 .Pentru cei interesati n-ar strica sa arunce o privire.

#4
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Ai reușit sa creezi/compui ceva doar din mouse fără să ai claviatură atașată la comp? Ca asa numai sa pui bucatele pe niste track-uri si sa bagi efecte pe ele aia nu e compozitie, e joaca de copii. Nu cred ca poti face ceva orginal fara un sintetizator fizic, cu claviatura, atasat la calculator, care sunt ieftine, cat o placa video, de la 800 lei in sus, la noi, in Ro. Problema e ca trebuie studii si talent inainte de toate

Edited by Oneiros, 23 May 2013 - 05:14.


#5
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012

View PostOneiros, on 23 mai 2013 - 04:50, said:

Ai reușit sa creezi/compui ceva doar din mouse fără să ai claviatură atașată la comp? Ca asa numai sa pui bucatele pe niste track-uri si sa bagi efecte pe ele aia nu e compozitie, e joaca de copii. Nu cred ca poti face ceva orginal fara un sintetizator fizic, cu claviatura, atasat la calculator, care sunt ieftine, cat o placa video, de la 800 lei in sus, la noi, in Ro. Problema e ca trebuie studii si talent inainte de toate
Mda, am reusit ceva-ceva, in masura in care am 8 luni de FL Studio. Sunt de acord, una e cu o clapa MIDI, iar alta e asa, insa chiar mai zilele trecute m-am intereseat de fire pentru a conecta clapa MIDI cu computerul. Daca vreti sa vedeti ce am compus intrati la topicul Maryan - Insula Piratilor (Summer Forest) e tot aici la forumul muzica electronica, nu mai postez inca o data aici.
Iar scopul acestui  topic e sa aflu care sunt cele mai bune sintetizatoare virtuale, sa generalizez discutii de acest gen, vad ca in general nimeni nu prea vorbeste despre asta. Iar daca detineti informatii in acest sens, dati-va cu parerea, care credeti ca suna cel mai bine, daca ati incercat ceva si ce parere v-a facut, etc.
Mersi pentru raspuns, numai bine!!! Posted Image

Edited by MartinoDean, 23 May 2013 - 16:44.


#6
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View PostMartinoDean, on 23 mai 2013 - 16:43, said:

Mda, am reusit ceva-ceva, in masura in care am 8 luni de FL Studio. Sunt de acord, una e cu o clapa MIDI, iar alta e asa, insa chiar mai zilele trecute m-am intereseat de fire pentru a conecta clapa MIDI cu computerul. Daca vreti sa vedeti ce am compus intrati la topicul Maryan - Insula Piratilor (Summer Forest) e tot aici la forumul muzica electronica, nu mai postez inca o data aici.
Iar scopul acestui  topic e sa aflu care sunt cele mai bune sintetizatoare virtuale, sa generalizez discutii de acest gen, vad ca in general nimeni nu prea vorbeste despre asta. Iar daca detineti informatii in acest sens, dati-va cu parerea, care credeti ca suna cel mai bine, daca ati incercat ceva si ce parere v-a facut, etc.
Mersi pentru raspuns, numai bine!!! Posted Image

Sunt interesat de muzica psy trance, orice subgen in afara de dark trance, pentru ca asta e acum pe val (Goa Trance si Trance-ul basic au cam stagnat, ba chiar nu mai aveau nimic de spus de prin 2010 incoace, in timp ce psy trance din 2008 a luat un avant puternc, cu linii melodice complexe care reunesc cam tot ce s-a compus in muzica electronica de la inceputuri si pana in prezent. Asa ca nu stiu care sunt cele mai bune sintetizatoare, dar pentru ca ascult de la varsta de 5 ani muzica electronica (fix de cand a scos Jarre Oxygenul, si Trance de cand a aparut, Goa din 1995-1996 a explodat dar a murit intre timp evoluand in progressive trance si restu) samd, cred ca pot exprima pareri critice legat de acest gen de muzica.

Astept si eu ziua aia cand un român localnic să aibă pe youtube niste piese muzicale la acelasi nivel ca vecinii nostri sarbi, Sonic Entity, Egorythmia, Zyce si altii. Ca numai noi românii si bulgarii nu avem reprezentanti in zona asta (Atma nu poate fi luat in considerare ca el e plecat de multi ani de aici)

Edited by Oneiros, 23 May 2013 - 20:58.


#7
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
Trance-ul este totusi unul dintre stilurile mele preferate de muzica, insa vreau sa fac mai multe genuri. Ca sa nu deviez totusi de la subiect, m-ar interesa daca ai putea spune cam care ar fi diferenta intre sintetizatorul hardware si cel virtual, bineinteles, diferentele sunt incomparabile, dar am sunt convins ca se poate ajunge la rezultate destul de bune si cu cele virtuale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate