Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Mancaruri pt. cuptor microunde

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Tocmai mi-am luat un cuptor cu microunde Samsung si am niste intrebari:
1.  am auzit ca popcornul iese f bine. Cum se prepara la cuprorul cu microunde? Mreg orice fel de graunte, sau sunt speciale pt microunde?
2.  cum se face cafeaua? (nu doar incalzita, ci daca se poate fierbe)
3.  cartofi prajiti se pot face? (de ex pun mult ulei intr-un vas si pun cartofii in ulei si ii bag in cuptor
4. are careva o carte de bucate electronica speciala pt mancaruri facute la microunde?
5. daca aveti retete interesante pt cuptor microunde, va rog postati aici (am mai cautat pe forum, dar nu am gasit prea multe retete).

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Majoritatea (printre care si eu) folosim cuptorul cu microunde pt incalzirea mincarii.

Am facut la microunde doar popcorn special pt microunde, e special ambalat in punga cu unt si sare aromata, aprox 1.5-2RON.

Am cumparat acum vreo 5 ani o "carticica" de bucate pt cuptorul cu microunde, poate mai este prin librarii. Din pacate nu mai stiu pe unde am pus-o si nici nu am studiat-o...

Soramea din canada gateste doar cartofi copti. Un cartof se coace in vreo 4 minute, parca, nu sint chiar sigur.

Cafeau nu se poate face in cuptor m.u.

Cuptorul cu m.u. nu PRAJESTE, echivalentul este aproximativ cu fierberea, sa zicem. Microundele fac sa "vibreze" moleculele de apa din mincare, de aceea si sint mincaruri care se incalzesc repede si altele incet, un functie de cita apa contin.

Eventual daca are gril, rumeneste la suprafata.

Referitor la ceafea, eu uneori o incalzesc in cuptor.

#3
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
La pct. 1 iti pot raspunde; la celelalte nu am incercat. Cumpara pentru inceput dintr-un magazin popcorn la punga cu diferite arome. Costa pe la vreo 20-25.000. Urmezi instructiunile de acolo si vei fi satisfacut.

Acum, daca te "zgarcesti" la respectiva punga, poti cumpara pungi de popcorn la 1 kg. Iei aprox. vreo 50-80 gr., le amesteci bine cu foarte putin unt, sare, boia, oregano, etc, si le introduci in punga folosita prima data (daca nu ai aruncat-o).

#4
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postnetul, on Nov 25 2005, 10:26, said:

2.  cum se face cafeaua? (nu doar incalzita, ci daca se poate fierbe)
nu incalzi apa simpla la microunde ca daca o lasi prea mult si bagi ceva metal in ea...lingurita...explodeaza :confuzzled: adica sare apa din cana :cursing: am patit inainte sa vad la Mythbusters.

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am renuntat de mult sa gatesc la micro. merge foarte repede, da imi pare ca nu are gust.
carnea iese un fel de rasol.
acum folosesc doar la incalzit mincarea, decongelat sau cestii marunte (popcorn, cartofi/morcovi), unde am avatajul vitezei si faptului ca pot sa stau sub dus fara emotii.
am o cunostinta care face prajiturele gen briose si ies bine, da mie numi trebe.

#6
Acer

Acer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.12.2005

View Postgomez99, on Nov 25 2005, 12:41, said:

eu am renuntat de mult sa gatesc la micro. merge foarte repede, da imi pare ca nu are gust.
carnea iese un fel de rasol.
acum folosesc doar la incalzit mincarea, decongelat sau cestii marunte (popcorn, cartofi/morcovi), unde am avatajul vitezei si faptului ca pot sa stau sub dus fara emotii.
am o cunostinta care face prajiturele gen briose si ies bine, da mie numi trebe.
eu zic sa renuntati la ele (microunde ) ca nu stiti la ce va expuneti sanatatea
http://www.herbalhea.../microwave.html cititi aici si mai ganditi-av

#7
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004

View Postnetul, on Nov 25 2005, 10:26, said:

Tocmai mi-am luat un cuptor cu microunde Samsung si am niste intrebari:
1.  am auzit ca popcornul iese f bine. Cum se prepara la cuprorul cu microunde? Mreg orice fel de graunte, sau sunt speciale pt microunde?
2.  cum se face cafeaua? (nu doar incalzita, ci daca se poate fierbe)
3.  cartofi prajiti se pot face? (de ex pun mult ulei intr-un vas si pun cartofii in ulei si ii bag in cuptor
4. are careva o carte de bucate electronica speciala pt mancaruri facute la microunde?
5. daca aveti retete interesante pt cuptor microunde, va rog postati aici (am mai cautat pe forum, dar nu am gasit prea multe retete).

Popcornul iese foarte bun...eu folosesc des popcorn Orville Redenbacher (il gasesti la Metro, Selgros).Deasemenea am facut ciuperci intregi si ies destul de bune si in ele poti pune o bucatica de cascaval
Daca ai si gratar il poti folosi in modul combinat (microunde + gratar) si sa faci cartofi copti. Cartofii taiati in 2 -3 bucati pe lungime ii ungi cu putin ulei de masline si..........Pofta Buna!!!

#8
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Super tare! O sa incerc si eu ultimele 2 retete :D Mai trebuie sa fac rost de ciuperci, cartofi si ulei de masline :P

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Popcornul special e bun, dar tot iese de 3 ori mai scump decat ala facut cu tigaia si parca e si mai uscat. :(

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,068
  • Înscris: 03.12.2005
mie imi plac floricelele cu cascaval, alea de la magazin. acasa n-am avut chef sa incerc sa fac nici de-alea normale.

#11
varicella

varicella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.11.2005

View PostAcer, on Dec 16 2005, 23:09, said:

eu zic sa renuntati la ele (microunde ) ca nu stiti la ce va expuneti sanatatea
http://www.herbalhea.../microwave.html cititi aici si mai ganditi-va


Subscriu.

Eu am avut un Panasonic top of the line si cind am aflat cit de daunator este l-am aruncat din casa ca pe ultimul gunoi. Am citit recent ca daca uzi un ghiveci cu seminte de flori cu apa incalzita (apoi racita) la microunde, nu rasare nimic din acel ghiveci; practic omoara planta. Am zis ca o sa fac acest experiment.
Are sens. Functioneaza pe baza de radiatii. Brr!

Stiu ca e "fancy" sa ai microunde in bucatarie...but think twice! think wise!

#12
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Haideti mai, fiti seriosi. Lumina nu e tot o radiatie ?
Si ce argumente in documentul ala... cat de cretin poti sa fii ca sa bagi sange la incalzit in cuptorul cu microunde ? cand cuptorul incalzeste din interior, e clar ca celulele alea mor repede. Mai ramanea sa dea exemplul cu ala de a bagat pisica la uscat dupa ce i-a facut baie. Bineinteles ca a murit, insa noi se presupune ca mancam chestii deja moarte. Aia mai normali dintre noi...
documentul ala e scris cumva de ala care sustinea ca melodiile queen ascultate invers sunt sataniste ? recunosc stilul...

#13
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Tu chiar ti-ai aruncat cuptorul? lol
Daca va ganditi la asa ceva atunci primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa va aruncati telefonul mobil la gunoi. Produce mult mai multe radiatii decat cuptorul cu microunde. Cuptorul cu microunde nu produce radiatii ionizante.
Dar mai bine sa dau un copy / paste din wikipedia.

Radiation

Some people are concerned with being exposed to the microwave radiation. The USA legal limit of leaking radiation is 1 mW/cm2 at 5 cm from a new oven (for a used oven, it is 5 times higher). It is rare for an oven to exceed these limits. As a comparison, a GSM mobile phone may emit up to 1 W at 1800 MHz, which is 2 mW/cm2 at 5 cm. Whether or not cellular phones are hazardous to the health is also controversial.
The radiation produced by a microwave oven is non-ionizing. As such, it does not have the same cancer risks associated with ionizing radiation such as X-rays and ultraviolet.

Cineva a pus o intrebare legata de radiatiile provenite de la cuptorul cu microunde si iata raspunsul.  
Vezi data March 26, 2004
http://rabi.phys.vir...wave_ovens.html

#14
varicella

varicella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.11.2005

View PostYorks6, on Jan 8 2006, 03:14, said:

Tu chiar ti-ai aruncat cuptorul? lol
http://rabi.phys.vir...wave_ovens.html


"Aruncat" poate ca nu e cel mai potrivit cuvint...L-am dat de pomana... Era nou-nout si platisem prea multi $$$ ca sa il dau la gunoi... Ma simt fericita ca am scapat de el.

Celularul nu e un moft. Am nevoie de el si nu il folosesc decit foarte rar... Daca puteam, ma dispensam si de el.

#15
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
eu n-am auzit inca de nimeni sa moara din cauza mancarii incalzite in microunde.

#16
varicella

varicella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.11.2005

View PostThe|SpAwN, on Jan 14 2006, 17:22, said:

eu n-am auzit inca de nimeni sa moara din cauza mancarii incalzite in microunde.


Da' de boli ale sistemului imunitar a caror provenienta nu se stie, ai auzit?

#17
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

View Postvaricella, on Jan 14 2006, 18:38, said:

Da' de boli ale sistemului imunitar a caror provenienta nu se stie, ai auzit?

si tu stii ca e din cauza mancarii incalzite la microunde  :death:

#18
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Sa revenim un pic la topic....ouale se pot fierbe in cuptor?...ca de prajit am incercat dar a sarit uleiul de mi-a luat aproape o zi sa il curat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate