Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

(Andrei2013) Casa P+M barne dreptunghiulare lemn lamelar imbinate nut-feder

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#1
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Salut,

Avem un teren de 1100mp langa Bucuresti (comuna Dascalu, Judetul Ilfov) pe care vrem sa construim o casa.
Urmarind ideile noastre si citind pe acest forum despre realizarea unei case am realizat urmatorul plan.
Va rog sa va dati cu parerea referitor la el.


Ideea acestei case este sa fie compacta, izolata bine termic si construita din materiale cat mai naturale iar peretii sa respire.
Structura casei o sa fie din barne dreptunghiulare din lemn masiv imbinate in sistem nut-feder(dublu sau triplu pentru peretii exteriori).
Lemnul trebuie doar uscat ca sa lucreze mai putin, sa omoare eventualii paraziti din el; sa nu fie tratat cu substante (ignifug/anti-carii etc) care oricum dupa cateva luni/ani isi pierd efectul.
Casa o sa fie initial de vacanta/weekend iar pe viitor locuinta permanenta.


Fundatia:
- o sa fie din beton, inca nu am citit cum se realizeaza o fundatie ca la carte (dar fiind casa din lemn ar trebui sa fie mai mica decat una pentru o casa de beton/caramida?)
- o sa fie ridicata fata de nivelul zero cu 0.5m-1m
- trebuie rupta capilaritatea si (hidro)izolata fata de lemn
- masurata cu laserul pentru denivelari?
- lasat spatiu pentru evacuare apa/alimentare cu apa CT


Gardul:
- trebuie imprejmuit tot terenul de 1100mp
- o sa fie un gard de lemn cu fundatie de beton


Casa:
- 120mp(P+M)
- peretii exteriori de 15-20cm
- peretii interiori de 5-10cm
- la exterior termoizolata, la interior lasat lemnul vizibil (si lacuit cu o substanta care sa permita lemnului sa respire)
- la mansarda am renuntat la ferestrele de pe est si vest pentru a fi mai ieftin si mai usor de realizat acoperisul
- pe est nu am pus niciun geam ca sa ne apropiem la 0.9cm(distanta maxima din CU) fata de gardul vecinului astfel incat sa ramana mai mult spatiu pe partea de vest pentru a realiza o alee
- baile sunt puse una deasupra alteia si lipite de bucatarie astfel incat sistemul de alimentare cu apa si scurgere catre statia de epurare sa fie cat mai compacte;
(in caz ca se realizeaza canalizare in sat, renunt la statia de epurare si ma leg la canalizare prin spatele magaziei)
- scara e cam la limita dar dupa calculele mele ar trebui sa se incadreze


Acoperis:
- cu tigla ceramica (greutatea o sa ajute la tasarea casei)
- aerisit (intre termoizolatia de pe mansarda si tigla sa ramana un spatiu)
- acoperis in doua ape (eventual cu doua hornuri pentru semineu si cuptor bucatarie)
- ar fi bine ca structura sa fie din glulam dar o sa fie foarte scump
- termoizolat cu fibre lemnoase/lana/canepa/pluta (nu o sa se faca condens, mai e nevoie de folie anticondens?)


Put apa:
- am citit tot topicul de pe softpedia
- unde e putul realizat o camera in pamant pentru hidrofor etc si tras teava la adancime de 1m catre CT


Incalzirea:
- avem curent electric si gaze in fata curtii (inca nu stiu costurile pentru racordarea la fiecare)
- nu ne-am decis cum facem incalzirea: gaze/curent, pardoseala/calorifere
- semineul(cu focar din samota si horn din caramida) din sufragerie putem sa-l facem termo-semineu si sa incalzeasca apa din calorifere


Izolatie:
- pe exterior gutex thermowall de 16cm (pusa dupa 1-2 ani de la punerea tiglei pentru a se tasa casa)
- termica pe placa, intre parter si etaj, la acoperis (inca nu stiu ce tip de izolatie, dar tot pe baza de fibre lemnoase/lana/canepa/perlita/pluta
- fonica intre parter si etaj, pe viitor si intre camere(la bai pe peretele interior baii iar intre dormitoarele 2 si 3 sacrificat un perete pe care putem pune lambriuri)


CT:
- in baia de la parter, instalata alimentarea cu apa de la put si centrala pe gaze/electrica
- separata cu o usa glisanta fata de restul baii pentru etansare


Instalatie electrica:
- prin tevi metalice (lasate la vedere pe perete jos in colt sau introdusa in dusumea?)


Instalatie calorifere:
- tevile lasate la vedere pe perete sau ascunsa in dusumea ?


Beci:
- din caramida, cu bolta, am atasat o poza, deasupra lui o sa fie un foisor


Impamantarea(paratraznetul):
- 3 stalpi la o anumita distanta intre ei si batuti la o anumita adancime in pamant (inca nu am citit bine cum trebuie realizat)


Ferestre/usi:
- inca nu m-am interesat (termopan dublu sau triplu)


Prima etapa:
- sa aducem casa la rosu adica sa-i punem acoprisul si sa fie izolata termic la placa, termic si fonic intre parter si mansarda si termic acoperisul

A doua etapa:
- usile/ferestrele
- instalatiile electrice/sanitare
- restul


Intrebari:
- la casele din busteni masivi se folosesc garnituri pentru etansarea intre busteni, aici mai e nevoie daca se foloseste sistemul nut-feder ?
- pentru acoperis mai e nevoie de folia anticondens ?


Am scos saptamana asta certificatul urbanistic in care se cer: PAC, Aviz mediu, Aviz curent electric.
Sursa de curent si apa exista la un teren de peste drum.


Lucruri de realizat in ordine:
1. Studiu geotehnic(inainte de PAC)
2. Arhitect
3. Constructor
4. Aviz curent electric
5. Aviz mediu


In momentul de fata caut arhitect care a mai realizat case din lemn de genul asta si un constructor, daca aveti recomandari va rog PM.
Maine ma duc la expoconstruct.

Desenele atasate nu sunt la dimensiuni scalate corect.

Attached Files



#2
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
N-am mai intrat de ceva timp pe forum dar din cele 5 puncte ordonate de mai sus, aproape am rezolvat cu ultimele 2 Posted Image.
Am obtinut avizul de mediu si am depus acum 2 saptamani cererea pentru avizul de amplasament la Enel.
Studiul geotehnic se rezolva intr-o saptamana iar arhitectul inca nu l-am ales dar realizarea proiectului presupun ca o sa dureze putin.
Am si sunat la cateva zeci de firme care se ocupa cu realizarea caselor din lemn. O mare parte realizau doar pe structura de lemn aka sandvis sau din busteni rotunzi dar am gasit cateva firme care fac ce vreau eu, barne dreptunghiulare imbinate nut-feder cu grosimea de minim 15cm.

Pentru obtinerea avizul de mediu, in judetul Ilfov unde este terenul, trebuie mers la Agentia pentru Protectia Mediului Ilfov care are sediul pe aleea Lacul Morii nr. 1.
Atentie la programul de lucru cu publicul care este urmatorul:  Luni - Joi 9.00 - 13.00, Vineri 9.00 - 12.00
Urmatoarele acte au fost necesare:
- cerere tip (completata acolo)
- copie dupa certificatul de urbanism
- copie dupa actul de proprietate
- copie carte identitate proprietar
- plan de situatie
- plan de incadrare in zona
- taxa 100 ron achitata la posta in contul trezoreriei

Partea cea mai complicata a fost cu achitarea taxei. Va recomand sa sunati la ei si sa aflati suma exacta si contul in care trebuie virata (deoarece exista un cont pentru Bucuresti si unul pentru Ilfov). La posta au facut plata din greseala in contul de Bucuresti, au pus o stampila dupa cu rectificare si s-a rezolvat.

Taxa se achita la posta – exista una destul de aproape in Crangasi la 2 statii de tramvai distanta (tramvaiul 41, statia de la podul Grant).
Problema este ca in acest moment lucraza un singur functionar la posta din cauza reducerilor de personal si lucrurile se misca foarte greu.
Eu am stat o ora la coada ca sa platesc. Inainte de a va aseza la coada spuneti-i functionarei ca doriti sa achitati taxa pentru avizul de mediu – o sa va dea un mandat postal care trebuie completat (asta ca sa nu mai pierdeti timpul cand ajungeti la ghiseu).

Intr-o saptamana am obtinut avizul de mediu.

Cerere pentru avizul de amplasament de la Enel:
Am fost la un centru din str. Vasile Milea, chiar la baza podului Basarab – directia Militari. Din cate am inteles pentru Ilfov (mai putin Buftea) se poate merge la oricare din centrele din Bucuresti.
Ca sa fiti siguri puteti suna la info ENEL la 0800070809 – tastati 220 ca sa ajungeti prin meniu sa vorbiti cu un operator.
Spre deosebire de functionarii de la ghisee, operatorii de la telefon au fost intotdeauna amabili si mi-au dat informatii utile.

Ca acte sunt necesare:
- plan de incadrare in zona (2 copii)
- plan de situatie (2 copii)
- certificat de urbanism (o copie)
- act de proprietate (o copie)
- o cerere tip completata acolo
Este nevoie sa aveti si versiunea in original a tuturor actelor de mai sus la voi.

Se achita acolo o taxa de aprox 70 ron.
In centrul din Vasile Milea se face plata la un automat care nu da rest (atentie sa aveti suma exacta).
Mi s-a spus ca dureaza aproximativ 20 zile lucratoare pana este gata avizul si ca ma vor contacta ei sa ma anunte.
Momentan au trecut 8 zile.

Pe moment cam atat, saptamana asta si cea viitoare trebuie sa rezolva cu studiul geotehnic si cu alegerea unui arhitect.

#3
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Revin in forta Posted Image . De ieri ne-am apucat de fundatie.

Intre timp am realizat urmatoarele:

- Am terminat proiectul, planurile atasate mai jos.
Am renuntat la ideea cu beciul din piatra deoarece e mai complicat de facut. O sa fie din beton.
Sunt cam multe bai, s-ar putea ca cea din dormitorul mare sa o facem dressing.

- Am semnat cu constructorul. Peretii exteriori vor fi de 16cm lemn stratificat (sunt 4 bucati de cate 4cm lipite) cu 4 imbinari nut-feder.
Peretii interiori o sa fie de 9.5cm dublu nut-feder. Magazia o sa fie tot din barne de lemn de 4.5cm imbinate nut-feder.
Prelucrarea lemnului la constructor dureaza 45 zile iar montarea se face direct la client in 30 de zile. Constructorul este din Harghita.
Dupa ce terminam fundatia, in 1-2 saptamani constructorul o sa vina pentru inceperea montajului.

Nu am mai vazut pe forum o casa construita pe sistemul asta cu lemn lamelar imbinat nut-feder.
Dupa mine, cea mai tare casa cu pereti din lemn este cea a lui Druid dar e mult mai scumpa si nu mai este niciun constructor in Romania care sa faca pe sistemul ala.

- Astazi am luat autorizatia de constructie de la primarie. Trebuie sa fac placuta de santier si sa o pun in fata terenului. Fara placuta poti primi amenda.

- Am gasit o echipa de baieti pentru realizarea fundatiei casei, magaziei, beciului si gardul de jur-imprejur.
Am si un diriginte de santier care va verifica etapele principale. Ieri a verificat trasarile. Era o diferenta de 5cm la o trasare care a fost corectata.

Ma bazez si pe voi sa comentati daca e ceva gresit sau poate fi imbunatatit Posted Image.

Astazi baietii au facut balizarea pentru cota zero pe care am luat-o cel mai inalt colt al casei.
Au masurat consecutiv scandurile de lemn si la sfarsit cand au masurat ultima scandura cu prima(cand s-a inchis cercul) era o diferenta de 1-2cm Posted Image.
Au mai masurat cativa stalpi si erau diferente de 1-2cm.
S-au uitat mai atent la furtun si avea bule de aer in el. Au eliminat bulele si dupa balizarea a iesit ok.
Au si decopertat putin stratul de vegetatie.
Am pus cateva poze cu trasarile dar nu cred ca se poate observa ceva interesant.

Zilele astea sapa tot, in afara de gard pe care-l facem la sfarsit.
Trebuie sa iau urgent fier-beton si beton deoarece vineri estimam ca turnam betonul mort si luni sa se apuce de montarea fier-betonului.
Firmele la care am sunat pana acum fac livrarea in 5 zile pentru etrieri fasonati, daca maine fac comanda o sa vina miercuri iar de luni baietii o sa stea degeaba pana miercuri. Sper sa faca livrarea mai rapid...

Attached Files

  • Attached File  A1.png   324.76K   288 downloads
  • Attached File  A2.png   661.88K   278 downloads
  • Attached File  A3.png   655.8K   271 downloads
  • Attached File  A4.png   673.93K   367 downloads
  • Attached File  A5.png   799.16K   395 downloads
  • Attached File  A6.png   763.85K   387 downloads
  • Attached File  A7.png   649.19K   406 downloads
  • Attached File  casa0.jpg   417.7K   363 downloads
  • Attached File  casa1.jpg   370.25K   325 downloads
  • Attached File  casa2.jpg   486.98K   307 downloads
  • Attached File  casa3.jpg   263.91K   295 downloads
  • Attached File  casa4.jpg   471.1K   281 downloads


#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 06 august 2013 - 19:24, said:

o sa stea degeaba pana miercuri. .
Pune-i sa-ti faca priza de pamant in fundatie.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E ceva minunat sa ai baie la dormitorul matrimonial. Mai bine fa dressing in cealalta baie de la etaj, dar sa-ti lasi trase toate tevile/ scurgere etc incat sa poti sa o convertesti in baie mai tarziu, daca trebuie.

#6
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
@anaki - unde e cel mai bine sa fac impamantarea ? sub casa sau la exteriorul ei sub scrugerea unui burlan de la o streasina ? Parca trebuia sa fie si pamantul putin umed ca sa se descarce mai bine curentul.

Un citat de pe softpedia pe care l-am salvat cand citeam jurnale:
"La mine s-au batut trei tevi zincate de 1,5 m, prima la 1,5 m de contoar si urmatoarele la 3 m distanta una de alta. Intre ele a fost sudata platbanda zincata, care a fost legata de platbanda montata langa piciorul contoarului. Din ce am inteles, asta ar fi minimul necesar pentru impamantare, mai putine tevi nu ar avea aceeasi eficienta. Nu am cunostinte prea multe in domeniu, dar mi s-a spus ca rezistenta acesteia trebuie sa fie de maxim 4 ohmi (sper ca nu am incurcat borcanele cu unitatile de masura)."

Deci trebuie sa pun 3 tevi intr-un triunghi echilateral cu latura de 3m conectate toate trei cu platbanda ?
Paratraznetul o sa se descarce aici deci trebuie sa fie buna impamantarea.

@overseas - da, asa o sa facem. tragem instalatia de scurgere si de apa si-l facem dressing, iar pe viitor daca simtim nevoia transformam dressingul imediat in baie ! Posted Image

Azi au facut rost baietii care sapau de o masina de sapat din sat care sa faca santurile. Au spus ca devenise pamantul greu de sapat si nu prea mai mergea.
Eu m-am mirat la inceput cand au zis ca sapa ei si santurile si beciul intr-o saptamana dar am zis, hei, that's what they do Posted Image.
(Normal ca au platit ei manopera.)
Cu ocazia asta pamantul mai argilos scos de la beci l-au luat cei cu masina de sapat, contracost bineinteles.
Ce pamant o sa mai ramana dupa umplerea elevatiilor o sa-l folosesc pentru a indrepta si inalta curtea.
Problema e ca s-au dus cotele de la balizare pentru ca a trebuit sa treaca tractorul iar masurarea santurilor au facut-o de la nivelul pamantului care nu este cota zero.
Dupa ce a plecat masina de sapat le-am zis sa refaca balizarea si sa masoare adancimile, oricum mai au de aranjat la santuri.
Maine dimineata la 7 vine si dirigintele de santier sa verifice santurile. Au destul timp dupa pana la 13 cand vine betonul sa rezolve neregulile.

Azi am rezolvat si cu fier-betonul si betonul!Posted Image
Am facut si plata avansului pentru amandoua.
Fier-betonul o sa vina in decursul zilei de luni, cu etrierii fasonati.
Iar betonul B200 vine maine dupa 13:00 pentru turnarea talpii fundatiei.
Vineri baietii o sa pregateasca lemnul pentru cofrag.

Atasate si niste poze de azi.

Attached Files



#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 07 august 2013 - 17:25, said:

@anaki - unde e cel mai bine sa fac impamantarea ? sub casa sau la exteriorul ei sub scrugerea unui burlan de la o streasina ? Parca trebuia sa fie si pamantul putin umed ca sa se descarce mai bine curentul.
n citat de pe softpedia pe care l-am salvat cand citeam jurnale:
"La mine s-au batut trei tevi zincate de 1,5 m, prima la 1,5 m de contoar si urmatoarele la 3 m distanta una de alta. Intre ele a fost sudata platbanda zincata, care a fost legata de platbanda montata langa piciorul contoarului. Din ce am inteles, asta ar fi minimul necesar pentru impamantare, mai putine tevi nu ar avea aceeasi eficienta. Nu am cunostinte prea multe in domeniu, dar mi s-a spus ca rezistenta acesteia trebuie sa fie de maxim 4 ohmi (sper ca nu am incurcat borcanele cu unitatile de masura)."
Deci trebuie sa pun 3 tevi intr-un triunghi echilateral cu latura de 3m conectate toate trei cu platbanda ?
Paratraznetul o sa se descarce aici deci trebuie sa fie buna impamantarea.
Executa priza de pamant in fundatie,citatul cu pricina este al unui om indus in eroare,priza de pamant comuna trebuie sa fie mai mica de 1 ohm.Pentru viitoarele instalatii electice din casa ta citeste si aici ca sa-ti faci o idee. http://forum.softped...2#entry13219139

Edited by anaki, 07 August 2013 - 17:49.


#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View PostAndrei2013, on 07 august 2013 - 17:25, said:

Maine dimineata la 7 vine si dirigintele de santier sa verifice santurile. Au destul timp dupa pana la 13 cand vine betonul sa rezolve neregulile.
Si sa fie minim 95 cm fata de cota pamantului.

#9
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
@astrul - minim 90-95 a fost, intr-o parte unde a sapat escavatorul mai mult era de 110.

Astazi am turnat talpa de la fundatie. Beton C12/15(B200). Au intrat 26.4mc de beton. Cu 1.4 in plus fata de cat estimasem si platisem.
Ce a ramas in cuva de la autompompa am turnat pe cealalta parte a drumului care nu e asfaltat. Asa o sa fac si cu restul de la celalalte doua turnari (pentru elevatie si placa) si fac "asfalt" pe partea cu drumul de pamant in fata gardului meu.
Am inteles ca betonul asta nu trebuie udat, doar placa trebuie.

Luni vine fier-betonul dar joi e sarbatoare si baietii vor pleca acasa, deci prindem doar trei zile lucratoare saptamana viitoare.
Estimez ca abia peste doua saptamani vom turna elevatia si dupa 3 sapt placa deoarece placa o turnam odata cu gardul de 100ml (gard cu fundatie de beton, elevatie de 15-20cm cu stalpi de fier pe care vom pune scanduri de lemn).

Poze de azi:

Attached Files



#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Data viitoare te duci la Leroy Merlin sau alt magazin de profil si inchiriezi un vibrator pentru cateva ore. Nu ai voie sa torni un gram de beton daca nu e vibrat, chit ca e vorba de un beton de egalizare care face practic parte din fundatia ta. (nu ma refer la cazurile cu 5cm de egalizare, ci acolo unde o parte din blocul fundatie nu este armat).
Verifica nivelul de la sfoara la betonul turnat sa fii sigur ca vei avea aceeasi cota peste tot. In caz contrar cand se va monta fierul care contine si elevatia o sa ai surprize la nivelul placii.
Sfori, furtun de nivel la orice turnare.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 08 august 2013 - 17:14, said:

Poze de azi:
Vad ca nu ai facut priza de pamant ,e de bine.

#12
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
@astrul - mda, am intrebat doua persoane si mi-au zis ca nu trebuie vibrat, pe viitor o sa intreb persoane avizate. my bad. la urmatoarele doua turnari o sa imprumut vibratorul de la statia de betoane (au in oferta 140 ron/zi).

@anaki - am crezut ca impamantarea se face sub placa, nu in santurile de la fundatie. e vreo diferenta ? trebuie sa fie batut teava zincata cat mai adanc in pamant ? pot sa fac impamantarea in beci, acolo inca n-am turnat nimic si e si mai jos fata de fundatie.

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Ti-am raspuns la PM ,acolo ai descris cum trebuie sa faci.

#14
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Am discutat cu anaki pe privat si solutia este sa bat tevile de impamantare cat mai aproape de fundatie, pe tot perimetrul exterior al casei.

Mai a aparut o problema de care stiam, scria si pe proiectul fundatiei dar mi-a scapat Posted Image (mie si restul celor implicati (diriginte de santier, baietii care au turnat etc)).
Tevile pentru alimentarea cu apa si canalizare.
Acestea trebuie sa fie la 90cm sub pamant ca sa nu inghete dar dupa ce s-a turnat talpa fundatiei, intre beton si nivelul pamantului au mai ramas 30cm de pamant (dupa ce voi nivela).

Alimentarea cu apa o sa intre din partea dreapta in C.T. iar pentru canalizare sunt doua posibilitati, sa iasa tot prin C.T. afara dar normativul spune ca distanta intre aceste doua tevi trebuie sa fie de minim 3m pe orizontala si 40cm pe verticala daca se intersecteaza(cea de apa sa fie deasupra celei de canalizare). Sau sa o scot prin fata magaziei catre statia de epurare (va trebui sa fac si niste coturi ca sa aduc teava cat mai aproape de gardul din dreapta dupa ce depasesc magazia.

Ce solutii vad eu:
- sa trag tevile pe deasupra talpii fundatiei, ies cu ele in exterior si dupa sa le trag vertical in jos pana la 90cm si mai departe ma duc cu ele la put si la statia de epurare;
  partea tevilor care iese din casa si o ia in jos trebuie izolata cat mai bine deoarece e la 15-20cm fata de nivelul solului
- sa fac o spartura in forma de U in talpa fundatiei de 30-40cm ca sa le scot mai in jos afara. adica la adancime de 50cm fata de nivelul pamantului. dupa iar ma duc in jos pana la 90cm. si izolez bine partea care iese.

Merita sa sparg in talpa fundatiei (care are o inaltime de 70cm) sau pot sa le trec pe deasupra talpii fundatiei si sa izolez bine pe deasupra ?

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 10 august 2013 - 07:40, said:

Am discutat cu anaki pe privat si solutia este sa bat tevile de impamantare cat mai aproape de fundatie, pe tot perimetrul exterior al casei.
Cam asa ar trebui,iar platbanda bagata prin,pe langa fierul pe care-l pui pe betonul de egalizare.

Attached Files



#16
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Pentru problema cu tevile de alimentare apa si scurgere vom face in felul urmator:
- pentru teava de apa vor sapa baietii pe sub betonul deja turnat si vom trage pe acolo o teava.
- pentru teava de scurgere vom face o spartura de 110cm in beton, in forma de U, si vom pune teava.
Intre tevile de alimentare si scurgere sunt chiar 3m. Am desenat pe proiect.

La elevatii vom mai pune tevile de alimentare si scurgere din C.T. catre bucatarie si baie.
De asemenea pentru partea electrica, vom trece tevi din C.T. in toate camerele de la parter prin placa.

Astazi a venit fi fier-betonul cu toate accesoriile necesare. Poze atasate.
Am luat si spray cu zinc si smoala pentru momentul sudurii platbandei de electrozii de impamantare.

Attached Files



#17
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Poze de azi. S-au apucat baietii de legat fier-betonul. Etrierii sunt la o distanta de 24cm.

Pentru stratul de izolatie de sub placa in proiect e pus polistiren extrudat de 5cm.
Eu vreau sa pun un strat de 10cm de perlit 90S grosier deoarece este naturat si nu se degradeaza.
Stie cineva in cat timp se degradeaza polisitirenul extrudat de sub placa ?

Pentru grosimea de 10cm ajunge cam la acelasi pret cu extrudatul de 5cm dar are conductivitatea termica putin mai proasta ca a extrudatului; 0.053 W/m K fata de 0.030W/m K la extrudat. Am atasat prezentarea lui.
Problema cu el este ca trebuie izolat foarte bine de apa, sa nu ploua dupa ce se intinde pana se toarna placa. Cand se toarna placa, sa fie foarte bine izolat fata de beton.
Si mai e o problema la turnare deoarece e ca un pietris(0-5mm) si nu e rigid, ma gandesc ca se deformeaza si pot aparea probleme cu denivelari ale placii sau chiar sa se lase parti din beton printre el daca se toarna cu elefantul sub presiunea caderii.
Ce solutii vedeti ? A mai izolat careva cu perlit sub placa ?

Attached Files



#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
1. 24 cm? De ce nu 20? Sunt etrierii scumpi, sau mana de lucru lenesa?
2. Ca sa asezi polistirenul bine poti pune o mana de nisip deasupra pietrisului pentru uniformizare si astfel vei avea un strat suport drept si compact.
3. Cand se va calca pe perlit o sa ramana urmele bocancilor in el si acolo nema izolatie. Nu poti pune granule sub un beton care vine cu putere din pompa/cifa chit ca pui mama foliilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate