Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

(Andrei2013) Casa P+M barne dreptunghiulare lemn lamelar imbinate nut-feder

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#37
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

View Postanaki, on 03 septembrie 2013 - 19:45, said:

Ai grija ca limbile de platbanda care ies pt cutia de separatie care deserveste nulul de protectie al instalatiei electrice si pentru eventualul paratrasnet sa fie sudate si de electrod si de platbanda care intra in armatura.din fundatie,respecta asta si vei avea o priza de pamant buna  toata viata.

Pentru platbanda care deserveste casa nu am mai putut sa o leg si de tarus deoarece erau deja turnate elevatiile dar pentru cele doua platbenzi care ies pentru paratrasnet le-am sudat si de tarus.

#38
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Continuam cu fundatia.
Peste pamantul compactat de doua ori cu maiul am pus pietrisul, polisitren extrudat de 5cm si folie.
Attached File  capre.jpg   369.86K   164 downloads

In locul unde va fi semineul am intarit cu bare: Attached File  semineu.jpg   291.32K   168 downloads

Pentru prispa si magazie nu am pus capre, oricum se duceau in nisip, au tras baietii de plase la turnare.
Attached File  prispa.jpg   352.6K   186 downloads
La beci am pus distantieri: Attached File  beci.jpg   374.79K   237 downloads

Am tras si tevi pentru instalatia electrica, cate doua pentru fiecare camera (in cele doua parti ale usii), mai departe le duc ori prin dusumea ori prin plinta.
Attached File  inst-elect.jpg   241.56K   294 downloads
Teava pentru WC iese chiar deasupra placii (vizavi de observatia corecta a Astrului), acum e prelunginta.


Joi am turnat placa si a fost o zi cu ghinion:
Mi-am spart ecranul de la S3.
Seara dupa turnare am dat intr-o groapa de pe soselele mioritice si mi-am indoit janta si s-a si ruppt putin cauciucul:Attached File  janta.jpg   141.81K   290 downloads.
Iar cel mai grav nu a functionat vibratorul inchirat si nu am vibrat corect placa.
Autopompa a intarziat doua ore si a venit la 18:00, dupa am mai stat o ora sa vina si cifele, cu toate ca le zisesem sa trimita imediat cifele odata cu autopompa. Asa ca s-a si intunecat si ne-a prins noaptea Attached File  rasp-2013-09-05-20-45.jpg   89.46K   248 downloads.

Abia cand a inceput turnarea si am vrut sa vibram am vazut ca vibratorul nu merge.
Nu ne-a trecut in cap sa-l testam inainte si se pare ca nici cei de la betoane de unde l-am inchiriat nu il testeaza. Am vorbit cu ei si nici nu aveau unul de backup. Cum sa fii firma de betoane, sa torni sute de mc de beton pe zi si sa ai un singur vibrator pe statie si ala defect ?!

Rezultatele sunt aici https://picasaweb.go...feat=directlink

Azi iau Exocem FP sa tencuiesc sparturile.

#39
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Sper ca inainte de turnare s-a curatat de pamantul cazut in abundenta in cofraje.

#40
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

View PostAstrul, on 02 septembrie 2013 - 22:57, said:

4. in loc de pietris poti pune aer in program, ca de fapt aia e, un strat de aer pentru preluarea condensului.

Am pus aer, folia de polietilena de sub polisitren si bitumul pe care-l voi pune peste placa pentru hidorizolarea perlitului de placa.
Tot face condens cu toate ca am impresia ca nu calculeaza ei bine.
Attached File  Temperaturverlauf (1).png   91.82K   47 downloads

View Postcuticco, on 10 septembrie 2013 - 13:17, said:

Sper ca inainte de turnare s-a curatat de pamantul cazut in abundenta in cofraje.
Da, elevatiile au fost curatate cu un aspirator normal de 1700W, tragea si pietricelele.

Edited by Andrei2013, 10 September 2013 - 14:15.


#41
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu mai ai ce cauta cu alta izolatie peste placa. Nu faci incalzire in pardoseala sa ai nevoie de ea. Incetati cu prostiile astea paranoice de a izola in exces niste placi sau fundatii, pe-acolo nu se pierd nici 5% din caldura, totul se pierde prin geamuri, prin sarpante/mansarde, prin pereti neizolati corespunzator. Caldura nu coboara pentru a o "suge" pardoseala.
Scoate perlitul de desupra si-ai sa vezi ca nu mai apare niciun condens.

#42
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Ieri a venit constructorul sa vada fundatia si ne-am dat seama de o greseala la prispa.

Prispa a fost gandita de arhitect de tip deck, sustinuta pe niste piloane de beton pe exterior si fier introdus in fundatie pe partea casei.
Attached File  terasa-corect.png   8.04K   217 downloads.
Asa trebuia sa facem si acum ne pare rau ca n-am facut asa Posted Image.

Pe parcurs, din diferite motive care acum nici nu mai fac sens, am ajuns sa turnam placa la terasa la o inaltime mai mica cu 20cm fata de placa de la casa cum se vede aici Attached File  terasa.jpg   237.34K   211 downloads
Am turnat cu 20cm mai jos deoarece asa a zis constructorul ca e nevoie pentru acei piloni de sustinere, dar el n-a inteles ca o sa turnam placa.

Terasa trebuie sa fie la acelasi nivel cu casa, asta se rezolva cu mai mult lemn pentru ridicarea nivelului dar problema este apa care se va strange pe betonul terasei, sub deck.
Placa de la prispa e si inclinata inspre casa deci cand o sa ploua sau se topeste zapada de pe prispa, apa care se scurge de pe deck se va scurge pe placa pripsei si acolo o sa ramana. Daca lemnul de sustinere a deck-ului e pus direct pe placa o sa-l afecteze si mai mult.

La ce solutii ne-am gandit pentru a rezolva problema cu apa acumulata pe placa prispei sub deck:
- sa turnam sapa pe prispa pentru a-i da o inclinare in exterior ca sa se scurga apa dar avand in vedere ca o sa fie apa pe ea plus ciclurile de inghet/dezghet nu cred ca o sa tina prea mult
- sa turnam putin beton pentru a-i da acea inclinare in exterior dar m-am saturat de betoane, din cauza asta am vrut casa de lemn sa nu am multe betoane si tocmai la stadiul asta avem probleme
- sa dam niste gauri rotunde in placa pripsei, inspre casa unde se acumuleaza apa din cauza inclinatiei, cu diamentrul de 10-15cm prin care sa se poata scurge apa de pe prispa
- sa taiem/spargem toata placa deasupra prispei si sa lasam doar conturul ei (astfel apa o sa se scurga in pamant si o sa fie si destul loc sa se ventileze) defapt cum trebuia facuta prispa initial.

Alte idei ? Care ar fi cea mai buna solutie care sa rezolve problema acumularii de apa ?

#43
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
sapa cu inclinatie spre exterior, hidrofugat, deck si nu ai treaba.

#44
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Pana acum asta pare cea mai simpla solutie.
Trebuie sa caut o sapa buna de exterior care sa tina 10 ani sa nu refac tot sistemul in cativa ani, ceva sugestii ?

Pentru ridicare, avand in vedere ca lemnul suport al deckului o sa stea in apa daca e umezeala, am gasit pe net ploturi din PVC Attached File  suporti-pentru-suprainaltarea-pardoselilor.jpg   76.5K   227 downloads.
Pot sa pun 5cm de suport ca sa stea suportul de PVC in umezeala/apa si sipca de lemn pe PVC.

#45
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
cleme: http://www.bricostor...0003194469.html
substructura wpc : http://www.bricostor...c-decking-.html

pe ele pui dusumeaua. Cauta si tu la un magazin de specialitate o sapa care sa fie si hidrofuga. Daca exista asa ceva. Daca nu, sapa normala + hidroizolat cu sika

#46
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Ploturile de PVC din poza pusa de mine sunt 3.5E fara tva, foarte scumpe la cate as avea nevoie.
E o idee substructura de wpc dar analizez si posibilitatea de a sprijini substructura din lemn pe boltari sau dale din beton, astfel ar fi mai aerisita ca sa se evaopere eventuala apa care se aduna acolo.

#47
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View Postanaki, on 16 august 2013 - 15:20, said:

Can pun armatura sa bage prin ea,sau pe langa ea ,platbanda, minim  2 suduri cu armatura  pe latura,si sa iesi cu limbile de platbanda acolo unde ai nevoie.
De ce se recomanda sudarea armaturii fundatiei la impamantare? Oricum armatura nu are contact cu pamantul, unde are loc "grosul" descarcarii electrice. Pe de alta parte curentul electric in armaturi  influenteaza in mod negativ durabilitatea betonului armat.

#48
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

View Poststefan011, on 01 octombrie 2013 - 22:38, said:

De ce se recomanda sudarea armaturii fundatiei la impamantare? Oricum armatura nu are contact cu pamantul, unde are loc "grosul" descarcarii electrice. Pe de alta parte curentul electric in armaturi  influenteaza in mod negativ durabilitatea betonului armat.

@Pentru imbunatatirea prizei de pamant,pt o dispersie mai buna a curentului,etc...
@La un anumit tip de constructii, chiar structura metalica reprezinta priza de pamant,iar curentul electric nu ,,sta^ mai mult de o secunda ,doua,, in armatura.

#49
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Salut, pun si eu o intrebare legat de acest subiect:
Daca in loc de sudura se efectueaza prinderea cu un surub cu piulita ar putea fi vreo problema in timp? Eu mai am de efectuat o prindere pentru o extindere in lateralul casei si nu as mai sta sa gasesc acum un aparat de sudura...

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Poti sa o faci,dar sudura e sigura.

#51
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Salutare !

Am terminat cu impamantarea si s-a inceput si ridicarea casei Posted Image.
Prima oara am pus 10 electrozi de 1.5m la distanta de ~4m in jurul casei. Trebuia sa fie pusi la 2m dar am zis sa vedem poate poate iese.
A iesit rezistenta de 2.34 ohmi. Dupa resudarea corecta a platbandei de electrozi si adaugarea a inca 6 electrozi de 1.5m rezistenta a iesit de 0.85 ohmi.
O pot folosi linistita pentru paratraznet Posted Image .
Instalatia interioara cred ca o sa fie cu siguranta diferentiala si introdusa in tubri de cupru legate la impamantare. Daca nu sunt prea scumpe. Altfel cautam alta solutie.


Am facut si cerere de racord la Enel pentru 9kW trifazic din doua motive:
- inca nu ne-am hotarat daca sa ne mai racordam la gaze (e foarte mult lemn si ne e cam frica. Iar la cat de mare o sa fie izolatia poate iesim ieftin si cu incalzire pe electric).
- mai pica curentul in sat si poate pica doar o faza, daca mutam pe alta faza am putea sa avem curent pana rezolva Enelul.

Prispa am indreptat-o cu sapa de exterior.

A venit si o parte din casa (parterul) iar de 5 zile au ridicat peretii exteriori de la parter.

Attached File  IMG_20131106_103548.jpg   208.22K   299 downloadsAttached File  rasp-2013-10-30-14-10.jpg   214.73K   301 downloadsAttached File  rasp-2013-10-31-13-20.jpg   185.99K   307 downloads
Attached File  IMG_20131106_102424.jpg   115.85K   312 downloadsAttached File  IMG_20131106_103248.jpg   90.62K   311 downloadsAttached File  IMG_20131106_102343.jpg   106.25K   320 downloadsAttached File  rasp-2013-11-07-10-40.jpg   188.61K   333 downloads

Peretii exteriori au 16cm iar cei interiori 9.5cm.
Barnele si chertarile sunt prinse una in alta cu holsuruburi zincate.
In canalele din barne se poate pune si un cordon care sa izoleze aerul foarte bine Attached File  cordon.png   170.4K   330 downloads.
Dar era scumpa asa ca am renuntat deoarece oricum vom pune izolatie pe exterior.

Am comandat si izolatia exterioara si de acoperis.
La exterior Pavatherm de 16cm iar la acoperis doua straturi de Pavaflex (18cm intre capriori si 6cm deasupra lor).
Pavatex-ul are reprezentanta in Romania si sunt mult mai ieftini fata de firma care vinde Gutex (thermowall,thermoflex).
Pavatex-ul si Gutex-ul sunt firme care produc sisteme de izolatii pe baza de fibrelemnoase.
Acoperisul o sa fie ventilat si acoperit cu tigla portugheza de la Siceram.
La interior o sa lasam lemnul aparent.

Am fi vrut sa punem lambriu la exterior dar ne e cam frica cu focul si mai e si greu de intretinut.
O solutie ar fi sa tencuim parterul si sa punem lambriu doar la mansarda. Ne mai gandim aici.

Avem o problema cu foliile pe care nu vrem sa le punem.
Idea acestei case este sa fie din materiale cat mai naturale si sa respire.

La peretii exteriori nu vrem sa punem nicio folie, lasam peretii cu izolatia exterioara pe ei.
Problema e ca daca tencuim stratul prea gros plus vopsea o sa faca condens intre izolatie si tencuiala.
Attached File  RelativeFeuchte.png   95.45K   298 downloads

La acoperis am fi de acord sa punem maxim o folie de difuzie peste izolatie.
Dar din cauza faptului ca lemnul dintre cele doua straturi de izolatie de la acoperis are  μ (coeficientul de permeabilitate la vapori) mai mare ca lemnul o sa faca condens dupa cum se vede:
Attached File  Temperaturverlauf.png   99.09K   246 downloads
Exista vre-o solutie fara bariera de vapori la interior ?Posted Image

#52
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 07 noiembrie 2013 - 11:53, said:

Am terminat cu impamantarea si s-a inceput si ridicarea casei Posted Image.
Prima oara am pus 10 electrozi de 1.5m la distanta de ~4m in jurul casei. Trebuia sa fie pusi la 2m dar am zis sa vedem poate poate iese.
Trebuia sa o faci in fundatie,dar daca totusi ai facut-o asa,incearca sa o legi si de fundatie in 2-3 locuri,pe acolo unde vor fi coborarile de la paratrasnet,si acolo unde va fi cutia de separatie de care vei lega conductorul de impamantare care se duce in tabloul general.

View PostAndrei2013, on 07 noiembrie 2013 - 11:53, said:

.Instalatia interioara cred ca o sa fie cu siguranta diferentiala si introdusa in tubri de cupru legate la impamantare. Daca nu sunt prea scumpe. Altfel cautam alta solutie.
Nu prea inteleg ce-ai vrut sa scrii aici,ce tuburi de cupru?

Edited by anaki, 07 November 2013 - 17:42.


#53
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

View Postanaki, on 07 noiembrie 2013 - 17:44, said:

Trebuia sa o faci in fundatie,dar daca totusi ai facut-o asa,incearca sa o legi si de fundatie in 2-3 locuri,pe acolo unde vor fi coborarile de la paratrasnet,si acolo unde va fi cutia de separatie de care vei lega conductorul de impamantare care se duce in tabloul general.

E sudata de fier-betonul din elevatii in 2 locuri pe fiecare latura la indicatiile tale Posted Image , vezi 1-2 pagini mai in urma.

View Postanaki, on 07 noiembrie 2013 - 17:44, said:

Nu prea inteleg ce-ai vrut sa scrii aici,ce tuburi de cupru?

Lemnul la interior o sa ramana aparent, nu o sa am cum sa maschez firele de curent de pe pereti (intrerupatore, prize, lustre).
Daca pun tub de plastic ignifugat o sa arate urat si nici nu e sigur.
O solutie este sa pun tuburi de cupru prin care sa treaca firele. Aceste tuburi o sa fie legate la impamantare iar daca e vreo problema cu o legatura si atinge interiorul tubului de cupru o sa sara siguranta diferentiala.

#54
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
@Daca ai sudat este ok, ar fi trebuit sa-ti iasa o valoare mai mica,dar e buna si acea valoare.
@Uite ce-ti propun eu sa faci,ia copex metalic cu manta de plastic http://www.electrice...-cu-manta-pvc,e sigur,poti sa-l vopsesti,sa aiba aceeasi nuanta cu lemnul,si neaparat in tabloul electric cablul de bransament sa intre in descarcator ,dupa aia alimentate circuitele.

Edited by anaki, 08 November 2013 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate