Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

(Andrei2013) Casa P+M barne dreptunghiulare lemn lamelar imbinate nut-feder

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
1. E diferenta mare pentru structura ? Presupun ca singur solutie e sa taie sarma cu care i-au legat si sa-i translateze. Ii pun sa modifice ?
3. Daca pun placi de OSB deasupra peritului e o solutie ?

Poze cu ce au facut pana acum.

Attached Files



#20
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Astazi baietii au batut electorzii de impamantare in jurul casei, au spart din centura pentru conducta de scurgere si au sapat pe sub talpa fundatiei pentru conducta de alimentare cu apa. Am cumparat si tevile pentru instalatia de scurgere din casa si am facut o simulare.
Teava principala este de 125cm in care intra scurgerea de la bucatarie si masina de sapalat din CT pe 50cm, teava de scurgere de la baia de sus care va fi de 110cm, scurgerea de la dus si sifon de 50cm, WC-ul de la parter de 110cm si in chiuveta de 50cm.

Pentru teava care vine de la baia de sus, cum e mai bine sa o conectez la teava de canalizare orizontala (1-2% inclinatie) de la parter, in T sau in Y ?

Am facut si comanda pentru etrierii in plus ca sa-i mute la distanta de 20cm intre ei.

Attached Files



#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Can pun armatura sa bage prin ea,sau pe langa ea ,platbanda, minim  2 suduri cu armatura  pe latura,si sa iesi cu limbile de platbanda acolo unde ai nevoie.

#22
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Asa facem cum impamantarea.

Intre timp a venit si diferenta de etrieri iar maine se apuca sa refaca la 20cm distanta.

Luasem mai demult un raspberry pi si camera lui video pentru a "monitoriza" santierul. Weekendul asta am facut un script pentru asta si l-am instalat.
Pentru accesul la internet folosesc un stick de internet conectat in el.

Ce face raspberry-ul:
- intre orele 7:00 si 21:00 salveaza pe sdcard-ul lui o poza la un interval de 15 minute (vreau sa fac un timelapse video cand va fi terminata casa pe baza acestor poze Posted Image )
pozele le iau cu laptopul cand trec pe acolo
- daca trimit numarului de telefon al cartelei SIM din stickul de internet un SMS continand cuvantul "Photo" raspberryul face o poza, se conecteaza la internet prin stick si mi-o trimite prin email (poza are 5MP, dureaza cam 5 minute sa o trimita prin conexiunea EDGE a stickului, nu exista 3G in Dascalu Posted Image )
O poza realizata cu raspberry-ul:

Attached Files



#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAndrei2013, on 18 august 2013 - 20:12, said:

...nu exista 3G in Dascalu Posted Image )...
nu e nimic amuzant in asta, dimpotriva!
ceva trebuia sa fie putret in dascalu, ca prea erau frumoase toate.
vinde tot si fugi cat poti de repede!
run for your life!
acu, cat mai poti!

View PostAndrei2013, on 19 aprilie 2013 - 22:02, said:

Put apa:
- am citit tot topicul de pe softpedia
- unde e putul realizat o camera in pamant pentru hidrofor etc si tras teava la adancime de 1m catre CT
la caz ca nu mai apuci sa fugi, si ramai inchis pe veci in dascalu, vezi sa pui niste folie de polietilena in jurul buduroiului de la suprafata atunci cand torni beton in jurul putului, ca sa nu faca priza cu tubul de beton.
daca putul e din teava de pvc, da cu ignor.

#24
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
nimeni NU a observat ca nenea Andrei confunda "cm" cu "mm"
are canalizare la wc de 110cm...
se anunta vremuri kkcioase ?

#25
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

View Postcasuta_papusilor, on 18 august 2013 - 21:38, said:

nu e nimic amuzant in asta, dimpotriva!
ceva trebuia sa fie putret in dascalu, ca prea erau frumoase toate.
la caz ca nu mai apuci sa fugi, si ramai inchis pe veci in dascalu, vezi sa pui niste folie de polietilena in jurul buduroiului de la suprafata atunci cand torni beton in jurul putului, ca sa nu faca priza cu tubul de beton.
daca putul e din teava de pvc, da cu ignor.

In Stefanesti, comuna de langa Dascalu este 3G dar s-ar putea sa rezolv cu un ADSL de la RTC :)
Putul o sa fie din tevi pvc.

View Postdoruvacarenco, on 18 august 2013 - 22:45, said:

nimeni NU a observat ca nenea Andrei confunda "cm" cu "mm"
are canalizare la wc de 110cm...mDaca cititi la inceputul topicului o sa vedeti ca se precizeaza sarcina maxima suportata pe mp.e
se anunta vremuri kkcioase ?

Greseala mea, cu centimetrii aia facem canalizare pentru tot satul Posted Image).

Astazi au terminat baietii de refacut fierul cu etrierii la distanta de 20cm asa cum a zis proiectantul/structuristul.

Inca nu m-am decis ce sa folosesc pentru izolatia de sub placa, polistiren extrudat sau perlit.
Sa zicem ca o sa pun extrudat, am facut o simulare pe u-value.net si apare condens. Deasupra placii o sa fie dusumea iar intre beton si dusumea o sa pun perlit de 10cm.

Materialele sunt asa:
Pamant compactat, pietris 15cm, nisip, polisitren extrudat 5cm, folie  politeliena, placa beton 10cm, bitum, perlit 10cm, dusumea lemn.

Cum pot sa evit condensul dintre placa de beton si perlit ?

Attached Files



#26
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si ma rog, de unde sa apara condens intre perlit si beton?
eu cred ca se exagereaza. sincer.

#27
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Aerul cald din casa care se strecoara pe langa perlit si betonul rece?
Programul de pe u-value calculeaza la modul ideal si nu ia in calcul toate variabilele, de asta va cer si voua parerea.

#28
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
asta cu strecuratu pe langa perlit recunosc ca n-o inteleg.
poate nu pricep eu fenomenu strecuratului.

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Vezi ca ai pus prost problema. Asta e calcul pt pereti. Ai si pentru placa pe pamant.

#30
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Eu unul nu prea cred in pierderile de caldura prin dusumea pt simplul motiv ca aerul cald urca, nu coboara. O izolatie standard de 5cm de extrudat mi se pare exact ce trebuie. Exagerarile trebuie facute in primul rand la plafoane si apoi la pereti, ferestre etc.

#31
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Posthdi, on 23 august 2013 - 05:23, said:

Eu unul nu prea cred in pierderile de caldura prin dusumea pt simplul motiv ca aerul cald urca, nu coboara. O izolatie standard de 5cm de extrudat mi se pare exact ce trebuie. Exagerarile trebuie facute in primul rand la plafoane si apoi la pereti, ferestre etc.
Cred ca e valabil ce spui pentru aer care nu este un termoconductor prea bun. In schimb betoanele sunt termoconductoare bune. Tin minte o imagine termografica a cuiva cu soclul si scara exterioara rosii, semn ca existau pierderi de caldura ca la balamuc acolo.

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
ai uitat stratul de pietris care are exact rol de rupere capilaritate.
exact acolo se formeaza condensul, iar ala e si rolul sau, de a drena umiditatea.

Attached Files



#33
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

View PostAstrul, on 22 august 2013 - 16:13, said:

Vezi ca ai pus prost problema. Asta e calcul pt pereti. Ai si pentru placa pe pamant.

Nu este pentru pereti, la "Component" am pus "Floor", se vede si pamantul in poza.

View PostAstrul, on 23 august 2013 - 09:31, said:

ai uitat stratul de pietris care are exact rol de rupere capilaritate.
exact acolo se formeaza condensul, iar ala e si rolul sau, de a drena umiditatea.

Da, stratul de pietris nu l-am pus dar nici nu stiu sa-l pun ca nu gasesc materialul pe u-value. Stie cineva ?

#34
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Salutari, am disparut o perioada dar lucrarea a continuat Posted Image.

Baietii au sudat prost platbanda de electrozi, am atasat o poza cu "ASA NU":
Attached File  pamantare.jpg   478.73K   259 downloads
Platabanda trebuie sudata 10cm de-a lungul electrodului si tot 10cm de-a lungul altei platbande. Dupa dat cu smoala imediat.
I-am pus sa refaca si au sudat iesirile de la platbanda de platbanda care inconjoara casa corect(10cm de suprapunere cu sudura si dat cu smoala imediat dupa sudura) dar inca nu au resudat iesirile platbandei de electrozi pentru ca trebuia sa sape putin la electrod si cadea pamant peste betonul din talpa fundatiei.


Am pus distantieri jos si pe laterale dar cei de jos nu au stat si majoritatea cred ca s-au deplasat iar cei de pe laturi erau prea firavi si se deformau repede daca strangeai bine.Attached File  distantieri.jpg   243.78K   254 downloads
A curs si cam mult pamant pe beton si am fost la B*store si am luat o masina de spalat cu presiune, cum au cei de la spalatoriile de masini, a fost 100 ron/zi si am spalat talpa fundatiei inainte sa turnam elevatiile.


La colturi am sudat cioturile, la indicatia Astrului, deoarece au fost puse separat fata de barele din grinzi.
Attached File  colt.jpg   189.68K   247 downloads


Asa arata beciul Attached File  beci.jpg   423.64K   238 downloads


Joi am turnat elevatiile.
Elefantul la turnare Attached File  elefantul.jpg   252.45K   234 downloads


Am vibrat betonul cu Attached File  vibrator.jpg   416.63K   245 downloads


Azi am turnat podeaua de la beci. Pe pamant am pus 10cm de pietris, folia hidro si ciment.
Attached File  beci1.jpg   242.05K   281 downloads


Tot azi am asamblat si reteaua de canalizare din casa:Attached File  canalizare.jpg   328.87K   286 downloads

La stadiul asta Attached File  fundatie.jpg   398.39K   266 downloads suntem in momentul de fata. Trebuie batut pamantul, pus pietrisul (10cm), polistirenul extrudat (5cm), folia de polietilena, plasa (sub plasa tevile de curent) si turnata placa. Pana la sfarsitul saptamanii sper sa terminam.
A si cand turnam placa o sa turnam fundatia la gardul lateral (care trebuie mutat pana la turnare, defapt translatat pentru ca a fost facut gresit acum cativa ani de vecin).

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
1. nu-i mai zice folie hidro ca nu e. este doar o folie cu crampoane care protejeaza impotriva radacinilor. ii zice folie de protectie, in niciun caz hidroizolanta.
2. in ceea ce priveste tevile, ma intreb cum cocoti tu wc-ul la 1m inaltime. in mod normal se scot afara cam 10-15 cm fata de nivelul placii turnate.
Asa o sa le tai, apoi chinul dracu sa bagi un cot intr-o teava fara mufa.
3. pamantul compactat si apoi da-i apa la greu. o sa vezi cum scade pentru ca scoate aerul.
4. in loc de pietris poti pune aer in program, ca de fapt aia e, un strat de aer pentru preluarea condensului.

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2013, on 02 septembrie 2013 - 19:54, said:

Baietii au sudat prost platbanda de electrozi, am atasat o poza cu "ASA NU":
Attachment pamantare.jpg
Ai grija ca limbile de platbanda care ies pt cutia de separatie care deserveste nulul de protectie al instalatiei electrice si pentru eventualul paratrasnet sa fie sudate si de electrod si de platbanda care intra in armatura.din fundatie,respecta asta si vei avea o priza de pamant buna  toata viata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate