Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ajutor,problema..

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JPe1aBW_YCg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
imi pare rau sa recunosc, dar am gresit!Daca veti urmari acest videoclip, veti vedea rezolvarea corecta, care este 9.Si nu stiam ca este asa de controversata. Dar acum stiu, e 9!Posted Image

#38
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.019
  • Înscris: 13.08.2009
6:2(1+2)
Inmultirea si impartirea nu au precedenta una fata de alta. Intai se executa operatiile din paranteza, apoi se executa operatiile de la stanga la dreapta
avem 6 : 2 * 3 Ca sa nu ne mai punem problema precedentei impartirii, putem considera impartirea ca fiind inmultirea cu inversul. Adica avem 6 * 0,5 * 3 = 9
Sper ca acum e clar pentru toata lumea.

#39
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Unii au facut generala cu femeia de servici.


Citez, "Si te miri de ce in Romania merg lucrurile prost. Daca nu sunteti in stare sa rezolvati un exercitiu ca acesta."


Ce fac geniile, au fugit sa bage cateva cursuri de seral sa se destepte pe ultima suta de metri?

Editat de Super Chief, 17 aprilie 2013 - 21:09.


#40
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.507
  • Înscris: 25.02.2012

 Super Chief, on 17 aprilie 2013 - 20:58, said:

Unii au facut generala cu femeia de servici.


Citez, "Si te miri de ce in Romania merg lucrurile prost. Daca nu sunteti in stare sa rezolvati un exercitiu ca acesta."


Ce fac geniile, au fugit sa bage cateva cursuri de seral sa se destepte pe ultima suta de metri?
Ma abtin. Esti prea "inteligent" pentru mine:*

#41
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.642
  • Înscris: 17.03.2009
Acum mi-am dat seama de ce are Basescu al doilea mandat ca presedinte..... E complicata matematica asta de nivel de clasa a 3a,  sa nu mai vorbim de integrale curbilinii.

#42
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Rexob, te cred ca doare. Asta e, o sa uiti cu timpul. Tu sa fii fericit.

Vezi ce faci cu abtinutul ala, sa nu plesneasca ceva.

Editat de Super Chief, 17 aprilie 2013 - 21:16.


#43
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.507
  • Înscris: 25.02.2012

 Super Chief, on 17 aprilie 2013 - 21:15, said:

Rexob, te cred ca doare. Asta e, o sa uiti cu timpul. Tu sa fii fericit.

Vezi ce faci cu abtinutul ala, sa nu plesneasca ceva.
Okay. I'm out http://media.tumblr....eKkD1rx60xk.gif .

#44
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 18.02.2010
Hai sa fim seriosi..desi pare de baza, acest exercitiu are o nota de redundanta. Eu am optat pentru 9 din prima dar asta nu inseamna ca ceilalti care au raspuns altceva sunt automat 'prosti'. Nu ati auzit de oameni inclinati spre filiere artistice, vocationale ? Fiecare e bun pe domeniul lui..

P.S. Mai mult aroganta unora de aici tine de prostie decat greseala altora, parerea mea..

#45
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.507
  • Înscris: 25.02.2012

 the_updater986, on 17 aprilie 2013 - 21:33, said:

Hai sa fim seriosi..desi pare de baza, acest exercitiu are o nota de redundanta. Eu am optat pentru 9 din prima dar asta nu inseamna ca ceilalti care au raspuns altceva sunt automat 'prosti'. Nu ati auzit de oameni inclinati spre filiere artistice, vocationale ? Fiecare e bun pe domeniul lui..

P.S. Mai mult aroganta unora de aici tine de prostie decat greseala altora, parerea mea..
Sunt prea "destepti" pentru noi :(..

#46
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Este ADHD si/sau dislexie in forma pura, nu rahaturi ca vocatii sau inclinatii.

Hai si autism, sa nu se simta exclusi.

Editat de Super Chief, 17 aprilie 2013 - 22:02.


#47
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.507
  • Înscris: 25.02.2012

 Super Chief, on 17 aprilie 2013 - 22:00, said:

Este ADHD si/sau dislexie in forma pura, nu rahaturi ca vocatii sau inclinatii.

Hai si autism, sa nu se simta exclusi.
Esti..prost:). Cati ani ai? 16? Te crezi asa ,centrul universului si " destept" . Hai salut :)

#48
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.642
  • Înscris: 17.03.2009

 the_updater986, on 17 aprilie 2013 - 21:33, said:

Nu ati auzit de oameni inclinati spre filiere artistice, vocationale ? Fiecare e bun pe domeniul lui..

Daca ai inclinatie spre filiera artistica nu inseamna ca nu poti cunoaste celelalte materii macar la un nivel slab. A fi bun la romana nu inseamna ca nu stii sa rezolvi un exercitiu banal , in care se tine cont de ordinea operatiilor. Asta inseamna ca mergi la magazin si te insala aia la rest.  Daca eu sunt student la Politehnica, inseamna ca nu stiu sa citesc, sa vorbesc , sa vorbesc sau sa ma exprim, pentru simplul fapt ca stiu matematica, fizica  si chimie? A avea inclinatii vocationale inseamna ca poti urma lejer un invatamant superior in acel domeniu. Deci inclinatiile in cazul nostru nu are nicio importanta, sunt din alta dimensiune.

#49
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 gozmyn, on 18 aprilie 2013 - 18:10, said:

Daca ai inclinatie spre filiera artistica nu inseamna ca nu poti cunoaste celelalte materii macar la un nivel slab. A fi bun la romana nu inseamna ca nu stii sa rezolvi un exercitiu banal , in care se tine cont de ordinea operatiilor. Asta inseamna ca mergi la magazin si te insala aia la rest.  Daca eu sunt student la Politehnica, inseamna ca nu stiu sa citesc, sa vorbesc , sa vorbesc sau sa ma exprim, pentru simplul fapt ca stiu matematica, fizica  si chimie? A avea inclinatii vocationale inseamna ca poti urma lejer un invatamant superior in acel domeniu. Deci inclinatiile in cazul nostru nu are nicio importanta, sunt din alta dimensiune.
Faza e ca exercitiile astea le gasesti in clasa a 3-a(si doar atunci) si daca dai la liceu la uman nu lucrezi mate mai deloc(ecuatii ma refer)..Pentru tine o fi banal dar pentru altii care n-au 'mana formata' e mai complicat..mai uita omul.

P.S. E o contradictie intre ce spui..Hotaraste-te,e un exercitiu banal sau e un test suprem pentru inteligenta umana? Mai intai zici ca e de nivel de clasa a 3-a si apoi vii sa te lauzi ca tu l-ai facut(o mare realizare) si arati cu degetul in stanga si dreapta..scuza-ma dar as prefera pe Pamant un om prost cu o mentalitate echilibrata decat un inteligent care arunca cu c**at.

P.S.2 Exercitiul e de pura teorie. Daca eu te-as intreba acum de influenta lui Schopenhauer in operele eminesciene ai stii sa-mi raspunzi? Dar dupa ce ai citi un eseu ? Crezi ca daca ai fi expus regulile de matematica aici ar fi fost mai mult de 2 oameni (bolnavi mintal eventual) care sa nu stie sa raspunda?

P.S.3 Conform stiintei, oamenii au o anumita emisfera mai dezvoltata decat alta(de asta depinzand anumite abilitati). Chiar nu poti intelegi ca unii oameni nu pot intelege matematica ? Asa de baza cum e ea..

Editat de the_updater986, 19 aprilie 2013 - 22:27.


#50
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.642
  • Înscris: 17.03.2009
Tu ai studiat in clasa a III-a influenta lui Schopenhauer in operele eminesciene ? Eu am invatat asta doar in liceu, insa exercitiul dat se face de toata lumea in clasa a III-a sau se facea, ca dupa noua programa e vai de mama lor. Eu am afirmat ca exercitiul e banal si ca bunicul meu il rezolva corect. Matematica suprema nici 0,5% din populatie nu o poate intelege, iar daca ma numaram printre aia 0,5 crede-ma ca nu iti mai raspundeam. Posted Image

#51
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Una e materia de real si alta este cea de uman.

1+1=2 este simplu, fix, real pe cand ce vroia sa zici unu in momente cand il taia de la sucul de prune sau din nu stiu ce deziluzie lasa loc de interpretari si dezbateri pentru sute de ani.


#52
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.740
  • Înscris: 29.10.2009
Inca nu am iesit din starea de soc vazand primele 10 raspunsuri de pe acest thread + faptul ca lumea in general se prezinta cu ifose de atotcunoscatori.

Ordinea efectuarii operatiilor
• parantezele
• ridicarea la putere / radicalii
• inmultirea / impartirea
• adunarea / scaderea
• in cazul unei succesiuni de 2 operatori de aceeasi prioritate, evaluarea lor se face de la stanga catre dreapta.

Editat de adrian93, 22 aprilie 2013 - 18:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate