Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

despre republica dominicana

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lucyarom

lucyarom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2013
buna seara
ma numesc lucia, si am o intrebare,,, cunosc un cetatean din republica dominica  si pentru carelatia sa mearga mai departe am niste intrebari??

1 casatoria cu acest cetatean , va trebui sa renunt eu la nationalitatea mea?,,,
2 daca ne casatorim in Rominia  va trebui sa renunte el? sau avem drept la dubla nationalitate? si daca vom avea un copil ce drepturi va avea acest copil ,,,unde va trebui sal inregistrez mai intii in Rominia sau republica dominicana?


daca stie cineva va rog luminati ma mai intii de toate,,,,sau daca cunoasteti ceva exemple  ,,,, ramin datoare,,,
multumesc

#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

 lucyarom, on 16 aprilie 2013 - 20:59, said:

buna seara
ma numesc lucia, si am o intrebare,,, cunosc un cetatean din republica dominica  si pentru carelatia sa mearga mai departe am niste intrebari??

1 casatoria cu acest cetatean , va trebui sa renunt eu la nationalitatea mea?,,,
2 daca ne casatorim in Rominia  va trebui sa renunte el? sau avem drept la dubla nationalitate? si daca vom avea un copil ce drepturi va avea acest copil ,,,unde va trebui sal inregistrez mai intii in Rominia sau republica dominicana?


daca stie cineva va rog luminati ma mai intii de toate,,,,sau daca cunoasteti ceva exemple  ,,,, ramin datoare,,,
multumesc
Nu prea ma intereseaza cum scrie cineva dar tu ai reusit sa ma enervezi. In ce tara traiesti ca stai cam prost cu denumirile elementare. Se invata in primi ani de scoala. Iti recomand sa nu faci copii pana nu scri corect tara in care te-ai nascut. Dupa cum ai scris nu prea ai batut pe la scoala.

Edited by ovi_dany, 16 April 2013 - 21:27.


#3
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Scuze de off-topic, dar se pare ca gramatica nu e la ea acasa acolo la tine.Nu am inteles mai nimic in afara de faptul ca vrei sa te casatoresti cu un barbat din Republica Dominicana. Incearca sa reformulezi intrebarile si incearca sa scrii cat mai corect gramatical, ca nu sta nimeni sa desluseasca cuvinte incrucisate si vei primi raspunsuri rapide si la obiect. Inca odata scuze de off-topic.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei sa zici cetatenie...

#5
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
intreaba-l pe Mutu!
acum serios, ce-ar fi sa mergi la primarie sa intrebi! sau un avocat!
de unde naiba sa stim noi regulile din rep dominicana?
intreaba-ti cumatrul cu care vrei sa te casatoresti

#6
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

 sydneyaus2005, on 16 aprilie 2013 - 21:27, said:


intreaba-ti cumatrul cu care vrei sa te casatoresti
Daca noi nu am inteles ce a scris tu crezi ca ala a inteles ceva...

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Poti avea dubla cetatenie, nu se renunta la nimic.

#8
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu e obligatoriu sa renunti la cetatenie, precum nu e obligatoriu sa iei cetatenia sotului si nici el pe a ta. Copilul rezultat din casatoria voastra v-a avea cetatenia statului in care s-a nascut . Daca se naste in Romania v-a trebui sa-l inregistrezi aici, daca se naste in Republica Dominicana il inregistrezi acolo. Ulterior poti cere, in numele copilului, acordarea cetateniei celuilalt stat al carui cetatean este unul din parinti, respectiv daca nasti in Ro poti cere pentru copil si cetatenia dominicana.

Edited by campary, 16 April 2013 - 22:23.


#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
prinde-l pe dominican, si du-te dupa el, sa ramanem noi mai saraci spiritual

#10
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
marita-teeeee si inmulteste-teeeee acolo la el! pliiiz!

Edited by knauf75, 16 April 2013 - 22:28.


#11
alexred89

alexred89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.04.2008

 ovi_dany, on 16 aprilie 2013 - 21:21, said:

Se invata in primi ani de scoala. Iti recomand sa nu faci copii pana nu scri corect tara in care te-ai nascut.


Inteleg, initiatoarea thread-ului poate nu se descurca asa bine cu scrisul, dar tie nu iti e jena s-o corectezi daca esti doar putin mai sus de acel stadiu? Nu-s rautacios, dar asa-mi pare situatia...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate