Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Achizitionare boxe pasive si amp.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JollyMoto

JollyMoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2013
Buna seara,
Doresc sa achizitionez o pereche de boxe pasive si amplificator. Dispun de suma de 2000 ron, dar in functie de ce alegere voi face, sunt dispus sa maresc bugetul cu vreo 400 ron aprox.
Boxele vor fi conectate la un laptop Acer Aspire 7750G

http://www.pcgarage....CFYuR3godywMAQQ
Momentan detin o placa de sunet externa, Creative Sound Blaster x fi 5.1
http://ixbtlabs.com/...ound-51-p1.html
Boxele care le folosesc sunt Logitech Z5500 si as vrea sa fac upgrade, vreau calitate / fidelitate mai buna a sunetului, va fi folosit doar pentru auditie muzicala, filmele +jocuri iasa din discutie
Am vazut pe net cateva modele, printre care si acest model
http://esound.ro/ale...-de-studio.html
Ce parere aveti despre ele ? Ce amplificator stereo mi-ati recomanda, precizez ca amplificatorul vreau sa-l cumpar second hand.
Astept sugestii, multumesc anticipat


#2
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am făcut recent pentru un amic o pereche de hornuri care au ajuns la circa 800 de lei ( http://diyaudioproje...Drivers/FE103E/ ) și sînt relativ simplu de construit. În mod cert ieși peste o soluție comercială din zona 500 - 1000 de euro. Sînt foarte încîntat de rezultat și le recomand oricui vrea să pună mîna pe o șurubelniță.

Ca amplificare trebuie să te îndrepți către ceva vintage la acest buget. Sau un power gen Alesis RA-150 însă ai nevoie de preamplificare.

Attached Files


Edited by bibiaudiofil, 13 April 2013 - 08:54.


#3
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Arata foarte bine :)
Par sa aiba centrul de greutate cam sus, nu se rastoarna cand bate vantu? De ce ai pus absorbant fix acolo si cum suna fara?

#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Dacă bate vîntul e nasol. Am pus absorbant în prima cameră (în spatele difuzorului) și la intersecții, unde traseul face viraje. Așa am primit instrucțiuni. Am lăsat cutia nesigilată în prima fază ca să văd dacă mai trebuie absorbant dar nu a fost cazul fiindcă nu avea basul de butoi.

#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Frumos proiect, cel putin vizual. Tin minte inca unul asemanator al unui user de pe celalalt forum, inchis. Nu mai stiu ce fullrange-uri folosise, dar tot ceva asemanator.

Ca un pasionat de DIY care a lucrat ceva cu lemnul, as zice ca nu-s tocmai proiect de incepator.
Am facut peste 4 perechi de standuri, 2 birouri (cu sertare), polite, rafturi, suprapozabile, o camara de la zero, ...si acum m-as apuca linistit sa le fac.
Ce vreau sa zic e ca acum 5-6 ani nu m-as fi apucat de ele, din lipsa de scule si experienta. Oricum, cer mai mult decat "o surubelnita" Posted Image
Adica pot iesi si mai urate, dar astfel de incinte DIY le-as vedea mai degraba ca pe niste mici opere de arta, facute meticulos de 1-2 persoane, cu precizie milimetrica, taieturi si imbinari perfecte, furnir lacuit, cateva zile... etc. Imi aduc oarecum aminte de Tannoy Westminster, ca proiect (bine, incomparabil mai usor de realizat Posted Image )

Cat despre cum suna, nu stiu, si nici nu prea am ascultat fullrange-uri, oricum nu atat de mici.
Felicitari pentru proiect!

Edited by motanu44, 14 April 2013 - 18:22.


#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Mulțumesc dar contribuția mea a fost minimă. Proiectul este standard, livrat cu difuzoarele iar eu nu am făcut decît să îmbin plăcile de placaj. Spun că e ușor fiindcă toate îmbinările sînt la 90 de grade așa că dificultatea este minimă pentru un începător (dacă trasezi cu grijă plăcile și pregăurești totul este banal. Finisajul a fost minim deoarece amicul și-a concentrat bugetul pe rezultatul sonor lăsînt partea estetică la o parte (placaj natur cu un lac mat ca să nu se murdărească, aplicat la pensulă - îmbinare cu șuruburi lăsate intenționat la vedere). Rezultatul (ca sunet) mi-a întrecut orice așteptare așa că recomand oricui acest proiect, pe unde apuc, mai ales că este rezonabil ca preț. Incintele rezultate au mediile și înaltele foarte precise, o imagine sonoră excelentă și foarte precisă (adîncime și lățime) și au și ceva bas, mai ales dacă ne gîndim cît de mici sînt difuzoarele - se pot face și bookshelf dar penalizează rău de tot pe bas. Oricum, basul este percutant și controlat, chiar dacă e mai timid, și nu are efect de butoi.

#7
djmandark

djmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.04.2012
Poti folosi un amplificator Behringer A500 si 2 boxe Pioneer CS7070.Pretul final ar veni undeva la 2000 lei,si nu esti nevoit sa cumperi amp second hand.Cat despre calitate,crd ca aceste boxe te vor satisface.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate