Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

HTC One vs SGS 4

- - - - -
  • Please log in to reply
675 replies to this topic

Poll: HTC One vs SGS 4? (210 member(s) have cast votes)

HTC One vs SGS 4?

  1. HTC One (130 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. SGS 4 (80 votes [38.10%])

    Percentage of vote: 38.10%

Vote Guests cannot vote

#1
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa mine, unul dintre astea doua va fi smartphone-ul anului sau cel putin pana in toamna.
Asa ce ati alege strict dintre astea doua?
Presupun ca stiti cu totii ambele telefoane.
Daca nu, http://www.gsmarena.....&idPhone2=5371
Cu argumente, va rog.

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
S4 varianta cu exynos
Putin mai performant, ecranul mai mare si cu margini mici. Cam totul in afara de carcasa ar fi mai bun fata de htc one ca sa zic asa.
Acum tine mai mult de gusturi ambele sunt f performante, cam egale, ce o sa faci cu unu o sa faci si cu celalalt la fel de bine.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
HTC pentru ca arata ca un telefon bun.
HTC pentru ca are ecran mai mic.
HTC pentru ca nu-i facut din celofan.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Htc arata mai bine
Htc are ecran mai bun din punctul meu de vedere, personal nu-mi plac culorile amoled
Htc are, probabil, o camera mai buna in real life

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
HTC are difuzoare mai bune, pe romaneste auzi soneria aia intr-un mediu galagos si nu-ti instalezi tot felul de aplicatii pentru led-ul de la camera, menite sa-ti atraga atentie.
One are o camera mai buna pe partea de filmari nocturne sau in situatii cu luminozitate scazuta, are OIS si HDR la foto si video.
Video comparativ intre One si Lumia920
One foloseste afisaj LCD, teoretic mai bun la randarea culorilor si cu o "claritate" mai mare, sunt destui care apreciaza culorile suprasature ale AMOLED-ului si un LCD normal va parea prost.
HTC One este o crima de telefon cand vine vorba de reparatii, conform iFixit sau Chipworks si vine cu Gorilla Glass 2 in loc de 3 pe el.
One nu are baterie interschimbabila si card de memorie, in schimb are o interfata mai prietenoasa ce nu te face sa vizitezi toaleta de 5 ori pe zi.

Strict dpdv stilistic si functional imi place One-ul, dpdv al reparabilitatii, practicalitatii si a ecosistemului de accesorii si service-uri ar fi GSIV, la noi este o distractie cu service-ul de la HTC.

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postiladi, on 08 aprilie 2013 - 22:28, said:

Htc arata mai bine
Htc are ecran mai bun din punctul meu de vedere, personal nu-mi plac culorile amoled
Htc are, probabil, o camera mai buna in real life

.

Edited by bietu, 08 April 2013 - 22:35.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mie din 2001 pana acum, nu mi s-a stricat niciun telefon.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
In general se uzeza partile mobile. Un avantaj al htc ar eliminatea unora dintre ele si inlocuirea lor cu capacitive sau IR

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
HTC One fara sa analizez situatia macar. S4 arata ca S3 care arata la fel ca un samsung ieftin de cateva milioane, e acelasi design/acelasi materiale chinezesti pe toata gama.

Attached Files



#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Problema e că S4 va fi mai bine vândut decât one. One nu excelează la cameră care e prezentată ca mega descoperire a ultrapixului. Afară de senzorul de luminozitate mai bun, n-are stabilizator cum trebuie și nu procesează suficient de bine pozele. Cât despre update-uri, așa cum s-a întâmplat cu One X, ele vor fi mereu în întârziere față de gama Galaxy S.

Am văzut one căzut pe jos prin videouri, sar capacele alea cu perforații de deasupra și de sub ecran...deci unibody my ass. În plus aluminiul arată mai rău după impact.

Galaxy S4 va mai prinde ca si S2 sau S3 baterii mai bune decât cu ce vine momentan...One nu (nedetașabil). Suportul pentru memorie internă iar.

Majoritatea vă legați de plastic dar One nu prea are atuuri în afară de carcasă/aspect, difuzoare, video in lumină slabă și Zoe...marea Zoe biciclista.

HTC NU știe să spargă piața. Admir că nu au sărit calul la dimensiunea ecranului dar ttelefonul e cam tot atât de mare ca S4 (de fapt e mai greu, mai gros și mai lung).

S4 arată mai bine ca S3...dezavantajul lui e că nu merită trecerea de la S3 la S4.

Nu sunt fan Samsung dar judecând după inconsistențele pe care le-au dat în strategia lor de producție și suport cei de la HTC de la gama Sensation și până acum, aș merge pe S4.

One e mai degrabă bun de pus lângă Optimus G sau Xperia Z. Aștept Phone X de la Mincirola.

#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am vazut eu gresit sau HTC One chiar are o camera de numai 4 (patru) MP? Presupun ca exista o explicatie logica care doboara orice politica de marketing ce promoveaza camerele foto cu multi MP...

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Explicatia este simpla, are pixeli de 2 um, fata de 1.1 um ai altor telefoane similare, oricum cu mai mult de 6-7 Mpixeli nu ai ce face, mie si 12 mi se par moft.

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
Partea cu pixeli de 1.1 microni cat au ajuns la camerele de 13 MP e chiar hilara daca ai ceva cunostinte de optica. In curand vom vedea 50 de MP intr-un senzor de 1/3.
Si nu, faptul ca Samsung va vinde zeci de milioane deoarece are cel mai mare buget de marketing nu reprezinta un argument.
E ca si cum ai spune hai sa ascultam manele/bieber ca asta asculta toata lumea. Nu ca nu ar fi persoane care fac asta.

#14
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pai o scurta explicatie de la cei cu ceva cunostiinte de optica ne-ar feri pe noi, restul, de capcanele marketingului asiatic. Deci, o scurta explicatie?

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
O explicatie foarte in mare a mai fost data pe aici pe forum.

Practic un pixel dintr-un senzor capteaza lumina. Cu cat capteaza mai multa lumina, cu atat are mai multa informatie cu care sa alcatuiasca un pixel din imaginea finala.
In cazul ideal, cand cantitatea de lumina este de ajuns, pixelul obtinut va arata foarte clar.
Cand nu are destula lumina, se aplica diversi algoritmi care maresc artificial luminozitatea, insa adauga artefacte, numite generic - noise.
Acest lucru il poti observa foarte usor facand poze cu ISO diferit.

Cand un pixel este mai mare, capteaza mai multa lumina, lucru foarte util cand luminozitatea este mai slaba, spre exemplu in poze facute seara sau intr-o locatie mai intunecata.
Cu o camera care are pixeli mai mari, poza va arata mai bine, altfel va fi prezent foarte mult noise.


Tinand cont ca o camera de pe un telefon este limita de dimensiunile fizice, producatorii trebuie sa fac un compromis intre marimea pixelilor si numarul lor. Samsung merge cu 13 milioane de pixeli mai mici, HTC cu 4 milioane de pixeli mai mari.
HTC-ul are pixeli de 2.0 microni, SGS4 de 1.1. Cum un pixel e patrat, practic pixelii de la One sunt cam de 3 ori mai mari. Astfel One poate capta mai multa lumina decat SGS-ul, fapt ce se vede la pozele facute seara/noaptea.
Reversul acestui lucru il constituie rezolutia mai mica fata de SGS, fapt care se resimte in pozele facute ziua, cu lumina abundenta, SGS-ul retinand mai multe detalii din cauza rezolutiei marite.

Cam asta ar fi teoria in mare. In practica, rezultatul depinde foarte mult si de software-ul dezolvat pentru camera de fiecare producator in parte.

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNenea Zap, on 09 aprilie 2013 - 00:10, said:

Si nu, faptul ca Samsung va vinde zeci de milioane deoarece are cel mai mare buget de marketing nu reprezinta un argument.
E ca si cum ai spune hai sa ascultam manele/bieber ca asta asculta toata lumea. Nu ca nu ar fi persoane care fac asta.
Daca telefonul era un bieber, putea sa aiba cata publicitate vroiau ca nu prea se mai cumpara. Samsung vinde bine si ca au fost mereu cu un pas inaintea celor de la htc, htc reprezinta doar o carcasa, samsung restu. Ei mereu au avut hardware mai bun suport mai bun, si telefoane cu mai putin probleme. Cum sa cumpere lumea telefoane care se stricau ecranele in cateva zile nu le mergeau butoanele home capacitive se cojea vopseaua, pierdea semnalu cum tineai mana in spatele lui, si altele...
Comparatia de mai sus nu are nici o legatura, mai bine sa mai invete despre telefoane cum se fac inauntru ca o carcasa si chinezii pe vapor o fac. Si chiar daca S4 este din plastic, la socuri tot asta va rezista mai bine, aluminiu la orice lovitura se va vedea f urat

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
Ca tot o dai atat din punct de vedere al specs de parca numai asta ar conta, ia zi: iphone sau SGS ? Care are specs mai bun ? Care se vinde mai mult ? Si uite asa a cazut teoria ta.
Specs nu sunt totul, mai ales la nivelul la care SGS e mai tare ca One ca are frecventa 1.9 fata de 1.7 :w00t: Ca se si simte frecventa aia in viata reala.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttzotzolyno, on 08 aprilie 2013 - 23:26, said:

Nu sunt fan Samsung dar judecând după inconsistențele pe care le-au dat în strategia lor de producție și suport cei de la HTC de la gama Sensation și până acum, aș merge pe S4.
Eu am Sensation si am primit actualziarile extrem de rapid. In plus, am fost sunat de cei de la HTC si intrebat ce-mi place sa nu-mi place la telefon. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva. Au chat live, unde poti primi lamuriri pe orice este legat de telefon. La suport telefoane, Samsung nu exista.
Aline, si tu vad ca blamezi suportul HTC. Sincer sa fiu, cred ca nu ai avut telefon HTC pana acum. Repet: suport ca la ei nu am mai vazut din vremurile bune Nokia. De fapt, nici chiar atunci.

Daca vreti o diferenta clara intre Samsung si HTC, aceasta consta in pretul initial al componentelor, pe care Samsung le produce, iar HTC le cumpara. Punand asta in balanta, Samsung putea vinde cu preturi mult mai mici decat acum, spulberand concurenta, dar obtinand profituri mai mici.

Edited by YOUR_GOD, 09 April 2013 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate