Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#15211
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajRduGvr, pe 18 februarie 2024 - 16:37, a scris:


Orice sfat este binevenit.
Multumesc!
1) Tras din nou aparent (cat de ascuns se poate )
2) Da , doar varianta wirelles .

#15212
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023
Urmeaza sa fac ipat-ul si am inteles ca e mai bine cu tevi clipsate decat cu placa cu nuturi, ca se transfera mai rapid caldura in sapa.

Am lasat spatiu 5cm in plus fata de un sistem uzual de placa cu nuturi izolata cu 2-3cm. La tevile fara nuturi am vazut ca se pune o folie cu caroiaj. Tevile sunt prinse de vreo placa speciala, vreun material special, sau se pune XPS, folia cu caroiaj, apoi se prind tevile direct in acel XPS?

Si inca ceva, acea prindere nu strapunge si compromite folia?

Edited by RaimondMacelaru, 10 March 2024 - 09:53.


#15213
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Clemele se prind in xps. Folia se strapunge, poti sa simulezi in ubakus cum e fara folie sau cu ea in alte pozitii, sub placa / pe placa de beton. Pune oricum o folie de constructii sub placa de beton inainte turnare, ajuta si la pastrarea laptelui de ciment.
Poti ocoli clemele taker daca pui nuturi sau cleme rotative rehau quattro.

Edited by rider_x, 10 March 2024 - 11:54.


#15214
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
A aparut si sistemul pt renovari fara deranj mare. https://www.uponor.c...ala/siccus-mini

#15215
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Similar cu sistemul Uponor este si sitemul de la Bjorn Heizung.

#15216
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Bine de stiut pentru o eventuala renovare.

#15217
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Suna bine marketing-ul, dar cum sa folosesti sistemul acela la o casa veche (pe care o renovezi) unde nu ai izolatie sub/peste placa de la parter? 15-18mm grosime si se duce totul in pamant. La etaj este alta discutie.

#15218
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Nu ma pricep, dar oare se duce? Fiind sistem uscat, cred ca nu mai mult decat caldura produsa de calorifere?

#15219
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
IPAT este incalzire radianta. Folia aia de Al care inconjoara totul este cheia. Pe de alta parte, se duce o zi, doua, trei, pe urma o ia si in sus si ajungi la un echilibru.

#15220
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcamsonat, on 14 martie 2024 - 17:02, said:

IPAT este incalzire radianta.
Asta se refera la transferul caldurii de la pardoseala la camera. E ceva de genul 40% convectie / 60% radiatie (invers fata de calorifere).

Dar pardoseala calda in contact cu un element constructiv mai rece tot pierde caldura prin conductie.
Evident pierderea se reduce daca intre ele se intercaleaza un strat izolator (cu conductivitate termica mica).

View Postcamsonat, on 14 martie 2024 - 17:02, said:

Folia aia de Al care inconjoara totul este cheia.
Folia este pentru uniformizarea caldurii.
Folia preia caldura prin conductie (contact) de la teava si o transmite tot prin conductie (contact) la stratul de finisaj (parchet).
Iar stratul de finisaj o transmite mai departe catre camera prin radiatie (60%) + convectie (40%).

#15221
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Am verificat temperatura la nivelul pardoselii cu ajutorul unui senzor Shelly Flood, montat la vreo 30 cm de peretele exterior care da spre terasa. Media in februarie este de 21,7°C cu minima de 18,9°C, probabil la o aerisire prelungita. Ma gandesc ca n-ar trebui sa fie o diferenta majora cu acest sistem, daca folosesc acum 30°C pe tur in radiatoare pentru 24°C in casa.

Attached Files


Edited by lexraz, 15 March 2024 - 00:04.


#15222
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajkolfleading, pe 14 martie 2024 - 17:29, a scris:

Folia este pentru uniformizarea caldurii.
Folia preia caldura prin conductie (contact) de la teava si o transmite tot prin conductie (contact) la stratul de finisaj (parchet).
Iar stratul de finisaj o transmite mai departe catre camera prin radiatie (60%) + convectie (40%).
Producatorii sustin ca are si rol oarecum reflectiv in IR. Asa cum teava multistrat ce are si Al se descalifica pt IPAT, desi unii continua sa o vanda pt asta.
Cele 40% convectie nu prea le vad cum s-ar intampla, mai studiez.

#15223
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcamsonat, on 15 martie 2024 - 08:35, said:

Cele 40% convectie nu prea le vad cum s-ar intampla
Prin aerul din camera.
Daca vrei sa fie 100% radiatie de la pardoseala la camera, trebuie sa videzi camera sa elimini aerul si sa nu fie nici un obiect in contact cu pardoseala (toate obiectele sa fie suspendate de pereti sau tavan).

#15224
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am studiat mult incalzirea prin radiatie si teoria spune ca IR nu se atinge de aer. Dovada sta incalzirea planetei de catre soare fara a incinge si atmosfera. In cazul nostru, Podeaua radiaza spre tavan si spre toate celelalte elemente masice din incapere, incalzindu-le. Apoi aerul, plimbandu-se si "spaland" aceste elemente primeste caldura prin conductie. Deci convectia este o consecinta secundara a incalzirii tuturor elementelor solide sa zicem.

#15225
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcamsonat, on 15 martie 2024 - 09:49, said:

IR nu se atinge de aer
Dar aerul se atinge de pardoseala. De aici apare transfer convectiv, mediat de aer, de la pardoseala la restul obiectelor din camera.
Acest transfer convectiv poate fi eliminat doar daca elimini aerul din camera.

#15226
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Exact asta am spus si eu, aerul nu are incotro si se incalzeste el. Nu as cataloga asta convectie dar e doar parerea mea. Am studiat fenomenul cand am montat panourile radiante pe tavan si aveam podeaua mai calda decat tavanul si aerul era inca rece.

#15227
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcamsonat, on 15 martie 2024 - 12:54, said:

Exact asta am spus si eu, aerul nu are incotro si se incalzeste el. Nu as cataloga asta convectie dar e doar parerea mea.
Caldura pe care aerul o preia de la pardoseala este convectie.

Vezi in documentul atasat.
Table 1.

Cand apa are 35 C, se duce 10.5 W / mp prin convectie (30%) si 25.2W prin radiatie (70%). Deci un pic mai multa radiatie decat stiam eu, iar in general IPAT mai functioneaza si la temperaturi mai reduse decat 35 C.

View Postcamsonat, on 15 martie 2024 - 12:54, said:

Am studiat fenomenul cand am montat panourile radiante pe tavan si aveam podeaua mai calda decat tavanul si aerul era inca rece.
1. Panourile radiante au la suprafata o temperatura mult mai mare decat pardoseala si de aceea cota de radiatie este mult mai mare.

2. Pozitia pe tavan limiteaza si mai mult convectia fata de cazul cu pardoseala incalzita.

Attached Files



#15228
SM_nicu

SM_nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2013
Salutări forumiști!Am ajuns (în sfârșit să-mi montez încălzirea în pardoseală și bineînțeles că am și eu niște întrebări,după ce am citit aceste mii de pagini pe parcursul mai multor ani.Vreau să folosesc ,ca finisaj,rășină epoxidică peste tot dar nu am citit nimic despre acest tip de finisaj.Stiu că se folosește mai mult în construcții industriale dar a început să fie folosit și în rezidențial cu diferite metode de aplicare care chiar arată bine. Vă rog să-mi spuneți dacă aveți informații despre acest tip de finisaj.Mă interesează dacă este eficient și în ceea ce privește transferul termic Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate