Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

E-Boda Essential A300

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#1
gabrielnitu

gabrielnitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2013
Salutare. Astazi am vazut ca E-Boda a lansat o noua tableta. Hardware-ul nu este impresionant insa costa doar 299 de lei. Personal mi se pare simpatica si abia astept sa o testez.

Link-ul produsului este: http://www.e-boda.ro...ntial-a300.html

Voi ce pareri aveti despre ea?

#2
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013
Primesti cam cat platesti. Au cumparat si ei niste procesoare de acum 2-3 ani au pus 512 mb RAM. Intr-adevar la pretul asta nu prea ai alte variante, dar cu inca 150 de lei poti cumpara un Allview cu dual-core si 1gb de RAM(nici asta nu e cine stie ce dar parca se apropie putin de zilele noastre)

#3
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
salut ! pe urma intrii pe forumuri si intrebi ca cineva pe un alt topic daca e normal sa bazaie in partea stanga jos ? sau ca altcineva care se plangea de pixeli morti sau restartari din senin.Vorba lui G. Buhnici la o recenzie software daca ceva e prea frumos ca sa fie adevarat, chiar asa e, e ceva in neregula.Gandeste-te de doua ori inainte de a arunca banii pe o prostie ca o sa iti para rau.

Edited by johnny72, 02 April 2013 - 20:56.


#4
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postfilip.serban, on 02 aprilie 2013 - 17:14, said:

Multumim ca te-ai inscris pe Softpedia special pentru a ne informa despre asta. Angajat nou? Posted Image

Ma dar multi bolnavi de paranoe sunt pe forumul asta, dar, ca tot suntem la capitolul paranoia si daca nu ma insel, Brasovul asta este de unde importa si allview rebuturile din China care ni le vinde noua dupa aia. Nu?
Cat despre acest model nou, ieftin, cine vrea sa il cumpere il cumpara cine nu..sa se abtina. Personal, imi place faptul ca vine cu CPU Rockchip (chiar daca e el de 1GHz single-core). O vad ca fiind prima tableta copiilor high-tech...cum am vz un reportaj pe ProTv intr-o zi, anul trecut.

#5
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PosttoderascuA, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

Ma dar multi bolnavi de paranoe sunt pe forumul asta, dar, ca tot suntem la capitolul paranoia si daca nu ma insel, Brasovul asta este de unde importa si allview rebuturile din China care ni le vinde noua dupa aia. Nu?
Cat despre acest model nou, ieftin, cine vrea sa il cumpere il cumpara cine nu..sa se abtina. Personal, imi place faptul ca vine cu CPU Rockchip (chiar daca e el de 1GHz single-core). O vad ca fiind prima tableta copiilor high-tech...cum am vz un reportaj pe ProTv intr-o zi, anul trecut.
E un forum de discutii, asa ca de ce sa ma abtin? Da, sunt din Brasov  insa nu am nicio legatura cu firma de aici. Daca citesti posturile mele iti vei da seama ca sunt totaal impotriva gunoaielor "romanesti de conceptie chinezeasca". Daca urmaresti forumul, e imposibil sa nu-ti dai seama cand comenteaza angajatii importatorilor locali. Toti au facut-o, fara exceptii, mai ales in sezoanele de cumparaturi. Si ghici ce? Mai e o luna pana la Paste.

p.s.: scris de pe Nexus 7

Edited by filip.serban, 03 April 2013 - 10:05.


#6
gabrielnitu

gabrielnitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2013
Am deschis topicul asta pentru discutii si pareri linistite, nu pentru certuri de maidan. Va rog sa va calmati.


View Postfilip.serban, on 02 aprilie 2013 - 17:14, said:

Multumim ca te-ai inscris pe Softpedia special pentru a ne informa despre asta. Angajat nou? Posted Image

@Serban: Nu vad ce ti se pare anormal la asta. Doar toti de aici am postat la un moment dat pentru prima oara si am deschis un topic pentru prima oara. Nu-ti inteleg suspiciunile.

#7
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 11.11.2004
Eu daca ma duc la un restaurant si mi se prezinta un meniu din care nu am mai mancat, n-o sa spun niciodata ca nu-i bun daca nu am gustat :)  Asadar o sa astept pana apare tableta asta, poate apuc s-o butonez si atunci o sa-mi dau si eu cu parerea. Pot in schimb sa spun ca n-au cumparat si ei niste procesoare de acum 2-3 ani pentru ca rk2926 (si rk2928) au fost lansate de Rockchip la finalul lui 2012 si sunt pe noua arhitectura cortex A9, atat ca sunt single core.
Ca hardware la pretul asta cred ca e ok, problema insa apare la software si asta astept eu sa vad :D

#8
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Asa-zisa noutate A300 e doar un vechi A200 cu alt procesor. In rest aceleasi caracteristici jalnice: 512MB Ram, ecran non-IPS cu rezolutie de scos ochii, 4 gb memorie interna. Iar bateria, daca autonomia e declarata pe la maxim 4 ore, probabil ca tine maxim 3.

Sa nu imi spuna mie cineva ca navigarea pe net cu 512 ram e o experienta normala! Iti trebuie mult masochism pentru asa ceva.
Sau sa nu imi spuna ca 4 Gb memorie interna, din care o parte sunt rezervati de sistem, e un spatiu normal de folosire

Am avut A200, am returnat-o dupa vreo saptamana de nervi si am schimbat-o cu E300.

Mult succes celor care o cumpara. Astept un feed-back, dupa cat timp ati returnat-o :) (si v-ati blocat banii o luna + transport platit degeaba)

#9
gabrielnitu

gabrielnitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2013
la 300 de lei, cat costa, eu o vad ori pentru copii, ori pentru cineva care nu prea a avut tangente cu tabletele si nu este dispus sa plateasca prea mult ca sa le inteleaga, ori pentru cineva activ care isi doreste inca o tableta pentru "tavaleala".

Unui utilizator deja experimentat, este clar ca o astfel de tableta ii poate fi insuficienta. Cu toate astea, pentru citit ziarul, verificat mail-ul sau luat pe munte pentru muzica sau mai stiu eu ce, o poate folosi si un posesor de altceva mai bun (ca o comparatie, ganditi-va la masina de oras, sa zicem Smart, pe care o foloseste zi de zi un posesor de Mercedes S). Costa suficient de putin incat sa nu iti pese daca iti cade din rucsac atunci cand te agati de 2 copaci in varf de munte. Parca nu as lua iPad-ul dupa mine in astfel de situatii.

#10
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013

View Postgabrielnitu, on 03 aprilie 2013 - 10:53, said:

la 300 de lei, cat costa, eu o vad ori pentru copii, ori pentru cineva care nu prea a avut tangente cu tabletele si nu este dispus sa plateasca prea mult ca sa le inteleaga, ori pentru cineva activ care isi doreste inca o tableta pentru "tavaleala".

Unui utilizator deja experimentat, este clar ca o astfel de tableta ii poate fi insuficienta. Cu toate astea, pentru citit ziarul, verificat mail-ul sau luat pe munte pentru muzica sau mai stiu eu ce, o poate folosi si un posesor de altceva mai bun (ca o comparatie, ganditi-va la masina de oras, sa zicem Smart, pe care o foloseste zi de zi un posesor de Mercedes S). Costa suficient de putin incat sa nu iti pese daca iti cade din rucsac atunci cand te agati de 2 copaci in varf de munte. Parca nu as lua iPad-ul dupa mine in astfel de situatii.
Deci e o tableta buna pentru alpinisti. Bine de stiut.

#11
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
gabrielnitu
Din moment ce tableta se misca in ultimul hal, banii aia sunt aruncati degeaba. N-as chinui un copil cu o tableta care se misca in reluare (angry birds abia mergea pe A200, presupun ca vrei sa joace jocuri, n-are rost sa discutam de jocuri serioase) si nici nu i-as distruge ochii cu un display obosit.

Cumpara-o si anunta-ne daca iti place in cat timp se deschide browserul si cate secunde astepti sa se incarce o pagina banala. Mai anunta-ne cat te tine bateria si cate ore o tii la incarcat.

Pentru cei nedispusi catre experimente masochiste recomand sa mai puna niste bani si sa isi ia o tableta neaparat cu 1GB memorie RAM.

Edited by state, 03 April 2013 - 11:39.


#12
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postfilip.serban, on 03 aprilie 2013 - 10:04, said:


p.s.: scris de pe Nexus 7

Hai ca m-ai facut sa rad. Spune-mi si mie, te rog, ce intelegi tu, mai exact, prin "...de conceptie chinezeasca..." ?
Pentru ca, scuza-ma ca-ti spulber visele, dar tableta ta a vazut atata "mana galbena" incat ar fi trebuit sa fie comercializata si in varianta de culore galbena.
Diferente intre branduri sunt, dar nu te mai grabi tu...ca si multi altii...sa aruncati cu c...ca d'astia nu ducem lipsa in amarata asta de tara.

#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PosttoderascuA, on 03 aprilie 2013 - 13:51, said:


Hai ca m-ai facut sa rad. Spune-mi si mie, te rog, ce intelegi tu, mai exact, prin "...de conceptie chinezeasca..." ?
Pentru ca, scuza-ma ca-ti spulber visele, dar tableta ta a vazut atata "mana galbena" incat ar fi trebuit sa fie comercializata si in varianta de culore galbena.
Diferente intre branduri sunt, dar nu te mai grabi tu...ca si multi altii...sa aruncati cu c...ca d'astia nu ducem lipsa in amarata asta de tara.

Sesizezi, oare, diferenta dintre "conceptie" si "fabricatie"?

#14
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Sincer nu am nimic impotriva sa fie angajatii Allview, Eboda samd pe forum. Ar fi chiar bineveniti. Vino, pune un review de prezentare a tabletei, pune specificatiile, ofera-te sa raspunzi la intrebari si cred ca o sa generezi destul interes. Si controverse ce-i drept dar acum asta e riscul asumat.
Postarile si laudele "undercover" sunt insa cam neserioase si rezultatul e ce se vede mai sus

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostERR, on 03 aprilie 2013 - 14:48, said:

Sincer nu am nimic impotriva sa fie angajatii Allview, Eboda samd pe forum. Ar fi chiar bineveniti. Vino, pune un review de prezentare a tabletei, pune specificatiile, ofera-te sa raspunzi la intrebari si cred ca o sa generezi destul interes. Si controverse ce-i drept dar acum asta e riscul asumat.
Postarile si laudele "undercover" sunt insa cam neserioase si rezultatul e ce se vede mai sus
Exact ast voiam sa subliniez si eu, Robert, dar deh... multi nu inteleg aluziile fine.

#16
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postfilip.serban, on 03 aprilie 2013 - 14:46, said:


Sesizezi, oare, diferenta dintre "conceptie" si "fabricatie"?

Atunci defineste-mi tu ce intelegi prin conceptie pt ca, probabil, ai dreptate si intelegem lucruri diferite.

View Postfilip.serban, on 02 aprilie 2013 - 17:14, said:

Multumim ca te-ai inscris pe Softpedia special pentru a ne informa despre asta. Angajat nou? Posted Image

Aluzie fina...poate...daca ai finetea unui neanderthal.

#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PosttoderascuA, on 04 aprilie 2013 - 09:18, said:

Atunci defineste-mi tu ce intelegi prin conceptie pt ca, probabil, ai dreptate si intelegem lucruri diferite.

Aluzie fina...poate...daca ai finetea unui neanderthal.

E ok, e ca tine. Retrag cele spuse.

#18
gabrielnitu

gabrielnitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2013
Hmmm.

View PostERR, on 03 aprilie 2013 - 14:48, said:

Sincer nu am nimic impotriva sa fie angajatii Allview, Eboda samd pe forum. Ar fi chiar bineveniti. Vino, pune un review de prezentare a tabletei, pune specificatiile, ofera-te sa raspunzi la intrebari si cred ca o sa generezi destul interes. Si controverse ce-i drept dar acum asta e riscul asumat.
Postarile si laudele "undercover" sunt insa cam neserioase si rezultatul e ce se vede mai sus

Hmmm... Cand se va lansa iPad 5 o sa imi fac un user nou si o sa anunt lansarea. Abia astept sa lucrez pentru Apple...

Pana atunci am plasat comanda pentru E-Boda A300. Revin saptamana viitoare cu pareri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate