Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Obtinere cod EORI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
EyeSEE

EyeSEE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 20.11.2012
Salutare.

Am un transport ce urmeaza sa ajunga in vama dar pentru ca este primul meu import am nevoie de codul EORI.
Cererea se poate face pe platforma customs.ro numai ca nu sunt foarte convins cum trebuie completata aceasta cerere

De exemplu la "solicitare adresata unitatii vamale" nu stiu ce sa selectez din lista afisata.
Agentul vamal care m-a contactat si care mi-a spus ca am nevoie de acest cod EORI avea aceasta semnatura:

Oana Ghimus
Import Desk Agent
DHL International Romania
GTW OTOPENI,
Calea Bucurestilor nr. 224 G,
075100 Otopeni, ILFOV

Cu alte cuvinte ma adresez unitatii vamale otopeni? in lista din imagine prima optiune este "otopeni calatori". Oare aceasa trebuie aleasa?
Apoi imi cere cui-ul. Trebuie pus cu RO (_pentru ca sunt platitor de tva) sau fara?

Astept raspunsul vostru in masura in care ma puteti ajuta. Este destul de urgent mai ales ca dureaza in jur de 3 zile pana iese acel cod EORI

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   202.62K   61 downloads
  • Attached File  2.jpg   59.6K   58 downloads


#2
EyeSEE

EyeSEE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 20.11.2012
intre timp am rezolvat! ms de ajutor Posted Image

#3
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
Data viitoare solicita un alt agent. Am avut si eu de-a face cu aceasta domnisoara/doamna care e tot timpul ocupata, nu ai sanse sa o prinzi la telefon
si raspunde la email numai cand are chef insa doar o data la 24 de ore.

DHL Express my ass! Ar fi in stare sa te caute si'n cur pentru un colet, in loc sa-ti ofere informatiile corecte si "express".

O sa mai folosesc DHL cand mi-oi vedea ceafa! Cel mai de rahat curier ever.

Edited by fulmoon, 20 April 2013 - 02:24.


#4
BogdanRoman

BogdanRoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2010
Si eu am patit o boacana datorita incompetentei acestui ofiter vamal - Oana Ghimus; Valoarea coletului venit a fost de 64 de dolari si 'mneaei a reusit performanta de a ma taxa cu cei

24% taxe vamale la ...surpriza...valoarea cu tot cu transport:(?!?? Adica factura din colet a fost desfacuta - 64 $ + 51.63 - taxa "freight" DHL.E prima oara cand platesc tva la ...transport.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

Quote

În vederea atribuirii numărului EORI, persoana interesată are obligaţia de a depune o cerere de înregistrare.
Cererea se completează şi imprimă în/din aplicaţia naţională EORI. Această aplicaţie este disponibilă pe site-ul autorităţii vamale române.
Care aplicație o găsește Sf. Petru.

Bag șpițu-n el DHL.

#6
cmarcudesign

cmarcudesign

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2019
Salutare, pentru cei care inca mai cauta cum obti un cod EORI, la urmatorul link sunt pasii: http://banal.ro/
Faza e ca aici il poti avea gratis. Asa scapati fara sa mai dati la DHL cel putin 100 de lei.
Sper sa ajute!



#7
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 25.10.2020
Sunt curios cat va costat un cod EORI, din ce observ exita un site ca acesta https://cod-eori.ro  ce iti face rost pentru 100 lei

#8
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,578
  • Înscris: 10.04.2009
e moca, nu costă nimic

https://www.customs.ro/e-customs/eori

îl primești a doua zi, pe mail

#9
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Soția a comandat produse din USA și DHL a cerut codul EORI pentru persoana fizica. Am trimis codul meu EORI, deoarece așa am procedat și data trecută (prin 2015), dar cei de la DHL ne-au spus, după 10 zile, că trebuie neapărat codul EORI al destinatarului.

Este adevărat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate