Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3781
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Sunt curios cu banii Aia cati KWp poti instala in Ro cu materiale importate 100%. Cred ca max 26-28kwp. Ma refer la un system certificat sa injecteze trifazic.

#3782
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
O idee de pret (pentru comparatie) pentru sistemul meu din Ilfov (25,5kw), cumparat cu facturi si garantie:

- 102 panouri de 250w impreuna cu sistemul de prindere inox (pentru tigla beton) si profile de K2 si manopera de instalare impreuna cu tot ce tine de conectica: aproximativ 20000 euro
- 3 invertoare SMC SMA 11000 TL: aproximativ 6000 euro.
- Proiectul de executie aproximativ 500 Euro
- Eliberarea certificat de racordare pentru loc de productie si consum - prosumator (producator si consumator ): 114 ron (aproximativ 25 Euro)
- Legarea la sistemul national care include contor trifazat care masoara productia si consumul in registri separati cu comunicare cu sediu prin gsm: 7660 ron (aprox 1700 euro).
- Sistem de monitorizare a productiei energiei electrice trifazat: aproximativ 150 euro
Sistemul a fost achizitionat in 2016 si incheiate actele de prosumator in Mai 2017.
Ca mic producator de energie electrica (persoana fizica), nu am incasat nici un ban de la Enel pana acum, invocandu-se ca nu exista norme metodologice  de aplicare a Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie. Sunt doar consumator deocamdata. Intr-un an de zile am consumat si platit 7000kw si am produs 21000kw.
Deja ma gandesc serios sa trec pe acumulatori, sa micsorez consumul de la enel pe timp de noapte. Acumulatorii se vor incarca pe timp de zi, cand este excedent de energie electrica si sa consum pe timp de noapte.
La ora actuala nu exista interes la nivel de ANRE - guverne politice, ca micii producatori sa injecteze energie electrica din regenerabile in retea si sa compenseze cu consumul sau sa fie remunerati.
Acum ANAF-ul nu stie cum sa impoziteze acest venit!!!

#3783
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
No comment !

Am scris o pagina intreaga, dar m-am decis sa ma abtin. Oi fi avut tu un motiv cand ai cheltuit ~30.000euro pe asa ceva !

#3784
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Eu nu locuiesc  Romania decat 6 luni pe an.
M-am lasat prostit de cei care au vandut sistemul de fotovoltaice ca se ocupa ei de tot ce inseamna acte, si ca ei se ocupa de autorizari, avize, contracte, tot.
Dupa ce le-am platit tot, au inceput cu tot felul de piedici si de motive pentru care dureaza asa mult actele si avizele si autorizarile. In final nu mai raspund la telefon.
Au zis ca fac ei in asa fel ca sa se compenseze energia produsa vara cu ceea ce consum iarna. Nici vorba de asa ceva.
In final am apelat la altii sa termine cu actele si autorizatii...
Asta este din episodul "Nu faceti ca mine!".

#3785
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Vinde o parte din panouri si cu banii obtinuti, inlocuieste invertoarele cu ceva off-grid si pune baterii LTO si bucura-te de sistem.
Eu am 4500wp (20*225wp), invertor MPP Solar MPI 5500w (hibrid), baterii 50/50 LTO si Pb (avansez usor in a avea 100% LTO) si nu am treaba decat foarte rar cu Enelul.

#3786
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Am luat deja un sistem off grid din 2 invertoare-incarcatoare Victron Quattro 48/10000 140-100 cu monitorizare Victron Global Remote 2, Battery Monitor si un banc de baterii de 48v - 862A. Bateriile nu sunt noi si le-am primit un fel de bonus la invertoare. O sa imi fac mana pentru inceput cu plumb-gel, dar sigur o sa trec pe LTO in viitorul apropiat, tinand cont de avantajele acestei tehnologii.

Edited by conpressgroup, 03 May 2018 - 21:56.


#3787
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
"3 invertoare SMC SMA 11000 TL: aproximativ 6000 euro" ....ai platit pe acestea cam mult. De regula sunt in Romania la un pret de aproximativ 1806 euro/1784 euro bucata. in Italia 1689 euro, in China in functie de cate bucati comanzi plata se face in $ cu transport free si vama aproximativ 1850 $ bucata ( nu mai stau sa calculez in euro ) plus / minus in functie de negociere. Eu optez pentru alte invertoare, inca nu am preturile finale de aceia nu scriu despre acestea.
Pretul pentru 100 panouri de 250 w, depozit en-gros cu profile platite separat se negociaza. Ofertele pentru luna martie 2018 au fost la monocristaline dar si la policristaline cam acelasi pret/watt. In total 11.352 euro. Oferta din tara.
Profilele se plateau separat. Sunt mai ieftine daca mergi la Galati ( "Produse metalurgice Sidex Galati ") , la prima mana unde se achizitioneaza / kg.
Cand am optat sa scriu aici aveam deja de aproximativ o luna idee despre preturi.
De multe ori cine se baga sa faca investii isi face temele.
Profitul firmei care preda la cheie lucrarea a fost inclus in pretul final. Deci discutam de sume reale. Un sistem sub 100kWp ( 80kWp, 60kWp, 40kWp ) realizat de la zero se discuta pe hartie, cu preturi si oferte din 2,3 sau mai multe surse de achizitie. Am primit oferte cu 110% adaos comercial dar si cu 20% adaos comercial pentru acelasi produs.

Edited by deloghi, 04 May 2018 - 06:58.


#3788
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Ai dreptate, pe SMC 11000TL am dat 1487Euro pe bucata. Nu imi aduceam aminte exact din 2016. La panouri suma este reala, in jur de 90000ron cu montaj cu tot . Sigur acum sunt mai ieftine panourile sunt mai ieftine.

Edited by conpressgroup, 04 May 2018 - 08:34.


#3789
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Am primit raspuns ( nu dau nume ) de la 2 firme care mi-au deschis putin orizontul. Prima firma mi-a propus sa se ocupe de partea cu documentele si aprobarile toate - la pachet iar eu sa fac restul. Adica, impreuna cu cine vreau eu amenajarea de la zero a parcului. Este si asta o solutie deoarece ma pricep si mai stiu inca sa tin o cheie in mana.
A doua firma mi-a propus sa faca la fel toata documentatia dar ( exact ca la nunta - tu vi cu bauturile iar noi cu localul ) mi-au propus sa cumpar eu toate materialele iar ei sa le monteze platind doar manopera / mana de lucru. Este si aceasta o solutie chiar foarte buna.

#3790
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Toate bune. Dar care este rezultatul final ?
Ai un motiv pentru care vrei sa bagi bani intr-un parc fotovoltaic sau este doar o analiza de piata ?

#3791
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
daca imi omor nervul inseamna ca vreau.
analiza - analize am tot facut. stau bine cu sanatatea. glumesc!

Edited by deloghi, 04 May 2018 - 10:25.


#3792
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Inseamna ca nu ai ce face cu banii, ca majoritatea care au facut asa ceva. Tu nu inveti din greselile altora ? Sau chiar speri ca Enel iti va cumpara energia ?
Ah, mai e o posbilitate: Nu esti din patria mioritica !

LE: Imi cer scuze.Ignora ce am scris mai sus. Chiar nu e treaba mea ce faci cu banii tai ;) Peace !

Edited by topcat36, 04 May 2018 - 10:45.


#3793
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
mai e o varianta care nu implica enel. direct la vecini, contorizat. ohoo....soare sa fie...
s-au oferit pana si cu utilaje sa ma ajute numai sa fac proiectul.
ma intriga faptul ca cei care au intradevar contracte si vand nu comenteaza nimic.
tac malc si nu spun nimic.
ii vedem doar pe cei care nu au noroc sau prieteni.
n-am vazut unul sa zica ceva, sa iti dea un sfat din cei care vand. macar o aluzie.....nimic!
se pot lua fonduri europe, sunt proiecte in zona la noi pentru 3 parcuri ( 2,5 hectare, 1 hectar, 4,7 hectare acestia din urma in regim de arenda ) cu fonduri nerambursabile. sunt multe proiecte care eu habar nu am. oare se apucau de ele ca asa le-a venit lor daca nu se platea?! mai vine unul din consilieri pe la noi si ne mai sufla in ureche ce face x sau y. ne mai spune si cum sunt trecute din extravilan terenuri pentru parcuri.
cine nu a reusit cu aceste parcuri nu au noroc? asa sa inteleg?

Edited by deloghi, 04 May 2018 - 11:22.


#3794
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postdeloghi, on 04 mai 2018 - 11:03, said:

mai e o varianta care nu implica enel. direct la vecini, contorizat. ohoo....soare sa fie...
s-au oferit pana si cu utilaje sa ma ajute numai sa fac proiectul.
Pana o sa ti-o traga unul invidios si iti face o plangere si te-ai scos! O sa intri de la evaziune fiscala pana la te miri ce amenzi de pe la primarie, enel, anaf, mediu, pompieri etc. Nu te juca cu prostii, stai pe burta, ca e apa mica!

#3795
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Macar ai cu cine discuta. La mine vecinii nu imi iau curentul nici gratis. Nici nu se pune macar problema sa cotizeze la instalatie. Am mai luat 2 panouri si nu are cine sa mi le urce si prinde de sine pe casa ! Consum curent aiurea ca sa nu il pierd. dar tot pierd o gramada Posted Image

Aia care fac parcurile se iau dupa promisiuni sau au dinainte cumparator cu acte pentru energia generata. Pai ce, mie nu mi-a promis directorul firmei de bransamente care mi-a bransat casa ca imi rezolva imediat sa bag in retea si sa imi faca compensare directa (sa scada indexul cand bag) ? Mi-a spus ca a mai facut inca 3 bransamente de genul ala, ca imi pune contor bi-directional, ohoo, cate si mai cate. Imi venea atunci sa imi pun toata curtea de panouri. Norocul meu ca nu am avut bani si m-a oprit constiinta sa nu pun ipoteca pe casa ! Si a rezolvat ceva ? A venit Enel sa imi puna contor cu dublu tarif ! Ca aia era in cerere. Si respectivul nu mai raspunde nici la telefon.

Offgrid raman cat traiesc. Nu le dau 1kWh tampitilor, pastrez totul pentru mine. Banii care ii castig, ii bag in baterii. Enelul e doar de rezerva (daca tot il am... e totusi mai ieftin decat motorina pt generator).

Edited by topcat36, 04 May 2018 - 11:56.


#3796
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
nu e bai, trec in curtile lor cate 20 panouri sa isi faca singuri. atunci ce poate sa le faca? poate sa le ia doar calul de la bicicleta.
la mine sunt multi cu facturi de 600-1300 lei care detin gaspodarii babane. sa nu mai zic cati am ajutat cu cat am putut cand veneam in tara.
abrice, barmasini, drujbe electrice, etc....toate papa curent de la enel.....abia asteapta sa plateasca la jumatate curentul. credeti ca e usor sa tii o curte apoi sa dai bani la majorarile de la enel care mai nou am aflat ca sunt ilegale dar cei de sus nu fac nimic?

Edited by deloghi, 04 May 2018 - 12:11.


#3797
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Acum cu acumulatorii LTO, NMC sau NCA poti folosi si pe offgrid scule puternice si inveroare de sudura nu are sens sa consumi multi KWH sau MWH caci ori cum ai face energia electrica tot scumpa este, dar acum bateria poate oferi cei 50kw de care ai nevoie pentru cateva minute.

Incalzirea globala va fi pana la urma moartea gridului caci oamenii vor deveni nomazi fugind din calea caldurii si a secetei sursa de energie va fi pe barca sau autovehicul mobila.

Gridurile vor avea caracter local legate de zone industriale.

#3798
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Uitati-va pe National Geografi HD, ce se intampla in America e mult mai rau decat in Romania. Pe HD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate