Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3421
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postrinaldoparaipan, on 10 martie 2018 - 22:04, said:

Raspunsul de la Ministerul de Finante:
Deci daca exporti mai putin decat consumi, nu e nevoie de PFA.

#3422
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Sunt legate la împământarea casei. Dar oricum sunt prinse de structura metalica care este înfipta în pământ (beton) deci ar trebui să aibă deja împământare

Am înclinat în 2 axe pentru a obține sudul

Cu câteva minute înainte erau 700w, sa vad mai pe la prânz cat vor scoate

#3423
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View Postmarius_vfp, on 01 martie 2018 - 14:25, said:

Salut , nu am dat ceva vreme insa vad ca romstalul e numaru 1, terminatio cu prosteala , cand ajungi sa ceri garantia si cei de la romstal sau fofilat , cazul meu  am cumparat in iulie 2016 un cazan pe lemne  de la ROMSTAL  , acum 3 zile februarie 2018 , sa perforat avea un por   la interior  cand lam curatat cu peria cred ca a sarit  zgura , am sunat  la romstal si clasic au dato in autorizatii si daca cazanul a fost montat de firma specializata este facuta inspectia periodica de firma lor , etc , eu  raman stupefiat de ce imi cere cocoana la telefon , la cumparare nu mi sa specificat ca ar trebui sa fac aceste lucruri , ei au vandut si pa tataie  ,  am cautat meseriasu acreditat de romstal din zona mea , primul raspuns a fost NU se poate suda,  nu si nu si nu ,  bagai un surub autoforant in gaura si pa  , pana la urma tot eu lam rezolvat in baza garantiei dormi in frig .

DECI cumparati de la romstal atentie sa vina firma autorizata sa monteze panourile ca dealtfel ai puso, spor
foarte adevarat ...la ei garantia e conditionata de un pachet de servicii ulterioare ...mai pe romaneste daca ei nu te mulg de bani in continuare pa garantie
desi in cazul tau as fi procedat altfel ...nu o lasam pe domnisoara de la telefon sa badguie aiurea ci ma infiintam la ei si ceream inscris vis-a-vis de conditiile garantiale ,apoi ceream o expertiza tehnica de la un tert prin care demonstram ca e bug de fabricatie si nu greseala de instalare ,apoi daca in fata expertizei semnate parafate nu-mi acordau garantie ii actionam in instanta cu plata de daune cheltuieli de judecata etc .
stiu ca  toti fugim de proceduri greoaie doar ca decit sa stai cu holtzul infipt (nu contest solutia dar stiu sigur ca intr-un an doi s-ar putea sa cedeze de la diferente de material,temperatura ,fonta-i mofturoasa ,sper ca ai pus si un liant termic pe acolo )mai bine le pui centrala in brate ,e primavara ai timp pina in toamna

Edited by kingsky, 11 March 2018 - 10:43.


#3424
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Kingsky....glumesti?
1. Cand iei un produs ai olista de obligati si cauze care duc la pierderea garantiei....pe care ai semnat-o....
2. Anumite echipamente au interdictie de a fi folosite dupa ureche. Legea...in cazul nostru romana , spune clar ... Ce trebuie pt ca o centrala pe gaz,lemn,peleti etc sa functioneze legal. Ce inseamna legal..pai simplu...daca se intampla un eveniment neplacut sa ii poti tare la raspundere pe cei vinovat....btw...daca se intampla evenimentul in casa ta si moare cibeva....proprietarul casei e raspunzator penal daca centrala nu are la zi verificari etc...
Btw...tot ce ai zis tu cu expertiza etc te costa mai mult decat o centrala noua....nu mai vb dejudecata...deci cred ca e o gluma.....

Edited by ggelu, 11 March 2018 - 14:59.


#3425
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Salutare!
Ce părere aveți, merită să închid laterala balconului de la bloc cu unu sau două panouri fotovoltaice pentru a acoperii o suprafață verticală de 140/150cm.. Ar fi cu fața spre rasarit.
Mulțumesc.

#3426
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai sa vedem:
Probabil o sa le folosesti cu un invertor on-grid, sau direct la o aplicatie in curent continuu, ca altfel nu se prea merita.

Cata energie consumi dimineata? Asta e principala intrebare.
Sa zicem ca ai un consum de 200wh pe dimineata (lumina, frigider, chestii marunte), inseamna 13 bani x 365 x 10 ani = 474 lei
Daca panourile costa cca 100 euro bucata, le vei amortiza deci la acest consum in 20 de ani.
(nepunand la socoteala zilele de toamna si iarna cand productia este mai mica)
Nu te gandi la baterii pentru stocare; sunt mai scumpe decat curentul de la Enel.

Daca aveai balconul pe vest, se schimba socoteala, era mai rentabil.

#3427
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Orice pas inainte, merita.Ca sa inchizi o laterala,si unde mai pui, si cu panouri foto, deja esti la categoria super.Lasa calculul economic,te mai extinzi nitel si uite asa intri in clubul verzilor.

#3428
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Sau a fraierilor care arunca bani pe geam fara o baza tehnica...imbogatind pe cei ce vand panouri

#3429
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Ce pacat ca nu au pus si butoane de "Not Like this" (@rodanny) ! Daca isi punea panouri aiurea, eram de acord. Dar ca sa inchida balconul cu ele mi se pare super ideea.
@addysoftware: Crezi ca un panou de 200w o sa produca intr-o zi doar  200w ? Plus ca in 140/150 cred ca baga mai mult de 200Wp.
@mike77: pune-te pe treaba, e o idee super.

Edited by topcat36, 11 March 2018 - 16:18.


#3430
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Rodanny, da poate fi spus si asa , daca nu calculezi bine situatia te trezesti ca ai aruncat banii pe fereastra , nu degeaba fac firmele studiu de fezabilitate care costaaaa si noi zicem de ce asa mult, poi uite ca sa nu te trezesti ca ai investit de pomana .
Nu la rasarit chiar nu se marita sa pui panouri  , soarele incepe sa "dea" putere de pe la oara 10  pana la 14  iarna  deci chiar nu merita .

#3431
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Topcat36...in Romania...vara poti obtine maxim 850w/mp la pranz.....in ideea ca panourile sunt puse la 45 grade inclinat....
Colegul nu cred ca inchide balconul in panta...la fiecare 10 grade in minus sau plus peste 45grade poate pierde si 20 sau 30% din randament. In plus vara o sa fie exagerat de cald in balcon....un panou pate radia si 40 grade pe spate... In plus va fi intuneric in balcon.....in alta ordine de ideii cum le curata....in oras trebuie lunar daca nu si maindes curatate...se depune nu doar praf ci si gudrin de la gazele de esapament.....si mai sunt multe de zis....
Repet nunzic sa nu pui...dar cel mai ok daca stai la ultimul etaj poti pune pe bloc....

#3432
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Am eu 4 bucati de 100 w + 2 bucati de 50 w in serie. In total 5 panouri pe vest, la terasa, in exterior. Inclinare 40 grade.
De ce zici ca nu merita?
Am hibrid on grid dar si off grid pe acelasi sistem fara sa modific decat cateva cabluri. In 9 luni de functionare 659 kw/h . Am prins iarna in plin cu ele. Sa vad acum toata perioada asta.
Face frumos suportii de prindere si le da si unghi.
@mike 77, daca vrei poze cum am facut iti stau la dispozitie.

Edited by deloghi, 11 March 2018 - 17:19.


#3433
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Deloghi el vrea pe verticala pe capatul unui balcon...
Btw...ce suprafata ai pe toate panourile....colegul are 140/150

#3434
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Posttopcat36, on 11 martie 2018 - 16:11, said:

@addysoftware: Crezi ca un panou de 200w o sa produca intr-o zi doar  200w ? Plus ca in 140/150 cred ca baga mai mult de 200Wp.
@mike77: pune-te pe treaba, e o idee super.
Eu n-am zis nici da nici ba, ma stiti ca sunt de parere ca merita, chiar daca e trebusoara pe termen lung; dar i-am dat o mostra de calcul, ca sa nu se arunce "cu capul ianinte" si dupa aia sa fie dezamagit; in mod aproape sigur el consuma mai mult de atat. O sa-i trebuiasca si un invertor on grid, micut, de inceput - 1kW... . Chiar daca aceste panouri se vor amortiza foarte lent, fiind pe rasarit, sunt un inceput. Il bagam in "club", o sa-si modifice frigiderul, o sa-si puna becuri LED, si mai vedem...

View Postrodanny, on 11 martie 2018 - 16:34, said:

....la fiecare 10 grade in minus sau plus peste 45grade poate pierde si 20 sau 30% din randament.....
Edit: S-ar putea ca tu sa fi zis acelasi lucru cu mine, dar la prima vedere nu a sunat corect;
In fine. daca e sa fie, va fi doar ca o explicatie suplimentara

Edit 2: Ba nu, nu gresisem. Tu zici ca e nerentabil pt ca nu sunt la 45 grd sau mai putin; eu zic ca tocmai de aia e bine pe rasarit, ca sunt verticale.

Pierderea urmeaza o lege sinusoidala, si la diferente mici de unghi (gen 10-30 grade) pierderea e aproape nesemnificativa, apoi de pe la 30 grd incepe sa fie din ce in ce mai mare. Pe rasarit sau apus are pierderi mici cu panourile pe verticala, deoarece prinde soarele aproape in unghiul perfect pentru ele, aproape perpendicular pentru 2-3 ore.

Edited by addysoftware, 11 March 2018 - 17:50.


#3435
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Mulțumesc pentru răspunsuri!
Balconul meu e cu un colt în aer pe S-E, partea din fața ~3m e spre Sud, antena parabolică recepțonând cam toți sateliții vizibili din Ro.
Eu m-am gândit sa închid balconul pe laterala iar fața de 3 m sa rămână deschisă.
Aș putea să-i dau un mic unghi față de verticală dar să nu-mi umbrească panoul balconul de deasupra.. Și nu vreau să afectez fațada blocului.

M-am gândit și la o altă variantă de a prinde în tavan un șir de panouri pe toată lungimea balconului (vedere sud) cu o lățime de maxim 40-50cm să formeze un fel de streșină de ploaie.

#3436
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Deloghi el vrea pe verticala pe capatul unui balcon...
Btw...ce suprafata ai pe toate panourile....colegul are 140/150


.....



#3437
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
la ce etaj stai?
ai cum sa urci pe bloc?
nu mai bine faci un suport pe terasa blocului?

Attached Files


Edited by deloghi, 11 March 2018 - 18:26.


#3438
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

View Postdeloghi, on 11 martie 2018 - 18:21, said:

la ce etaj stai?
ai cum sa urci pe bloc?
nu mai bine faci un suport pe terasa blocului?
La etajul 1 din 4.
M-am gândit sa închid acea laterală să nu-mi mai bată vântul, ploaia și zăpadă dinspre est. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate