Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3385
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
E clar. A ajuns sa aiba Voc = 33 deci Vmp probabil e sub cei 15V necesari functionarii normale. E si problema cat soare a picat pe panou. Pe vremea asta, cu ce l-ai luminat ?

Edited by topcat36, 26 February 2018 - 18:51.


#3386
ady_solar

ady_solar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2018
Am testat intr-o zi cu soare, pana acu m-am tot documentat, regulatorul duce max 45v, am sa incerc sa iau tensiune din panou de pe 2 stringuri, cam 21v, 2 serii de cate 2 paralel, sa ajung la 42volti... Multumesc pt raspunsuri, va anunt zilele acestea daca merge, poate iau alt regulator...

#3387
itgenmar

itgenmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.01.2008
Eu cred ca 33v este prea mult pentru un site de 12v. Pune un Bec de 12 volti in serie cu panoul!

Edited by itgenmar, 26 February 2018 - 19:06.


#3388
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Scade la tensiunea bateriei cand le pune in sarcina. Nici o problema. Prea mult sa nu aiba, ca se arde chargerul.

#3389
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Testul ala in scurt Nu e concludent. Daca Tia dat 3-4A la scurt Si Nu stii la citi volti era exact in momentul ala ( Nu dupa) e degeaba. Fiind sparte voltajul in sarcina pica sub voltajul bateriei.
Nu pune doua in serie ca arzi controlerul cu VOCul. Leaga toate in paralel Si Pune controlerul pe o baterie mai descarcata. Poate toate 4 ar putea sustine voltajul in sarcina un pic peste voltajul bateriei.


#3390
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru mesajul de aici https://forum.softpe...6#entry22516752

Am cumparat 15 m cablu pentru microfon stereo - are 2 fire si tresa/izolatia de masa.
De asemeni am gasit si mufa (mos si baba) prin care se poate prelungi cablul senzorului fara a-l taia.
Eu am apucat sa tai acel cablu, dar il voi repara si izola cu tub termoretractil.
Model de cablu --
Attached File  cablu-ecranat-de-microfon-audio-6.0mm-stereo-matisat-negru-ofc---la-metru-cab0608blk.jpg   21.41K   10 downloads

Mufa MF1990
Attached File  1436ee73f68d00ead9c83a0df7f63558.jpg   43.68K   9 downloads

#3391
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostRaulPV, on 26 februarie 2018 - 22:27, said:

Testul ala in scurt Nu e concludent. Daca Tia dat 3-4A la scurt Si Nu stii la citi volti era exact in momentul ala ( Nu dupa) e degeaba. Fiind sparte voltajul in sarcina pica sub voltajul bateriei.
Nu pune doua in serie ca arzi controlerul cu VOCul. Leaga toate in paralel Si Pune controlerul pe o baterie mai descarcata. Poate toate 4 ar putea sustine voltajul in sarcina un pic peste voltajul bateriei.
Raul...dar cum se poate masura concret si corect... Cu un shunt?

#3392
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Pui panoul in sarcina Si masori amperajul Si voltajul in acelasi timp. Asa ati dai seama cati " W" debiteaza. Eu cred ca buss bar ul e corodat de ceva timp Daca au fost sparte de mai mult de 6 luni. Voc ati da Si cu un fir de lita, dar cand le pui in sarcina, voltajul poate pica Si la 4-5v.

#3393
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrodanny, on 23 februarie 2018 - 10:53, said:

Romstal chiar iti poate oferi garantie..in caz ca ai probleme... In pmus au vechime in piata...aste sunt produse care ne intereseaza garantia cam dupa 6 ani....minim...pana atunci nu cred sa fie nevoie...
Salut , nu am dat ceva vreme insa vad ca romstalul e numaru 1, terminatio cu prosteala , cand ajungi sa ceri garantia si cei de la romstal sau fofilat , cazul meu  am cumparat in iulie 2016 un cazan pe lemne  de la ROMSTAL  , acum 3 zile februarie 2018 , sa perforat avea un por   la interior  cand lam curatat cu peria cred ca a sarit  zgura , am sunat  la romstal si clasic au dato in autorizatii si daca cazanul a fost montat de firma specializata este facuta inspectia periodica de firma lor , etc , eu  raman stupefiat de ce imi cere cocoana la telefon , la cumparare nu mi sa specificat ca ar trebui sa fac aceste lucruri , ei au vandut si pa tataie  ,  am cautat meseriasu acreditat de romstal din zona mea , primul raspuns a fost NU se poate suda,  nu si nu si nu ,  bagai un surub autoforant in gaura si pa  , pana la urma tot eu lam rezolvat in baza garantiei dormi in frig .

DECI cumparati de la romstal atentie sa vina firma autorizata sa monteze panourile ca dealtfel ai puso, spor

#3394
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Scuze dar batincampii....nu cu romstal ci laorice firma....ai obligativitate de PIF adica punere in functiune si verificare iscir trebuie facuta ca la gaze la 2 ani. In plus...dupa 3 ani ai por daca ai pus lemne ude.... Eu am atmis de la alta dirma de 6 ani si am bagat numai lemn tinut de mine 2 ani inn curte...arata impecabil....

Si da e. Normal sa fie firma autorizata...daca tu legi gresit polaritatea nu ca nu stii paote din graba neatentie...ce faci? Te duci si ceri garantie? Ai dai faliment ca firma...e normal sa iti dea garantie pt ceea ce e chiar defect din vina producatorului....

Ai masina? Spune cum e cu garantia la baterie?

#3395
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Nu ca sunt chiar sanatos, dar acum am innebunit "pe bune"... Posted Image

De doua ore incerc sa inteleg factura... si tot ce pricep e ca nu mai exista diferente intre tariful de zi si cel de noapte, si ca pe ultimele trei luni am platit pentru 812 KWh (242 de zi si 570 de noapte) suma totala de 513 lei. Mediat, inseamna 0,66 lei / KWh (pretul KWh de zi era de 0,6 lei si de noapte 0,25 lei cu TVA cu tot)... Pana la urma, ies mai ieftin si cu KWh prin Pb, doar soare sa fie...

In conditiile in care am avut consum constant (max. 100 KWh zi si 200 KWh noapte), facturile au evoluat asa: decembrie 134 lei, ianuarie 162 lei, februarie 218 lei???

Attached Files


Edited by Scorpionul_Lenes, 01 March 2018 - 16:03.


#3396
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Da unde i-ai gasit, frate, pe astia cu 0.66lei/kwh? Eu dau undeva la 0.6. E totusi 10%. Si fara tarif diferentiat.

#3397
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdoega, on 01 martie 2018 - 16:03, said:

Da unde i-ai gasit, frate, pe astia cu 0.66lei/kwh? Eu dau undeva la 0.6. E totusi 10%. Si fara tarif diferentiat.

Pai de asta imi crapa si mie capu' Posted Image ... cum o dau, tot nu inteleg... Enel Muntenia Nord, stau in Prahova...

#3398
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postmarius_vfp, on 01 martie 2018 - 14:25, said:

Salut , nu am dat ceva vreme insa vad ca romstalul e numaru 1, terminatio cu prosteala , cand ajungi sa ceri garantia si cei de la romstal sau fofilat , cazul meu  am cumparat in iulie 2016 un cazan pe lemne  de la ROMSTAL  , acum 3 zile februarie 2018 , sa perforat avea un por   la interior  cand lam curatat cu peria cred ca a sarit  zgura , am sunat  la romstal si clasic au dato in autorizatii si daca cazanul a fost montat de firma specializata este facuta inspectia periodica de firma lor , etc , eu  raman stupefiat de ce imi cere cocoana la telefon , la cumparare nu mi sa specificat ca ar trebui sa fac aceste lucruri , ei au vandut si pa tataie  ,  am cautat meseriasu acreditat de romstal din zona mea , primul raspuns a fost NU se poate suda,  nu si nu si nu ,  bagai un surub autoforant in gaura si pa  , pana la urma tot eu lam rezolvat in baza garantiei dormi in frig .

DECI cumparati de la romstal atentie sa vina firma autorizata sa monteze panourile ca dealtfel ai puso, spor
terminatio= terminati-o
sa perforat=  s-a perforat
sau fofilat=s-au fofilat
lam curatat  = l-am curatat
au dato= au dat-o
mi sa specificat si scrie mi s-a specificat
meseriasu se scrie meseriasul
lam rezolvat  se scrie l-am rezolvat
ai puso se scrie ai pus-o...
Uite de asta se va transforma Romania in bantustan......
Astia sunt votantii nostri.. Sa ne mandrim cu ei.

Edited by sorinmircea, 06 March 2018 - 14:02.


#3399
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
In afara de corecturi la gramatica (care ar fi politicos sa le trimitem doar celui care "mai" greseste) mai poti spune ceva util pentru acest topic?

#3400
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgrifonul_alb, on 06 martie 2018 - 20:37, said:

In afara de corecturi la gramatica (care ar fi politicos sa le trimitem doar celui care "mai" greseste) mai poti spune ceva util pentru acest topic?
Eu consider ca postul lui este util a cel putin 40-50% din forum-isti.
Ca sa spui: pune 3 in serie si 6 in paralel, desi, poate, un sfat bun, e util doar unuia! Logic? Posted Image

#3401
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006

View Postgrifonul_alb, on 06 martie 2018 - 20:37, said:

In afara de corecturi la gramatica (care ar fi politicos sa le trimitem doar celui care "mai" greseste) mai poti spune ceva util pentru acest topic?
mie mi se pare ca sorinmircea a fost poate prea politicos ... cam la ce te astepti dupa un posting scris la "misto" facand lumea (sau o foarte buna parte din ea) sa scrasneasca din dinti citindu-ti "cultura generala" ????? Arata tu mai intai ceva respect ...

Edited by nebv2004, 06 March 2018 - 23:45.


#3402
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postgrifonul_alb, on 06 martie 2018 - 20:37, said:

In afara de corecturi la gramatica (care ar fi politicos sa le trimitem doar celui care "mai" greseste) mai poti spune ceva util pentru acest topic?
Celui care mai greseste!?... Adica celui ce greseste la fiecare a treilea cuvant tu spui , " care mai greseste"".. . Cand am avut ceva de spus in acest forum am spus.. Cand am avut de arat ce am realizat. am facut-o.
Vezi : '' Poze cu sistemul meu"? In rest de ce sa bat  campii aiurea si sa imi dau cu presupusul acolo unde nu e cazul. Acolo unde am avut o parere am zis-o, in rest citesc si eu ca tot omul, forumul, zilnic.. Nu toti cei ce citesc ziare   pot sa si scrie articole . Sa zicem ca eu sunt mai mult un cititor de ziare!

Edited by sorinmircea, 07 March 2018 - 10:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate