Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3295
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
RDS nu mai este distribuitor?, nu stiam.

Sa faca cum o face  si cu 180lei MWh, oricum trebuie si baterii sa nu fii la mana lor.

#3296
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Nici nu a fost. Este doar furnizor de energie.

#3297
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postrusman, on 09 februarie 2018 - 17:56, said:

Nici nu a fost. Este doar furnizor de energie.
Nu exista furnizor, doar producator, transportator si distribuitor. RDS-ul stiam ca e distribuitor, din ce am inteles eu din postul respectiv, ei vroiau sa fie si producatori dar nu au putut.

#3298
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Ai de plm ce le mai stim pe toate. Vorbim discutii fara rost.

#3299
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postcavit, on 09 februarie 2018 - 17:21, said:

RDS nu mai este distribuitor?, nu stiam.
Sa faca cum o face  si cu 180lei MWh, oricum trebuie si baterii sa nu fii la mana lor.

View Postrusman, on 09 februarie 2018 - 17:56, said:

Nici nu a fost. Este doar furnizor de energie.

View Postrusman, on 09 februarie 2018 - 18:02, said:

Ai de plm ce le mai stim pe toate. Vorbim discutii fara rost.

Esti baut?
Tu ce deduci din cele 2 posturi, ca sa tragi concluzia din al treilea? Ce este RDS-ul, daca nu este distribuitor? Este producator sau transportator?
Chiar ca vorbesti fara rost.

#3300
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Rds este furnizor. El cumpara curent si il vinde. Pt acest lucru se foloseste de reteaua unui Distribuitor. Distribuitorii sunt monopoluri naturale intrucat in mod natural nu pot fi dezvoltate 2 retele paralele de Distrbutie. Si de aici abuzurile care se intampla la noi. Din monopol natural Distrbuitorul devine Dzeu pe pamant.

Edited by godaro, 09 February 2018 - 18:22.


#3301
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Productie-transport-distributie-furnizare fara niciun dubiu. Confuzia pt unii vine din faptul ca societatile vechi-Electrica,CEZ, etc s-au despartit in distributie si separat, furnizare. Rds este/a fost? furnizor, dar este si productor in parcuri fotovoltaice in zona Oradea. Procesul pe care l-au pierdut are ca subiect obtinerea calitatii de distribuitor cu propria retea, cum in Romania distributia de en. el. este monopol de stat au pierdut. Eu consider asta anticonstitutional atata timp cat ei vor sa-si construiasca propria retea

Edited by pyxyit, 09 February 2018 - 18:37.


#3302
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eu in factura am tarif distributie energie electrica=5.21 lei

View Postpyxyit, on 09 februarie 2018 - 18:27, said:

Procesul pe care l-au pierdut are ca subiect pbtinerea calitatii de dustribuitor cu propria retea, cum inRomania distributia se en. el. Este monopol de stat au pierdut. Eu consider asta anticonstitutional atara timp car ei vor sa-si construiasca propria retea
Din ce am inteles, statul roman s-a obligat sa le asigure monopolul. Parca pe forum am citit.

#3303
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Distributia de energie electrica nu mai este monopol de stat din 2005. A fost sparta in regiuni si privatizata in integralitate la recomndarea Bancii Mondiale. Insa in cadrul fiecarei regiuni respectiva companie are monopol. A se vedea definitia natural monopoly. La noi acest concept economic a fost pervertit in ceea ce simtim cu totii.

#3304
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Ai acel tarif, este una din taxele care se adauga la pretul final al kWh perceput de furnizor. Doar ca obs.(fara suparare, please!) a fi din prima artagos te expune atunci and nu stii sigur despre ce vorbesti Posted Image

#3305
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
@pyxyit
OK, pot sa-mi cer scuze cand gresesc, nu-mi cade coada!
Scuze rusman, dar se poate explica si fara sa jignesti omul, nu crezi?
PS
Nu a fost cea mai buna zi nici pt mine nici pentru cei 5 cu bateriile!

Edited by doega, 09 February 2018 - 18:55.


#3306
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

Ziceti si voi pe scurt ce se intampla, daca tot ne intaratati. Ma gandesc ca poate fi util si pentru altii.

PS) like-ul precedent este pentru prima parte a postului, sper sa va aud din nou bucurosi curand!


View Postgodaro, on 09 februarie 2018 - 18:38, said:

Distributia de energie electrica nu mai este monopol de stat din 2005. A fost sparta in regiuni si privatizata in integralitate la recomndarea Bancii Mondiale. Insa in cadrul fiecarei regiuni respectiva companie are monopol. A se vedea definitia natural monopoly.
Ai dreptate, dar practic tot de stat este din moment ce statul a ales un singur distribuitor pe zona! A zice monopol natural este o gluma buna, inventata de vreun economist care se voia si el destept.

Edited by pyxyit, 09 February 2018 - 19:51.


#3307
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
O sa scriu pe forumul de Litiu, ca daca vreau la anul sa comand iarasi, desi nu ma mai vad in stare, macar sa stiu ce ma asteapta.

#3308
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Cât plătim, de fapt, pe energia electrică. Unde se duce restul banilor trecuţi pe factură
http://adevarul.ro/e...tm_medium=cross

#3309
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Aastea sunt dari la stat, dar astea nu ar putea fi posibile fara existenta fizica a acelor agregate, doar daca o buna parte vor fi inlocuite cu micile si multele sisteme de acasa.

Pe mine nu ma deranjaza neaparat darile astea ci tratamentul preferential pentru aia care ia cei 36 %,  cat despre impozitare, la urma urmei aceasta energie ar putea fi donata primitorul urmand a plati acele taxe si impozite, il va costa cu cei 36% mai ieftin.

#3310
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut.
Va rog cine ma poate ajuta cu un sfat si nu numai....
Am gasit panouri fotovoltaice sh. Cum pot sa le verific capacitateareala...si de asemenea sa ma prind ce bube au sau nu?
Panourile sunt ET-P660245WW din 2008 .

#3311
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 13.02.2006
Uita de ele, au deja 10 ani.
Daca le iei din Targoviste, uita de doua ori.
Da-ne mai multe detalii , eventual pret, etc.
Vezi si aici:
https://ecowindsolar.ro/2018/02/

#3312
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
La cine te referi din Targoviste ? DBSolar ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate