Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
golf5

golf5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2012
Salut,am un golf 5 din 2005.


As vrea sa-i pun xenoane sau becuri cu halogen pe faza lunga. (tin sa precizez ca am xenon pe luminile de intalnire,daca are vreo importanta)
banuiesc ca cele de pe faza lunga difera fata de cele de pe faza scurta.(atat la aspect cat si la intensitate )
Btw , se merita investitia ? ce fel de becuri sa iau ? ( H1 H6 etc. nu ma pricep) Posted Image

Astept sfaturi.

Multumesc anticipat Posted Image

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Baga becurile specificate-n manualul masinii, altfel risti sa ramai fara talon, trimis la RAR, cu puncte si amenzi. Cocalari care pe faza scurta au xenoane chinezesti, am mai vazut, dar tu esti primul care vrea si pe lunga.

#3
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Eee hai de nu-l mai lua asa. Aia de au xenon  pe faza scurta, pe faza lunga si pe proiectoare ce mai sunt?

#4
golf5

golf5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2012

View Postrumegus, on 23 martie 2013 - 01:29, said:

Baga becurile specificate-n manualul masinii, altfel risti sa ramai fara talon, trimis la RAR, cu puncte si amenzi. Cocalari care pe faza scurta au xenoane chinezesti, am mai vazut, dar tu esti primul care vrea si pe lunga.

Toti suntem "viteji" in fata calculatorului.Daca tu ai un tico cu becuri economice,este problema ta !
Cand am cumparat masina ,avea deja xenon pe faza scurta asa ca hai sa nu mai jignim pentru ca nu este frumos. Daca vrei sa ma ajuti,bine...daca nu ,cauta-ti alt loc de cearta.
Doresc sa imbunatatesc vizibilitatea (de aici si dorinta de a schimba becurile pe faza lunga ).

#5
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
"Viteazule", orice masina din zilele noastre are halogen pe faza lunga. Iar cu unul cat de cat bun, de gen osram night breaker sau asemenea, ar trebui sa vezi destul de bine, indiferent de cat de chior ai fi ca sofer. Vezi sa nu fie problema la faruri, poate-s dereglate sau matuite. Ce fel de xenoane ai pe faza scurta ? D-alea de gen "sunt aiiiici, puneti-mi cuie la roooooti" ? Sau din cele de cel putin 300 de euro kitul ?

Edited by cristi.r, 23 March 2013 - 12:12.


#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postgolf5, on 23 martie 2013 - 10:57, said:

Doresc sa imbunatatesc vizibilitatea (de aici si dorinta de a schimba becurile pe faza lunga ).
Sa imbunatatesti vizibilitatea ta e ok dar vezi sa nu deranjezi pe ceilalti.
Becurile de care spui tu nu sunt adaptate pentru farurile tale,deranjeaza pe cei care iti vin din fata.
Politia si RAR-ul isi face treaba uneori si te lasa fara talon.



Daca intalnesti vreun TIR "mai suparat"...

#7
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Asta spuneam si eu: el nu vrea sa-si imbunatateasca vizibilitatea, ci sa arda retina alora din fata. Asta deoarece am vazut destui carora le lumineaza mai tare faza scurta cu "csenoanele lu' peste". Omul simte ca a ramas in urma cu faza lunga ... Ceva in genul care o are mai mare ...

#8
golf5

golf5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2012

View Postcristi.r, on 23 martie 2013 - 13:11, said:

Asta spuneam si eu: el nu vrea sa-si imbunatateasca vizibilitatea, ci sa arda retina alora din fata. Asta deoarece am vazut destui carora le lumineaza mai tare faza scurta cu "csenoanele lu' peste". Omul simte ca a ramas in urma cu faza lunga ... Ceva in genul care o are mai mare ...

Observ ca esti foarte deranjat de acest aspect.Am spus ca vreau sa le schimb,bineinteles ca am un motiv ascuns pentru care fac asta (luminez foarte tare cu "csenoanele" astfel incat sa-i fac pe ceilalti participanti la trafic sa produca un accident ).Mentalitatea ta lasa de dorit si in plus am deviat de la subiect.
Pur si simplu am cerut niste sfaturi (ce fel de becuri sa pun ? se merita sa le schimb ?) daca nu sunteti in stare sa raspundeti la astfel de intrebari,va rog....abtineti-va !
O zi buna.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Lasa ce ai din fabrica
Nu va mai manelizati masinile mai nene


#10
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

Quote

daca nu sunteti in stare sa raspundeti la astfel de intrebari,va rog....abtineti-va !
Nu pot sa ma abtin. De obicei, si asta numai cand sunt singur in masina, cand vad un specimen d-asta cu "csenoane" venind din fata, imi place sa-l enervez cu faza mea lunga. Am destula experienta ca sa nu ma pierd cu firea, insa imi place sa-l vad cum se enerveaza si schimba si el pe faza lunga care (nu de putine ori am vazut treaba asta) este mai slaba decat faza scurta. N-am fost niciodata deranjat de farurile cu xenon din fabrica.

De obicei sunt omul echilibrului si foarte impaciuitor, insa la acest capitol nu pot sa manifest niciun fel de bunavointa. Orice far cu sticla clara si bec H1 bate cu mult mai tare decat un filament de H4 intr-un far monobloc. Tocmai d-aia s-a inventat combinatia H1/H7. Eu vedeam bine si cu farurile de Logan, daramite la droscuta de-o am acum cu becuri separate. M-am dat la 100m in fata masinii mele careia i-am aprins faza lunga. Am niste osram-uri d-alea de care ti-am zis. Efectiv nu pot sa stau cu ochii deschisi, parca simt caldura de la faruri. Cred ca pot sa fac o operatie de apendicita la lumina aia de la 100m si si tu spui ca vrei sa-ti imbunatatesti vizibilitatea ???? C'mon ...

Asa ca lasa-ne cu "de care becuri sa pun" ? Cand ti-ai pus csenoanele pe faza scurta cum ai ajuns la ele ? Te-ai dus in primul targ si ai cerut o pereche de asa ceva ? Ai cap, ai maini, ai internet, documenteaza-te.

#11
golf5

golf5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2012

View Postcristi.r, on 23 martie 2013 - 19:32, said:

Cred ca pot sa fac o operatie de apendicita la lumina aia de la 100m si si tu spui ca vrei sa-ti imbunatatesti vizibilitatea ???? C'mon ...

Asa ca lasa-ne cu "de care becuri sa pun" ? Cand ti-ai pus csenoanele pe faza scurta cum ai ajuns la ele ? Te-ai dus in primul targ si ai cerut o pereche de asa ceva ? Ai cap, ai maini, ai internet, documenteaza-te.
In primul rand,este un forum (cerem sfaturi ,pareri,se discuta diverse probleme).
In al doilea rand,daca ai fi citit cu atentie,ai fi vazut ca ,citez "Cand am cumparat masina ,avea deja xenon pe faza scurta...[...] " deci nu am fost in targ,nu am montat nimic.

Esti profund deranjat,complexat din cauza celor ce au montate astfel de becuri.
Intr-un fel este nostim dar cand ma gandesc cat de mediocru poti fi...ma rog,iti multumesc pentru "nesfaturile" si parerile care nu isi au rostul,
o seara buna.

#12
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postgolf5, on 23 martie 2013 - 19:51, said:


Esti profund deranjat,complexat din cauza celor ce au montate astfel de becuri.

Cand ai dreptate ... ai dreptate. M-ai "prins" ...

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
poate masina are becuri H7R si farurile reglate => nu deranjeaza mai rau ca un halogen intr-un far dereglat.
eu am vazut montat csenon de care zic mai sus si este o idee mai rau fata de niste becuri ce imi luasem eu cindva, d-alea cu x%more power drac lac.
si nu am fost la 100m de ea ci la 3 pasi in fata ei si vad in continuare la fel de bine, fara sa fi avut ochelari de eclipsa pe ochi.

golfu 5, sa pui csenoane si pe proiectoare si  leduri la pozitii ca sa nu fie discordanta la lumini

#14
golf5

golf5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2012

View PostEvergreen, on 24 martie 2013 - 17:23, said:

poate masina are becuri H7R si farurile reglate => nu deranjeaza mai rau ca un halogen intr-un far dereglat.
eu am vazut montat csenon de care zic mai sus si este o idee mai rau fata de niste becuri ce imi luasem eu cindva, d-alea cu x%more power drac lac.
si nu am fost la 100m de ea ci la 3 pasi in fata ei si vad in continuare la fel de bine, fara sa fi avut ochelari de eclipsa pe ochi.

golfu 5, sa pui csenoane si pe proiectoare si  leduri la pozitii ca sa nu fie discordanta la lumini
Ma voi uita si in cartea masinii,mersi pentru sfaturi.

#15
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Regleza farurile. La Golf V faza lunga bate in pom (adica f departe , e reglat pt autobanda) de aceea nu vezi nimic .Fa  o proba cu farurile coborate la maxim(din buton) .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate