Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

CUM AM SLABIT FARA DIETA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 marynika, on 01 mai 2013 - 18:27, said:

Acum am 23 kg date jos. Sa stii ca nu ma infometez absolut deloc.Iti dau exemplu cam ce mananc eu intr-o zi : dimineata carne de pui si  oua fierte ;sau branza mai nesarata cu rosii ceapa si castraveti . Pe la ora 9 mananc un iaurt degresat cu cereale. Pana la amiaza mananc 1-2 mere . La amiaza mananc ciorba cu carne sau felul doi. depinde ce am . Apoi seara mananc cateva fructe (mere, banane, portocale sau struguri , depinde ce am in casa ). Am uitat sa spun ca dimineata mai consum cateva nuci iar seara cateodata o mana doua de seminte de dovleac. Si uite asa slabesc in continuare fara sa ma infometez absolut deloc, mancand aproape orice.

Sa ştii că eşti de lăudat pentru faptul că ai reuşit să slăbeşti atât de mult şi mai ales că ai reuşit să te menţii după aceea, fără pastile şi fără să te înfometezi.
Ca un sfat însă - din câte înţeleg din ceea ce spui nu prea mănânci alimente care conţin substanţe care se transformă uşor în glucide - adică nu mănânci pâine, fasole, mazăre, cartofi etc, şi mănânci fructe care nu ştiu dacă îţi sunt suficiente, pe termen lung. Glucidele reprezintă singura hrană a creierului, deci corpul are nevoie de glucide, adică le va transforma din ceea ce îi dai, în limita posibilităţilor şi este posibil ca la un moment dat când vei ajunge la greutatea dorită şi vei reîncepe să mănânci glucide creşterea în greutate să fie spectaculoasă, deoarece corpul va asimila şi va stoca ceea ce nu a avut atâta timp; din acest motiv, ca un sfat, cred că ar trebui să mai mănânci câte puţin şi din aceste alimente.
În rest, succes în continuare pentru a ajunge la greutatea dorită şi mai ales pentru a te menţine după aceea.

#20
fakeinbox

fakeinbox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.02.2012
In 16 iulie anul trecut aveam 116kg la 37 de ani si 181cm. Nu am servit niciodata micul dejun, pana anul trecut.
Am inceput prin eliminarea sucurilor de orice fel, mezelurilor din comert cu gluten/amidon (parizer, cremwursti, pateu, etc.), iaurt (consum doar iaurt facut in casa).
Folosesc mai multa miere si mai putin zahar.
Din 20 mai am 72kg. Rata de scadere in greutate s-a redus mult, evident. Ma cantaresc o data pe saptamana - luni dimineata.
Zilnic, pe seara, intervalul orar 18-20, fac bicicleta, intre 30-50 de minute.
Consum multe fructe, legume si samburi (alune, nuci, dovleac, in, nuca de cocos, migdale, etc).
O perioada, anul trecut nu am consumat paine. Apoi, am inceput sa consum cereale (secara, orz, ovaz) pe care le cumpar separat si le amestec eu acasa sau paine integrala/neagra sau de secara.
Cerealele/painea, samburi, fructele, ciocolata neagra peste 75% cacao, le consum dimineata. Dupa-masa consum carne, iaurt, legume, branzeturi.
Spre exemplu, in dimineata aceasta (oar 6:50) am servit : un mar, 80gr de orez rosu fiert amestecat cu stafide, nuca de cocos, migdale, nuci, ~100 gr fructe de padure congelate din Real, 3 patratele de ciocolata Kandia 75% cacao si o ceasca cu ceai verde.
De 2-3 ori pe saptamana mai consum o bere, un vin sau o tarie.
Pranzul va fi pe la ora 16.30. Imi face sotia un gratar de muschi de vita, ciuperci la gratar si cu o salata de rosii si castraveti + putina mozzarela.
Mai tarziu, 17.30-18 - voi consuma un shake de iaurt de casa, cu niste visine din gradina si un grapefruit.
Dupa ora, 18-18.30 nu mai consum alimente.
La mine asa a mers! Foarte rar am avut senzatia de foame, iar cand am avut-o am mancat cate ceva (ou fiert, branza, masline, altele). Asta iarna, am taiat porcul Posted Image si am consumat carnat, toba, etc. Nu am abuzat de mezuluri si a fost ok.

Edited by fakeinbox, 10 June 2013 - 10:53.


#21
razvan_con

razvan_con

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2013
Cica cum am slabit fara dieta? Pai aia e o dieta, inca una destul de restrictiva

#22
oc7wm

oc7wm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.03.2012
Orice dieta, cu exceptia celei in care mananci orice latura , la orice ora si in orice cantitate, presupune o restrictie.
Nu mi se pare a fi facut nu stiu ce restricii. Pana la urma mezeluriile actuale din comert, zaharul si painea laba sunt niste porcarii.
A mancat carnat, toba, caltabos, ciocolata, bea alcool, etc si slabeste. Ce mai trebuie !? E bine.
Cati tin cure de slabire cu toba si sorici !? :D
Daca a mers, felicitari. E foarte bine.

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 oc7wm, on 22 iunie 2013 - 20:00, said:

... painea laba...
N-ai zis rau deloc :D

#24
oc7wm

oc7wm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.03.2012
Kiki, efecte foarte bune pot avea si ardeiul iute + scortisoara.
Depinde de cantitatea de mancare pe care o consumi pe langa ardei si scortisoara.
Oricum, felicitari pentru surplusul de greutate pierduta.

Edited by oc7wm, 16 August 2013 - 08:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate