Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Sony Xperia SP

- - - - -
  • Please log in to reply
1220 replies to this topic

#55
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostCelegorm, on 19 iulie 2013 - 10:34, said:

La Sony se fac updateurile acum, prin 2012 pe la inceput au fost probleme la update-ul la ICS dar in rest s-au facut updateuri repede singura problema daca il vrei updatat ar fi sa nu-l iei de la orange/vodafone ca altfel trebuie sa accepte si aia updatu si se face mai greu.
Pe pagina Sony e afisat JB 4.1 dar pe:
http://www.xperiablo...-and-xperia-sp/

#56
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View PostCelegorm, on 29 iulie 2013 - 22:38, said:

Posted Image))Il gasesti si la Oktal,Ilex si EuroGsm daca vrei, adica e si pe site-uri mai sigure.

Mersi ca mi-ai zis,caci vruiam sa iau de la telefonultau.eu ,dar daca se strica trebuia sa alerg dupa garantie...
O sa ma duc sambata sau duminica la ILEX(Cu toate ca e un Auchan Mall,care e la cativa pasi de mine,nu am vazut acest magazin,poate ca nu i-am dat importanta)sau la EuroGSM si sa ma joc putin cu el daca e expus si sa compar preturile Posted Image
Mersi inca o data.Cius!


P.S.: Detine cineva acest telefon?Daca ma puteti ajuta cu informatii sunt bine venite(Performante,Updateuri,probleme...etc).
Este suficienta memoria de 5,8GB?(Sper ca datele jocurilor sa se salveze pe card,dar sunt 90% sigur ca nu o va face...)

Edited by catalin108, 30 July 2013 - 13:35.


#57
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
tocmai l-am achizitionat...o sa revin cu impresii ca inca nu am apucat sa il butonez...la prima impresia vizuala plasticul de pe spate pare "ieftin"...stiam acest lucru .... e ceva cu care trebuie sa ma obisnuisc....in rest arata ok

#58
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 13:40, said:

tocmai l-am achizitionat...o sa revin cu impresii ca inca nu am apucat sa il butonez...la prima impresia vizuala plasticul de pe spate pare "ieftin"...stiam acest lucru .... e ceva cu care trebuie sa ma obisnuisc....in rest arata ok

Te rog mult daca ai putea testa calitatea sunetului(La HTC 1S care l-am detinut se auzea foarte incet...)si daca poti testa si niste jocuri mai noi care sa-l solicite sa vezi daca are lag sau ceva.Mersi

P.S.:De unde l-ai luat?:D

Edited by catalin108, 30 July 2013 - 13:46.


#59
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 30 iulie 2013 - 13:46, said:

Te rog mult daca ai putea testa calitatea sunetului(La HTC 1S care l-am detinut se auzea foarte incet...)si daca poti testa si niste jocuri mai noi care sa-l solicite sa vezi daca are lag sau ceva.Mersi

P.S.:De unde l-ai luat?Posted Image

o sa il testez mai pe seara ca acum nu pot...iar de jocuri nu stiu ce sa zic...o sa vad....l-am luat de la vodafone....dar sunt plin de spume...o sa incep sa le fac reclama negativa

#60
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 13:59, said:


o sa il testez mai pe seara ca acum nu pot...iar de jocuri nu stiu ce sa zic...o sa vad....l-am luat de la vodafone....dar sunt plin de spume...o sa incep sa le fac reclama negativa

De ce?

#61
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 30 iulie 2013 - 14:42, said:

De ce?

mi-au confirmat de 2 ori telefonic comanda la un anumit pret si cand a ajuns telefonul la mine mi s-a cerut cu 30 EURO mai mult.

#62
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 14:54, said:


mi-au confirmat de 2 ori telefonic comanda la un anumit pret si cand a ajuns telefonul la mine mi s-a cerut cu 30 EURO mai mult.

Lol...nesimtiti..
Parca ILEX apartine de Vodafone nu?Adica sunt parteneri ceva...oricum preturile sunt la fel...
Ati cumparat ceva de la EuroGSM?Ca am vazut acolo tel cu 1500lei si as vrea sa il iau de acolo, dar am citit pe forumuri ca au un service de tot cacatu si sunt nesimtiti...

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 14:54, said:


mi-au confirmat de 2 ori telefonic comanda la un anumit pret si cand a ajuns telefonul la mine mi s-a cerut cu 30 EURO mai mult.

App...imi poti spune ce ai primit in cutie?Si daca ai gasit husa/folie ca am auzit ca nu se gasesc pentru telefonul asta.
Imi poti spune cum e calitatea audio?

#63
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 30 iulie 2013 - 15:11, said:

Lol...nesimtiti..
Parca ILEX apartine de Vodafone nu?Adica sunt parteneri ceva...oricum preturile sunt la fel...
Ati cumparat ceva de la EuroGSM?Ca am vazut acolo tel cu 1500lei si as vrea sa il iau de acolo, dar am citit pe forumuri ca au un service de tot cacatu si sunt nesimtiti...



App...imi poti spune ce ai primit in cutie?Si daca ai gasit husa/folie ca am auzit ca nu se gasesc pentru telefonul asta.
Imi poti spune cum e calitatea audio?


iti spun totul in cateva ore. huse, folie pe amazon.com sunt cu duiumul
totusi cu Vodafone am avut o experienta placuta pe partea de service: mi s-a rupt butonul de lock la un telefon si dupa ceva scandal au zis ca mi-l schimba chiar daca nu intra pe garantie....deci e cu dus si intors....

legat de tel vezi ca daca dai pe youtube unboxing xperia sp o sa vezi cu ce vine telefonul.
legat de probeleme lui: ecran cu contrast scazut (trebuie sa te uiti direct la el, altfel din anumite unghiuri nu intelegi nimic, spatele de plastic subtire si senzatie de ieftin, posibile probleme cu receptia wi-fi(asta am citit doar pe un site) ..... cand o sa il butonez, intr-o ora, o sa iti exact ce si cum
daca te intereseaza legat de jocuri, tot pe youtube am urmarit diverse jocuri rulate pe el si se miscau fara lag. nu este quad core dar este un smartphone decent care in teste scoate peste one x, galaxy 3 adica flagshipurile de anul trecut.

Edited by spe_ripper, 30 July 2013 - 15:27.


#64
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 15:17, said:

iti spun totul in cateva ore. huse, folie pe amazon.com sunt cu duiumul
totusi cu Vodafone am avut o experienta placuta pe partea de service: mi s-a rupt butonul de lock la un telefon si dupa ceva scandal au zis ca mi-l schimba chiar daca nu intra pe garantie....deci e cu dus si intors....

legat de tel vezi ca daca dai pe youtube unboxing xperia sp o sa vezi cu ce vine telefonul.
legat de probeleme lui: ecran cu contrast scazut (trebuie sa te uiti direct la el, altfel din anumite unghiuri nu intelegi nimic, spatele de plastic subtire si senzatie de ieftin, posibile probleme cu receptia wi-fi(asta am citit doar pe un site) ..... cand o sa il butonez, intr-o ora, o sa iti exact ce si cum
daca te intereseaza legat de jocuri, tot pe youtube am urmarit diverse jocuri rulate pe el si se miscau fara lag. nu este quad core dar este un smartphone decent care in teste scoate peste one x, galaxy 3 adica flagshipurile de anul trecut.

M-am uitat la multe videouri pe youtube dar vruiam sa aflu parerea de la tine.Totusi daca ai putea sa imi raspunzi la intrebarea despre calitatea audio ar fi super :D
Numa' bine!

#65
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
in pachet ai telefon, casti, cablu usb cu adaptor pentru priza, cartulii si cam atat

capacul din spate, pare platic ieftin, nu sunt fan deloc al modului cum se prinde/desprinde
s-a aprins frumos, contarastul ala blamat e chiar ok.....poate lumea vrea sa vada de la 2m de el si unghi de 10 grade.....
pare ca pierde un pic semnalul wi-fi (adica de la 3 linii scade la una). routerul este la 2 pereti distanta
acum l-am inchis sa il incarc 30 min conform recomandarilor producatorului :)

prima impresia. un telefon "finutz", elegant

#66
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 16:42, said:

in pachet ai telefon, casti, cablu usb cu adaptor pentru priza, cartulii si cam atat

capacul din spate, pare platic ieftin, nu sunt fan deloc al modului cum se prinde/desprinde
s-a aprins frumos, contarastul ala blamat e chiar ok.....poate lumea vrea sa vada de la 2m de el si unghi de 10 grade.....
pare ca pierde un pic semnalul wi-fi (adica de la 3 linii scade la una). routerul este la 2 pereti distanta
acum l-am inchis sa il incarc 30 min conform recomandarilor producatorului Posted Image

prima impresia. un telefon "finutz", elegant

se aude ok... a inceput meciul...revin si cu alte info

#67
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 18:11, said:


se aude ok... a inceput meciul...revin si cu alte info

View Postspe_ripper, on 30 iulie 2013 - 18:11, said:


se aude ok... a inceput meciul...revin si cu alte info

Inca o intrebare(in caz ca te-ai jucat sau te vei juca),se incinge telefonul?LA 1S care l-am avut se incingea la peste 40 grade de nu mai puteam sa tin mana pe el.Imi era sa nu se topeasca ceva in el,cred ca deasta s-a si ars.

#68
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 30 iulie 2013 - 22:50, said:

Inca o intrebare(in caz ca te-ai jucat sau te vei juca),se incinge telefonul?LA 1S care l-am avut se incingea la peste 40 grade de nu mai puteam sa tin mana pe el.Imi era sa nu se topeasca ceva in el,cred ca deasta s-a si ars.

m-am jucat doar un pic....ironman...se incinge dar nu rau.
singurul lucru care ma enerveaza rau este semnalul wi-fi Posted Image

revin off-topic referitor la vodafone. au rezolvat problema si imi dau diferenta inapoi.
de tel sunt f multumit. singura chestie deranjanta este range wi-fi-ului....este o problema cunoscuta a acestui telefon...exista tot felul de fix-uri dar nu e niciunul sigur....singur rezolvare poate fi facuta de Sony printr-un update de firmware.

#69
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 31 iulie 2013 - 07:48, said:

m-am jucat doar un pic....ironman...se incinge dar nu rau.
singurul lucru care ma enerveaza rau este semnalul wi-fi Posted Image

revin off-topic referitor la vodafone. au rezolvat problema si imi dau diferenta inapoi.
de tel sunt f multumit. singura chestie deranjanta este range wi-fi-ului....este o problema cunoscuta a acestui telefon...exista tot felul de fix-uri dar nu e niciunul sigur....singur rezolvare poate fi facuta de Sony printr-un update de firmware.

Ce versiune de android are pe el?4.1.1 sau 4.1.2?
Si sti cumva daca va primi update la 4.2.2?

#70
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 31 iulie 2013 - 19:59, said:

Ce versiune de android are pe el?4.1.1 sau 4.1.2?
Si sti cumva daca va primi update la 4.2.2?

4.1.2.
Acum o saptamana a aparut un anunt cum ca va primi direct 4.3 .... dar probabil asta se va intampla pe la sfarsitul anului...sau cine stie cand

#71
catalin108

catalin108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.12.2008

View Postspe_ripper, on 31 iulie 2013 - 20:10, said:


4.1.2.
Acum o saptamana a aparut un anunt cum ca va primi direct 4.3 .... dar probabil asta se va intampla pe la sfarsitul anului...sau cine stie cand

Am intrat pe siteul Sony si am vazut ca la ei telefonul este 380$$=1254lei.
L-as lua de acolo, dar nu stiu daca voi primi garantie(ar trebui sa primesc nu?)si daca primesc o sa se faca in serviceul autorizat Sony?

View Postcatalin108, on 31 iulie 2013 - 20:21, said:

Am intrat pe siteul Sony si am vazut ca la ei telefonul este 380$$=1254lei.
L-as lua de acolo, dar nu stiu daca voi primi garantie(ar trebui sa primesc nu?)si daca primesc o sa se faca in serviceul autorizat Sony?

P.S.:Stiti vreo reprezentanta Sony in Romania?Sau in Craiova?

#72
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcatalin108, on 31 iulie 2013 - 20:23, said:

Am intrat pe siteul Sony si am vazut ca la ei telefonul este 380$$=1254lei.
L-as lua de acolo, dar nu stiu daca voi primi garantie(ar trebui sa primesc nu?)si daca primesc o sa se faca in serviceul autorizat Sony?



P.S.:Stiti vreo reprezentanta Sony in Romania?Sau in Craiova?

ma indoiesc ca ala e pretul pentru Europa/Romania....mai degraba 380 EURO...in Franta de exemplu este 399 EURO....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate