Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Camera radar-fix din Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tyrex1, on 17 martie 2015 - 18:47, said:

[...]Nasoala treaba sa faci peste o mie de km cu morcovul la spate si sa te tarasti cu 65 km /h in medie.Asta e macar stii la ce sa te astepti. Bine ca se fabrica masini din ce in ce mai puternice ca sa duci motorul numai in maxim treapta a treia sa-l faci praf cu consum in consecinta. [...]
Şi eu când spun asta, zice lumea că sunt inconştient, vitezoman... Posted Image

LE. Auzisem un zvon, cum că bulgarii vor să urce limita de viteză pe autostrăzi la 140 km/h. S-a transformat în normă legal valabilă, sau nu?

Edited by PSC, 29 April 2015 - 22:47.


#56
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 tyrex1, on 29 aprilie 2015 - 18:55, said:

https://www.google.c...8&oe=UTF8&msa=0
uite aici harta cu toate radarele fixe din Bulgaria.Poti sa faci o copie dupa harta pe traseele care te intreseaza.
Esti tu sigur ca aia e varianta actualizata ?

#57
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014

 curentelectric, on 01 mai 2015 - 11:18, said:

Esti tu sigur ca aia e varianta actualizata ?

Nimic nu mai e sigur pe lumea asta, dar oricum este ceva mai mult decit nimic. Tu hotarasti daca iei sau nu in consideratie harta. Este data de oficialitatile bulgaresti asa ca ...... cel mai bine mergi in limita vitezei legale si nu mai ai nevoie de nici o harta actualizata.

#58
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 tyrex1, on 01 mai 2015 - 17:30, said:

Nimic nu mai e sigur pe lumea asta, dar oricum este ceva mai mult decit nimic. Tu hotarasti daca iei sau nu in consideratie harta. Este data de oficialitatile bulgaresti asa ca ...... cel mai bine mergi in limita vitezei legale si nu mai ai nevoie de nici o harta actualizata.
Te rog frumos sa demonstrezi ca aia e sursa oficialitatilor bulgaresti. Un link, ceva, ar fi ok. Stai linistit, nu bolduiesc cu ganduri beligerante, chiar doresc clarificarea acestui aspect.

De asemenea, te mai rog sa nu mai iei cu texte de genul "respectarea legii", pentru ca astfel dai impresia ca nu stii cum se circula pe la ei. Adica un pic mai bine decat la noi. Cand o sa faci 500 km dintr-un foc pe teritoriul bulgaresc nu-ti mai vine "respecti legea".

Sursa asta http://www.poigps.lt...dcams/index.php zice de 49 de camere fixe "normale" si 2 de average speed (situate la cele doua capete ale unui tunel). Asa ca, este foarte buna dovada ca alea provin de la oficialitati. Ar clarifica foarte multe aspecte.

LE: la o cautare mai atenta, vad ca sunt cam pe acolo in ambele surse, dar m-am uitat doar pe drumul pe care l-am urma/il voi urma eu. Nu stiu de unde vin diferentele. In linkul tau sunt 41 de camere.

Edited by curentelectric, 01 May 2015 - 19:27.


#59
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014

 curentelectric, on 01 mai 2015 - 19:09, said:

Te rog frumos sa demonstrezi ca aia e sursa oficialitatilor bulgaresti. Un link, ceva, ar fi ok. Stai linistit, nu bolduiesc cu ganduri beligerante, chiar doresc clarificarea acestui aspect.

De asemenea, te mai rog sa nu mai iei cu texte de genul "respectarea legii", pentru ca astfel dai impresia ca nu stii cum se circula pe la ei. Adica un pic mai bine decat la noi. Cand o sa faci 500 km dintr-un foc pe teritoriul bulgaresc nu-ti mai vine "respecti legea".

Sursa asta http://www.poigps.lt...dcams/index.php zice de 49 de camere fixe "normale" si 2 de average speed (situate la cele doua capete ale unui tunel). Asa ca, este foarte buna dovada ca alea provin de la oficialitati. Ar clarifica foarte multe aspecte.

LE: la o cautare mai atenta, vad ca sunt cam pe acolo in ambele surse, dar m-am uitat doar pe drumul pe care l-am urma/il voi urma eu. Nu stiu de unde vin diferentele. In linkul tau sunt 41 de camere.

Ti-am dat cu placere ce informatii am avut eu atat si nimic mai mult. Eu am gresit ca te-am bagat in seama sa te ajut . Considera subiectul intre noi incheiat si asteapta precizari si harti de la altcineva .Iar chestia cu legea cum spui tu nu era o ofensa ci un sfat valabil orinde in lume nu numai in Bulgaria ca sa nu ai probleme cu radarele respecta limita de viteza si nu mai ai nevoie de precizari . Concediu placut .Subiect incheiat.

#60
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Nu inchei tu subiectul pentru ca nu-ti convine. Ai facut o afirmatie (ca harta este data de oficialitatile bulgaresti) care vad ca nu are acoperire !!!!

Data trecuta am specificat foarte clar ca nu bolduiesc cu scopuri beligerante. Acum este treaba mea de ce am facut asta. Am manifestat maximul de respect in dscutie, venind si eu cu o sursa a acestor camere. Nu ti-am cerut ca oi fi eu mai cu mot. Si nu ma ajuti doar pe mine, ci si pe multi altii. Iar spre stiinta altora care citesc pe aici, acea harta mai este pusa in cel putin doua locuri tot aici pe forum. Deci, pana acum n-ai venit cu nimic nou.

Am solicitat dovada printre altele, si pentru a face corelatia cu alte surse (de exemplu presa bulgareasca, etc), ca sa vedem cat de actuala este harta aia. Cu scopul de a ajuta. Orice informatie este bine-venita.

Cat despre respectarea limitelor de viteza, cam care crezi ca este scopul deschiderii acestui thread ? Nu stiu cati ani/km ai tu la activ de condus, dar eu trag nadejde ca pot sa ma descurc in aspectul asta si fara sa-mi spuna cineva asta.

Tu ai vrut-o.

Edited by curentelectric, 01 May 2015 - 20:52.


#61
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
curentelectric, ia un pic seama la atitudine, ca nu iti strica.

Eu cand vad bolduit "Te rog frumos sa demonstrezi ca ..." imi suna tare necivilizat. Formularea corecta ar fi fost "se poate, te rog, sa dai o sursa oficiala a informatiilor de mai sus?" sau ceva similar.

Este un forum de discutii, nu vreun tip de suport platit, on-request sau altfel de "obligatie".

Si DA, discutia dintre doi utilizatori ai unui forum poate fi incheiata unilateral, oricat de putin ti-ar conveni acest aspect.

Tonul, tonul face minuni!

#62
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Daca aveam nevoie de educatie, nu intram aici.

Si educatie tocmai de la tine ? Aici tonul nu mai face minuni, este ?

 Tyby, on 09 martie 2015 - 01:26, said:

Unde draq vezi ca-s crispat?!

Rog frumos pe cineva sa demonstreze o afirmatie. Care-i problema ? Nuantele si analizele pe text nu au loc aici. Nu "daca se poate", daca o fi, daca o pati. In genunchi eu nu ma asez pentru a cere lamuriri. Ati facut un sistem de like-uri cu acel buton verde, foarte bun din punctul meu de vedere, cam gata, nu ? Ne iubim acum ? Omul de mai sus stie foarte bine ca acel link este pus mai la inceput tot pe acest topic, daca nu ma insel, chiar de tine.

Observ ca ai percutat la reportul lui, nu si la informatia redundanta pe care omul a postat-o. Ca super-moderator, iti sugerez sa reflectezi la acest aspect si sa te gandesti ca la un moment dat, cam asta o sa ramana nivelul discutiei si omul care are informatia adevarata si utila sa renunte la a o mai posta intr-un loc public "forum de discutii", dupa cum spui tu.

Iti spun asta din respect fata de tine, pentru ca te-ai obosit sa-mi raspunzi cu un asa lux de amanunte scolaresti, in loc sa faci altceva.

Iar omul nostru, din tonul folosit, imi dau seama ca nu are alte dovezi. Daca a folosit acel ton, este clar ca a dorit in mod explicit escaladarea unei situatii, pentru a iesi "invingator" in incercarea de a ajuta, chipurile, pe altii. Altfel, trecea de la sine, mergea in virtutea inertiei, poate posta altcineva alta informatie, etc ...

********************************************
Si, ca sa spun ceva si ON-Topic, am incercat sa vad cu streetview cum sta treaba cu actualizarile, dar din pacate, pe anumite sectoare pozele sunt chiar si din 2012 si nu vad decat camerele postate de tine si re-postate de colegul din cauza caruia ai ales sa te certi cu mine. Presa bulgareasca zice de mult mai multe, dar nu am nicio dovada ca ar fi montate. Ma intereseaza foarte mult portiunea Ruse - Plevna, unde nu prea sunt camere (nici zona nu prea este circulata de bulgari) si unde se fuge destul de tare.

Edited by curentelectric, 05 May 2015 - 14:47.


#63
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu, la mine in replica citata mai sus (cred ca ii era adresata lui tsunnami, daca nu ma insel) nu este chestie de ton, intamplator am altfel de intelegere cu autorul, si intrebarea mea (retorica, de altfel) vine in urma unor alte discutii, in privat.

In plus eu nu percutez la reporturi, ci la discutie in sine, de-aia ma vezi aici.  Reporturi - primesc cam 500 pe saptamana, sunt imposibil de urmarit. De ele se ocupa moderatorii sectiunilor respective.

Repet: tonul, tonul face minuni!

#64
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Jesus,
Eu credeam ca e un 12V, DC, dar observ un 380 trifazic.

Omule, mai zambeste si tu, mai relaxeaza-te.

Am facut o remarca la misto, fara sa-i fi vazut moaka ("figura fetei" pentru tine), si el mi-a raspuns adecvat.
Daca eu nu m-am iritat...
Daca aveam ceva de imparitt cu el ii scriam pe privat, cum am mai facut-o
Deci, take it easier, ca e weekend la voi de ceva timp, ia o bere, zambeste.
Eu mai am o ora de "munca":

#65
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

 dcr, on 08 martie 2015 - 13:41, said:

Camera este de mult timp acolo, se pare ca s-au semnat protocoale  sa fie trimise amenzile si acum au si inceput sa o faca. Naspa ca vin si cu asa mare intarziere (6-8 luni), ai timp sa acumulezi mai multe Posted Image
Pt doritori, fix speedam in Bulgatia, in ce format de GPS vor ei ...  Datele sunt de la sfarsitul lui 2013, poate are cineva altele mai noi.

<dcr>, nu stiu daca ceea ce am inseamna “ultima actualizare”, dar fisierul pentru Bulgaria are data 23aug2014 (provine dintro arhiva SpeedCam18.01.2015).
Oricum ar fi, toate aceste puncte despre care s-a vorbit aici ori la Traveling, le-am gasit marcate – intrun fel! – pe harta pe care o folosesc. Am gasit ba simbol de fix, ba de mobil, chiar si amandoua, adica ceva trebuie sa fi fost observat de cineva acolo.




Attached File  sc.txt   55.56K   19 downloads

#66
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Ce mai recentã actualizare pentru fișierul cu camere și radare pentru Bulgaria este aici http://www.poigps.lt...dcams/index.php actualizat pe datã de 02.08.2015.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 protecties, on 03 august 2015 - 14:53, said:

Ce mai recentă actualizare pentru fișierul cu camere și radare pentru Bulgaria este aici http://www.poigps.lt...dcams/index.php actualizat pe dată de 02.08.2015.
Formatul Navitel/Navikey poate fi folosit pe Navigon?

#68
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Nu știu, eu nu folosesc navigon-ul.

#69
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

 protecties, on 03 august 2015 - 14:53, said:

Ce mai recentã actualizare pentru fisierul cu camere si radare pentru Bulgaria este aici http://www.poigps.lt...dcams/index.php actualizat pe datã de 02.08.2015.

Multumesc, le-am descarcat.
In ceea ce priveste camerele fixe, am gasit numai 3 camere noi:

Attached File  nu_le_aveam.JPG   155.73K   81 downloads

#70
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am si eu cateva intrebari:
1) in Bulgaria este admisa depasirea cu pana la +10 peste limita de viteza afisata pe indicator (fara a primi sanctionat)?

2) de ce diferenta asta intre fisiere:
- 47.1 KB (postul #20 a lui @ dcr, de pe poiplaza.com, care, daca se formateaza, ajunge la 50.6 KB)
- 55.56 KB (postul #65 a lui @ o_dor , chiar daca se pare ca ar fi de fapt din 23 aug 2014)
- si cele 4 fisiere (mobile, fixe, redlight si average), care cumulate, au doar 33.8 KB (postul #66 a lui @protecties) care, culmea, ar fi si cel mai nou, din 2 aug 2015 ???

3) si tot pe harta lui @protecties (post #66):
- masina de politie = radar mobil?
- camera de luat vederi = radar fix (Gatso)?
- iconita aia ca o camera de supraveghere ce este? Camera de supraveghere poate emite amenzi?

4) despre noile radare de tip "spanzuratoare" (asa cum erau ele descrise de Ovidiu pe alt topic dedicate Greciei) stie cineva? Sunt incluse in vreun fisier?

Multumesc

#71
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Raspund doar la 1: din cate stiu, NU exista relaxarea de pana in +10 km/h. Amenzile sunt mici pana in +10, insa sunt.

#72
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 colombo2003, on 21 august 2015 - 01:22, said:

Am si eu cateva intrebari:
1) in Bulgaria este admisa depasirea cu pana la +10 peste limita de viteza afisata pe indicator (fara a primi sanctionat)?


unde naiba știi tu că e "admisă" încălcarea regulilor de circulație?...
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate