Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camera radar-fix din Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postgabrielp, on 14 martie 2015 - 23:37, said:

Camerele fixe am observat că se găsesc in fisierele speedcam de IGO, Navigon si un amic mi-a zis că ar fi si pe Sygic.
iGo-ul face distinctia intre camerele fixe si cele mobile ? Ce iGo folosesti ?

aceeasi intrebare pentru colegul cu Sygic-ul.

Intreb asta, pentru ca alea mobile sunt ale naibii de multe si nu prea as vrea sa stau cu piciorul pe frana tot timpul. Pana la urma, vad ca si bulgarii folosesc farurile, merge si statia, etc..

#38
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Am si eu o nelamurire; camerele fixe radar  GATSO din Bulgaria te  pot fotografia din fata pe sensul tau de mers sau sunt capabile numai din spate?
De asemenea pot fotografia pe ambele sensuri de mers sau numai pe sensul unde sunt montate? Astept raspunsuri. Multumesc.

#39
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttyrex1, on 17 martie 2015 - 03:16, said:

Am si eu o nelamurire; camerele fixe radar  GATSO din Bulgaria te  pot fotografia din fata pe sensul tau de mers sau sunt capabile numai din spate?
De asemenea pot fotografia pe ambele sensuri de mers sau numai pe sensul unde sunt montate? Astept raspunsuri. Multumesc.

DA!

#40
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Multumesc tsunaami.Nasoala treaba sa faci peste o mie de km cu morcovul la spate si sa te tarasti cu 65 km /h in medie.Asta e macar stii la ce sa te astepti. Bine  ca se fabrica masini din ce in ce mai puternice ca sa duci motorul numai in maxim treapta a treia sa-l faci praf cu consum in consecinta. NUmai bine.

#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttyrex1, on 17 martie 2015 - 18:47, said:

Multumesc tsunaami.Nasoala treaba sa faci peste o mie de km cu morcovul la spate si sa te tarasti cu 65 km /h in medie.Asta e macar stii la ce sa te astepti. Bine  ca se fabrica masini din ce in ce mai puternice ca sa duci motorul numai in maxim treapta a treia sa-l faci praf cu consum in consecinta. NUmai bine.

adevarul e ca nu stiu, dar banuiesc ca te ia din spate, sa-ti poata fotografia placa de inmatriculare

#42
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Poza pusa de Tyby ne arata ca acele camere ne pot lua si din fata, nu neaparat din spate.

View PostTyby, on 08 martie 2015 - 03:42, said:

Posted Image


#43
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
EXACT de-aia poza mea de mai sus este din fata! :peacefingers:

#44
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Ne-am aranjat.Macar sa stim unde sunt amplasate si ca te pot lua din ambele sensuri,  ca e belea. Am observat dupa harta lor ca majoritatea sunt pe la statiile  de benzina Lukoil.Numai bine.

#45
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Ceva noutati ? Ati mai intrebat prin alte parti de "setul complet" ?

#46
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Platit "bucuria" on-line, 51.55 EUR + 25 EUR comision swift. Traiasca!

#47
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Ce sa nu faci la volan cand circuli cu masina in strainatate, pentru ca amenzile iti vin acasa


Quote

Concret, atunci cand circula in afara tarii, soferii pot fi amendati pentru opt contraventii, dupa cum urmeaza:

- excesul de viteza (depasirea limitelor de viteza conform legislatiei statului prin care se circula);
- nefolosirea centurii de siguranta (inclusiv nerespectarea obligatiei de a utiliza dispozitive de siguranta pentru copii);
- nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;
- conducerea sub influenta alcoolului;
- conducerea sub influenta drogurilor;
- nefolosirea castii de protectie (in cazul motociclistilor);
- folosirea unei benzi interzise (de exemplu, o banda de urgenta sau una destinata transportului public de persoane);
- folosirea ilegala a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare in timpul conducerii (exceptand situatiile in care sunt utilizate dispozitivele “hands free”/”maini libere”).


#48
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostTyby, on 18 martie 2015 - 21:36, said:

EXACT de-aia poza mea de mai sus este din fata! Posted Image

la motocicleta ce-i mai face?

#49
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Ai face un tablou ca amintire.

#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
acum inteleg eu de ce nu-mi venea acasa nici o amenda din bulgaria

#51
MrDjBthu

MrDjBthu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.07.2007
stiu ca nu a mai fost actiune pe topic dar am o intrebare , poate tampa , poate nu : ce se intampla daca nu platesti amenda / amenzile care iti vin din BG ? ca sa nu mai zic ca si astea ar trebui sa respecte o legislatie de notificare etc , ca nu merge cu ti-am lasat-o in posta si de acolo te descurci tu.

ca sa nu mai zic de ce legislatie trebuie respectata aici , cea a romaniei ? unde sunt niste pasi care trebuiesc indepliniti de politia romana atunci cand notifica cotraventionarii. sau cea a bulgariei ?

ce aveai pe plicurile de ti-au venit ? adresa de bg ?

#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Nu stiu care sunt / pot fi repercursiunile de facto daca nu platesti, insa nu tin neaparat sa aflu.

Ca legislatie, se respecta intotdeauna legislatia tarii prin care circuli ("o comiti").

Mi-e greu sa raspund la intrebarea cu plicurile, trebuie sa ajung la birou sa verific.

#53
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
In waze navigation  apar oare camerele fixe?

#54
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014

View Postmanole74, on 29 aprilie 2015 - 18:18, said:

In waze navigation  apar oare camerele fixe?
https://www.google.c...8&oe=UTF8&msa=0
uite aici harta cu toate radarele fixe din Bulgaria.Poti sa faci o copie dupa harta pe traseele care te intreseaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate