Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Camera radar-fix din Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
Adinitza2005

Adinitza2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2013
Salutari.Vreau sa stiu si eu daca a primit cineva acasa o amenda de la o camera radar-fixa din Bulgaria? Asta pentru ca mi-au scapat 2 camere si nu stiu exact care este procedura la ei.

Edited by Adinitza2005, 14 March 2013 - 09:19.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu suspectez ca am depasit viteza in zona unor camere fixe din apropierea Veliko Tarnovo dar nu am primit nimic si asta se intampla acum multe luni poate chiar un an.
Din cate stiu inca nu exista o colaborare in acest sens intre Ro si BG desi stiu ca au existat ceva discutii la nivel de ministere.

#3
Adinitza2005

Adinitza2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2013

View Postatupi, on 14 martie 2013 - 11:19, said:

Si eu suspectez ca am depasit viteza in zona unor camere fixe din apropierea Veliko Tarnovo dar nu am primit nimic si asta se intampla acum multe luni poate chiar un an.
Din cate stiu inca nu exista o colaborare in acest sens intre Ro si BG desi stiu ca au existat ceva discutii la nivel de ministere.


Asta cu colaborarea o stiam si eu dar cica ar fi ceva mai nou semnat .. oricum pe cine am intrebat (politie, ambasada) toti au zis ca nu vin cu exceptia celor de la consulatul roman din Bulgaria. Ideea e ca am cautat pe tot internetul si nu s-a plans nimeni de amenzi primite din Bg ci din alte tari mai dezvolatate, de ex: Germania, Austria, Italia.

#4
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
Am primit eu amenda din Bulgaria, direct acasa, la interval de 5 luni dupa inregistrarea camerei. Acum trebuie sa vad cum naiba se plateste asta. Amenda este cu lux de amanunte si fotografie cu masina. Trebuie platit 70% din amenda in 7 zile , in Leva sau Eur.

#5
silie

silie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2009
viorel.stanculescu ; ai rezolvat. Daca da ,cum? Am primit si eu ''felicitarea'' ca tine. Esti amabil , daca ai rezolvat problema ,sa ne spui si noua ( cred ca mai sunt si altii interesati) cum ai facut? Multumesc.

#6
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005

View Postsilie, on 02 decembrie 2014 - 21:11, said:

viorel.stanculescu ; ai rezolvat. Daca da ,cum? Am primit si eu ''felicitarea'' ca tine. Esti amabil , daca ai rezolvat problema ,sa ne spui si noua ( cred ca mai sunt si altii interesati) cum ai facut? Multumesc.
Salut,

Am facut un tur al bancilor si evident ca ceea ce era de demonstrat s-a demonstrat. Dilema mare era moneda contului de amenda pentru ca era indicat un cont si contravaloare in Leva si Eur. Am presupus ca era cont in leva. Am gasit atat banci care nu aveau habar dar si altele care mi-au spus din start comisionul. Cel mai mic comision era de 25Eur iar el mai mare 45 Eur, asta in timp ce amenda era de 25,77 Eur, fara reducerea voluntara care duce amenda la ~ 18 Eur.
Rezolvarea a fost plata la Vidin. Am gasit o persoana care ajunge in zona frecvent si a fost dragut sa imi plateasca amenda. Inca nu mi-a parvenit chitanta sa vad exact unde si cum a platit, insa e cert ca a facut-o.
Asta este, eu fiind din Craiova imi era usor sa ajung la Vidin pentru o plimbare dar tot cheltuiam minim 100 lei. Decat sa ii fi dat la banca comision, tot era mai bine sa fac si o plimbare. Am rezolvat romaneste, prin cunoscuti, pentru ca sistemul nu este capabil sa ne ofere parghiile necesare pentru plata la ANAF sau orice institutie, cu costuri normale, doar e o amenda si nu o plata bancara normala.
Asta e povestea pe scurt.

Edited by viorel.stanculescu, 02 December 2014 - 21:36.


#7
silie

silie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2009
Multumesc mult viorel.stanculescu pt. informatii. Deci pina la urma trebuie sa fac un drum la Ruse ,probabil ca se plateste la posta. Sau" sa ma fac ca ploua" si nu mai dau pe la bulgari desi nu cred ca au inceput si ei sa ne bage in baza de date ca ceilalti (unguri ,nemti. austrieci etc.) Oricum mersi mult. O zi buna!

#8
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
Daca nu gaseam varianta economica, ma batea gandul sa astept sa imi faca ei oprirea, poate era mai ieftin asa. Naiba stie ce se intampla in caz de neplata. Cum primesc chitanta va comunic daca a fost platita la posta sau vreo banca bulgara.

#9
silie

silie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2009
Multam!

#10
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
Fiind deja platita, a devenit istorie.
Asadar plata a fost de 70% din amenda,a dica 35 leva plus 6 leva comisionul la banca din Vidin. Plata a fost facuta la banca Unicredit din Vidin.

Attached Files


Edited by viorel.stanculescu, 16 December 2014 - 19:25.


#11
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
O informatie primita de la un amic, se poate plati o astfel de amenda la POSTA ROMANA (sediul principal) contra unui comision de doar 15 lei. Informatia nu este verificata.

#12
darkriver

darkriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.02.2008
Am primit si eu luna trecuta, am fost la mare in vara  la ei. Eu am facut virament bancar, avand deja cont in eur la o banca din romania. Nu conteaza in ce valuta e contul lor, banca lor converteste automat orice valuta in cea a contului. Am pastrat ordinul de plata ca si dovada.

#13
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005

View Postdarkriver, on 06 ianuarie 2015 - 20:23, said:

Am primit si eu luna trecuta, am fost la mare in vara  la ei. Eu am facut virament bancar, avand deja cont in eur la o banca din romania. Nu conteaza in ce valuta e contul lor, banca lor converteste automat orice valuta in cea a contului. Am pastrat ordinul de plata ca si dovada.
Sigur, este o modalitate comoda dar nu toata lumea are cont in Eur si depinde cat este comisionul pentru tranzactia externa.

#14
darkriver

darkriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.02.2008
Pai eu de exemplu am avut un cont in lei la BCR, si internet banking. De pe site-ul lor de net banking, mi-am deschis online contul de EUR (dureaza 1 minut). Apoi faci schimb valutar din contul in lei in cel EUR, si apoi transferul in contul unde ai de platit. Comisionul este de 10 EUR/tranzactie prin internet banking la BCR. Nu stiu la alte banci ca eu aici am cont. Pentru 10 EUR mi se pare o metoda simpla de plata, nu mai stai la cozi, pierzi timp, plus ai dovada clara ca ai platit (iti printezi ordinul de plata).

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am primit zilele trecute instiintare la birou (masina e pe societate) despre una bucata surpriza care suna cam asa:

Quote

Descrierea sau referirea la dovezile contraventiei:
Dispozitivul tehnic automatizat: SITRAFFIC ERS 400

Datele tehnice ale dispozitivului prin care este stabilita contraventia:
Specificatiile dispozitivului: SITRAFFIC ERS 400, adeverinta pentru aprobare ca mijloc de masurare a vitezei No. xxxxxxxxxxxx, avizat pana la 06.10.2019 de catre Institutul de metrologie al Bulgariei.
Numarul de identificare al dispozitivului: No. xxxxxxxxxxxxxxxxx
Data ultimei calibrari: 30.01.2014

Datele afisate de dispozitiv:
Limita maxima de viteza: 90 km/ora
Viteza masurata: 119 km/ora
Viteza masurata, corectata in conformitate cu limita de eroare admisibila: 115 km/ora

Ma rog: data (23.05.2014, 08:53), pe drumul national 1-5 (Ruse - Veliko Tarnovo), la km 26, in directia Ruse. Numarul masinii. Legislatie citata.

Amenda: 100 Leva / 51.5 EUR, cu plata a 70% in 14 zile de la primire.

:)

PS: oare mai vin?! :)

#16
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu sunt curios cum iti iau bulgarii caii de la bicicleta daca nu platesti.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Deci s-a dus boieria si la ei.   :(
Trebuie sa-ncepem iar cautarea bazelor de date cu radarele fixe... adaugarea lor in GPS-uri...

#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Tinand cont ca tranzitez des Bulgaria (6-10 ori pe an), probabil voi aranja cu cineva de acolo sa ma ajute sa o platesc (macar cu informatii).

Revin dupa ce aflu mai multe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate