Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

BCR te obliga sa-ti faci card !

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmirceaor, on 14 martie 2013 - 14:45, said:

(cica s-a dublat comisionul de la 1 februarie Posted Image  ), n-au vrut sa-mi dea lista cu comisioanele valabile din aprilie.

Esti suspect frate, cum sa te gindesti ce o sa se intimple peste doua saptamini? Terorist de-a dreptul nu roman de-al nostru!

#38
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Revin cu noutati legate de B.C.R.
Persoana s-a  hotarat sa transfere toti banii la alta banca, la o dobanda de 6,4 % fata de 4% cat ofereau ei.
Am descoperit ca ,la constituirea contului, nu s-au cerut specimene de semnatura, nici de la titular, nici de la imputernicit, asa cum se face la constituirea unui depozit la orice banca.

De fapt, de ce sa ma mir , daca ei isi permit sa ia bani din contul unei firme ,ca sa completeze la alta firma, e drept, nu pe sume mari, dar fara sa anunte macar firma "donatoare", decat dupa tranzactie, fara existenta vreunei colaborari intre cele doua!
Sunt cel putin 2 cazuri pe care le cunosc eu, nu pot intelege cum de nu au dat faliment pana acum, cu armata de angajati incompetenti pe care ii au.
Probabil se bazeaza pe faptul ca au multi clienti mari, si de asta politica fata de clientii persoane fizice este atat de ostila.

Eu nu mi-as tine nici macar economiile la ei, darmite sa am contul pe firma!

Edited by nino852, 14 March 2013 - 19:27.


#39
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Probabil nu s-au cerut pentru ca titularul avea deja un produs bancar la data constituirii depozitului (cont curent/card/etc).
Specimenul de semnaturi, alaturi de tot setul de acte privind cunoasterea clientului, se solicita doar la inceperea relatiei cu banca si eventual se actualizeaza datele pe parcurs in cazul in care apar modificari (schimbare de buletin/adresa/etc).

#40
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
am fost la banca si m-am interesat: nu e obligatoriu sa-ti faci card sau sa folosesti internet banking, insa platesti pentru ele.

mi-am facut card si am primit user si parola pt internet banking insa am de gand sa lichidez depozitul, sa-l scot cu cardul si sa depun la alta banca.

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
e pe bune? e internet banking asa ordinar, doar cu nume si parola? daca vrei token e inca 4 lei lunar?

#42
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postblueday, on 15 martie 2013 - 12:01, said:

am fost la banca si m-am interesat: nu e obligatoriu sa-ti faci card sau sa folosesti internet banking, insa platesti pentru ele.

mi-am facut card si am primit user si parola pt internet banking insa am de gand sa lichidez depozitul, sa-l scot cu cardul si sa depun la alta banca.

De ce nu lichidezi depozitu' si muti banii prin intermediul unui OP? Nu e mai simplu? Si comisioanele cred ca sunt mai mici. Banca unde ii depui, sigur nu-ti ia nimic, doar BCR-u' iti ia comision la tranzactie.

Edited by aka_razvan, 15 March 2013 - 12:13.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004

View Postblueday, on 15 martie 2013 - 12:01, said:

mi-am facut card si am primit user si parola pt internet banking insa am de gand sa lichidez depozitul, sa-l scot cu cardul si sa depun la alta banca.
Pai daca il lichidezi de pe card, el tot ramane. Si iti ia comision. Ptr lichidare trebuei sa mergi la ei, faci lichidarea contului - in scris, renunti si la card si abia atunci scapi.

#44
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Exact. Trebuie facute 3 cereri: inchidere de cont, inchidere card si inchidere internet banking. Daca nu faci inchiderile la sucursala unde le-ai deschis initial, verifici peste vreo luna daca s-au inchis. Obisnuiesc "sa uite" sa transmita mai departe.
Inca ceva: neaparat sa-ti dea copii xerox dupa cele 3 hartii cu cererile de inchidere. Insisti, chiar daca ei zic ca nu e nevoie.
E singura ta dovada ca ai facut cererile respective la data aia.

Edited by aka_razvan, 15 March 2013 - 12:34.


#45
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postslai, on 15 martie 2013 - 12:09, said:

e pe bune? e internet banking asa ordinar, doar cu nume si parola? daca vrei token e inca 4 lei lunar?

si nici macar nu poti deschide depozite de pe internet banking pachet Clasic, ala cu 4,5 lei.

trebuie sa optezi pt un pachet mai mare, si mai scump, bineinteles.

View Postaka_razvan, on 15 martie 2013 - 12:11, said:

De ce nu lichidezi depozitu' si muti banii prin intermediul unui OP? Nu e mai simplu? Si comisioanele cred ca sunt mai mici. Banca unde ii depui, sigur nu-ti ia nimic, doar BCR-u' iti ia comision la tranzactie.

vreau sa scot banii cu cardul pentru a-i putea preschimba in euro, la casele de schimb si nu la cursul bancilor, dupa care depun la alta banca, in euro.

#46
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Am inteles.
Ai grija insa cu casele de schimb valutar la sume mari.
Unul din avantaje ar fi ca mai negociezi cursu' in favoarea ta, daca suma e maricica. Bine, si la banca se poate, da' e mult mai mare plafonu' minim.

Edited by aka_razvan, 15 March 2013 - 13:11.


#47
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postaka_razvan, on 15 martie 2013 - 13:10, said:

Am inteles.
Ai grija insa cu casele de schimb valutar la sume mari.
Unul din avantaje ar fi ca mai negociezi cursu' in favoarea ta, daca suma e maricica. Bine, si la banca se poate, da' e mult mai mare plafonu' minim.

pai asta e si ideea, scot cate putin, o mie de lei pe zi si o schimb la casa, zilnic, pana termin toti banii, nu ma duc o data cu toti banii, la o casa, ar fi foarte riscant.

am facut niste calcule si ies in castig in felul asta.

#48
0phelie

0phelie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 07.03.2013
niste tepari austriecii astia care au venit la BCR. L-au bagat in groapa. Asa si cu profesionalismul german

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Problemele au fost cam prin amii 2005-2009 cand s-au dat credite la greu cu acoperire mai mult lipsa sau in imobiliare devalorizate ulterior.
Cand a dat criza, au pierdut bani la greu. Mai rau e ca ceea ce fac acum va duce banca si mai in jos.

#50
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postnino852, on 14 martie 2013 - 19:25, said:

Revin cu noutati legate de B.C.R.

Eu nu mi-as tine nici macar economiile la ei, darmite sa am contul pe firma!

Mie mi-au ratacit un OP 6 luni. Pana n-am facut adresa la sediul central, n-au gasit hartia.
Apoi, m-au tepuit altadata de cateva sute de euro, anuntandu-ma de un comision de 0,5% la ridicarea cash, iar in fapt mi-au retinut 1% cum ca am depasit nu stiu ce suma.

#51
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 21.08.2008
Mie mi se pare o idee buna sa ia un singur comision pentru mai multe servicii:
- cont curent
- card de debit, pe care oricum il foloseste toata lumea care ridica salariul intr-un cont BCR,
- o forma rudimentara de Internet Banking, ideal ar fi sa permita doar consultarea contului (utila si aceasta) daca clientul nu doreste sa faca tranzactii prin IB si nu are bani de dat pe Token,
- De observat ca pachetul cuprinde si serviciul de Mobile Phone Banking disponibil pana nu demult doar clientilor Good Bee (cat a fost in teste), prin acest serviciu se pot face usor plati catre furnizorii de utilitati.


Am inteles dintr-un articol din ZF ca vor exista in continuare conturi curente colectoare atasate creditelor, pachetele de cont curent sunt destinate persoanelor care deja folosesc cel putin un card de debit.

Din pacate au marit destule comisioane, insa au si scos cateva comisioane aberante ca cel de 10 lei pe luna pentru un cont inactiv.

#52
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostTheGrudge, on 15 martie 2013 - 09:43, said:

Probabil nu s-au cerut pentru ca titularul avea deja un produs bancar la data constituirii depozitului (cont curent/card/etc).
Specimenul de semnaturi, alaturi de tot setul de acte privind cunoasterea clientului, se solicita doar la inceperea relatiei cu banca si eventual se actualizeaza datele pe parcurs in cazul in care apar modificari (schimbare de buletin/adresa/etc).

Nu avea nici un alt produs/cont inainte, iar ei au cerut specimenul de semnaturi tocmai pentru ca nu aveau nici de la titular, nici de la imputernicit, ori le-au pierdut, ori nu le-au cerut!

#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View PostKoal, on 15 martie 2013 - 23:49, said:

Mie mi se pare o idee buna sa ia un singur comision pentru mai multe servicii:
Buna ideea, pentru ei.
la bcr cont+card+internet banking+token e 8.5 lei.
acelasi lucru, la transilvania, il platesc 1 leu....

Edited by slai, 15 March 2013 - 23:54.


#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe mine m-a dat pe spate faza cu comisionul la primire!

In alta ordine de idei (nu vreau sa scot vreo banca in fata sau sa subliniez nimic, e doar informatie, chiar nu stiu), care din astia discutati are deschis simbata? Sau nu e o regula. De curiozitate, ca totusi e inca Romania si se mai intimpla sa ai nevoie de ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate