Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

BCR te obliga sa-ti faci card !

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostTheGrudge, on 14 martie 2013 - 10:34, said:

O banca care are cota de piata de 0,X % sau 2-3 % niciodata nu-si va permite sa impuna comisioanele BCR-ului, s-ar sinucide rapid.Atunci cand nu ai cota de piata, nu ai o retea extinsa de ATM-uri, nu poti decat sa te remarci prin costuri/produse bune, mai ales in situatia actuala.

Plus marketing mult si destept. Ceea ce putine banci mici fac, parte din ignoranta, parte din lipsa fondurilor.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Pai, bt, e banca de pe locul 4 si nu are comisioanele bcr...

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTheGrudge, on 14 martie 2013 - 10:30, said:

Da, e o mare tampenie sa nu utilizeze niciun alt element de siguranta suplimentar.Nicio banca nu cred ca utilizeaza doar user si parola...Eu la BT am ales varianta cu cod unic prin SMS, la fiecare logare.Simpla, practica, sigura, fara ,,gadget-uri'' suplimentare.
Pentru tranzactiile bancare chiar si o parola aia e super-arhisuficienta, la altii poti sa faci ordine de plata prin posta sau fax, "securizate" cu o semnatura in doi peri (si cu numarul contului pe care il stie oricine face bizniz cu tine). Dar siguranta consta, mai ales in Romania, ca nu poti sa-ti faci un cont la banca anonim ca sa ridici banii, nici pe departe, n-am auzit de nici un caz sa bage vreun hackeras un troian/keylogger si sa fure de X conturi Y lei (si chiar daca o fi incercat careva l-au prins sigur instant).

Varianta cu SMS este si mai sigura desigur (si una dintre cele mai comode) dar totusi ca securitate SMS-ul e in spatele token-ului si chiar al unei banale foi de hirtie cu cite un PIN/tranzactie (daca mai e si razuibil individual ai si un "paper trail" perfect la ce ai tranzactii ai facut si ce nu). SMS-ul de asemenea e cea mai scumpa metoda moderna de a trimite informatii, desi in mod sigur bancile au deal-uri cu operatorii.

#22
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Atentie la ce debiteaza operatoarele/consultantele de la ghiseu,sunt in stare sa minta ca nu e problema ,pana ce trece 27 Aprilie, am cazul unei cunostinte in varsta careia voiau sa-i dea un card, desi el nu se descurca!
Dupa ce ca au cea mai mica dobanda la depozite, au tupeul sa mareasca comisioanele!
Nu stiu cine ser ocupa de strategia lor,cred ca femeia de serviciu.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postslai, on 14 martie 2013 - 11:01, said:

Pai, bt, e banca de pe locul 4 si nu are comisioanele bcr...
Iar BT desi are comisioane mai mici face si profit, culmea.

Eu ii sfatuiesc pe cei de la BCR sa faca ceva ca sa-mi alimenteze cardul de credit mai repede, ca acum poate sa dureze si mai mult de 24 de ore (daca pui bani la ora 14, iti intra a doua zi dupa ora 17:30), pe cand BT il alimenteaza instant. Si sa mai faca ceva si sa schimbe conturile de la cardurile de credit, pentru ca acum sunt identice cu numarul cardului, ceea ce e absolut stupid. Si sa faca bine sa puna eventualele puncte bonus pe extrasul credit cardului (ca la BT), nu sa trebuiasca sa stau 15 minute la telefon raspunzand la vreo 10 intrebari ca sa aflu cate puncte bonus am pe card, de parca ar fi un mare secret bancar. Si sa scoata comisionul de conversie valutara la plata cu cardul in alta valuta (BT nu are).

Sunt multe bube la BCR, eu am cardul de credit principal la ei (si cel de backup la BT) doar pentru ca sunt singurii care au (au avut, ca nu stiu daca mai fac) carduri Wizzair, si imi convine ca imi iese un zbor gratuit 2 persoane dus-intors pe an doar din bonusuri la cat platesc eu cu cardul. Mai am si un credit la ei, ca asa a fost sa fie atunci, asa ca sunt foarte constient de "calitatea" serviciilor BCR. In Cluj au cota de piata mult sub BT, ma mir ca in alte parti inca sunt in fata.

Edited by utopium, 14 March 2013 - 11:57.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postf300, on 14 martie 2013 - 11:13, said:

n-am auzit de nici un caz sa bage vreun hackeras un troian/keylogger si sa fure de X conturi Y lei (si chiar daca o fi incercat careva l-au prins sigur instant).

Cam 80% din virusii actuali asta cauta sa fure.

#25
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postnino852, on 14 martie 2013 - 11:48, said:

Atentie la ce debiteaza operatoarele/consultantele de la ghiseu,sunt in stare sa minta ca nu e problema ,pana ce trece 27 Aprilie, am cazul unei cunostinte in varsta careia voiau sa-i dea un card, desi el nu se descurca!
Dupa ce ca au cea mai mica dobanda la depozite, au tupeul sa mareasca comisioanele!
Nu stiu cine ser ocupa de strategia lor,cred ca femeia de serviciu.

pai are 2 alternative: ori isi inchide contul curent ori primeste card+internet banking.

#26
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Din cate stiu eu, BT a depasit CEC in ceea ce priveste cota de piata si e pe 3, cu circa 8%. Aici colegul Ahasverus a publciat un astfel de top: http://forum.softped...anesti-in-2012/

Ia uite, povesti austriece:

http://www.zf.ro/ban...-criza-10444499

Tovarasul CFO Wimmer e din ce in ce mai penibil:

http://www.bancherul...formante--10830

Quote

Pentru a limita pierderile din credite neperformante, care au depasit 26% din volumul total al portofoliului de imprumuturi, la BCR a fost infiintata o divizie separata de administrare si recuperare a creditelor,

Manfred Wimmer: „Este clar ca pentru orice roman, pierderea de peste 1 milard de lei inregistrata de BCR in 2012 pare mare, insa aceasta a fost in linie cu planurile noastre.  ( Posted Image )Pe de alta parte, inregistrarea acestor pierderi mari in 2012 reprezinta o buna baza de dezvoltare in viitor a bancii. Vrem sa asiguram pe toata lumea ca suntem pe deplin angajati in sprijinirea BCR cu capitalul de care are nevoie, astfel incat sa-si mentina pozitia de cea mai mare banca din tara. Asadar, pierderile ca atare nu ar trebui sa ingrijoreze pe nimeni.

Umflarea si mai mult a comisioanelor nesimtite ii va ajuta cu siguranta.

Edited by mirceaor, 14 March 2013 - 12:24.


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteiffel, on 14 martie 2013 - 12:07, said:

Cam 80% din virusii actuali asta cauta sa fure.
Vreau sa ii vad si eu pe 80% din virusati (in Romania) cum li s-au transferat banii, in ce conturi, daca i-au prins pe aia care au primit banii, daca nu i-au prins de ce, etc.
Am vazut virusati care trimiteau spam-uri la tot address book-ul (si probabil la juma' de internet), am vazut pagube cu numere de cc folosite pe tot felul de site-uri dubioase, am vazut fraude cu reader de-ala fals pe ATM. Am mai vazut si de nenumarate ori probleme ca nu merge internet bankingul sa trimiti tu cind ai nevoie, asta da, des. Dar asta cu trimis bani la un alt cont ca ti-a luat parola un troian chiar n-am vazut-o.

#28
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postmirceaor, on 14 martie 2013 - 12:16, said:


Umflarea si mai mult a comisioanelor nesimtite ii va ajuta cu siguranta.


mizeaza pe numarul mare de clienti si pe faptul ca pana pe 27 aprilie, multi nu vor fi informati, deoarece nu mai sunt nici 2 luni pana atunci, si conversia cont curent vechi - pachet de baza, se va face automat.

vrei nu vrei, iei card+internet banking, chit ca nu le folosesti !

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postf300, on 14 martie 2013 - 12:37, said:

Vreau sa ii vad si eu pe 80% din virusati (in Romania) cum li s-au transferat banii, in ce conturi, daca i-au prins pe aia care au primit banii, daca nu i-au prins de ce, etc.
Eram sigur ca asta o sa zici Posted Image
Problema e ca pana in prezent nu exista un risc, cei care efectuau astfel de operatiuni aveau token.
Abia de-acum se da drumul la modul asta de logare. Deci vom vedea in curand at de sigura e treaba.

Referitor al ce se intampal la BCR problema e un pic pusa diferit - in caz in care ati citit cu atentie, cei care vor face operatiuni online vor avea comisioane mici, poate chiar mai mici decat inainte. Nu din comisioane vor sa castige ci pur si simplu inchizand filiale si dand afara angajati - reduceri de cheltuieli.

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dar macar avem confirmat ca securitatea o sa fie numai cu o parola statica (daca tot e vorba de o chestie la inceput)? Nu de alta dar macar o foaie de hirtie cu un pin pe tranzactie ar putea sa dea la clienti, probabil pentru majoritatea ar ajunge cu anii (daca nu pierd hirtia).
Mi se pare super-civilizata faza cu un numar redus de filiale, poate nu sintem tara sa ajungem la o filiala pe tara (cum sint unele banci ok prin alte parti) dar si situatia ca nu mai scapi din banci si farmacii pe bulevardele principale din orasele mari nu era normala.

#31
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu nu inteleg de ce BCR nu da si token (Internet Banking-ul lor poate sa fie folosit cu token, deci pe partea de soft nu au nimic de modificat). BT da token (daca optezi pentru autentificare cu token) si costa 1 leu/luna Internet Banking-ul (pentru persoane fizice). La BT nu au nici comision lunar de administrare cont.

Edited by Seb, 14 March 2013 - 13:06.


#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ba da, dar mai cer parca inca 4 lei pe luna in plus. Chiria ptr el. Nu stiu daca si ptr aplicatia ptr Android cer ceva.

#33
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
N-am fost destul de clar. De ce nu da si token in pretul de 4,5 lei/luna.

#34
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Postblueday, on 14 martie 2013 - 12:40, said:

mizeaza pe numarul mare de clienti si pe faptul ca pana pe 27 aprilie, multi nu vor fi informati, deoarece nu mai sunt nici 2 luni pana atunci, si conversia cont curent vechi - pachet de baza, se va face automat.

vrei nu vrei, iei card+internet banking, chit ca nu le folosesti !


Ai dreptate , am fost azi la ei si pe langa faptul ca mi-au luat 8 RON Posted Image  pentru plata unei facturi (cica s-a dublat comisionul de la 1 februarie Posted Image  ), n-au vrut sa-mi dea lista cu comisioanele valabile din aprilie.

Cica "nu e inca oficial", sa nu cumva sa se destepte vreun fraier client pana atunci si sa-si inchida contul inainte sa-l tapeze putin Posted Image

Sarmanu' om de la ghiseu, se vedea ca e jenat de tot ce se intampla acolo.

Edited by mirceaor, 14 March 2013 - 14:47.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai n-ai primit lista cu comisioanele schimbate prin posta ?

#36
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Posteiffel, on 14 martie 2013 - 15:10, said:

Pai n-ai primit lista cu comisioanele schimbate prin posta ?

Nu sunt client BCR.  Da' eram curios,  ca poate vreau sa-mi deschid un cont la cea mai mare banca din Romania :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate