Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#3205
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008
Salut. Dețin un solar de 50 mp in care cultiv rosii castraveti și ardei! Ajută cu ceva sau din contra are efect negativ daca pulverizez piatra vânătă ramasa de la stropitul pomilor in solar?
M-am gandit că poate mai dezinfectează/omoară din  daunatorii din solar, pana  cand incepe semanatul (final de martie-inceput de aprilie, în zona mea).

#3206
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Dă-i fără grija, nici mare rahat nu face dar nici rău.

#3207
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
In agricultura organica este limitata aplicarea de produse cuprice, datorita riscului legat de acumularea cuprului in sol, in timp.
Concluzia o trage fiecare.


#3208
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Nu doar in agricultura organica cuprul este limitat cantitativ ci in tot domeniul fitosanitar, organic sau nu.

Edited by AlexD2, 16 February 2024 - 05:49.


#3209
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008
la 5 litri de soluție nu prea are ce sa se adune in sol, mai ales ca actiunea este ocazională.......

Edited by tudor32, 16 February 2024 - 19:09.


#3210
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Problema cuprului in sol se pune la culturile perene (vita de vie, pomi) unde se pot face tratamente cu cupru de mai multe ori pe an si multi ani la rand.

#3211
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008
Salutare!
Cu ce pot distruge muschiul acesta din solar...? Afectează  culturile viitoare?

Attached Files



#3212
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic soluțiile agresive de genul sulfat de cupru simplu pot omora mușchii.

Nu dăunează, indica umiditate mare sau foarte mare și o expunere slaba la lumina(zona umbrita)


#3213
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Ați folosit BT (Bacillus thuringiensis) ? Cu ce rezultate? Unii spun că ar fi bun chiar și contra tutei!
Vreau să semăn diverse varzoase brasicacee și n-as vrea să mi le devoreze omizile și că trebuie dizolvat în apă alcalină, ceea ce nu ar fi o problemă .
Am văzut că mai există și un Bacillus myloliquefaciens care ar fi un fungicid ce se aplica la rădăcină contra fungilor din sol.

Edited by subway_guru, 10 March 2024 - 18:53.


#3214
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Da. Am folosit Bactospeine DF, cu rezultate foarte bune.

#3215
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
La ce plante și când ai aplicat?

#3216
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
La tomate, ardei. În faza de atac incipient. 90 gr/10 litri de apă. A rezolvat problemele tuta/omizi defoliatoare.

Tuta este foarte iute. Faza de atac incipient însemnând rosături destul de serioase pe câteva plante. Acum 3 ani am avut pentru prima dată. După, următorul an am revenit cu pepeni (care nu-i plac deloc), apoi anul trecut cu tomate, nemaifiind probleme.

#3217
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
cate tratamente ai facut? eu nu mai pot scapa de tuta.

#3218
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005

 bilti, on 11 martie 2024 - 15:27, said:

cate tratamente ai facut? eu nu mai pot scapa de tuta.

Și deci, avand experienta asta, ce concluzie tragi tu despre afirmația ca btk ar fi eficient? 🤣🤣🤣🤣

Îți spun eu, e super, d'aia toată planeta chelacaie din cauza tutei, nu au aflat de btk.


#3219
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Cunoști o substanță care elimina complet un gargaune?
Cel mult îl rărește cat să diminueze presiunea și să-ți salveze parțial recolta.
In timp gargaunii supraviețuitori se selecționează să devină imuni și atunci trebuie căutată altă substanță față de care încă nu au imunitate și o luăm din nou de la capăt.
In final, întrebarea cheie, ai încercat BT înainte de a-ți da cu părerea???

Edited by subway_guru, 11 March 2024 - 16:30.


#3220
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

Vizualizare mesajbilti, pe 11 martie 2024 - 15:27, a scris:

cate tratamente ai facut? eu nu mai pot scapa de tuta.
2 dar cum am spus, am pus 90 de grame. Cu cât dă producătorul doza minimă, este apă de ploaie. Și chiar dacă am rezolvat problema și atacul nu s-a mai extins, următorul an am venit cu pepeni galbeni și verzi. Cucurbitaceele le detestă. Plus că venind cu o altă grupă de plante respiră un pic și solul.

Nu spun că este ieftin, mai ales când plantele au 3-4 metri înălțime și trebuie bine acoperită planta. O cutie de 500 de grame, se duce repede.

#3221
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Asta am remarcat și eu că ai folosit o doză dublă

#3222
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajparintele, pe 11 martie 2024 - 15:40, a scris:

Și deci, avand experienta asta, ce concluzie tragi tu despre afirmația ca btk ar fi eficient? 🤣🤣🤣🤣
nu am reusit cu nimic să o execut. de aceea as apela chiar si la mama omida

Vizualizare mesajSolar-1, pe 11 martie 2024 - 16:52, a scris:

2 dar cum am spus, am pus 90 de grame. Cu cât dă producătorul doza minimă, este apă de ploaie. Și chiar dacă am rezolvat problema și atacul nu s-a mai extins, următorul an am venit cu pepeni galbeni și verzi. Cucurbitaceele le detestă. Plus că venind cu o altă grupă de plante respiră un pic și solul.

Nu spun că este ieftin, mai ales când plantele au 3-4 metri înălțime și trebuie bine acoperită planta. O cutie de 500 de grame, se duce repede.

anul asta incearc cu insecticide din 7 in 7 zile pana apar gogonelele. pun folie pe sol si carare sa impedic impuparea larvelor. incerc stropiri care să aiba pe langa insecticid si ulei si detergent de vase. am senzatia ca omori ouale si larvele dar moliile sunt cumva protejate de cheratina aia de pe corp. o să testez si bakto asta de care zici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate