Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3229 replies to this topic

#2755
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postrid, on 29 mai 2021 - 12:36, said:

in viitorul apropriat nici porc in batatura nu o sa mai avem.
Ma nene, io am pereche. Si cand sa-l fac eunuc pe baiatu' l-am intrebat pe nenea de se ocupa cu oole. Daca asta a fost mai ager si i-a dat deja urmasi ce fac? Te chem sa-i faci chiuretaj?
ca asa au legiuit astia ''da dreapta''
Cica, stai linistit ca ai nostri au fost cu ideea, sa faca un leu cinstit, nu UE, pleaca astia si se revine

View Postrid, on 29 mai 2021 - 12:36, said:

Cu generatiile noi .....      Suntem relicve deja.

Pentru generatiile noi vesnicia s-a nascut la Mall
Din pacate si pentru unii nascuti mai demult dar care se baga unde vad turma mai mare

#2756
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postparintele, on 28 mai 2021 - 23:14, said:

Nu ai înțeles.
1. Remanenta în frunză e și ea discutabila. Nu cred ca în frunză rămâne atât de mult pt ca timpul de înjumătățire în mediu umed e foarte scurt iar în frunză nune mediu uscat oricum ai da-o.

2. În frunză, sa zicem ca sta... Pai în frunză orice fel de substanță ar întra e la fel de inofensiva pt goangele care Nu rod frunza.
1) In mediul acvatic persistenta substantelor active e mult mai mare decat in aer liber. Oricum, nu prea are rost sa spunem despre frunza ca e mediu umed sau ca e asemanatoare cu mediul acvatic, pentru ca frunza e altceva, mai e si vie si circula seva pe acolo.

2) Orice fel de daunare asupra frunzei se face prin supt seva sau prin ros, iar daca substantele sistemice protejeaza varfurile de crestere chiar in privinta frunzulitelor nou aparute, atunci la fel se intampla si in cazul unui insecticid translaminar, dar doar pentru frunzele acoperite cu substanta.

Edited by Vincentiu_1981, 29 May 2021 - 13:28.


#2757
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Beleaua e ca ăștia de ajung la butoane sunt din ce in ce mai mulți pițifelnici de tastatură.
De ăia crescuți pe betoane și care dacă se rătăcesc noaptea pe cîmp fara semnal la telefon deja fac pe ei.
Iar rupții ăstia realitate, trăitori in instagram si mall, apasă de-a-mpulea butoanele alea.

#2758
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Fertilizare...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3b1DZ6una0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2759
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Baietasul asta e periculos.
E un lăutar cu o bruma de școală, știe 2 note muzicale  dar are foarte grave lacune si per total mai mult rău face, celor mai prosti ca el le da senzația ca știe dar de fapt la 2 banalități adevărate spune o imbecilitate care face ca omul în loc sa învețe ceva util și relevant învață prost lucrurile esențiale.

Nu ma refer musai la acest video, am urmărit de curiozitate mai demult vreo 2 clipuri despre pomi și m-am luat cu mâinile de cap.


Ca fapt divers, tataneasa aia a lui e rostopasca.

#2760
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postparintele, on 13 iunie 2021 - 16:08, said:

Baietasul asta e periculos.
E un lăutar cu o bruma de școală, știe 2 note muzicale  dar are foarte grave lacune si per total mai mult rău face, celor mai prosti ca el le da senzația ca știe dar de fapt la 2 banalități adevărate spune o imbecilitate care face ca omul în loc sa învețe ceva util și relevant învață prost lucrurile esențiale.

Nu ma refer musai la acest video, am urmărit de curiozitate mai demult vreo 2 clipuri despre pomi și m-am luat cu mâinile de cap.


Ca fapt divers, tataneasa aia a lui e rostopasca.
Da, a spus tătăneasă şi a scris rostopască!Posted Image  
Lasă părinte că nu e doctor de covid, ce e greşit în film?Posted Image

#2761
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Face fiecare ce poate, nu toti sunt doctori in stiinte si atata timp cat nu spune lucruri total eronate nu e nicio problema.

#2762
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Mie unul nu imi plac filfizonii astia, agricultori bio de tip office. Nu stiu de ce dar ma enerveaza rau. Sunt niste papagali care repeta lucruri banale pe care deja le-au spus multi altii inaintea lor. Prefer sa ascult ce zice un taran cu 4 clase care isi impartaseste experienta lui de o viata cu vorbele lui fara sa isi dea aere de actor de Buftea

Edited by gabiroa, 13 June 2021 - 19:50.


#2763
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Da dar pe vremuri nu erau atatea boli in culturile din gradina asa ca daca nu si-a facut update taranul ala va fi depasit....fara suparare.

#2764
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Promovarea agriculturii bio e un lucru foarte bun, ca agricultura conventionala are cine sa ne-o bage pe gat.

#2765
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 28.02.2008
Nu e agricultura bio, e agricultura dupa ureche si ala e un idiot. Rostopasca e toxica pentru ficat, nu e bine sa ajunga in mancare. E ca si cum ar promova mancatul ciupercilor adunate de noi, totul e bine si frumos pana cand moare careva.

#2766
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Ba cica ar fi exact pe dos.

"Susține sănătatea hepatică, contribuie la regenerarea celulelor ficatului.
Poate proteja celulele și țesuturile împotriva daunelor oxidative.
Contribuie la apărarea organismului împotriva agenților externi.
Benefic pentru sănătatea cutanată
."

Socrul meu bea in fiecare zi ceai de rostopasca culeasa si uscata de el.

Edited by SineNomine, 14 June 2021 - 10:11.


#2767
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 28.02.2008
Da, dar studiile recomanda sa nu se foloseasca rostopasca pentru un intern, riscurile depasesc beneficiile:
https://www.gastrojo...e/S0016-5085(99)70410-5/fulltext
https://www.european...-literature.pdf

#2768
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Ideea era alta...
Atunci când știi un domeniu, un lucru, nu faci asemenea confuzii.... E drept, se mai întâmplă ca fiecare din noi sa avem asemenea confuzii, îți întra în cap un temen aiurea, un nume aiurea, .. Îți vine să îl zici aiurea deși imediat ești conștient ca nu e ala...
Ca e numele unui actor sau ca e al unei substanțe... Se mai întâmplă...

La asta însă e confuzia ăluia care habar nu are a auzit recent sau a  studiat recent șamd... Si a reținut aiurea....
Si nu e prima asemenea chestie bâlbâit dau aproximat, când întra în explicatii se chinuie sa folosească termeni pe care nu ii stăpânește, ii oune aiurea în context, o da rapid  în limbaj colocvial ca să para ca vrea sa vorbească pe înțelesul omului simplu...

Se vede asta, se simte data ești cât de cât educat în problema respectiva...


La fel e și în privința lucrurilor pe care le face, nu doar în ce spune.... Aberează grav...
Are o roșie vai morții ei pe nu știu unde și lângă ea îmi arata o mazăre și mai vai de ea și îmi explica el prețios ca o tine acolo pentru ca mazărea fixează azotul...
O imbecilitate pe care o zice un om care a citit el ca leguminoasele fixează azotul în sol dar nu are mintea și cultura sa perceapă exact ce înseamnă treaba aia, cât azot aduce, cu ce cost, șamd...

Pe sistemul eu nu mănânc portocale mănânc pătrunjel pt ca are de 5 ori mai multa vitamina C...
Da mai dobitocule, are, doar ca pătrunjel mănânci 10g iar portocale dacă îți pui mintea razi 2 kile pe zi...
Din cantitate de 200 ori mai mare deși e de 5mori mai concentrat tot ai de 40 de Ori mai mult ingredient activ, deși spui un adevăr în principiu bați câmpii și ești un creștin pt ca nu asa integrezi adevărul ala întrgun context corect..

Spui nu ca mănânci pătrunjel în loc de portocale, spui ca și pătrunjelul e foarte bun și când poți e bine sa consumi... Putin de colo cu puțin sau mult de dincolo se aduna și drumul spre o viata sănătoasă nu e doar sa mănânci portocale și ulei de. Măsline și alte lucruri evidente și mestecate de toate fufele la TV...
Secretul e sa ai diversitate, sa înțelegi ca fiecare lucru are părțile sale bune șamd...


Cam asta e treaba cu baietaeul asta, e o fufa doar ca nițel mai spălată...



#2769
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSkyler-ftw, on 14 iunie 2021 - 09:54, said:

Nu e agricultura bio, e agricultura dupa ureche si ala e un idiot. Rostopasca e toxica pentru ficat, nu e bine sa ajunga in mancare. E ca si cum ar promova mancatul ciupercilor adunate de noi, totul e bine si frumos pana cand moare careva.

View PostSkyler-ftw, on 14 iunie 2021 - 10:25, said:

Da, dar studiile recomanda sa nu se foloseasca rostopasca pentru un intern, riscurile depasesc beneficiile:
https://www.gastrojo...e/S0016-5085(99)70410-5/fulltext
https://www.european...-literature.pdf
Grav e cand ne dam cu parerea in totala necunostinta de cauza.
Nu te pune nimeni sa bei cantitati industriale din ceai de rostopasca sau sa bei toata galeata aia de fermentatie.
Orice produs facut in felul asta din aproape orice planta nu prezinta nicio problema de toxicitate pentru culturile agricole si astfel de solutii sunt "bio" in orice imprejurare, inclusiv insecticidele obtinute din infuzie de tutun, care este toxic daca intri in contact cu solutia.
Reziduurile provenite din astfel de solutii se biodegradeaza foarte repede si consumul de fructe/legume tratate cu aceste solutii facute acasa este sigur si nu va exista nicio problema de reziduuri toxice ca in cazul pesticidelor de sinteza.
Rostopasca poate fi hepatotoxica in cazul administrarii de doze terapeutice, pentru ca rostopasca este folosita in acelasi timp si pentru tratarea bolilor de ficat, dar a nu se confunda dozele de nu stiu cate sute de grame cu 1 gram administrat pe fruct, care mai si dispare de acolo in 2-3 zile.

#2770
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Aveti idee cu ce am putea inlocui Topsinul?

#2771
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nici nu ar fi trebuit sa folosesti o asemenea porcarie de pesticid care prezinta toate riscurile din lume cu cancer, afectare pulmonara etc.

Poti sa-l inlocuiesti cu Serenade ASO, un pesticide biologic pe baza de Bacillus subtilis. Eu l-am cumparat de curand si are efecte contra majoritatii bolilor la pomi si legume, chiar daca nu este omologat in tara noastra pentru toate bolile.

#2772
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

View Postsubway_guru, on 16 iunie 2021 - 07:09, said:

Aveti idee cu ce am putea inlocui Topsinul?
Cu Mimoten. https://www.semintep...imoten-1-l.html .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate