Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Hyundai Sonata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
357 răspunsuri în acest subiect

#343
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.271
  • Înscris: 07.05.2004
In ultima vreme, in US, Hyundai Sonata este una dintre cele mai bine vandute masini mai ales pentru dame :)
La prima impresie calitatea este peste "rivalii" Toyota Camry sau Honda Accord iar pretul foarte atractiv alaturi de garantia de 10 ani/5 ani bumper 2 bumper.
Barbatii in general s-au "plans" de fenomenul under-steering, care probabil ca se traduce cu "directie ultra asistata", dar exista un remediu simplu: presiunea din cauciucuri -> nominal parca e vreo 32 psi (nu stau sa fac transformarea) se reduce la 30 psi. Din pacate nu-mi amintesc la care roti, cred ca la cele din spate 30 psi iar in fata 32 psi, si fenomenul se corecteaza.

Dupa parerea mea cea mai buna oferta este o Sonata veche de 1 an, preferabil Limited Edition, cu max 25-30k mile, in excelenta stare, am vazut oferta cu $16000 la prima strigare, recertificata de dealer cu garantia originala - daca stai sa te gandesti ca pentru una noua platesti peste $24k...
In acelasi timp, pentru cine vrea mai "lux" sau mai multa putere, se poate uita la o Azera Limited, in aceleasi conditii (1 an vechime, 25-30k mile) pretul era in jur de $19,000 - Edmunds considera Azera - Used Car Best Bet!

Success tuturor, cat mai putine probleme si mai ales conduceti cu grija!

#344
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Fac aproape 100K, masina nu are nici o problema iar sotia incearca sa o inmatriculeze deoarece tocmai am terminat leasingul. Deoarece are caucioace de iarna o conducea pe vremurile astea mai sinistre.
Am zis ca incearca sa o inmatriculeze deoarece trebuie sa fie prezenta la Politie si multe alte chestii o cam impiedica. Primele doua chestii sunt copii care acum sunt in vacanta si au vreme destula sa ii stea pe cap. Probabil ca o va inmatricula in curand :D

#345
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
S-a inmatriculat si masina ieri, altceva nimic. Nu mai am nici o noutate.

#346
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
N-am mai scris demult. Masina are deja 125000km, jante noi, cauciucuri de vara noi [de iarna sunt tot cele de acum 3 ani]. N-am probleme cu ea de nici un fel, schimb consumabile si cam atat atat. Nu scartaie, nu trosneste [mai mult decat inainte], nu consuma mai mult sau mai putin. Nimic nou ...
Probail revin cu detalii peste inca 2 ani :D

#347
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Masina s-a vandut. De fapt un buy-back la Tiriac. Am dat Sonata si am luat un ix35. Pentru mine cel putin, o afacere foarte buna.

#348
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
Sa stapaniti sanatosi IX-ul!
Cat ti-a dat pe conserva veche?

#349
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Masina s-a vandut bine in opinia mea. Am avut-o si pe Autovit pentru cateva luni si mi s-a oferit de la 4000 la 6000 de euro. Am obtinut de la Tiriac cam 5700 euro insa am ramas cu jantele si cauciucurile de iarna de la Sonata. Jantele valoreaza cam 500euro sh si cauciucurile cam 150euro toate (sunt folosite 3 ani, cam 50% uzura) deci pretul obtinut cred ca e comparabil cu ce mi s-a oferit pe Autovit. Masina era inca ok, 128000km, fara probleme insa ma cam deranja faptul ca daca voiam sa o vand la anul si guvernantii lui peste prajit baga taxa aceea de inmatriculare retroactiv pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 atunci nu mai luam aproape nimic pe ea. Taxa este de peste 2400 euro, o suportam eu si nu un eventual cumparator si atunci mai luam cam 3000 de euro pe masina. Deh.
Eram croit pe i40, chiar imi doream break-ul mult mai mult decat alta masina. Insa cand vine vorba de dotari, nu stiu ce anume tintesc cei de la marketingul Hyundai Romania cu masina asta. In versiunea superioara, nu ai cutie automata, incalzire in scaune sau scaune de piele. Ca sa nu mai vorbim de haion electric, navigatie, padele pe volan sau sine de compartimentare in portbagaj. Sau parcare asistata. Toate astea dupa ce in brosurile de prezentare sau pe site ti le arata ca fiind posibile pe modelele din tara noastra. Dupa cateva discutii cu un dealer, am obtinut o promisiune ca se poate configura masina daca dau un avans de 50% si astept cat e nevoie dupa ea. Eu am vrut cutie automata, incalzire in scaune [fara piele], haion electric, compartimentare portbagaj. Nu am vrut plafon panoramic, piele sau jante pe 18. Pretul ce mi s-a cerut pe masina a fost de aproximativ 28000 euro. La 27245 am luat ix35 in varianta Premium+ care are multe alte porcarii in plus fata de i40. Macar tractiunea integrala si tot e ceva. Nu sunt pentru SUV-uri, dar in cazul meu am preferat sa fiu pragmatic si sa iau o masina deja lansata si care nu are deocamdata prea multe hibe, decat una noua pe care sa o testez eu. Multitudinea de dotari in plus a fost inca un punct pe care l-am luat in considerare.
Considerand buy-backul, masina am luat-o cu aproximativ 21000 euro, eu cred ca e un pret bun. Jantele ce le am se potrivesc pe ix35, mai trebuie doar sa iau niste cauciucuri de iarna, bare transversale pentru portbagaj, cutie de transport schiuri si sunt gata. Deja ma uit dupa DRL (am gasit pe aliexpress) si stopuri tip LED :D

Fișiere atașate


Editat de Cristist50, 11 iunie 2012 - 17:43.


#350
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
Sa o folositi cu placere! O decizie inteleapta!

#351
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Multumim pentru urari :D

#352
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.968
  • Înscris: 07.01.2006
ce motor?:)

#353
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Foarte misto masina. M-am urcat si eu intr-una.
S-o stapanesti sanatos! Asteptam un nou jurnal de bord :D !

#354
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
@razzvann: Motorul e 2.0 CRDI, 184CP. Nu stiu daca sunt sau nu toti calutii insa masina se comporta bine, comparabil cu Sonata, pe alocuri mai bine [mai putin lag-ul la acceleratie ce nu exista la Sonata].

@FlorinC: Multumesc. Nu stiu daca va mai exista un jurnal de bord, insa nici nu il exclud de tot [cel putin deocamdata].

#355
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Nu stiu unde sa imi pun in vanzare cauciucurile care mi-au ramas de la SOnata, in aria Bursa nu pot vinde asa ceva, sau n-am gasit eu.

Vand 4 cauciucuri de iarna Nankang 225/50R17, folosite 3 ierni, uzura cam 50%. Am facut de 3 ori Austria cu ele, se comporta excelent. Au cam 20000km.
Pretul este de 400 lei pentru 4buc. Pretul unei anvelope noi este cam 490lei la valoarea de acum a euro.
Pot fi contactat numai pe mail sau messenger. Poze cu ele nu am.

#356
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.445
  • Înscris: 05.08.2006
Salutare, eu vreau sa-ti multumesc pentru jurnalul de bord al Sonatei, a fost una dintre cele mai placute relatari, (a ajutat si masina) in special pentru vremurile de la inceput ; daca nu te-ai plictisit poate faci un efort pentru un jurnal si cu noua achizitie ( sa o stapanesti sanatos).  Parerea mea este ca daca s-ar face un top al jurnalelor de aici, al tau ar trebui sa fie in top 3 Posted Image  Numai bine.

Editat de GeorgeM, 06 octombrie 2012 - 05:46.


#357
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Multumesc pentru aprecieri in ceea ce priveste relatarile mele. A fost o masina placuta si nu regret nici un moment ca a fost in posesia mea pentru 7 ani. Dupa cum am spus mai sus, daca nu exista riscul acela cu taxa retroactiva nu o dadeam. Acum nu mai stiu ce se intampla, ma uit la TV si ma crucesc, politicienii nu mai stiu cum sa puna mana pe bani si uita complet ca lucreaza pentru noi. Sunt varza complet, toti de la un capat la altul. Probabil ca acea taxa de inmatriculare de care se vorbea la inceputul anului nu se va mai plati dar am vazut ca s-au marit impozitele substantial. Nu regret miscarea.
Deocamdata am altele pe cap si nu prea am timp de un nou jurnal. Dupa cum am spus deja nu il exclud de tot, numai timp sa am. Noua masina are deja bare transversale, vin si cauciucurile [Hankook] si acum caut cutie pentru portbagaj. Trebuie sa imi iau si senzori de presiune pentru jantele de iarna, ih sunt destule de facut. Poate o sa imi fac timp si curaj sa ma apuc de jurnal. Pe forumul monomarca am insirat o pagina de impresii dar mult mai putine decat eram obisnuit.

#358
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003

View PostCristist50, on 06 octombrie 2012 - 01:18, said:

Nu stiu unde sa imi pun in vanzare cauciucurile care mi-au ramas de la SOnata, in aria Bursa nu pot vinde asa ceva, sau n-am gasit eu.

Vand 4 cauciucuri de iarna Nankang 225/50R17, folosite 3 ierni, uzura cam 50%. Am facut de 3 ori Austria cu ele, se comporta excelent. Au cam 20000km.
Pretul este de 400 lei pentru 4buc. Pretul unei anvelope noi este cam 490lei la valoarea de acum a euro.
Pot fi contactat numai pe mail sau messenger. Poze cu ele nu am.

Poze cu cauciucurile:

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate