Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Revista online

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Sal`la toti

Vreau sa spun de la inceput ca habar n-am de home page-uri,hosting sau reclame online.
Ce mi-a trecut prin cap la un moment dat e ideea unei reviste online cu accesarea paginii prin achitarea unei sume derizorii pe un cont de banca.Accesarea s-ar face printr-un cod personal valabil numei unei persoane sau ID de computer.
Valabilitatea ar fi pe durata numarului respectiv de revista online.
La aparitia altui numar s-ar plati din nou suma si s-ar primi alt cod de accesare.

Vreau sa intreb daca ar fi posibil din punct de vedere tennic realizarea unui astfel de site care sa functioneze 100% sigur fara reclamatii tehnice.

Subiectele ar fi din domenii de interes larg pentru public: yachting,modelism,scule si masini unelte,aviatie ultrausoara domenii care nu se oglindesc in presa scrisa din Romania.
Multumesc pentru raspunsuri.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Airbag, on 09 martie 2013 - 16:54, said:

Vreau sa intreb daca ar fi posibil din punct de vedere tennic realizarea unui astfel de site care sa functioneze 100% sigur fara reclamatii tehnice.
Da. Cu programatori buni, şi test code coverage 100%.

Nu web masteri, că ăia-s cârpaci, şi nici nu ştiu ce e aia code coverage sau unit testing. Doar ţi-ar face o cârpeală în wordpress sau joomla.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Singura metoda sa nu ai reclamatii e sa nu-ti mearga interfata prin care primesti reclamatiile.

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Airbag, on 09 martie 2013 - 16:54, said:

Subiectele ar fi din domenii de interes larg pentru public: yachting,modelism,scule si masini unelte,aviatie ultrausoara
Uau!!! Sunt convins ca toti romanii se dau cu iahtul si cu avionul si freamata de nerabdare sa apara o asemenea publicatie de interes larg...

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 OriginalCopy, on 09 martie 2013 - 17:03, said:

Da. Cu programatori buni, şi test code coverage 100%.

Nu web masteri, că ăia-s cârpaci, şi nici nu ştiu ce e aia code coverage sau unit testing. Doar ţi-ar face o cârpeală în wordpress sau joomla.

Cel putin la inceput "ca sa iasa ieftin" pana la urma alege tot wordpress sau joomla :D. Posted Image

#6
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 OriginalCopy, on 09 martie 2013 - 17:03, said:

Da. Cu programatori buni, şi test code coverage 100%.

Nu web masteri, că ăia-s cârpaci, şi nici nu ştiu ce e aia code coverage sau unit testing. Doar ţi-ar face o cârpeală în wordpress sau joomla.

E nevoie de mai multi sau ajunge numai unul (programator).
De unul stiu ca va fi nevoie pe parcurs sa intretina pagina.La pagina ar trebui sa pot avea si eu acces ca sa o pot scrie.(modifica)
@ f300- eu ma refeream la functionarea siteului.La probleme de continut hotareste fiecare pentru el sa mai acceseze pe viitor sau nu.
@ Gonthar-tie ti-am mai zis si cu alte ocazii sa ramai deocamdata la x-box pana cresti mai mare.

#7
roboto

roboto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.01.2013
cred ca reclamatiile legate de functionarea siteului ar trebui sa nu te preocupe foarte tare in aceasta faza a proiectului.
Platesc la Dilema veche si nu ma deranjeaza foarte tare ca e pe ..ce o fi atat vreme cat continutul e acolo. Eu i-as da drumul in Wordpress.


idee: mai e o varianta si anume sa nu faci site ci sa o dai intr-un alt format de exemplu pdf sau un alt format de e-book daca tot ii spui revista.
Bineinteles ai dezavantajul ca o data "tiparit" pdf-ul daca ai observat o greseala...pdf-ul a fost downloadat si aia e. + ceva costuri de layout la fiecare numar.

Sau/si o bagi in iTunes pentru miliardarii cu iPad/iPhone http://www.apple.com...s/book-faq.html

Uite de ex Elle in Itunes
https://itunes.apple...d469353635?mt=8

Edited by roboto, 09 March 2013 - 18:07.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
@All, Airbag va calca in picioare si va jigneste in toate felurile pe tot forumul si voi va inghesuiti sa il ajutati cu sfaturi?
Sa mai zica vreun kkt vreodata ca romanii nu sunt toleranti.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Airbag, on 09 martie 2013 - 17:33, said:


E nevoie de mai multi sau ajunge numai unul (programator).
Dacă tu zici...

#10
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Friskey, on 09 martie 2013 - 18:28, said:

@All, Airbag va calca in picioare si va jigneste in toate felurile pe tot forumul si voi va inghesuiti sa il ajutati cu sfaturi?
Sa mai zica vreun kkt vreodata ca romanii nu sunt toleranti.

Tu ai ceva de zis la subiect? daca nu du-te si cauta bastonul rosu in poiana lui iocan.

@ roboto- formatele care le-am vazut din link nu-mi prea convin din mai multe motive.In primul te trimite la un site american unde sa-ti faci cont si de acolo cei care ar cumpara ar trebui sa transfere banii cred tot pe undeva pe afara.
Nu m-as complica cu transfer de bani in strainatate ca nu toti au posibilitate.Mai bine pe un cont intr-o banca din romania unde poate tot romanul.
Celalalt exemplu reprezinta revista elle scanata si pusa la downloadat pentru o anumita suma.Eu vreau sa apara o revista online nu in stilul unei reviste reale ci adaptata pentru internet unde dupa parerea mea ai mai multe posibilitati de exprimare si de design.
WordPress e ceva program de scris ziare?

Edited by Airbag, 10 March 2013 - 08:33.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Airbag, on 10 martie 2013 - 08:31, said:

Eu vreau sa apara o revista online nu in stilul unei reviste reale ci adaptata pentru internet unde dupa parerea mea ai mai multe posibilitati de exprimare si de design.
Asa ceva nu se incadreaza (ca stil) in preferintele tale ? http://www.roaf.ro/r... 5-6/index.html

Pe de alta parte cat esti dispus sa investesti in ceea ce-ti doresti ?

#12
roboto

roboto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.01.2013
Lucrarea cu iTunes sau alt publisher(imi scapa cum se cheama magaria echivalenta de la Android) are avantaje si dezavantaje.

+-uri :
cand iti iei telefonul/tableta  faci cont automat sa zicem pe iTunes si iti bagi cardul. Cand vrei sa platesti apesi pe un buton si iti suge banii automat de pe card. deci e mai comod decat OP la banca.
se ocupa iTunes de procesul de billing la un interval de timp (o luna cred) iti vara banii in cont
esti intr-un.."mall" deci esti expus catre milioane de insi care iti vad "marfa" cu un efort mai mic de promovare pentru tine
magazinele sunt personalizate dupa tara (adica din Romania vezi publicatiile locale by default)
scapi de problema securitatii - se ocupa iTunes sa nu se copieze materialele

-uri:
te comisioneaza destul de gras(la muzica e 30%). Deci un cantaret care vinde cu 1$ ceva pe itunes primeste 70c.
esti limitat la platformele lor (nu ai ipad nu poti accesa materialele)





 Airbag, on 10 martie 2013 - 08:31, said:

@ roboto- formatele care le-am vazut din link nu-mi prea convin din mai multe motive.In primul te trimite la un site american unde sa-ti faci cont si de acolo cei care ar cumpara ar trebui sa transfere banii cred tot pe undeva pe afara.
Nu m-as complica cu transfer de bani in strainatate ca nu toti au posibilitate.Mai bine pe un cont intr-o banca din romania unde poate tot romanul.
Celalalt exemplu reprezinta revista elle scanata si pusa la downloadat pentru o anumita suma.Eu vreau sa apara o revista online nu in stilul unei reviste reale ci adaptata pentru internet unde dupa parerea mea ai mai multe posibilitati de exprimare si de design.
WordPress e ceva program de scris ziare?


#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 neagu_laurentiu, on 10 martie 2013 - 08:34, said:

Asa ceva nu se incadreaza (ca stil) in preferintele tale ? http://www.roaf.ro/r... 5-6/index.html

Pe de alta parte cat esti dispus sa investesti in ceea ce-ti doresti ?

Da la cam asa ceva m-am gandit si eu.S-a lucrat cu Wordpress?


 roboto, on 10 martie 2013 - 09:25, said:

Lucrarea cu iTunes sau alt publisher(imi scapa cum se cheama magaria echivalenta de la Android) are avantaje si dezavantaje.

+-uri :
cand iti iei telefonul/tableta  faci cont automat sa zicem pe iTunes si iti bagi cardul. Cand vrei sa platesti apesi pe un buton si iti suge banii automat de pe card. deci e mai comod decat OP la banca.
se ocupa iTunes de procesul de billing la un interval de timp (o luna cred) iti vara banii in cont
esti intr-un.."mall" deci esti expus catre milioane de insi care iti vad "marfa" cu un efort mai mic de promovare pentru tine
magazinele sunt personalizate dupa tara (adica din Romania vezi publicatiile locale by default)
scapi de problema securitatii - se ocupa iTunes sa nu se copieze materialele

-uri:
te comisioneaza destul de gras(la muzica e 30%). Deci un cantaret care vinde cu 1$ ceva pe itunes primeste 70c.
esti limitat la platformele lor (nu ai ipad nu poti accesa materialele)

Asta e vezi,daca nu ai Ipad nu vezi,parerea mea daca vrei sa vizionezi un site informational cu multe poze trebuie sa ai macar un laptop cu diagonala de 17" ca sa vezi informatia optimal.

#14
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Ok,revenind la subiect imi poate cineva explica cum se face un site codat si cat de sigur este contra atacurilor de hakeri mai mult sau mai putin experimentati?

#15
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Se pare ca nu vre nimeni.Bag sama va scot banii din casa.OK,o sa caut in alta parte.

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Airbag, on 09 martie 2013 - 16:54, said:

1. Vreau sa intreb daca ar fi posibil din punct de vedere tennic realizarea unui astfel de site care sa functioneze 100% sigur fara reclamatii tehnice.

Subiectele ar fi din domenii de interes larg pentru public: yachting,modelism,scule si masini unelte,aviatie ultrausoara domenii care nu se oglindesc in presa scrisa din Romania.
Multumesc pentru raspunsuri.
Este posibila realizarea site-ului, dar a cere la ora actuala 100% sigur si fara reclamatii tehnice este o utopie.
De ce?
A. Internetul pe partea de programare este in plin proces de transformare (chiar daca unii ar putea sa sustina ca transformarea este una continua si n-ar gresi cu nimic);
B. Hackerii nu dorm niciodata Posted Image;
C. Virusi + alte amenintari in permanenta crestere;
D. Greseala utilizatorului; 100.000 de parole ale utilizatorilor IEEE, facute publice din greseala.
E. Servere cu setari incorecte etc.

Sau cine iti promite asa ceva: "site care sa functioneze 100% sigur fara reclamatii tehnice." = te minte in fata.

Edited by poadol, 19 March 2013 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate