Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4717
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

View Postprof_silviu, on 29 noiembrie 2016 - 06:53, said:

2 zile de arat 1ha? Ma cam indoiesc ca se reuseste cu o brazda. Eu nu am reusit
               Incercam.Chiar daca mai ramine un rest si pe urmatoarea zi nu ar fi o problema.Si la frezat s-au mirat o serie ca fac un ha intr-o zi  daca este arat cit de cit omeneste.La noi(zona Strunga- Iasi unde am pamintul) se ara cum spun batrinii 2 brazde si un brazdoi.Dupa ce iau plugul si ma apuc de arat o sa va spun si in cit timp il fac ca sa se stie.Problema ar fi la alegerea plugului deoarece m-ar tenta unul reversibil dar nu stiu daca merita diferenta de pret.Ar mai fi plugul la 400lei care mi se pare mai robust.Mai astept sfaturi.

#4718
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Ăla la 400 este același cu cel reversibil dar are doar un singur brăzdar , cel care răstoarnă în stânga.

#4719
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Daca ar fi sa-mi cumpar un plug pentru motosapa, l-as cumpara pe primul datorita acelui reglaj stanga-dreapta (te ajuta in vie), si in plus are si reglajul de adancime.
Pe al doilea l-am cumparat eu si acum vreau sa-l vand, pentru ca nu-l pot folosi.
Pentru o motosapa pe pinioane de genul Apollo 100, acel plug reversibil este mare.
L-am incercat toamna trecuta, 2015, si dupa ce am arat o suprafata de 4 ari, eram mort de oboseala.
Desi are reglaje bune si este si solid, motosapa mea nu-l duce. (motosapa mea are viteza mare in treapta I de viteza si-mi fugea plugul cand stanga-dreapta sau intra prea adanc si apoi patinau rotile cu toate greutatile atarnate pe motosapa - vreo 40 Kg).
Acest plug ar merge la motocultoarele cu reductor usor-greu, adica sa aiba o viteza mica , numai buna pentru arat.

Al treilea si al patrulea cred ca merg numai pe motocultoare, deoarece au brazdarul mare.

Cel mai bine cauta prin vecini, prieteni, amici un plug si testeaza-l. Daca se potriveste cu motosapa ta, atunci cumperi unul identic sau cat mai asemenator cu acela.
Eu am patit cu plugul cumparat de mine. Vazusem prin magazine acel plug reversibil de la Ruris, dar cand l-am vazut pe cel de pe internet/Olx (al doilea din linkurile puse de tine) m-a incantat si mai mult si l-am comandat. Cand a ajuns transportul si l-am vazut, mi-am dat seama ca este mult prea mare pentru motosapa mea, dar nu-l mai puteam returna.
Acum incerc sa-l vand.

Asa ca am facut rost de doua pluguri , modele diferite, cred ca unul era de la O-mac si al doilea era de la Ruris.
Primul efectiv se rasucea / torsiona "tija" de prindere. Parca era un fier mort. Nu cred ca am dat o brazda cu el si l-am tras pe dreapta.
Al doilea avea cupla -pentru reglaje si tija era mult mai groasa si ceva mai lata (cu 5 mm). Dupa ce am tras 1-2 brazde pentru reglare, am arat toata via si apoi si zona de legume. S-a arat greu deoarece pamantul este cam umed, si in vie a fost batatorit deoarece in toamna s-a cules imediat dupa o ploaie.
Motosapa nu a consumat mult, cam 3 litri de benzina la o suprafata de 8 ari.
Ca roti, am folosit rotile ei de cauciuc, ingreunate cu vreo 30 Kg. La urma am testat si rotile de metal, si mergea mult mai bine, dar parca se incarcau  prea repede cu pamant.

#4720
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014

View Postciprian_vladis, on 27 noiembrie 2016 - 23:07, said:

Asta sigur este facut de el. Are mai multe zic eu ca sunt in mai multe culori...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P_ToSSE5w9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aJq-ZvqN5Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
oare cum functioneaza schimbatorul de sens di al doilea clip
pare tare interesant si simplu doar ca nu se distinge foarte clar

#4721
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Grifon, e vorba de plugul asta de la ruris? Sa inteleg ca e ok?
http://www.ruris.ro/...g-reversibil-31
Vad ceva cam identic la omac:
http://www.o-mac.ro/...-750-r1000.html

Din cele patru de pe olx... ori primul, care are mari sanse sa poata fi tras de motosapa, ori reversibilul mare pentru ca are cutitele originale, e complet. Daca nu merge, il vinzi lui benderbut :)) - vezi topicul cu tractorase Pasquali
Daca-l iei pe asta din urma o sa ai nevoie de greutati in bot ca sa echilibrezi utilajul. Oricum ai nevoie de greutati aditionale.

Despre rotile metalice care se tot incarca, nu va mai faceti roti metalice cu profil in V. Daca tineti neaparat, atunci imitati exact profilul unui cauciuc agricol. Care NU are V-uri legate. Par a fi V doar de la distanta. Dar e complicat sa faci asa ceva.
Cel mai bine imiti o senila, dar cu lamele inclinate, cand patineaza sa arunce pamantul spre exteriorul utilajului.


Despre plugul Ruris are tipul asta cateva filmulete cu un 751ksd care-i mai usor decat sapatoarea lui horia100. Pare ca-l ajuta si terenul, e usor de lucrat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uaoZiWRQ9Vc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4722
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Pe acest plug pusesem eu ochii cand ma tot uitam prin magazine.
Dar mi-am cumparat plugul acesta de pe Olx care nu prea poate sa-l duca motosapa mea.

Plugul cu care am incercat sa ar sambata, dar nu a mers este acesta  de pe O-mac. Se rasucea / torsiona din tija.
Plugul cu care am arat atat sambata cat si astazi este cel de pe Ruris, aici. si cu aceasta cupla, dar am rasucit la 180 grade partea de care vine efectiv prins plugul. Am facut asta deoarece acel surub de reglaj nu-si facea treaba. Surubul cand este sus , este cam degeaba, dar cand este jos, impinge in tija plugului si astfel poti face usor reglajul de adancime.
Atentie -- suruburile tijei plugului nu trebuiesc stranse la maxim, ca nu se mai poate face usor acest reglaj, de adancime.

Astazi am arat la vie, la camp. O placere sa ari intr-un teren putin nisipos-pufarin si nici umed, dar nici uscat.
Cu 4,5 litri de benzina am arat 14 ari si m-am si deplasat dus-intors (total 30 minute de mers cu a doua turat mai mult de jumatate).
La un moment dat nu stiu cum am umblat la surubul de reglaj adancime ca a intrat plugul cred ca vreo 20 cm, pe o lungime de 1,5 m. Am ramas uimit de cat poate intra acest plug de la Ruris. Dar pamantul acolo este un pufarin, o placere atat la dat cu freza, cat si la prasitul manual.

#4723
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Posttil, on 29 noiembrie 2016 - 16:22, said:

Vad ceva cam identic la omac:
http://www.o-mac.ro/...-750-r1000.html

Plugul de la omac l-am vazut eu la treaba. Este foarte slab calitativ, tabla destul de subtire si cutitele parca nefinisate la prelucrare.
Apoi cormana iti da impresia ca nu rastoarna brazda pana la capat (parca e neterminata).

Off topic: la plugul din link, partea de jos in pagina, dau cateva motosape compatibile cica pentru acel plug! Ce pot sa ma irite cum fac ei reclama mascata, de parca acele motosape pot sa traga plugul asta...Posted Image

#4724
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postvali123456, on 29 noiembrie 2016 - 15:29, said:

oare cum functioneaza schimbatorul de sens di al doilea clip
pare tare interesant si simplu doar ca nu se distinge foarte clar

dupa cum apare in clip, roata mare din dreapta este o roata dintata
la actionarea manetei, schimbatorul de sens introduce un pinion inversor intre roata dintata si pinonul actionat de lantul gall

#4725
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, am vazut si eu plugul simplu Ruris la Bricodepot. Incomparabil mai solid decat zgaraietoarea mea de la BSR.

#4726
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Cu roti de cauciuc cu lanturi a arat cineva?

#4727
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu dar nu cu motocultorul.si sa stiti ca lanturile ajuta foarte mult chiar si un cauciuc care nu are profil agricol.

#4728
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Eu am niste roti auto pe jante de 14 la o motosapa cu plug simplu O-mac. La greutate ma gandesc sa umplu cu apa cauciucurile ,as mai castiga vreo 20 kg   aderenta si stabilitate.

Edited by Vox13, 30 November 2016 - 12:00.


#4729
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mai bine faci niste greutati de beton cu flanse metalice, pe care sa le atasezi la roti.

#4730
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014

View Postdraku, on 29 noiembrie 2016 - 20:19, said:

dupa cum apare in clip, roata mare din dreapta este o roata dintata
la actionarea manetei, schimbatorul de sens introduce un pinion inversor intre roata dintata si pinonul actionat de lantul gall

asta am vazuto si eu, dar tot nu o pot intelege cum a realizato, este foarte utila
de asa ceva am si eu nevoie, ma tot uit la videoclip si nu imi pot da seama cum a facuto, si merge si foarte usor, daca teaiprins de figura detaliazami si mie te rog, poate mai sunt si altii interesati

#4731
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Apa in cauciucuri ar avea niste avantaje cum ar fi :repartizarea ei are asupra rotii efect de volanta mai accentuat ca la greutati  si e mai ieftin .

#4732
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Posthoria100, on 28 noiembrie 2016 - 23:03, said:

Ce plug a-ti recomanda dintre cele gasite pe olx: https://www.olx.ro/o... sau   https://www.olx.ro/o... https://www.olx.ro/o...d24a23e7. https://www.olx.ro/o...html#10d24a23e7 .Cred ca un plug cu un brazdar si ascutit o sa-l duca fara probleme.


Pentru motocultor ti-l recomand pe penultimul sau ultimul, insa vezi ca ii lipsesc cutitele de taiere, alea care sunt inf ata brazdarului.

Am avut si eu unul identic. Reversibil are 30 de kg. Ca latime la mine lua putin - circa 10 cm si nu aveam spor ( si de asta l-am vandut)
insa ca si calitate, rezistenta, cutite - era f bine facut !!

sub nici o forma "feru' ala mort" de la Ruris

uite asa ara ala cehoslovac reversibil

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hlhk_ng7Wkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cand l-am pus dupa tractoras)

sau la motocultor @Gubi_dutu de la Galati

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fOe0c5UZl70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bogdanhbc, 30 November 2016 - 12:32.


#4733
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am vrut sa zic si eu de antetrupite, dar merge si fara. Dar e un motiv sa discute cu vanzatorul, poate are sa-i dea, sau mai lasa din pret.
Suna promitator, nu e atat de mare cum ma temeam.

View PostVox13, on 30 noiembrie 2016 - 11:56, said:

Eu am niste roti auto pe jante de 14 la o motosapa cu plug simplu O-mac. La greutate ma gandesc sa umplu cu apa cauciucurile ,as mai castiga vreo 20 kg   aderenta si stabilitate.
La ce motosapa?
In orice caz, eu nu as pune roti cu diametru atat de mare la utilaj care nu are reductor. Motosapele nu au.
O sa patinezi in draci si nici treaba nu faci...
Rotile mari sunt bune doar la transport.

A, mai spuneai de efectul de volanta. E aproape nul la fluide.

#4734
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Tot spre ultimele doua ma gindeam si eu.Sper sa ma hotarasc pina sapt. viitoare.Parca as inclina spre cel reversibil.Mai astept pareri.lucrarile vor fi intr-o livada si arabil,in vie sincer imi este si frica sa ma gindesc sa intru cu el deoarece nu vreau sa apar la stirile de la ora 17..Am un loncin 750 si ma joc cu el  in spatii mici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate