Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

2013 Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#55
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Posttavktm, on 04 martie 2013 - 18:14, said:

Pai si pentru ce faci creditul, nu pentru a fi mai bogat ?
Pentru ce ne sculam din pat dimineata, nu pentru a fi mai bogati ?
Vezi la min 1:55, au votez 2 :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3ni1pUi7zhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Pentru ce vrem apartamente si locuinte in general, nu pentru a fi mai bogati, mai siguri pe noi, mai in siguranta, mai puternici ?
Asta cu nevoie de confort si liniste este doar un mic paravan in fata vanitatii.

Nu poti pune semnul egal intre:
- familie cu 2 copii in: garsoniera din Ferentari - ap 4 cam - vila in Pantelimon - vila in Cotroceni ............
- Forf Focus/Scoda Octavia - BMW/Audi - Lexus/Jaguar .........
- tati vreau x: nu avem bani - poate la salariu - iti cumpar daca ai note bune .......
......................... si exemplele pot continua

View PostYoda2009, on 04 martie 2013 - 19:34, said:

<Off-Topic:> Diana, mi se pare ca te-am invitat sa ma inviti la o pizza si nu mi-ai raspuns invitatiei...Posted Image </Off-Topic>
Probabil inca nu a priceput cine plateste :P

#56
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postgabian22, on 04 martie 2013 - 19:56, said:

Probabil inca nu a priceput cine plateste Posted Image
<Off-Topic:> Pai atunci sa-si ia portofelul plin la ea, nu ? Posted Image Pentru orice eventualitate... </Off-Topic>

Previziunea e ca in provincie bula nu s-a prea spart, in timp ce in Bucuresti s-a spart prea mult.

#57
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostYoda2009, on 04 martie 2013 - 19:34, said:

<Off-Topic:> Diana, mi se pare ca te-am invitat sa ma inviti la o pizza si nu mi-ai raspuns invitatiei...Posted Image </Off-Topic>

Scuze, acum am vazut mesajul acesta :)

View PostYoda2009, on 05 martie 2013 - 13:22, said:

<Off-Topic:> Pai atunci sa-si ia portofelul plin la ea, nu ? Posted Image Pentru orice eventualitate... </Off-Topic>

Previziunea e ca in provincie bula nu s-a prea spart, in timp ce in Bucuresti s-a spart prea mult.

Stai linistit ca asta fac mereu, nu astept sa imi ia careva un cico :)

View Posttavktm, on 04 martie 2013 - 09:50, said:


Intrebare de 10 puncte -

Daca cineva nu are bani, atunci cand face un imprumut se cheama ca:
  a) are bani
  b] e la fel de sarac
  c) e mai sarac decat atunci cand nu contractase imprumutul.

Cine gaseste varianta corecta primeste un cupon de reducere la provident ! Posted Image

Inseamna ca si-a batut singur un cui in talpa, ca sa nu zic altfel.
Merg pe varianta C.
Premiul, nu-l vreau :)

#58
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View PostYoda2009, on 05 martie 2013 - 13:22, said:

<Off-Topic:> Pai atunci sa-si ia portofelul plin la ea, nu ? Posted Image Pentru orice eventualitate... </Off-Topic>

Previziunea e ca in provincie bula nu s-a prea spart, in timp ce in Bucuresti s-a spart prea mult.
In orasele mici din provincie bancile nu prea mai dau credite/ nu prea mai sunt oameni cu salarii medii si fara credite/ nu prea mai sunt firme care sa angajeze, multe au dat faliment, oamenii au plecat/ pleaca/ vor pleca in strainatate.
Prin urmare, preturile au scazut mult ( ex: blocuri vechi: gars 30 mp= 12.000 Euro; ap 2 camere 50 mp= 15.000 Euro; ap 3 camere 70 mp= 20.000 Euro; adica 300- 400 Euro/ mp;salariul mediu net e 250 Euro/ luna ).

View PostYoda2009, on 04 martie 2013 - 19:34, said:

<Off-Topic:> Diana, mi se pare ca te-am invitat sa ma inviti la o pizza si nu mi-ai raspuns invitatiei...Posted Image </Off-Topic>
Carrmane, pe unde esti !?Posted Image

#59
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostYoda2009, on 05 martie 2013 - 13:22, said:

<Off-Topic:> Pai atunci sa-si ia portofelul plin la ea, nu ? Posted Image Pentru orice eventualitate... </Off-Topic>

Previziunea e ca in provincie bula nu s-a prea spart, in timp ce in Bucuresti s-a spart prea mult.

Yoda, aberezi
In Bucuresti sunt preturi de Praga, Varsovia, Bratislava.

Stii ce salarii sunt aclo ?

#60
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postvacantamijlocie, on 07 martie 2013 - 07:33, said:


Carrmane, pe unde esti !?Posted Image

Stai linistit ca nu il las eu asa usor pe Carrman Posted Image

#61
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostTipiric, on 03 martie 2013 - 13:00, said:

Da, unii sunt presati de situatie si nu mai au rabdare sa astepte, desi daca ar astepta toti, preturile ar putea ajunge aproape de zero in cateva luni.
Nu asta e neaparat o problema, in cazul in care au avut banii lor cash si neimprumutati. Problema apare cand dau cat se cere, fara sa negocieze pe cat de mult posibil si mai grav cand iau credit pe 20-30 de ani. Astia, mai ales ultimii, sunt cei vinovati in mare parte pentru situatia din imobiliare care se rasfrange si asupra economiei.
oare astia sa fie vinovatii, cei care au facut credite pentru locuinte vechi, noi sau case?
eu cred ca nu la sfarsitul lui 2006 erau credite imobiliare in valoare de 7.860 mil. lei, la sfarsitul lui 2007 - 15.800 mil. lei  la sfarsitul lui 2008 - aprox 20.000 mil. lei (nu am suma exacta - sunt creditele ipotecare), dar atentie scaderea pretului la case/apartamente a inceput la sfarsitul lunii martie 2008. si de atunci trendul este descrescator, insa valoarea creditelor imobiliare a tot crescut ajungand la 36.834 mil lei (la 31 ian 2013). nu asta a fost cauza bumului imobiliar din 2007-2008, eu o pun pe seama dezvoltatorilor/agentiilor imobiliare care au crescut preturile artificial si exagerat.
daca tu consideri ca 36.834 mil lei (volumul creditelor existente la 31 ian 2013) a afectat direct piata imobiliara, si indirect economia romaniei, atunci creditele de nevoi personale+alte credite acordate persoanelor fizice in volum de 66.360,3 mil. lei la 31 ian 2013, nu afecteaza si mai rau economia romaniei?

chiar daca toata lumea va avea rabdare si nu s-ar mai tranzactiona 3 luni nici un apartament/casa vor disparea agentiile imobiliare (pentru fix 3 luni) si pretul va mai scade cu cateva procente, nu va tinde niciodata spre 0, au grija sa nu se intample acest fenomen dezvoltatorii imobiliari.

#62
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Da, dar atunci economia "duduia", salariul si numarul bugetarilor cresteau ca Fat Frumos, se acordau usor credite, fara multe verificari, nu se stia de criza sau se spunea ca va ocoli Romania ( ca se sperie de ea ), strainii investeau/ spalau multi bani aici, romanii din strainatate trimiteau multi bani in tara, Romania abia intrase in UE si erau asteptate cohortele de vestici sa dea navala sa cumpere cate o duzina de apartamente, unii faceau deja comparatii cu preturile din Vest, peste tot ( massmedia, internet ) se spunea/ scria ( nu neaparat pe degeaba ! ) ca preturile doar "creste" in imobiliare etc.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 12 March 2013 - 08:58.


#63
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postvacantamijlocie, on 12 martie 2013 - 08:57, said:

Da, dar atunci economia "duduia", salariul si numarul bugetarilor cresteau ca Fat Frumos, se acordau usor credite, fara multe verificari, nu se stia de criza sau se spunea ca va ocoli Romania ( ca se sperie de ea ), strainii investeau/ spalau multi bani aici, romanii din strainatate trimiteau multi bani in tara, Romania abia intrase in UE si erau asteptate cohortele de vestici sa dea navala sa cumpere cate o duzina de apartamente, unii faceau deja comparatii cu preturile din Vest, peste tot ( massmedia, internet ) se spunea/ scria ( nu neaparat pe degeaba ! ) ca preturile doar "creste" in imobiliare etc.Posted Image
Şi acum este la fel.
Nu s-a schimbat absolut nimic.
Doar direcţia.

#64
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Situatia e de cacao!Piata e blocata!
Nu se vaneaza decat fazani disperati sau cei care arunca cu banii ...

#65
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postadrian_2011, on 13 martie 2013 - 21:38, said:

Situatia e de cacao!Piata e blocata!
Nu se vaneaza decat fazani disperati sau cei care arunca cu banii ...

Pentru asta avem un numar mai mare de tranzactii fata de anul trecut in aceiasi perioada ?

#66
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postunrealgeb1978, on 14 martie 2013 - 11:32, said:


Pentru asta avem un numar mai mare de tranzactii fata de anul trecut in aceiasi perioada ?

UNDE ?

Ce fel de tranzactii ?

Care si cate dintre ele sunt apartamente ?

#67
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postadrian_2011, on 13 martie 2013 - 21:38, said:

Situatia e de cacao!Piata e blocata!
Nu se vaneaza decat fazani disperati sau cei care arunca cu banii ...

Tin sa te contrazic.
Anul asta, 3 dintre colegii mei de birou si-au luat apt in bloc nou si inca o colega urmeaza sa isi ia luna cealalata, acum cauta casa.
Toti si-au luat in Bucurestii Noi, la 2-3 strazi unul de altul, exceptand unul in Avatiei.
Am fost si am vazut apt la 2 dintre ei, duminica viitoare mergem la inaugurarea apt. din Aviatiei.
Nu e blocata nici o piata, e doar o impresie.

Va zic si preturile, cele din Buc Noi au fost 88 000( 100 mp), 64 000( 65 mp) si 40 000 (44 mp), cel din Aviatiei 120 000( nu stiu ce suprafata are).

#68
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Zi-ne si ce venituri au si pe cati ani au luat credit.

#69
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postalex_133, on 14 martie 2013 - 11:51, said:

UNDE ?

Ce fel de tranzactii ?

Care si cate dintre ele sunt apartamente ?

Am postat pe alt topic raspunsul...cred ca cel cu prabusirea de pe imobiliare.ro. :)

#70
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Si ti s-a explicat acolo ce reprezinta acel numar de tranzactii imobiliare, care contin si dezmembrari, mosteniri, contracte de chirie etc. Nu cred ca poti trage niste concluzii directe privind cumpararea de apartamente din acele statistici...

Edited by soft0811, 14 March 2013 - 19:17.


#71
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Post-Diana-, on 14 martie 2013 - 15:28, said:


Tin sa te contrazic.
Anul asta, 3 dintre colegii mei de birou si-au luat apt in bloc nou si inca o colega urmeaza sa isi ia luna cealalata, acum cauta casa.
Toti si-au luat in Bucurestii Noi, la 2-3 strazi unul de altul, exceptand unul in Avatiei.
Am fost si am vazut apt la 2 dintre ei, duminica viitoare mergem la inaugurarea apt. din Aviatiei.
Nu e blocata nici o piata, e doar o impresie.

Va zic si preturile, cele din Buc Noi au fost 88 000( 100 mp), 64 000( 65 mp) si 40 000 (44 mp), cel din Aviatiei 120 000( nu stiu ce suprafata are).

120.000 in Aviatiei ? Trebuie sa fie de 4 camere cu minim 110mp.
Sau poate ca e vorba de o tranzactie mai veche.

#72
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostTipiric, on 14 martie 2013 - 16:21, said:

Zi-ne si ce venituri au si pe cati ani au luat credit.

Colega cu apt de 40 mii, banii jos.
Ceilalti au platit 50-80% din bani, restul cu rate la dezvoltator.

Veniturile sunt confidentiale :)

View Postterratec, on 15 martie 2013 - 02:03, said:


120.000 in Aviatiei ? Trebuie sa fie de 4 camere cu minim 110mp.
Sau poate ca e vorba de o tranzactie mai veche.

Tranzactie in luna februarie 2013.
Nu cred ca are 4 cam, cred ca e un living mare cu 2 dormitoare. Duminica cealalta( nu asta) ne-a invitat la el, va zic mai apoi cum e.

Cel de 88 000 din Buc Noi era deosebit si cand zic deosebit, zic de granit, marmura, terasa exterioara, living cam cat tot apt meu :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate