Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

2013 Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#289
Imobiliarii

Imobiliarii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.08.2018

View PostArmanMedina, on 23 mai 2016 - 15:19, said:

Tu ai luat apartament distrus si ai avut 8 mii de euro sa investesti, asta fara sa stiu daca locuiai in apartament pe perioada in care s-a facut renovarea.

Asa eu la vanzare am pierdut cateva mii de euro doar pe impozit, taxe notar, certificat energetic.
La cumparare a trebuit sa ma ocup de acte, cumparatorul plateste actele.

Piata imobiliara merge inainte din cauza la prima casa, altcumva romanul de rand nu ar avea atatea mii de euro sa cumpere apartamente.

Corect ... si programul prima casa tine preturile sus in multe orase / zone cu peste 25% !

View PostBebeluska, on 18 august 2018 - 14:01, said:

Care credeti ca e directia pietei imobiliare in prezent? Preturile iar au luat-o razna.

Daca nu stai in loc sa cumperi sau nu ai ceva gen +50% avans ,,, si ai ca majoritatea "proprietarilor" prin prima casa doar 5% ... mai asteapta 2-3 ani si cumpara dupa ... pretul majoritatii caselor/apartamentelor nu var sari peste maximul acordat prin prima casa cu doar 5% avans ! :) Vor mai urca foarte putin in unele zone, daca mai suplimenteaza "smecherii" fondurile ... sa mai ajute bancile ... dar asta nu tine la infinit ...
Gradul de indatorare creste prea mult ... vor aparea tot mai multe cazuri de imposibilitate de plata ... se intrerupe si programul prima casa ... nu va mai tine mult bula asta ...
Daca nu iti iei in orase mari gen Bucuresti/Cluj ... nu te baga prin alta parte sa iei prin credit :D Mai asteapta !

Sa asteptam impreuna , zic :))

#290
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu știu cum e în orașe mici, dar în Brașov foarte mult se cumpără cash. Plus citeam ieri că depozitele în lei și euro au crescut cu 10 respectiv 16%. Deci bani sunt. Nu mai visați cu ochii deschiși ci uitați-vă în jur. Pe afară se stă mult în chirie că așa e mai ușor să te muți dacă primești ofertă de job mai bună în alt oraș. La noi lumea nu prea vrea să se mute. Nici eu nu m-as muta nici măcar pe salariu dublu în București/Cluj.

#291
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Se pare ca 2019 a fost un an de creșteri substanțiale , vezi articol ziarul financiar https://www.zf.ro/bu...est-an-18672464 și https://www.zf.ro/co...ut-6-3-18691814
In baza unor calcule/estimări similare am hotărât sa iau chiar și acum cand au mai crescut un pic 2-3 apartamente. Dacă nu se întâmpla nimic grav in ro probabil piața imobiliară va tot urca ținând pasul cu creșterile salariale. Chiar acum România are cred cel mai bun raport salarii chirii și prețuri de achiziție. Vorbim bine înțeles de marile orașe și generațiile cu acces la educăței și joburi calificate.
Personal am pariat pe creștere.

#292
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
E riscant sa faci pariuri.

#293
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postvacantamijlocie, on 07 februarie 2020 - 14:27, said:

E riscant sa faci pariuri.
Eh in viața trebuie sa faci alegeri in fiecare zi. Investesc doar din fondul special creat, bani ce poț sa ii pierd fără sa îmi afecteze viața de zi cu zi. La fel cele mai multe sunt prin companie, in caz de ceva merge rău poate fi lichidata compania dar bunurile mele personale nu.
Ținând cont de cele de mai sus îmi asum riscuri, evident făcând o balanța între riscuri și câștigurile posibile.

#294
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019
Vom vedea acum cum va fi piața imobiliară

#295
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postceocri, on 07 februarie 2020 - 12:39, said:

Se pare ca 2019 a fost un an de creșteri substanțiale , vezi articol ziarul financiar https://www.zf.ro/bu...est-an-18672464 și https://www.zf.ro/co...ut-6-3-18691814
In baza unor calcule/estimări similare am hotărât sa iau chiar și acum cand au mai crescut un pic 2-3 apartamente. Dacă nu se întâmpla nimic grav in ro probabil piața imobiliară va tot urca ținând pasul cu creșterile salariale. Chiar acum România are cred cel mai bun raport salarii chirii și prețuri de achiziție. Vorbim bine înțeles de marile orașe și generațiile cu acces la educăței și joburi calificate.
Personal am pariat pe creștere.
Ai pierdut pariul. Deja se intampla ceva grav in Romania, si va fi si mai grav in perioada urmatoare.

#296
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Previziuni din Ianuarie 2020:
https://www.revistab...omania-in-2020/

Pe langa cresteri in 2020, scria si asta:
Românii stabiliți în străinătate se gândesc să se întoarcă acasă
În acest context, balanța migrării ar putea să înceapă să se echilibreze iar o altă tendință pozitivă este aceea că marile orașe regionale din România se află încă pe o cale de convergență rapidă.
Posted Image

#297
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 16.03.2008
Optimism adica scrie bine ca trebuie sa vindem.

#298
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
mirc2003- S-au schimbat multe de atunci. S-a cam dus potentialul de crestere.
Cu românii care se intorc acasă a nimerit-o.

#299
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Ramane de vazut cati/ care/ cat timp vor ramane in Romania

#300
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View Postceocri, on 07 februarie 2020 - 12:39, said:

Se pare ca 2019 a fost un an de creșteri substanțiale , vezi articol ziarul financiar https://www.zf.ro/bu...est-an-18672464 și https://www.zf.ro/co...ut-6-3-18691814
In baza unor calcule/estimări similare am hotărĂąt sa iau chiar și acum cand au mai crescut un pic 2-3 apartamente. Dacă nu se ĂźntĂąmpla nimic grav in ro probabil piața imobiliară va tot urca ținĂąnd pasul cu creșterile salariale. Chiar acum RomĂąnia are cred cel mai bun raport salarii chirii și prețuri de achiziție. Vorbim bine Ăźnțeles de marile orașe și generațiile cu acces la educăței și joburi calificate.
Personal am pariat pe creștere.

Interesata ideea. Și eu as cumpăra acum 4-5 case cu vânzare în 2021. E adevărat ca vor creste preturile cu peste 30%.. poate chiar 40%?

Eu ma bazez în special pe șomeri. Adică dacă stai acasă, sigur ești doldora de bani.

#301
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 16.03.2008
La asta nu m am gândit, ce bine ca mi ai spus.

#302
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,452
  • Înscris: 15.11.2003

View Postvacantamijlocie, on 16 martie 2020 - 21:00, said:

Previziuni din Ianuarie 2020:
https://www.revistab...omania-in-2020/

Pe langa cresteri in 2020, scria si asta:
Românii stabiliți în străinătate se gândesc să se întoarcă acasă
În acest context, balanța migrării ar putea să înceapă să se echilibreze iar o altă tendință pozitivă este aceea că marile orașe regionale din România se află încă pe o cale de convergență rapidă.
Posted Image

S-au intors peste 1 mil,  dar nu prea dornici de investitii imobiliare. :)

#303
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Care romani stabiliti in strainatate se intorc acasa?
Cei sezonieri, combinatorii etc, et..?
Romanii stabiliti in strainatate cu catel, purcel, nu se vor intoarce. Nu au de ce.
Au case aici, copii, unii cate o mica afacere.. Ce sa faci in Romania dupa cativa ani de strainatate?
A, poate exista cazuri care revin, vor sa deschida o afacere, sa investeasca in tara.
Dar ce sa investesti? Si apoi sa te taxeze statul la greu.
Eu personal as reveni abia la pensie.
Pana atunci, pe langa apartamentul pe care il am, sper sa mai strang bani pt o casuta undeva in tara, in Transilvania poate si daca voi fi sanatos si ma voi intoarce sa ma bucur de batraneti.. Vedem pana atunci.

#304
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postvacantamijlocie, on 14 martie 2020 - 00:32, said:

Deja se intampla ceva grav in Romania, si va fi si mai grav in perioada urmatoare.
Esti vizionar sau ai globul de cristal.  In ce ma sfatuiesti sa investesc banii dintr-o mostenire?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate