Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat achizitie anvelope de Vara & iarna noi

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Intotdeauna am zis ca experienta (ma refer la cea activa, nu la aia de genul te duce masina acasa cum il duce calul pe betivul care doarme in caruta) e cel putin la fel de importanta ca si obiectul studiului.
Ce marca sunt totusi? Ma gandesc ca nu Debica.

Edited by undercoverbrother, 05 April 2013 - 13:20.


#38
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,262
  • Înscris: 27.07.2006
Mi-am cumparat acum doua zile (Bucuresti) Vredestein Quatrac 3 (all-seasons) - 1200 RON / 4 bucati, 185/65/15.
Pe ploile de zilele astea s-au comportat OK, sa le vad la iarna ce si cum.
Sunt destul de apreciate in testele ADAC.
As fi vrut Goodyear Vector 5+, dar nu-s pe nicaieri....

Ca o paranteza, masina are 6,5 ani si 74.000 km. Am dat jos de pe ea cauciucurile originale, din fabrica: Michelin Energy Saver...
(si mai mergeau - adancime fata 3,6 mm, spate 3,8 mm - dar totusi varsta lor m-a determinat sa le schimb)

#39
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mergeau pe naiba. De pe la 40.000 merg=se invart fara sa explodeze. Cateodata e de ajuns, de cele mai multe nu.

#40
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdirtman, on 05 aprilie 2013 - 09:52, said:

Tin sa precizez totusi ca nu astept sa mi se toceasca ca in palma astea all seasons, deja pe la 1 cm le schimb


si cati cm aveau de noi?  :D

#41
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008
Exista posibilitatea achizitionari de anvelope noi la jumatate din pret, in special pentru cei care sunt din Timisoara, iata aici solutia :

http://www.zambesc.c...velope-ieftine/

Sper sa foloseasca cuiva.

#42
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Hmm, asta e valabil pentru masini gen Logan. Continental nu produce in Romania anvelope performance ci numai entry level, low cost. Cauta putin pe youtube si o sa te convingi ca o anvelopa noua Continental entry level este batuta de una second Dunlop performance. In cazul meu, pentru iarna nu cumpar decat anvelope Nokian/Yokohama performance (atentie, si Nokian produce anvelope low cost) iar pentru vara Dunlop SP Sport Maxx GT. Alegerea este facuta dupa multe informari si review asupra lor. Sfatul meu bineneteles nu se adreseaza celor pentru care pretul este prioritar.

#43
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006

View PostWug, on 17 octombrie 2013 - 14:45, said:

Hmm, asta e valabil pentru masini gen Logan. Continental nu produce in Romania anvelope performance ci numai entry level, low cost.

Continental face in Romania ContiWinterContact TS850..., ia vezi pe unde se situeaza ele in review-uri...

#44
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Eu unul n-am vazut "Made in Romania" pe modelul de care vb matale... Toate erau Made in Germany. Poate tu lucrezi la ei si ai niste ponturi ...

#45
amydia

amydia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.02.2008
Eu pentru Matiz imi iau mereu cauciucuri noi,nu second hand si le folosesc cam 2 -3 ani pentru ca le schimb imediat ce se termina sezonul lor si se tocesc mai greu.Ultimele achizitii pe care le-am facut au fost http://www.anvelopex...r-15580r13-6289 pentru vara,le am folosit anul trecut si arata aproape ca noi iar pentru iana http://www.motorvip....s3-155-65-13,le am dat jos acum cateva saptamani si am fost chiar multumita de felul cum aratau..la anul stiu sigur ca nu am nevoie de altele!

#46
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu am ContiWinterContact TS850 "Made in Romania".

#47
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Cel mai bun raport calitate/ preț pentru cauciucurile de iarnă l-am găsit la BF Goodrich, excelente gume la un preț sensibil sub alde Dunlop, Good Year, Conti și altele premium.

#48
KrisztianLukacs

KrisztianLukacs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2014

View PostSKUFY, on 04 martie 2013 - 13:39, said:

Salutare, de curand am observat ca voi fi nevoit sa-mi schimb anvelopele vechi.
Am cautat ceva pe net, dar sunt curios de unde va achizitionati anvelope de iarna si de vara , care sunt preturile?
Ce imi recomandati sa cumpar, de unde? Unde pot gasi cele mai ieftine anvelope (valabil pe tot teritoriul romaniei) noi, NU  imi doresc sa cumpar anvelope SH.

Va multumesc frumos.
Salut,eu imi cumpar anvelope de pe net si sunt foarte bune si sunt si la promotie uite :  http://www.anvelopex...6570r13-1558113 si iti mai recomand si asta http://www.motorvip....r650-185-55-15. Astea sunt cele mai bune anvelope si ieftine !

#49
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Tigar sunt dezastruoase pe ploaie, dupa un sezon le-am aruncat. Acvaplanare cat incape, doar o idee sa fie putin mai ud si te-ai dus. Pe zapada doar slabe, nu dezastruoase.

LingLong, really, cele mai bune? Tu te gandesti ca poate unii isi cumpara cauciucuri dupa ce scrii tu aici si se arunca naibii in sant?

#50
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Posted Image M-ai facut sa rad ... vezi poate cotetele alea pe BG se uita la mizeriile tale ... Este ultra stiut ca decat chinezesti (low-cost) noi, mai bine second dar performance ...

Edited by Wug, 18 April 2014 - 17:26.


#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postchris_t, on 04 aprilie 2014 - 20:02, said:

Tigar sunt dezastruoase pe ploaie, dupa un sezon le-am aruncat. Acvaplanare cat incape, doar o idee sa fie putin mai ud si te-ai dus. Pe zapada doar slabe, nu dezastruoase.

LingLong, really, cele mai bune? Tu te gandesti ca poate unii isi cumpara cauciucuri dupa ce scrii tu aici si se arunca naibii in sant?
Eu am tigar sarbesti pe fata. Nu am avut vreo problema cu ele. Ce intelegi prin acvaplanare? Ai iesit de pe carosabil ? Ai derapat? Nu exista cauciuc care sa nu acvaplaneze in conditiile in care apa balteste pe sosea, cum a fost cazul recent pe A1 Bucuresti -Ploiesti.  Depinde si viteza de mers. Cand toarna cu galeata ai pretentia sa mergi cu 120 si mai peste?
Banuiesc ca orice cauciuc din comert are un aviz de punere in vanzare de la RAR.

View PostWug, on 18 aprilie 2014 - 17:24, said:

Posted Image M-ai facut sa rad ... vezi poate cotetele alea pe BG se uita la mizeriile tale ... Este ultra stiut ca decat chinezesti (low-cost) noi, mai bine second dar performance ...
Sa-mi explici si mie cum cumperi un set de gume sh, uzate egal? Cum le verifici de defecte (nu cele de fabricatie) alea de uzura , galme , fisuri care nu se vad.
Cum faci , pui 4 gume de firme diferite? Stiai ca grosimea minima a stratului de uzura este de 1,6mm la cele de vara si 3mm la cele de iarna? Cum masori grosimea de guma ramasa. Daca roata este "ovalizata" in sensul ca s-au blocat rotile la franare si au portiuni pe circumferinta uzate inegal?
Si ia in considerare vechimea cauciucului si conditiile in care au fost depozitate.. in cele mai multe cazuri stau aruncate in soare si ploaie, pana vine cineva si isi alege din gramada de ciurucuri.
Cine isi schimba cauciucurile pe masina de ce o face? Pentru ca s-au demodat sau pentru ca s-au uzat- adica se aproprie de limita de 1,6mm.

#52
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Care e intrebarea?

Anvelopele second provin de la asigurari, respectiv masini care au avut accident. Daca nu cunosti si nu sti la ce sa te uiti nu ai ce cauta acolo. Eu am spus ca decat chinezarii noi mai bine performance second. Insa cel mai bine ar fi performance noi dar asta e o discutie mult prea lunga intr-o tara unde majoritarea cumpara pretul si nu produsul...

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View PostWug, on 03 mai 2014 - 00:04, said:

Care e intrebarea?

Anvelopele second provin de la asigurari, respectiv masini care au avut accident. Daca nu cunosti si nu sti la ce sa te uiti nu ai ce cauta acolo. Eu am spus ca decat chinezarii noi mai bine performance second. Insa cel mai bine ar fi performance noi dar asta e o discutie mult prea lunga intr-o tara unde majoritarea cumpara pretul si nu produsul...
Si eu care credeam ca gumele second hand vin din acelasi loc ca si hainele ,  adica de la gunoi.  Cam multe gume schimba la asigurari din moment ce pute tara de cauciucuri sh. Ar trebui interzise.. sau reesapate si vandute ca atare

#54
Demosthenes

Demosthenes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2014
Eu am avut Dunlop 3D pana acum pe masina si s-au comportat foarte bine iarna/pe polei/pe apa. Acum mi-am luat 4D  de aici:http://www.vreau-anv...91h-133795.html si sper sa fie ok. Din cate am vazut, 3D-ul era putin mai aerisit, dar 4D are mai multe santulete, deci sper sa elimine apa la fel de bine. Mai are cineva 4D?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate