Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Se schimba buletinele de identitate- Discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#73
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,196
  • Înscris: 03.07.2008

 althea, on 27 februarie 2013 - 13:07, said:


Nu,  toti vom avea mai devreme sau mai tarziu carti electronice de identitate - este vorba despre acordul expres in privinta amprentarii. Nu se va putea opta pentru carti de identitate in formatul actual.

Bun, care-i avantajul celui care-si da amprentele fata de cel care nu le da?

#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil ca in prima faza niciunul sau uite ca sa mai glumim cu sambure de adevar... daca te retine un agent noaptea intr-o zona unde a avut loc sa zicem un furt din auto, erai singur pe acolo si un prost local de pe acolo zice ca te recunoaste desi avea ochelari de sifon iar tu erai doar in trecere nu trebuie sa te mai aduca la politie sa te amprenteze ca sa verifice suspiciunea, vede ca ai act complet, consemneaza si te lasa sa pleci cu invitatia de a trece pe la sectie pentru o declaratie (eventual). In prezent daca se intampla acest lucru te ia la sectie in arest si te tine pana a doua zi la 7-8 cand vin angajatii care amprenteaza si reprezentantul legal care iti ia declaratie.

#75
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 andreic, on 27 februarie 2013 - 11:04, said:

Pai nu prea au ce face, se folosesc cipuri moderne ca la banking, au zone de date imposibil de clonat.

Tu te-ai nascut asa sau ai cazut in cap?
Cardurile bancare sunt imposibil de clonat?! Really?

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 Stan_Patzitul, on 01 martie 2013 - 14:23, said:

Tu te-ai nascut asa sau ai cazut in cap?
Cardurile bancare sunt imposibil de clonat?! Really?
Daca mai folosesti limbaj de strada te trimit la culcare... nu am spus nicaieri asa ceva, ca nu se pot clona carduri, trebuie sa ai acces la ele in primul rand... cele magnetice sunt chiar usor de facut. Am spus altceva, ca sunt cipuri moderne cu configuratie hardware specifica care nu pot fi citite complet (asa si trebuie)... e treaba veche, metoda se folosea la telefoane in anii 90-94 prin diverse tari, smart cipurile au preluat aceste lucruri, ele nu sunt simple memorii si oscilatoare, ca sa clonezi ceva trebuie sa-l citesti complet ceea ce nu vei putea face insa el (cipul) are un subprocesor si trimite un hash rezultat din zona neaccesibila la citire care il pupa cu sistemul bancar si de fiecare data e altul... deci nu vorbesc de primele carduri cu cip ci de cele moderne, smart. Clonarea merge doar daca cardul clona e facut in aceeasi fabrica si are in el acelasi soft cu cele comandate de banca (zona hardware locked e programata dupa ce vor bancherii)... o posibilitate foarte redusa dat fiind securitatea acestor industrii.

#77
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Ahasverus, on 27 februarie 2013 - 14:02, said:


Faptul ca esti PROST si necunoscator, e doar un aspect al relei vointe.
Te bagi in seama ca musca in kkt, facand paralele ptr alti oligofreni.

1. Grupa sanguina e primordiala pt o transfuzie rapida, care eventual iti paote salva viata (sau sa i-o salvezi altcuiva).
2. Daca cineva vrea sa iti fure "organu", nua re nevoie de buletinul tau.
3. Datele alea pot fi citite/clonate usor, DAR asta e inutil! Problema este sa scrii/modifici informatia codata ina cle cip, iar asta e alta mancare de peste.
Exista codari one way, pe foarte multi biti!

Ce inseamna asta pt un gigel ordinar? Inseamna ca folosind o asa criptare puternica (care nu poate fi sparta pe durata ta de viata), NU poti deveni din NE-donator in DONATOR! Modifici un bit de informatie acolo, se beleste semnatura electronica si BYE -> ERROR!

Ati vazut prea multe filme cu hackeri care sparg satelitii si seifurile folosind iphone si tastaura virtuala Posted Image

P.S. Vedeti ca exista CIP-uri in multe chestii.
Stiti voi oare ce contin? Daca tot sunteti asa de impotriva, de ce nu mergeti voi in comunitatile Amish?

@shelder - sa inteleg ca acele camere de luat vederi au senzori olfactivi, de aia nu mai poti trage tu basini/mata de coada/fura etc?

Din cauza celor ca tine au aparut acele camere Posted Image


Imi place ca dau de destepti ca tine, care sa ilumineze cu farul gandirii, din putul gandirii, prostii si ignorantii ca mine, din pacate, daca tie iti place sa fii sodomizat de autoritati si cipuit, e treaba dumitale, mie unul nu imi place, eu am patit multe chestii cu carduri clonate, cu bani care au disparut de pe carduri, cu bani care au intrat pe carduri aiurea, si m-am trezit bombardat cu telefoane, sa nu cumva sa-i cheltui, si mi-au blocat banii 7 zile ca sa inteleaga ei cum s-a intamplat asta, desigur ca oamenilor ca tine nu le pasa ca prin aceste filtre, telefon mobil, card, cip pot fi urmariti cu o precizie de pana la 5 m, nu le pasa ca pot fi filmati zi si noapte, probabil o sa vina ziua cand datorita voua o sa se monteze camere in case, pentru ca nu-i asa, securitatea este foarte importanta.
Sunt sigur ca tu faci parte din comunitatea de naivi care cred ca guvernul lucreaza pentru ei, si sunt sigur ca tu in mintea ta crezi ca baietii de la Anonymous, si hackerii care au spart jumatate de Europa clonand carduri si furand aproape 20 de milioane de dolari sunt inventii de la Hollywood.
Iti urez somnul ratiunii usor, si te rog sa nu mai jignesti oamenii pe forum, eu nu te-am facut prost, si nu te-am jignit, si crede-ma ca pe cat pot fi de diplomat in limbaj, de 10 ori mai mult pot fi spurcat, si pot sa iti iau toata partea feminina a neamului tau la car...at de mobila prin blocuri.
Cu stima.

#78
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
toata lumea se uita la tine urat de parca tu ai fi infractorul sau hotul daca te imbraci mai in blugi si geaca de piele
cum pot sa dovedesc ca nu e asa ?
da-mi buletinul ala ca sa vada tot omul ca eu sunt cinstit si nu poti sa ma caracterizezi dupa tatuaje cu cap de mort si lupi urland in cimitir

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Cât despre baze de date cu persoane, există aşa ceva (cu persoanele aflate pe teritoriului Bucureştiului la 1 ian. 1999), pusă în mod inlegal de un poliţist pe internet în 2000. E incompletă.
P.S. Dacă se consideră că încalc vreo lege, rog să mi se şteargă postul!

#80
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 djl, on 02 martie 2013 - 14:12, said:

inlegal
:huh:

#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Adrese mai găseai şi în cartea de telefoane, dar acolo nu apărea C.N.P.-ul şi nu apăreau toţi membrii familiei. :)

#82
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Mi se pare ca-n cartea de telefoane scria doar strada, fara numar si restul adresei.

#83
Nomad1

Nomad1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 01.12.2012

 Barboso, on 02 martie 2013 - 14:45, said:

Mi se pare ca-n cartea de telefoane scria doar strada, fara numar si restul adresei.

La case scria şi nr, la blocuri, doar blocul, fără scară, apart, etc.

#84
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 24.01.2007

 djl, on 02 martie 2013 - 14:12, said:

Cât despre baze de date cu persoane, există aşa ceva (cu persoanele aflate pe teritoriului Bucureştiului la 1 ian. 1999), pusă în mod inlegal de un poliţist pe internet în 2000. E incompletă.
P.S. Dacă se consideră că încalc vreo lege, rog să mi se şteargă postul!
Nu incalci nicio lege dar nu este vorba de softul ala. Nu se foloseste asa ceva.

#85
Nomad1

Nomad1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 01.12.2012

 djl, on 02 martie 2013 - 14:12, said:

pusă în mod inlegal

Și....zici că ai făcut o facultate, mă? :surprise:

 Barboso, on 02 martie 2013 - 14:19, said:

Posted Image

Asta arată ce fel de facultate a făcut. Este incredibil (pt mine) să văd o asemenea scriere, mai ales la unul care pretinde că a făcut o facultate. N-am cuvinte și ce emoticoane să pun ca să-mi exprime dezgustul pe care-l am pt asemenea indivizi...... Posted Image

#86
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
http://www.piticu.ro...amne-ajuta.html

Contine anexele noilor carti de identitate.

#87
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013

 Nomad1, on 03 martie 2013 - 12:01, said:

Şi....zici că ai făcut o facultate, mă? Posted Image



Asta arată ce fel de facultate a făcut. Este incredibil (pt mine) să văd o asemenea scriere, mai ales la unul care pretinde că a făcut o facultate. N-am cuvinte şi ce emoticoane să pun ca să-mi exprime dezgustul pe care-l am pt asemenea indivizi...... Posted Image

Eu zic sa il banam prin vot popular. Ba sa ne ducem cativa sa il si batem. Daca tot suntem acolo sa ii luam diploma si sa ii dam foc.

Spoiler


#88
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@hesu152, Like pentru umor Posted Image

#89
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Noile C.I. vor fi eliberate incepand cu 01.04.2014, si vor contine si datele cardului national de asigurari sociale de sanatate.

http://www.avocatnet...l#axzz2e2KcM9u9

#90
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Yukoto, on 05 septembrie 2013 - 18:44, said:

Noile C.I. vor fi eliberate incepand cu 01.04.2014, si vor contine si datele cardului national de asigurari sociale de sanatate.

http://www.avocatnet...l#axzz2e2KcM9u9
Neah
Se va amana din nou
Ce drequ ,doar suntem in romania


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate