Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Se schimba buletinele de identitate- Discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 eiffel, on 27 februarie 2013 - 09:50, said:

Cartile cu cip - electronice vor fi facute numai la CEREREA EXPRESA A TITULARULUI - adica daca nu ceri nu primesti electronica ci pe cea simpla.

Nu,  toti vom avea mai devreme sau mai tarziu carti electronice de identitate - este vorba despre acordul expres in privinta amprentarii. Nu se va putea opta pentru carti de identitate in formatul actual.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Tipiric, on 27 februarie 2013 - 12:18, said:

Posted Image Cardurile se cloneaza usor, tot prostul e capabil.
Esti prea credul :)

#39
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 Platon, on 27 februarie 2013 - 10:00, said:


Este musai si util sa fii donator de organe, ca fara asta nu poti sa traiesti, da, asta era ultima problema care trebuia sa o rezolvam, ma intreb, de ce va place voua sa va bagati capul in latz singuri? Aveti asa o vocatie sa credeti toata gargara asta cu securitatea si cu vulva masii, pai au spart baietii aia fara facultate ditamai serverele de la Nasa, si de la mama dracu, si voi credeti ca nu va veni ziua cand cineva "va va face automat donator de organe"? Crezi ca daca baza asta de date va fi facuta il va opri pe vreunul cu bani multi sa va faca disparuti ? Credeti voi asta ? De ce va place sa va bagati frate in lant singuri? Pe vremuri uram securitatea pentru ca incerca sa ne controleze vietile, si acum de buna voie ne lasam controlati? Cate minciuni trebuie sa va mai spuna astia pana sa va desteptati si sa intelegi ca scopul final este controlul, cand o sa intelegeti ca drumul spre iad este pavat cu bune intentii?

Faptul ca esti PROST si necunoscator, e doar un aspect al relei vointe.
Te bagi in seama ca musca in kkt, facand paralele ptr alti oligofreni.

1. Grupa sanguina e primordiala pt o transfuzie rapida, care eventual iti paote salva viata (sau sa i-o salvezi altcuiva).
2. Daca cineva vrea sa iti fure "organu", nua re nevoie de buletinul tau.
3. Datele alea pot fi citite/clonate usor, DAR asta e inutil! Problema este sa scrii/modifici informatia codata ina cle cip, iar asta e alta mancare de peste.
Exista codari one way, pe foarte multi biti!

Ce inseamna asta pt un gigel ordinar? Inseamna ca folosind o asa criptare puternica (care nu poate fi sparta pe durata ta de viata), NU poti deveni din NE-donator in DONATOR! Modifici un bit de informatie acolo, se beleste semnatura electronica si BYE -> ERROR!

Ati vazut prea multe filme cu hackeri care sparg satelitii si seifurile folosind iphone si tastaura virtuala :D

P.S. Vedeti ca exista CIP-uri in multe chestii.
Stiti voi oare ce contin? Daca tot sunteti asa de impotriva, de ce nu mergeti voi in comunitatile Amish?

@shelder - sa inteleg ca acele camere de luat vederi au senzori olfactivi, de aia nu mai poti trage tu basini/mata de coada/fura etc?

Din cauza celor ca tine au aparut acele camere :)

#40
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

 shelder, on 27 februarie 2013 - 10:55, said:


LE. @PlasticBoy18 cata paleta de buletin ai? sau probabil portofelul tau e mic pt ca nu ai ce bani sa pui in el. zi mersi ca nu ai cum erau inainte sa fie o bucata de plastic.

Nu ti se pare mare? Restul europei sau marog, europa de vest au formatul cat un permis, al nostru e prea mare. Am un portofel normal, cu sloturi pentru carduri si permis de conducere. Unde dracu bag buletinu?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 PlasticBoy18, on 27 februarie 2013 - 14:05, said:

Am un portofel normal, cu sloturi pentru carduri si permis de conducere. Unde dracu bag buletinu?
Si talonul unde-l bagi ? :P

#42
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 Ahasverus, on 27 februarie 2013 - 14:02, said:

@shelder - sa inteleg ca acele camere de luat vederi au senzori olfactivi, de aia nu mai poti trage tu basini/mata de coada/fura etc?
Din cauza celor ca tine au aparut acele camere Posted Image
nu cred ca din cauza celor ca mine, pt ca nu am furat nici un pix.
oricum postul era oarecum retoric si m-am referit la faptul ca este de ajuns sa fi urmarit la serviciu si pe strada.
macar acasa la tine sa ai sentimentul ca nu mai esti urmarit. cu toate ca tehnologia pe care o avem (internet , telefoane) si credem ca ne ajuta este folosita si impotriva noastra.

Edited by shelder, 27 February 2013 - 14:21.


#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 andreic, on 27 februarie 2013 - 14:11, said:

Si talonul unde-l bagi ? Posted Image
Pe-ala nu-l mai car dupa mine de cand am de-asta nou.
Sta acasa, in sertar, si am la mine doar copii xerox color, impaturite.

Edited by Barboso, 27 February 2013 - 14:24.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Barboso, on 27 februarie 2013 - 14:23, said:

Pe-ala nu-l mai car dupa mine de cand am de-asta nou.
Sta acasa, in sertar, si am la mine doar copii xerox color, impaturite.
Deci nu ai originalul la tine... ca asta nou e imens fata de la vechi Posted Image

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Exact.  Pe cel vechi il aveam, ca intra in portofel.  Asta nu mai intra, si-n doua luni, tinut direct in buzunar, ar trebui, probabil, schimbat.

#46
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Ar trebui facut un hibrid de CI si permis de conducere. Asa, nu vom mai avea doua "carduri" la noi, ci doar unul cu toate informatiile.

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si daca-ti ia permisul ?   :huh:

Bine, pt altii vorbesc; eu unul am umblat doi ani cu buletinul expirat.   :lol:

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In primul rand, toata lumea  are tip ID-1... eu a trebuit sa-mi schimb portofelul cand mi-am facut buletin aci, ca nu incapea.

Asa, ma super bucura vestea, ne dam in rand cu lumea :P Sau, facem ca rusii: Toata lumea pasaport, niciun plastic :P

 Yukoto, on 27 februarie 2013 - 14:58, said:

Ar trebui facut un hibrid de CI si permis de conducere. Asa, nu vom mai avea doua "carduri" la noi, ci doar unul cu toate informatiile.

permisul de condurere, este unul din cele 3 documente de identitate!

#49
overboost_

overboost_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 03.10.2012

 Josef_Mengele, on 27 februarie 2013 - 10:17, said:

O sa creasca cererile plasticienilor pentru transplant de amprente!

200 lei sunt pentru carausi, si ciucalatile pentru secretare!
Unu la mana, daca e asa, atunci nu vad logica sa spui 200 de lei si doua cutii de Raffaello. Era mai simplu sa gasesti orice alta modalitate.

Zero la mana, adica mai presus ca 1, spaga nu se mai da de ceva vreme prin tzshpe intermediari.

#50
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 Josef_Mengele, on 27 februarie 2013 - 08:58, said:

O baza de date de la Evidenta Populatiei o iei cu 2000 de euro, 2 milioane si 2 cutii de Rafaelo!

Serios? Hai ca-ti ofer eu 4000 de euro pentru baza de date a Evidentei Populatiei? Imi dai datele pe privat?

#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 andreic, on 27 februarie 2013 - 14:11, said:

Si talonul unde-l bagi ? Posted Image

Bravo, au facut un talon de cacat, imi iese 20% din el afara, pentru ca daca il pun pe partea lata se duce dracu inainte de vreme!

#52
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 Dau, on 27 februarie 2013 - 16:48, said:

Serios? Hai ca-ti ofer eu 4000 de euro pentru baza de date a Evidentei Populatiei? Imi dai datele pe privat?
5000 se fie rotund, hartii de 500. Da-mi adresa completa si saptamana asta vei fi vizitat de un baiat cu un stick! Stickul e cadou din parea Cosei! Ai doar datele existente in buletin, pe 2012, si decesele 011-012

Edited by Josef_Mengele, 27 February 2013 - 19:17.


#53
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007

 Barboso, on 27 februarie 2013 - 15:03, said:

Bine, pt altii vorbesc; eu unul am umblat doi ani cu buletinul expirat.   Posted Image
In strainatate?
Ma gandesc totusi ca se poate, tiganii cum pot bantui prin toata Europa fara buletin?

Edited by Tipiric, 27 February 2013 - 19:42.


#54
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 Josef_Mengele, on 27 februarie 2013 - 19:15, said:

5000 se fie rotund, hartii de 500. Da-mi adresa completa si saptamana asta vei fi vizitat de un baiat cu un stick! Stickul e cadou din parea Cosei! Ai doar datele existente in buletin, pe 2012, si decesele 011-012

Eu vorbesc la modul cel mai serios. Haide sa stabilim pe privat o intalnire. Ce ai de pierdut?

Si ce alte informatii mai sunt cuprinse in aceasta baza de date?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate