Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

site licitatii masini Franta...cum functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Si in afara de niste numere de telefon la care probabil nu raspunde nimeni, cum imi poti garanta ca daca iti trimit 500 de euro nu-i mai vad la anul si la multi ani ho ho ho ? Mai scrie acolo si Valceaville la localitate sa stim o treaba.

#20
magic_ady

magic_ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.05.2009
Salut,eu am cumparat un Citroen Nemo acum 2 ani de la Beauvais (Alcopa...) prin firma(firma frantuzeasca,locuiesc in Paris)si vreau sa va zic ca odata ce ai licitat pe o masina nu ai voie sa te retragi,iar banii aia 500 de euro sunt pentru intrarea in licitatie si vor ramane la ei numa daca cumperi masina! Acesta este comisionul lor!Daca nu licitezi iti dau banii inapoi sau daca licitezi dar masina a ajuns la un pret prea mare iar alcineva a licitat peste tine iti inapoiaza banii!
Atentie la licitatii de preferat sa fiti 2 persoane- 1 care sa liciteze si una sa fie atenta la cine liciteaza impotriva ta!La masina mea au aparut 200 euro in plus nelicitand nimeni impotriva mea dat fiind faptul ca persoana care striga pretul e un bosorog smecher care isi ia "dreptul"de la ei!
In alta ordine de idei sa stiti ca e plin de romani si liciteaza ca tiganii unul impotriva altuia dar sa vedeti ce fetze fac cand isi dau seama ca masina a urcat 1000 sau 1500 euro in plus :-).
Masinile sunt bune ,km reali,masini care au fost ale unor firme sau recuperate din leasing(rare).
Atentie!!!!!Fiecare masina are realizat un control care e download-abil pe site unde vedeti ce bube are masina.
Stiu ca la Alcopa puteau sa intre si persoane fizice ....nu mai stiu cum e acum....

#21
john_doue

john_doue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2014
Salut,vreau si eu sa cumpar o masina de pe alcopa,tu ce ai facut pana la urma? ai reusit?

#22
maxairz

maxairz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2016
Cont pe Carsonetheweb.com

Email : [email protected]
Telefon : 0756 150 431
skype : ionut.raceanu

Comision mic ! Transparenta maxima ! Rog seriozitate !

#23
vio1234

vio1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2016
salut
am avut numai experiente nefericite cu Alcopa, personal  nu recomand nimanui sa liciteze pe site-ul asta - desigur, sfatul meu este numai pentru cei care vor sa isi gaseasca o masina pentru uzul personal - "profesionistii" stiu ei mai bine..
Acum vreo 5 ani am cumparat printr-un smecher care se ocupa cu asta - mi-a adus masina - un Renault Scenic - prezentandu-mi si factura originala si documentul de transport de la ei. Bineinteles, conform "uzantelor" ALCOPA - cu un singur card... samsarul - imi zice ca le scrie sa imi trimita al doilea card- pe care nu l-am mai vazut niciodata... si uite asa am vazut ca ma costa un card nou circa 200 euro...
Am avut suspiciuni cu privire la kilometraj - le-am scris, si mi-au transmis ca masina nu a fost niciodata vanduta la ei...
Ulterior am gasit ca ei nu sunt responsabili pentru nimic - nu garanteaza kilometrajul, nu raspund pentru cric, roata de rezerva, chei (sau card)... atunci, pentru ce isi iau ei comisionul?
Si uite asa, sunt pline site-urile de chei si carduri Renault (si nu numai) sh, pentru care suntem avertizati sa le verificam compatibilitatea  inainte de a cumpara...
cat priveste raportul tehnic - sa fim seriosi, e departe de a fi unul amanuntit - semnaleaza defectele vizibile, iti tranteste "kilometrage non garanti" la orice masina, si iti insira obligatoriu defecte la sistemul de directie si frana -totul ca sa fie acoperiti- daca vreun fraier Doamne-fereste face un accident si pateste ceva, ei nu sunt responsabili.. E departe de ceea ce garanteaza TUV-ul german, nu?

Edited by vio1234, 07 December 2016 - 20:47.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
In afara de experienta cu "smecherul" ala, ce ne poti spune despre Alcopa? Personal, vreau sa zic. ?

#25
victor5741

victor5741

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2016
daca vreti experiente cu alcopa - sa va spun eu cum sa scapati de 500 de euro licitand la ei: gasesc un Megane 3 din 2010 pe la 2000 euro, kilometri cam multi - 260000, citesc raportul tehnic - scurgeri de ulei, esapament neetans, discuri de frana, jocuri in directie, etc - tot tacamul, dar imi zic ca masina arata bine, si chiar daca mai bag 1000 de euro ca sa o pun la punct, merita, ies ceva mai jos decat in piata, cu transport cu tot... ma pune Aghiuta si licitez pe site vreo 2500, fara sa imi fac mari sperante ca nu se va gasi un samsar in sala, ca sa supraliciteze, dar am zis sa incerc... a doua zi -mare bucurie, sunt anuntat ca am castigat licitatia, mi se iau cei 500 euro garantie si mi se transmite factura cu ce am de plata
Cand verific- mi-au adjudecat un Megane 2 mai vechi - care merita cel mult 1500 euro (spun merita pentru ca, la atat il gasesti cam peste tot). Am contestat, le-am trimis link-urile cu ce am licitat, istoricul din google in care se vedea clar ce adresa am accesat  exact la data si ora la care am dat si garantia de 500 euro.. evident, mi-au luat banii...  intrucat nu vreau sa fac hotii - km dati inapoi, etc - ca sa pacalesc pe cineva si sa scap de masina in Romania - am renuntat.
mentionez ca masina era alt model si culoare, nu numai an de fabricatie... nu am idee cum si cand au inregistrat licitatia pntru alta masina, probabil a fost o eroare de comunicatie, dar nu i-a interesat. DOAR TRAIM IN ROMANIA, O TARA BANANIERA - dupa standardele lor, unde trebuie sa isi deverseze francezii toate gunoaiele lor
Morala: cine vrea sa dea bani in avans pentru o masina sh pe ALCOPA - nu are decat sa o faca! eu nu recomand nimanui , decat daca ii place sa riste la ruleta

Edited by victor5741, 07 December 2016 - 22:16.


#26
tibicostin

tibicostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2007
Salut,

Sa va impartasesc si eu experienta mea cu Alcopa.
Licitand pt diverse masini preferate jumatate de an, in cele din urma am castigat o licitatie. Masina pt uz personal.
Atentie! in borderoul de adjudecare scrie data pana cand trebuie sa efectuati plata (in principiu 3 zile lucratoare). In caz contrar se platesc penalizari. Dupa reglementarea financiara (plata), daca nu ridicati masina cat de curand de la ei (nu mai stiu in cate zile) se plateste 20 EUR/zi taxa de baby sitting pt masina (taxa de paza).

In rest totul super ok. Am primit instiintarea Vineri cu mentiunea ca trebuie sa-mi rezolv situatia financiara (plata) pana miercuriea din urmatoarea saptamana avand in vedere ca urma weekend.
Plata se face prin transfer bancar. Luni dupa-amiaza am facut plata, iar luni noapte am placat spre Tours cu autocarul. Miercuri seara am ajuns in Tours - Franta si am ramas peste noapte la un hotel. Intre timp, miercuri ziua, am pus un amic sa sune la ei (eu nestiind bine franceza) sa se intereseze daca au intrat banii si cei de acolo au spus ca nu. Joi dimineata la prima ora eram acolo si mi-au confirmat ca totul e ok (banii intrasera), iar in 20 de min am intrat in posesia masinii, plus ca mi-au cerut datele contului sa-mi puna niste bani inapoi...ca am platit cu vreo 80 EUR prea mult.
Mentionez in legatura cu plata ca pe ei nu ii intereseaza daca te duci cu dovezi ca ai facut plata. Banii trebuie sa fie intrati in contul lor daca vrei sa ridici masina.
La ridicarea masinii poti sa faci la ei asigurare (eu am facut pe o luna 200EUR), iar in legatura cu numerele... sunt ok cele de pe masina.. nu trebuie sa mai platesti pentru numere provizorii. Problema e ca ai voie sa circuli o luna, timp in care trebuie sa rezolvi cu inmatricularea la ei sau la noi.

Iar despre masina ce pot sa va zic... exact cum au descris-o pe site inclusiv inspectia tehnica. Am venit cu ea din Franta pana in Romania fara sa am surprize neplacute. In drum spre Romania am fost oprit si de un filtru de politie la iesirea de pe o autostrada cu un control de rutina foarte riguros.. si totul a fost ok.. inclusiv actele avand in vedere ca m-au intrebat.. si le-am povestit ca am cumparat masina... si ca ma duc acasa in Romania.

Nu stiu daca am fost eu norocos cu toata experienta...dar cei de la Alcopa mi s-au parut foarte profesionisti si corecti.

Motivul pt care am vrut sa iau masina de la ei a fost ca .. exista mai putine sanse sa faca magarii (ex: km dati inapoi) decat cei din germania... am inteles ca legea e foarte aspra la ei daca sunt prinsi cu "matza in sac".
Iar ca recomandare ... nu uitati sa luati in considerare extra-cheltuielile cand licitati (asigurare + benzina/motorina pt intoarecere, taxele de autostrada, cazare hotel, mancare pe drum...s.a.m.d) daca vreti sa o aduceti personal.

Cu stima,

Edited by tibicostin, 09 January 2017 - 13:27.


#27
daniel12345678910

daniel12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2017
Salut tibicostin. Felicitări pentru felul cum ai reușit sa te descurci. Lămurește-ma te rog cu detaliul ala de care vorbeau colegii noștri mai sus, respectiv taxa de participare in valoare de 500 euro. Ai plimbat-o din contul tau in contul lor timp de 6 luni cat ai participat la licitații fără nici un comision? Cand ai adjudecat ti-a fost reținută ca si comision al lor,sau a intrat in prețul mașinii si tu a trebuit sa faci transfer bancar cu diferența?Multumesc!

#28
tibicostin

tibicostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2007
Salut,
Scuze de delay ...

Taxa de 500 de EUR este de fapt un acont... un fel de garantie in cazul in care te razgandesti dupa ce ai castigat o licitatie
Dupa castigarea licitatiei, am platiti prin transfer bancar doar diferenta.

De fiecare data cand participi la o licitatie ti se cere un card (pe care sa ai cel putin 500 de EUR disponibili)... acesti bani sunt retinuti sub forma de tranzactie electronica care:
-1.  In cazul in care NU ai castigat licitatia, se va sterge fara a fi retinut vreo suma.. pur si simplu se anuleaza ...
-2. In cazul in care DA ai castigat licitatie, suma respectiva (500EUR) va fi scazuta din pretul de achizitie al masinii (pretul de adjudecarii + 13% +100 eur).

Concluzia: Licitati cu incredere ca nu iti ia nimini nici un fel de ban daca nu castigi.... Interesul lor e sa vanda masini ... nu sa faca bani din licitatii necastigate.

Edited by tibicostin, 23 March 2017 - 10:16.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 tibicostin, on 23 martie 2017 - 10:14, said:

Concluzia: Licitati cu incredere ca nu iti ia nimini nici un fel de ban daca nu castigi.... Interesul lor e sa vanda masini ... nu sa faca bani din licitatii necastigate.
Interesant ca ti-ai facut cont doar sa ii lauzi...

Mai sus altcineva spune ca l-au inselat oferindu-i alta masina decat cea pt care a licitat si i-au luat banii

#30
vio1234

vio1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2016
da, unbrutus, ce a scris tibicostin miroase de la o posta a reclama
Ceea ce trebuie sa ne atraga atentia la alcopa (sau la orice alt site de licitatii ce impune conditii asemenatoare) este ca ei nu accepta - SUB NICI UN MOTIV - anularea unei tranzactii, chiar si daca ai licitat la distanta si ai constatat vicii ale masinii licitate, nementionate in raportul tehnic. Nu mai vorbesc ca nu ai nici o posibilitate sa faci o proba de drum!
Iar asta, in totala contradictie cu regulile unanim acceptate privind comertul prin tehnici de comunicare la distanta, pentru produse noi, e adevarat!

#31
tibicostin

tibicostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2007

 vio1234, on 30 aprilie 2017 - 19:56, said:

da, unbrutus, ce a scris tibicostin miroase de la o posta a reclama
Ceea ce trebuie sa ne atraga atentia la alcopa (sau la orice alt site de licitatii ce impune conditii asemenatoare) este ca ei nu accepta - SUB NICI UN MOTIV - anularea unei tranzactii, chiar si daca ai licitat la distanta si ai constatat vicii ale masinii licitate, nementionate in raportul tehnic. Nu mai vorbesc ca nu ai nici o posibilitate sa faci o proba de drum!
Iar asta, in totala contradictie cu regulile unanim acceptate privind comertul prin tehnici de comunicare la distanta, pentru produse noi, e adevarat!

     Haha.. asta e mentalitatea romanului... normal ca strugurii sunt acri cand nu poti sa ajungi la ei... :)) sau .. e prea frumos sa fie adevarat :)))

     Eu nu am facut altceva decat sa impartasesc experienta mea cu Alcopa...

     Din Decembrie 2016 sunt posesorul unui Audi A6 din 2006 cu motor 2.0 TDI full piele, cu mici zgarieturi pe caroserie, etc...licitat pana la 5500 de EUR... castigat cu 4800 EUR .. cu care am facut 15.000 de km si nu am nici cea mai mica problema.
Mentionez ca pe Alcopa, cand se listeaza online o masina pentru licitatie, se ataseaza si o fisa  cu controlul tehnic al masinii cu toate defectele ei (doar ca e in franceza). asa ca licitezi in cunostinta de cauza. Personal. masina mea nu a avut nici un defect ascuns.
     Asta este experienta mea, Daca e prea frumos sa fie adevarat, poate sunt eu prea prost (si am noroc) ca plec de la premiza ca sunt si oameni care chiar vor sa dezvolte o afacere... si pentru care notiunea de afacere nu e:  "cum sa-i trag teapa partenerului" ....cum se intampla frecvent in Romania.

   Daca altii au alte experiente e problema lor.
   De obicei cand ti se intampla ceva negativ....ai tendinta se expui problema prin a omite detalii astfel incat sa fie in favoarea ta.
   Imi cer scuze daca am deranjat cativa samsari de masini prin sinceritatea mea.. nu am intentia sa le stric "combinatiile".

     Iar in incheiere pot sa zic atat: LENEA si PROSTIA costa in viatza.
     In cazul nostru:
     Lenea -  Daca vrei o masina second, buna... si astepti sa-ti fie adusa la botul calului,  este normal sa coste mai mult.
     Prostia: Lipsa de cunostinte, Dezinformarea, Frica de a risca, este diferenta de pret al unei masini .... de unde un samsar isi castiga existenta.

Cu stima,

#32
bebe_bb18

bebe_bb18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2014
Buna ziua!

Site-urile de licitatie in general functioneaza dupa principiul descris mai sus, insa va recomand sa aveti mare grija atunci cand alegeti site-ul de pe care va propuneti sa achizitionati autoturismul dvs.

Experienta mea cu AUTO1.COM este urmatoarea:

Am licitat de la ei in data de 22.06.2018 o masina a carei valoare a fost 14.345 de euro. Dupa ce am fost declarant castigator, am achitat pe langa suma de castig inca 450 de euro pentru ca masina sa imi fie transportata de ei  in Romania, cu termen de livrare intre 7 si 14 zile, insemnand ca undeva la inceputul lui iulie sa ajunga masina. Dupa 14 zile insa, in loc sa soseasca masina s-a schimbat termenul de livrare , prelungindu-se cu inca 2 saptamani , fara ca eu sa fiu anuntat.

Dupa indelungi telefoane si promisiuni cum ca masina va fi livrata "maine sau poimaine", am fost instiintat ca masina a fost incarcata "ieri pe data de 11.07" si urmeaza sa ia drumul tarii noastre. Toate bune si frumoase, doar ca o saptamana mai tarziu, pe data de 18.07 am fost informat ca "maine urmeaza sa fie incarcata" masina. Nonsens, in situatia in care fusesem anterior anuntat ca aceasta este deja pe drum spre mine.

In timp ce va scriu este data 25.07, iar astazi am fost informat ca "probabil va ajuinge saptamana viitoare masina, saptamana asta sigur nu."

Asa ca sfatul meu este sa va informati bine de unde achizitionati masina, suma platita nefiind de neglijat.

Ca si experienta personala sunt dezamagit de cei de la AUTO1.com, intrucat multe dintre planuri mi-au fost date peste cap de neseriozitatea lor, am fost nevoit sa inchiriez masina perioada asta, s.a. Voi reveni cu update cu privire la termenul de livrare si calitatea produsului pe care l-am vazut in poze.

Toate cele bune,
Adi

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Cum va faceti voi doi conturi si postati aici tot felul... tibicostin ar trebui banat sigur, tu... mai vedem

#34
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Dar au talent la povestit, si mai invatam si noi una alta ...

#35
tibicostin

tibicostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2007
asta era si scopul ..sa mai invatam si noi una, alta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate