Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

luxatie de cot

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Am urmatoarea problema, am cazut cu mana intinsa si mi-am luxat destul de nasol cotul stang. A doua zi au aparut dureri mari, mana incepu sa se invineteasca si se umfla extrem de mult (antebrat) datorita hematomului. Am fost de urgenta la ortopedie, mi s-a fixat o atela -ghips si urmat tratament cu mydocalm, tador, detralex si sedocalm. Atela am tinut-o 9 zile apoi am scos-o la recomandarea ortopedului, el m-a vazut si mi-a spus ca o perioada de o saptamana sa fac exercitii usoare cu mana si apoi fizioterapie.Radiografie am facut imediat dupa accident si nu au iesit modificari osoase, iar radiologul mi-a spus ca oasele sunt repuse normal (la momentul luxatiei era un prieten care m-a ridicat si repus cotul ).
Ieri am implinit 2saptamani de la luxatie si am probleme, am dureri in special noaptea, muscii antebratului sunt rigizi , incordati. fac masaje usoare cu fenilbutazona si inca o crema, insa am dureri si mobilitate redusa, ma doare f. tare cand incerc sa flexez cotul, nu pot si simt cum tendoanele muschilor sunt intinse.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Cotul este relativ umflat, a disparut vanataia. nu pot sa fac miscari de rotatie cu pumnul.Cat dureaza sa ma recuperez?
peste 3 zile voi incepe si procedurile de fizioterapie, sa vedem ce o iesi.
Va multumesc.

Edited by perseu77, 22 February 2013 - 18:02.


#2
Gr8Man

Gr8Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.08.2007
Salut Perseu,

Vara trecuta am picat ca si tine si mi-am dislocat cotul stang. Eu am mers la urgente intr-o ora de la accident si am stat cu mana in atela ghipsata timp de 3 saptamani.
Si eu am avut cotul foarte umflat si durea la atingere, deci banuiesc ca e normal.
Dupa ce mi-am scos atela, am avut mobilitate foarte redusa (nu puteam sa intind mana la mai mult de 120 de grade) si ma durea f tare daca incercam sa ridic ceva cu ea.
Cu timpul insa (2-3 luni) mi-am revenit aproape complet. Acum pot chiar sa fac flotari fara sa am dureri sau sa-mi fie frica de o noua luxatie.
Legat de masaj, din ce am citit in aceea perioada, nu este recomandat masajul cel putin nu in zona ligamentelor afectate. Ele inca sunt in faza de sudare si le poti afecta masandu-le.
Fizioterapie am incercat sa fac si eu, dar am renuntat dupa prima sedinta, pentru ca mi s-au parut numai tampenii ce faceam acolo (tratamente cu laser, vibratii, socuri electrice [la cot] si alte bazaconii. Singurul lucru ok a fost chinetoterapia. Mi-au aratat cateva exercitii ok special pentru redarea mobilitatii cotului.)

Ai rabdare si incearca pe masura ce trece timpul sa folosesti din ce in ce mai mult mana stanga. O sa fie greu, mai ales la inceput, dar o sa-ti recapeti total mobilitatea. E un proces de durata. La mine, dupa 8 luni, inca vad diferente de marime intre mana stanga si cea dreapta (dreapta este vizibil mai mare decat stanga).


Daca ai intrebari, poti sa lasi un mesaj aici,
Daniel.

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Citat din ortopedul meu, după ce am avut un accident: "în ortopedie discutăm de LUNI sau ANI". Deci, 3 săptămîni sînt nimica. La fizioterapie o să te pună pur şi simplu să faci nişte mişcări din cot, eventual asistat (să tragă el/ea uşor de braţ) şi/sau o să-ţi pună nişte electrozi şi o să te lase cu curent în ei timp de 10 minute, tu simţind un fel de furnicătură,  dar e un soi de frecţie (de vindecat se vindecă şi cu şi fără) şi de obicei e cu "coplată" adică îţi iau banii.

#4
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Revin la problema mea cu luxatia de cot.
Am aproape o luna de la accident, am avut atela semighipsata 9 zile, o saptamana de pauza si miscari usoare dupa care fizioterapie ( curenti) si ceva kinetoterapie. Pana acum am 5 sedinte,si voi ami avea inca 5.
Lucruri bune- articulatia s-a mai dezumflat, nu mai am dureri si contractii musculare la antebrat, pot face extensia bratului aproape normal ( la extensie avea un deficit de 30 grade);
Dezamagiri: nu pot face flexia decat la 70-80 grade, initial acum o saptamana si ceva aveam flexie pana la 90 grd. Daca fortez la flexie am dureri pe amblele parti laterale ale cotului, acolo unde ies in evidenta eminentele osoase, am senzatia ca imi pocnesc tendoanele muschilor.
Vreau sa va intreb, pe cei care au mai patit ceva asemanator sau ati mai auzit.. ca sunt cam speriat...e posibil sa imi revin, sa pot face aproape normal flexia?
Va multumesc
.Posted Image

Edited by adadoi, 07 March 2013 - 08:03.


#5
Alexandra125

Alexandra125

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2013
@perseu77 Teoretic mobilitatea ta articulara pentru flexie ar trebui sa creasca nu sa scada. Ce exercitii ai facut la kinetoterapie? (sper ca nu ti-a facut kinetoterapeutul exercitiile, la cot trebuie sa faci tu singur fara ajutor ca sa simti exact pana unde poti face flexia) Cu timpul o sa-ti mai revii.. dar din cate am auzit eu pana acum foarte rare sunt cazurile in care luxatia se recupereaza 100 % . Un deficit de maxim  5 grade tot ramane.
In al doilea rand eu nu am auzit de tendoane care sa pocnesca.. dar poate e posibil sa fie asa o senzatie..
Oricum deja cred ca ti-ai revenit, au trecut 7 luni de la ultima poastare ;))

Si pentru ceilalti, curentii facuti la fizioterapie au si ei rolul lor, ca nu se mai recomandau daca nu era nevoie de ei. Eu am facut anul trecut practica la fizioterapie si multi oameni ziceau ca se simt mai bine dupa cateva sedinte. E adevarat ca la unii nu se schimba mare lucru dar nha sunt situatii si situatii.

#6
gidum

gidum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.11.2007
@perseu77 ti-ai revenit complet?

M-am ales si eu cu o luxatie de cot dupa o cazatura cu bicicleta in padure la Cernica acum aprox 4 sapt. Am cazut in palma cu mana intinsa.
Am avut 2 sapt o atela ghipsata, iar dupa ce mi-a fost data jos mana era foarte umflata si vanata neputand s-o misc aproape deloc. Puteam misca degetele fara probleme si chiar sa strang pumnul.

In acest moment pot extinde mana dar am un deficit de aprox 30 de grade, iar la flexie deficitul este mai mic dar durerea este mult mare mare cand ajung la limita.

Doctorul mi-a recomand sa fac doar miscari de extensie-flexie ale maini peste pragul durerii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate